Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρωγμή σε κολώνα σε καινούργια οικοδομή.


 
bazil

Recommended Posts

Αγαπητέ gk10gr

Το παραπάνω μήνυμα μου ένα σκοπό και μόνο έχει

«Επειδή τους αδαείς οι ρωγμές τους τρομάζουν»

Μόνο και μόνο να τον καθησυχάσω, γιατί βλέπω ταραχή και όξυνση,

με πιθανότητα να εκτεθεί, χωρίς λόγο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχεις ενα δικιο σε αυτο.. ;)

Αλλα τα πραγματα ειναι απλα.. Μονο μια αυτοψια μπορει να απαντησει στο ερωτημα, επικινδυνη ρωγμη ή οχι..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κάνω τις ενέργειες που μου προτείνεις, εκτός από μία. Την αμοιβή του μηχανικού. Αν είναι δυνατόν να δώσω και αμοιβή στον άνθρωπο που είναι υπεύθυνος γι' αυτήν την κατάσταση. ************, όχι να του δώσω και αμοιβή. Και στο λέω αυτό παρόλο που είμαι κι εγώ μηχανικός (ηλεκτρολόγος). Σε τέτοιες περιπτώσεις δε χωρούν συντεχνιασμοί.

 

 

Πρώτα από όλα η λογική αυτή οδηγεί σε τέτοιες κατασκευές. Εσύ καταδικάζεις τον άνθρωπο πριν τον δεις και μάλιστα του ζητάς να εργαστεί για σένα με υποχρέωση που πηγάζει από τι;

 

 

Για να έχεις ιδιοκτησία στο ακίνητο αυτό συμμετέχεις ήδη στη λογική που απαξιώνεις, άρα να ζητάς χωρίς να δίνεις, και λες ότι είσαι και συνάδερφος.

 

 

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς γιατί οι ρωγμές αυτές δεν φαίνεται να έχουν αιτιολογία αφ' ενός και αφ' ετέρου από την εικόνα τους μάλλον πρόκειται για κουφωμένο σοβά. Αλλά αυτό δεν είναι αξιολόγηση, εντύπωση μου μόνο είναι και ο χώρος που λέγεται αυτό είναι διαδικτυακός.

 

 

Το ακίνητο(α) πρέπει να το(α) παραλάβεις έτσι δεν είναι; Συνεννοήσου λοιπόν με τον κατασκευαστή, πριν την οριστική παραλαβή,φέρε ένα άνθρωπο που εσύ εμπιστεύεσαι (το αν τον πληρώνεις δεν έχει σημασία αλλά οι καλές υπηρεσίες κάνουν καλά λεφτά), ζήτα του να φέρει και αυτός τον μηχανικό του και προχωρήστε σε αυτοψία μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρωγμές εγώ συμπεραίνω ότι:

 

Η ρωγμή είναι μέσα στην επικάλυψη άρα πιστεύω ότι ο σιδεράς έχει σιδερώσει τοποθετήσει τον οπλισμό της δοκού πάνω στην επικάλυψη της κολώνας και όχι μέσα στην περισφιγμένη περιοχή. Αυτό το έχω δει σε δεκάδες οικοδομές και που γίνεται από τους εργολάβους και σιδεράδες και παρατηρείτε πολύ συχνά. Αυτό όμως είναι μέγα σφάλμα.

 

Πως το συμπεραίνεις αυτό ? Η ρωγμή δεν είναι μέσα στην κολώνα αλλά στην επικάλυψη.

 

Τώρα τι κάνεις από δω και πέρα? Πρώτα ας συμφωνήσει και κάποιος άλλος συνάδελφος με αυτά που λέω. Ίσως να καλέσεις ένα πολιτικό μηχανικό να κάνεις μία αυτοψία. Θα σου πει ακριβώς που είναι ο οπλισμός. Τώρα τι λύση προτείνω. Εάν με την αυτοψία όντως έτσι έχουν τα πράγματα να κάνεις επιδερμικό οπλισμό στην κολώνα ώστε να προστατεύσεις τα σίδερα της κολώνας (αφού πρώτα σπάσεις τα σαθρά κομμάτια).

 

Εάν η ρωγμή προκύπτει λόγο κακής ποιότητας σοβα ή σπάτουλας μπογιατζή τότε δεν υπάρχει θέμα οπλισμού.

 

Για το θέμα της αμοιβής δεν έχω να πω κάτι. Πρώτα κάνε την αυτόψία και μετά αποφάσισε. Υπηρεσίες δεν βάζω ποτέ πάνω ούτε μέσα σε κολώνες ή τοιχία. Εάν όντως έχουν τα πράγματα δεν νομίζω ο πολιτικός μηχανικός που έκανε την επίβλεψη να σε χρεώσει για τις υπηρεσίες του. Αλλά και να σε χρεώσει η ασφάλεια του κτιρίου (CAR contractors all risk ή στα Ελληνικά καταπαντός ευθύνη εργολάβου) είναι υπεύθυνη για ζημιές εντός την περιόδου συντήρησης. Υπάρχει ασφάλεια???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που απάντησαν προσπαθώντας να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Με βοηθήσατε πολύ. Όσον αφορά τους υπόλοιπους, που έσπευσαν να υποστηρίξουν το συνάδελφό τους, σε μία λογική κακώς εννοούμενης συναδελφικής αλληλεγγύης, αποδεικνύουν πως ο επαγγελματισμός είναι άγνωστη λέγη για πολλούς σε αυτή τη χώρα. Κάποιος έφτασε ακόμη και να γράψει ότι ζητάω από το μηχανικό να εργαστεί για μένα χωρίς αμοιβή! Την αμοιβή του την πήρε ο μηχανικός, η δουλειά όμως για την οποία αμοίφθηκε δεν έγινε σωστά. Δεν ξέρω αν φταίει η βίδα, ο σοβάς, ή ο ανάδρομος Ερμής, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι ο μηχανικός είναι υπεύθυνος για την κατασκευή του κτιρίου, χωρίς ρωγμές στις κολώνες του ή αλλού. Αυτό έλειπε, να πληρωθεί ξανά για την ίδια δουλειά. Αν εγώ σου φτιάξω ένα πρόγραμμα και αυτό σου κρασάρει που και που, υποχρεούμαι να σου το διορθώσω χωρίς να σου πάρω επιπλέον χρήματα. Έτσι δεν είναι συνάδελφοι; Το «θα τον βάλω φυλακή» το έγραψα ως απάντηση στη συμβουλή να τον πληρώσω και φυσικά δεν το εννοούσα κατά λέξη. Αυτό που με καίει είναι να διαπιστωθεί η φύση της ζημιάς και να διορθωθεί κατά το δυνατόν. Όλα τα άλλα έπονται. Σίγουρα πάντως, σύμφωνα με το νόμο, όταν πέφτει μία οικοδομή (ακόμη και μετά από σεισμό), ο μηχανικός μπαίνει φυλακή (και ναι μεν η δική μου είναι ακόμη όρθια, αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με ένα σεισμό). Καλό είναι να το έχουν πάντα στο μυαλό τους αυτό όσοι δεν αντιλαμβάνονται την κρισιμότητα της εργασίας τους. Ελπίζω βέβαια αυτοί να είναι ελάχιστοι (αν και στο Ελλαδιστάν δε φημιζόμαστε για τον επαγγελματισμό και την υπευθυνότητά μας), και οι υπόλοιποι να μη χρειάζονται τέτοιου είδους φόβητρα για να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Εκτιμώ πως το σύνολο όσων γράφουν σε αυτό το forum ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία, εφόσον είναι άνθρωποι που την ψάχνουν τη δουλειά τους και δεν επαναπαύονται. Μην ξεχνάτε όμως ότι υπάρχουν και οι άλλοι.

Κατά τα άλλα, θα παρακαλούσα τους moderators να επαναφέρουν την παραπάνω φράση μου, καθώς α) δεν αποτελεί βρισιά και β) η απόκρυψή της δημιουργεί λάθος εντυπώσεις σε όσους τη διαβάζουν, νομίζοντας πως εκφράστηκα απρεπώς. Με άλλα λόγια, η συγκεκριμένη λογοκρισία, εκτός από αντιδημοκρατική, είναι και προσβλητική προς το πρόσωπό μου.

 

Panayioti, δε γνωρίζω τίποτα για ασφάλεια, οπότε μάλλον δεν υπάρχει. Όπως είπα και πριν, ο εργολάβος αποδείχθηκε απίστευτος απατεώνας κόβοντας απ' όπου μπορείς να φανταστείς. Σιγά μην έκανε ασφάλεια. Το τραγικό είναι ότι μιλάμε για οικοδομή σε πάρα πολύ περιοχή με πολύ υψηλές τιμές πώλησης.

Αυτό με τον οπλισμό πάνω στην επικάλυψη δεν το κατάλαβα καλά, αλλά αν είναι έτσι, τότε θα ισχύει το ίδιο και για τις υπόλοιπες κολώνες. Απλά εδώ έτυχε να φανεί λόγω της βίδας. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω;

 

Θα καλέσω οπωσδήποτε μηχανικό να το ελέγξει, ήθελα όμως να πάρω πρώτα μερικές γνώμες απο 'δω, όπου είδα ότι είστε κατατοπισμένοι. Όσο να 'ναι, πολλές γνώμες είναι καλύτερες από μία.

 

Κατά τα άλλα, η κολώνα είναι θεόστραβη, τόσο που βγάζει μάτι. Και δεν είναι η μόνη, όλες είναι στραβές. Και μη μου πείτε ότι φταίει ο μπετατζής, γιατί ο πολιτικός μηχανικός είναι υποχρεωμένος να επιβλέπει (ιδίως κατά τη διάρκεια που πέφτουν τα μπετά) και να προλαμβάνει τέτοια λάθη. Αυτός είναι ο τελικός υπεύθυνος, από αυτόν θα ζητήσω ευθύνες και αν θέλει ας πάει αυτός με τη σειρά του να βρει τον μπετατζή. Και επιτέλους ρε παιδιά, ακόμη χρησιμοποιείται ξυλότυπος στην εποχή μας; :rolleyes:

 

Θα μετρήσω την κολώνα και θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία. Ευχαριστώ άλλη μια φορά όλους όσους βοήθησαν ένα «αδαή» που «τρομάζει με τις ρωγμές». Προφανώς υπάρχουν και χειρότερα πράγματα από μια ρωγμή σε μια κολώνα, όπως το να σου πέσει η οικοδομή στο κεφάλι, ε ΚΑΝΑ;

Link to comment
Share on other sites

Παντα φιλικα

1)Σε οτι αφορα τον ξυλοτυπο ΝΑΙ και για πολλους θεωρειται καλυτερος απο μεταλοτυπους και με επιχειρηματα..

2)Εσυ ποτε αγορασες??? Πριν τελειωσει η οικοδομη ή απο τα σχεδια???

3)Στραβη κολωνα δεν σημαινει κατ'αναγκη επικινδυνη κολωνα.. Υπαρχουν και αλλοι λογοι γι'αυτο.. Απλα στο λεω, κι αν δε φταιει ο μπετατζης αλλα ο σοβατζης??? Δυσκολο τοσο εμφανως, αλλα οχι απιθανο..

Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα αγοράστηκε από τους σοβάδες. Το κακό είναι ότι δεν το αγόρασα εγώ αλλά οι γονείς μου, οι οποίοι σκόπευαν και να μείνουν σ' αυτό. Ο σχεδιασμός όμως άλλαξε και θα μείνω εγώ. Αν το είχα δει πριν το αγοράσουν, το πρώτο πράγμα που θα κοιτούσα θα ήταν τα μπετά, και αν έβλεπα πράγματα που με ανησυχούσαν θα τους έλεγα να μην το πάρουν. Οι γονείς μου όμως δεν ασχολήθηκαν καθόλου με το συγκεκριμένο θέμα. Αν δεν την έβλεπα εγώ, ακόμη και τώρα η ρωγμή θα περνούσε απαρατήρητη.

 

Έχω την εντύπωση πως με το μεταλλότυπο δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν στραβιές κολώνες και τοιχία. Περισσότερα δε γνωρίζω, οπότε για να λες ότι ο ξυλότυπος είναι καλύτερος σε πιστεύω ;).

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι ειναι καλυτερος.. Λεω για πολλους θεωρειται καλυτερος.. Και οι δυο μεθοδοι εχουν προτερηματα και μειωνεκτηματα.. Δεν γνωριζω πολλα για το θεμα αλλα εχω ακουσει πολλα, χωρις να πω προσωπικα οτι εχω βγαλει καποιο συμπερασμα ακομα..

 

Σε οτι αφορα την αγορα, φανταζομαι καταλαβαινεις τι περιπου ηθελα να μαθω και για ποιο λογο..Ασφαλως και δεν αποτελει δικαιολογια για τις οποιες κακοτεχνιες, αλλα........ οποιος βιαζεται σκονταφτει..

Μου εχει τυχει να παω για ελεγχο διαμερισματων και μαιζονετων αρκετες φορες.. Αλλωτε ημουν θετικος, αλλωτε επιφυλακτικος, αλλωτε αρνητικος.. Με 100 - 150 ευρω εξτρα εξοδα απο την μερια αυτων που εκαναν την "υπευθυνη" επιλογη, τελικα ποιος ειναι ο χαμενος???

Link to comment
Share on other sites

Bazil

 

Και εγώ φιλικά θα απαντήσω στην αναφορά σου, με περικοπή του μηνύματος μου, με το ειρωνικό σχολιασμό

«Ευχαριστώ άλλη μια φορά όλους όσους βοήθησαν ένα «αδαή» που «τρομάζει με τις ρωγμές»»

 

Το «Αδαής» από μόνο του έχει τρεις έννοιες αμαθής, άπειρος, ανήξερος

και το αντίθετο του είναι ειδήμων, έμπειρος ,πεπειραμένος

 

που θες να σε εντάξουμε συνάδελφε

 

στο ειδήμων, έμπειρος ,πεπειραμένος σχετικά με τις ρωγμές και του πολιτικού μηχανικού (και όχι φυσικά με το επάγγελμα σου)

 

Τότε όμως δεν πρέπει να μας ρωτάς

 

Όσο για «τρομάζει με τις ρωγμές»

 

Ναι υπάρχουν και ρωγμές που δεν τρομάζουν ένα έμπειρο και πεπειραμένο μηχανικό, όσο και αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, ακόμα και αν αυτές, δεν είναι εξ αιτίας του μονωτικού, όπως υπέθεσα από τη φωτογραφία σου, πόσο μάλλον αν είναι εξ αιτίας του.

Link to comment
Share on other sites

...

Όσον αφορά τους υπόλοιπους, που έσπευσαν να υποστηρίξουν το συνάδελφό τους, σε μία λογική κακώς εννοούμενης συναδελφικής αλληλεγγύης, αποδεικνύουν πως ο επαγγελματισμός είναι άγνωστη λέγη για πολλούς σε αυτή τη χώρα. Κάποιος έφτασε ακόμη και να γράψει ότι ζητάω από το μηχανικό να εργαστεί για μένα χωρίς αμοιβή!

...

Καλό είναι να το έχουν πάντα στο μυαλό τους αυτό όσοι δεν αντιλαμβάνονται την κρισιμότητα της εργασίας τους. Ελπίζω βέβαια αυτοί να είναι ελάχιστοι (αν και στο Ελλαδιστάν δε φημιζόμαστε για τον επαγγελματισμό και την υπευθυνότητά μας), και οι υπόλοιποι να μη χρειάζονται τέτοιου είδους φόβητρα για να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

...

Ίσως δεν αντιλαμβάνεσαι ότι ξεπέρασες κατά πολύ το επίπεδο της δεοντολογίας και μπήκες και σε περιοχές προσβολών και εξύβρισης. Εγώ προσωπικά δεν σου επιτρέπω άμεσες ή έμμεσες κρίσεις σε εμένα ή το τον γενικότερο επαγγελματικό μου χώρο.

Δηλώνεις αδαής αλλά ξέρεις τι φταίει (και φυσικά σε καμιά περίπτωση εσύ). Είσαι πονηρός, βρέθηκες εδώ με σκοπό να βρεις λύση που να σε βολεύει δωρεάν, μας κάνεις μάθημα, και μας βρίζεις και από πάνω. *******************************. Για το πρόβλημα σου υπάρχουν δικαστήρια, πήγαινε λοιπόν να βρεις το δίκιο σου (αν έχεις) εκεί και όχι εδώ.

Λοιπόν ο τρόπος σου με προσβάλει και ζητώ (απαιτώ) να ανακαλέσεις άμεσα. Παρακαλώ επίσης τους διαχειριστές να βάλουν τάξη και να σταματήσουν τον απαράδεκτο αυτό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.