Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογράφηκε η ΚΥΑ - Ποιοι επαγγελματίες υποχρεούνται να εγκαταστήσουν POS εντός τριμήνου


Engineer

Recommended Posts

Δηλαδή άμα σου βάλει 1010 στο POS και εσύ τιμολογήσεις 1000 και βάλεις και το 10ρικο σαν έξοδο προμήθειας τι θα γίνει ?? Λογικά στο τέλος του έτους η τράπεζα θα σου δίνει μία κατάσταση με όλες τις προμήθειες που έχει κρατήσει.

 

Εγώ σε πολλές περιπτώσεις μου έχουν καταθέσει στην τράπεζα την αμοιβή μου + το ΤΣΜΕΔΕ μου για αυθαίρετο. Αν μπορείς να το δικαιολογήσεις δεν πιστέυω ότι έχεις πρόβλημα. Το γράφεις και σαν όρο στο συμφωνητικό σου άμα θες. Π.χ. "στην παραπάνω αμοιβή προοστίθεται προμήθεια 1% για κατάθεση σε μηχάνημα POS".

 

Πάντως γενικά μερικοί το βλέπετε ιδεολογικά το πράγμα, κατά των τραπεζών κτλ. Χαλαρώστε, είναι κάτι ασήμαντο για μένα. Οι δόσεις είναι πάρα πολύ χρήσιμες σε κάποιες περιπτώσεις.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...............

 

Πάντως γενικά μερικοί το βλέπετε ιδεολογικά το πράγμα, κατά των τραπεζών κτλ. Χαλαρώστε, είναι κάτι ασήμαντο για μένα. Οι δόσεις είναι πάρα πολύ χρήσιμες σε κάποιες περιπτώσεις.  

 

Nik, συμφωνώ μαζί σου σε μέγάλο βαθμό.

Αλλά δες και τις περιπτώσεις συνάδελφων οι οποίοι δεν ασχολούνται με ιδιωτικά έργα αλλά το μοναδικό τους έσοδο είναι από κάποια εταιρεία αντέ και κανένα μικρό πεφταστέρι.

Απλά για αυτό το πεφταστέρι δεν αξίζει να μπουν σε έξοδο min της τάξης των 120€, οπότε αν γίνεται με ελάχιστα έξοδα ακόμα και μηδενικά (αν δεν ασχολούνται ΚΑΘΟΛΟΥ με πεφταστέρια!!! μικρά ή/και μεγάλα) κάπως πρέπει να εξασφαλισθούν απένταντι στην υποχρεωτικότητα της διαδικασίας.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για 1000Ε αμοιβη, τιμολογεις 1010Ε + ΦΠΑ και τελειωνεις.

 

ΥΓ. Προσωπικα προτιμω να μου μεινουν 990Ε και να τα πληρωθω "ντουκου", παρα να παρω 200Ε και μετα ενα μηνα, αλλα 200Ε και μετα απο 6 μηνες, αλλα 300Ε και εξοφληση σε 1 χρονο...

 

Θα συμφωνήσω με terry. 

 

Και για να μαι ειλικρινής, προτιμώ-απ'το να τα χάσω-ή/και να τους κυνηγάω, να πληρώνω και το 7-8% προεξόφληση και να τους κανω 12 άτοκες...

 

Διότι, εκει ο πιστολέρο, δε μπορεί να ξεφύγει. Του χρεώνεις τη κάρτα, και ας τα χρωστάει στη τράπεζα. (τώρα θα μου πεις, μπορει να πεί "δεν εχω πιστωτική").

Link to comment
Share on other sites

Οσοι διαβασαν την ΚΥΑ, ενημερωστε μας.

 

Υπαρχει απλα η υποχρεωση (και απο τους μηχανικους), να εχουμε POS ή ολες οι συναλλαγες πρεπει να περνανε απο αυτο?

Τι γινεται με τις πληρωμες μεσω τραπεζας, μεσω web, με επιταγες κτλ?

 

Ή απλα, ανεξαρτητως ποσου, πρεπει η συναλλαγη να γινεται μεσω τραπεζας, αρα πρεπει να υπαρχει POS ακομα και για μικροποσα? (ως εναλλακτικος τροπος πληρωμης)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δηλαδή άμα σου βάλει 1010 στο POS και εσύ τιμολογήσεις 1000 και βάλεις και το 10ρικο σαν έξοδο προμήθειας τι θα γίνει ?? Λογικά στο τέλος του έτους η τράπεζα θα σου δίνει μία κατάσταση με όλες τις προμήθειες που έχει κρατήσει.
 
Εγώ σε πολλές περιπτώσεις μου έχουν καταθέσει στην τράπεζα την αμοιβή μου + το ΤΣΜΕΔΕ μου για αυθαίρετο. Αν μπορείς να το δικαιολογήσεις δεν πιστέυω ότι έχεις πρόβλημα. Το γράφεις και σαν όρο στο συμφωνητικό σου άμα θες. Π.χ. "στην παραπάνω αμοιβή προοστίθεται προμήθεια 1% για κατάθεση σε μηχάνημα POS".
 
Πάντως γενικά μερικοί το βλέπετε ιδεολογικά το πράγμα, κατά των τραπεζών κτλ. Χαλαρώστε, είναι κάτι ασήμαντο για μένα. Οι δόσεις είναι πάρα πολύ χρήσιμες σε κάποιες περιπτώσεις.

Διακριτικότητα όπως προείπα
Όσα λες είναι φορολογικές παραβάσεις

Σύμφωνα με πρόσφατη τροποποίηση του άρθρου 4γ του ν.2251/1994 για την προστασία των καταναλωτών (Α΄ 191), απαγορεύεται η επιβολή από τους προμηθευτές οποιασδήποτε επιβάρυνσης στον καταναλωτή για τη χρήση μέσων πληρωμής (όπως πιστωτική/χρεωστική κάρτα), απαγόρευση που είχε ήδη προβλεφτεί με το άρθρο 49 (3) του ν. 3862/2010 για τις υπηρεσίες πληρωμών στην εσωτερική αγορά (113 Α΄).

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/28185 Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Όσα λες είναι φορολογικές παραβάσεις

 

 

Συμφωνω.

Ειδικα το ΤΣΜΕΔΕ ειναι δικη μας υποχρεωση.

Δεν μπορουμε να το εισπρατουμε και να μην το τιμολογουμε.

Link to comment
Share on other sites

....απαγορεύεται η επιβολή από τους προμηθευτές οποιασδήποτε επιβάρυνσης στον καταναλωτή για τη χρήση μέσων πληρωμής (όπως πιστωτική/χρεωστική κάρτα)...

 

Το να κάνεις έκπτωση αν δεν σε πληρώνουν με κάρτα επιτρέπεται; Στο κάτω κάτω εκεί κερδίζεις, γιατί δεν πληρώνεις προμήθεια. Γιατί να μη δώσεις ένα μέρος του κέρδους και στον πελάτη σου;

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω απαράδεκτο να χρεώνεται ο πελάτης το όποιο κερατιάτικο, των τραπεζών εν προκειμένω. Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί, παλεύουμε όλοι μαζί να καταργηθεί. Αλλιώς ισχύει το "βαράω το σαμάρι ν' ακούσει ο γάιδαρος".

 

 

 

...Πάντως γενικά μερικοί το βλέπετε ιδεολογικά το πράγμα, κατά των τραπεζών κτλ. Χαλαρώστε, είναι κάτι ασήμαντο για μένα. Οι δόσεις είναι πάρα πολύ χρήσιμες σε κάποιες περιπτώσεις.

Οι τράπεζες έτσι κι αλλιώς είναι νόμιμοι (οι μόνοι) ληστές οπότε κάθε επιπλέον νταβατζιλίκι τους είναι κι άλλη μια νόμιμη ληστεία. Κρίμα για νέο άνθρωπο τόσος συμβιβασμός...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ΚΥΑ δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ ή έστω υπάρχει κάπου να διαβάσουμε τι ακριβώς γράφει;

Link to comment
Share on other sites

Σε τιποτα απα τα δυο, πλην του δελτίου τυπου που ειχε εκδοθει. Αν ψαξεις στο νημα τις τελευταιες ημερες θα βρεις το link για το δ.τ.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.