Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Εφόσον από το ΤΣΜΕΔΕ παίρνεις απαλλαγή μόνο για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, τότε σύνταξη θα πάρεις πλήρη από το ΤΣΜΕΔΕ και συμπληρωματική από την Αγγλία.

 

Είσαι σίγουρος για αυτο; Γιατι εγω εχω καταλάβει ότι αφορα και τις εισφορες για την σύνταξη. Έχεις βρεις κατι σχετικό για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι ομως...

Πληρωθηκα επιστροφες του ΤΣΜΕΔΕ για το διαστημα που τις ειχα διπλοπληρωσει για κανα 10μηνο!

Αυτα ειναι τα ευχαριστα.

Τα μπερδεματα που ερχονται τωρα ειναι τα εξης:

Πηρα 3μηνη παραταση στο συμβολαιο, οποτε πως αυτη θα την τακτοποιησω με το ΤΣΜΕΔΕ? Κυριως αν πιασω μια μονιμη δουλεια πχ στο 2ο μηνα της παρατασης. Θα πρεπει να κανω ξανα τη διαδικασια αυτη για το 3μηνο και μετα για το αοριστο; Θα κανω μια κ καλη κ για τα δυο μετα απο 2-3 μηνες που δεν θα εχω πληρωσει το ΤΣΜΕΔΕ; Θα πληρωσω το ΤΣΜΕΔΕ κ μετα θα κανω αιτηση επιστροφης οταν ξερω τι θα γινει στη ζωη μου για το αν θα μεινω μονιμα Αγγλια; Να περιμενω μεχρι το 2013 που ισως γινει επιστροφη σε δραχμη οποτε πληρωσω ψυχουλα για το ΤΣΜΕΔΕ (αυτο θεωρηστε το ως αστειο);

Προς το παρον χαιρομαι τοσο με την επιστροφη που δεν μπορω να σκεφτω καθαρα.

Καλα τελεματα κ στους υπολοιπους :)

 

Οι διπλοεισφορες αφορούν μόνο ιατροφαρμακευτική ή και την σύνταξη;

Link to comment
Share on other sites

βρηκα το εξης στο αθλιο κατα τα αλλα site του ΤΣΜΕΔΕ

 

Επιγραμματικα, λεει οτι υπαρχουν 2 επιλογες.

1. Επικληση του αρθρου 14γ περιπτωση του κανονισμου ΕΟΚ 1408/71 και παραρτημα VII σημειο 6 και να απαλλαγει απο την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη πληρωνοντας μονο μονη ασφαλιστικη εισφορα στο κλαδο Κυριας Συνταξης.

2. Να ζητησει ο εργαζομενος να μην εφαρμοσθει το παραρτημα VII και να ξινει εξαιρεση απο το συστημα της μιας χωρας. Για κινηθει αυτη η διαδικασια χρειαζεται επικληση του αρθρου 17 το οποιο προβλεπει εξαιρεση απο την υποχρεωτικη ασφαλιση

 

Ειδου και το original κειμενο.

"Σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού ΕΟΚ 1408/71 ο εργαζόμενος ο οποίος ασκεί παράλληλα μη μισθωτή δραστηριότητα στην Ελλάδα (ή υπάγεται στο ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας) και μισθωτή σε άλλο κράτος μέλος υπάγεται υποχρεωτικά στις νομοθεσίες και των δυο κρατών μελών, όσον αφορά στο σύστημα ασφάλισης συντάξεων (άρθρο 14γ περίπτωση β σε συνδυασμό με το παράρτημα VII σημείο 7 ΕΛΛΑΔΑ του Κανονισμού ΕΟΚ 1408/71) καταβάλλοντας στο Ελληνικό σύστημα κοινωνικής ασφάλισης (ΤΣΜΕΔΕ) μονή ασφαλιστική εισφορά ελεύθερου επαγγελματία, στον κλάδο Κύριας Σύνταξης.

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα, εάν επιθυμεί ο εργαζόμενος να μην εφαρμοσθεί το παράρτημα VII του Κανονισμού ΕΟΚ 1408/71 και να εξαιρεθεί από το Κοινωνικοασφαλιστικό σύστημα της χώρας της μισθωτής ή της μη μισθωτής απασχόλησής του, μετά από συμφωνία των αρμόδιων αρχών των εμπλεκομένων κρατών-μελών.

Για να κινηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία της εξαίρεσης από την υποχρεωτική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ ( με συμφωνία του άρθρου 17 του Κανονισμού ΕΟΚ 1408/71) θα πρέπει να απευθυνθεί ο ενδιαφερόμενος στον ασφαλιστικό φορέα του εξωτερικού στον οποίο υπάγεται, ο οποίος οφείλει, εφαρμόζοντας τις σχετικές κοινοτικές διατάξεις, με τη σειρά του, να ζητήσει την εξαίρεση της ασφάλισής του από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Απασχόλησης & Κοινωνικής Προστασίας –Διεύθυνση Διακρατικής Κοινωνικής Ασφάλισης- Τμήμα Ε.Ε. η οποία είναι η αρμόδια αρχή για την εφαρμογή του συγκεκριμένου άρθρου (Σταδίου 29, 10110 Αθήνα τηλ. 210 3368337).

Επίσης για να κινηθεί η διαδικασία εξαίρεσης από τον ασφαλιστικό φορέα του εξωτερικού ο ενδιαφερόμενος πρέπει να απευθυνθεί στην αρμόδια υπηρεσία του ΥΕΚΑ προκειμένου να εφαρμοσθούν οι σχετικές Κοινοτικές διατάξεις"

Link to comment
Share on other sites

@ngkotsis: Το παραπάνω αναφέρεται σε εναρμόνιση με κοινοτική οδηγία 1408 του 1971 που από τότε έχει αλλάξει κάμποσες φορές και δεν ισχύει πλέον.

Ειδικά το κομμάτι που λέει ότι μπορείς να διαλέξεις εσύ σε ποιο κράτος να ασφαλιστείς σίγουρα δεν ισχύει μετά τις τελευταίες αλλαγές - ασφαλίζεσαι εκεί που είναι η μισθωτή εργασία.

 

Αυτό που πρέπει να δούμε είναι πως ακριβώς εναρμονίζεται το ΤΣΜΕΔΕ με τον νέο κανονισμό σχετικά με τις συντάξεις.

Ποίος θα πάρει τηλέφωνο ή θα πάει από το γραφείο? (Διεύθυνση Διακρατικής Κοινωνικής Ασφάλισης (210-3368166 ) Κατά προτίμηση κάποιος που είναι Ελλάδα/Αθήνα.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, μπορεί κάποιος να εξαιρεθεί από τα πάντα στην Ελλάδα εφόσον είναι μισθωτος στην Αγγλία πχ, και από την σύνταξη, και να πληρώνει ότι πληρώνει στην Αγγλία και μόνο.

 

Το οτι με τον παλαιότερο κανονισμό συνέχιζε κάποιος να πληρωνει συνταξη στο τσμεδε προερχοταν απο αυτη την ονομαστική διάταξη στο παράρτημα για την ελλαδα και τους αυτοαπασχολουμενους (που προφανώς ειχε μπει μετα απο παρεμβαση του τσμεδε για να μην χαθουν εισφορες, λεω εγω τωρα).

Πλέον δεν υπαρχει αυτη η διαταξη ουτε καμια αλλη αναφορά σε συντάξεις, οποτε το λογικο ειναι οτι με την συμπλήρωση του Α1 και υποβολή του στο ΤΣΜΕΔΕ να εξαιρείσαι απο ολα.

Με βάση πια διαδικασίας διαλέγεις εσυ αν θες να συνεχίσεις σύνταξη ή οχι; Μπορείς να το κανείς; Σε ρωτάει κανένας;

ΥΓ: Δεν ξέρω καν αν θέλω να σταματήσω τη σύνταξη και αν αξίζει.. Πόσο ποσοστό είναι επί τον εισφορών αλήθεια;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mια ανακεφαλαίωση σχετικά με τη νομοθεσία για τους νέους στο thread:

 

Τα τελευταία που ισχύουν σε ευρωπαικό επίπεδο είναι εδω: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=867

 

Όλος ο 1408/71 και οι τροποποιήσεις του αντικαταστάθηκαν από 1 Μαίου 2010 από τον 883/2004 και τον 988/2009 που είναι η συνέχειά του, σε όλη την Ευρώπη εκτός Ελβετία, Λιχνεσταιν, Νορβηγία και Ισλανδία.

 

Ο κανονισμός στα ελληνικά είναι εδώ:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2004R0883:20100501:EL:HTML

 

Άρθρο 13:

 

Άρθρο 13

 

Άσκηση δραστηριοτήτων σε δύο ή περισσότερα κράτη μέλη

 

1. Το πρόσωπο που ασκεί κανονικά μισθωτή δραστηριότητα σε δύο ή περισσότερα κράτη μέλη υπάγεται:

α) στη νομοθεσία του κράτους μέλους κατοικίας, εάν ασκεί ουσιώδες μέρος της δραστηριότητάς του σε αυτό ή εάν απασχολείται από διάφορες επιχειρήσεις ή διάφορους εργοδότες που έχουν την έδρα ή τον τόπο δραστηριοτήτων τους σε διαφορετικά κράτη μέλη,

ή

β) στη νομοθεσία του κράτους μέλους στο οποίο έχουν την έδρα ή τον τόπο δραστηριοτήτων τους η επιχείρηση ή ο εργοδότης που το απασχολούν, εάν το πρόσωπο αυτό δεν ασκεί ουσιώδες μέρος των δραστηριοτήτων του στο κράτος μέλος κατοικίας.

2. Το πρόσωπο που ασκεί κανονικά μη μισθωτή δραστηριότητα σε δύο ή περισσότερα κράτη μέλη υπάγεται:

α) στη νομοθεσία του κράτους μέλους κατοικίας, εάν ασκεί ουσιώδες μέρος της δραστηριότητάς του σε αυτό·

β) στη νομοθεσία του κράτους μέλους στο οποίο ευρίσκεται το κέντρο των συμφερόντων των δραστηριοτήτων του, εάν δεν κατοικεί σε ένα από τα κράτη μέλη στα οποία ασκεί ουσιώδες μέρος της δραστηριότητάς του.

3. Το πρόσωπο το οποίο ασκεί κανονικά μισθωτή δραστηριότητα και μη μισθωτή δραστηριότητα σε διαφορετικά κράτη μέλη, υπάγεται στη νομοθεσία του κράτους μέλους στο οποίο ασκεί μισθωτή δραστηριότητα ή, εάν ασκεί τέτοια δραστηριότητα σε δύο ή περισσότερα κράτη μέλη, στη νομοθεσία που προσδιορίζεται σύμφωνα με την παράγραφο 1.

4. Το πρόσωπο που απασχολείται ως δημόσιος υπάλληλος σε ένα κράτος μέλος και το οποίο ασκεί μισθωτή ή/και μη μισθωτή δραστηριότητα σε ένα ή περισσότερα άλλα κράτη μέλη, υπάγεται στη νομοθεσία του κράτους μέλους στο οποίο ανήκει η υπηρεσία που τον απασχολεί.

5. Τα πρόσωπα που αναφέρονται στις παραγράφους 1 έως 4 θεωρούνται, προς τους σκοπούς της νομοθεσίας που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις παρούσες διατάξεις, ότι ασκούν το σύνολο των μισθωτών ή μη μισθωτών δραστηριοτήτων τους ή ότι λαμβάνουν το σύνολο των εισοδημάτων τους στο ενδιαφερόμενο κράτος μέλος.

 

Μας αφορά το 3. Βέβαια υπάρχει και το άρθρο 16:

 

Άρθρο 16

 

Εξαιρέσεις από τα άρθρα 11 έως 15

 

1. Δύο ή περισσότερα κράτη μέλη, οι αρμόδιες αρχές των εν λόγω κρατών μελών ή οι οργανισμοί που έχουν ορισθεί από τις αρχές αυτές μπορούν να προβλέψουν, με κοινή συμφωνία, προς το συμφέρον ορισμένων προσώπων ή ορισμένων κατηγοριών προσώπων, εξαιρέσεις από τα άρθρα 11 έως 15.

2. Το πρόσωπο το οποίο λαμβάνει σύνταξη ή συντάξεις βάσει της νομοθεσίας ενός ή περισσότερων κρατών μελών και το οποίο κατοικεί σε άλλο κράτος μέλος, μπορεί, με αίτησή του, να εξαιρεθεί από την εφαρμογή της νομοθεσίας του τελευταίου αυτού κράτους, υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει υπαχθεί στη νομοθεσία αυτή λόγω άσκησης μισθωτής ή μη μισθωτής δραστηριότητας.

 

Τέλος υπάρχει ένα κείμενο σχετικά με την εφαρμογή του ευρωπαικού κανονισμού εδω: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:284:0001:01:EL:HTML

 

Σε αυτό το κείμενο υπάρχουν λεπτομέρειες:

 

 

Άρθρο 16

Διαδικασία για την εφαρμογή του άρθρου 13 του βασικού κανονισμού

1. Το πρόσωπο που ασκεί δραστηριότητες σε δύο ή περισσότερα κράτη μέλη ενημερώνει σχετικά το φορέα που έχει ορίσει η αρμόδια αρχή του κράτους μέλους στο οποίο κατοικεί.

2. Ο οριζόμενος φορέας του κράτους μέλους κατοικίας, προσδιορίζει αμελλητί τη νομοθεσία που εφαρμόζεται στον ενδιαφερόμενο, λαμβάνοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 13 του βασικού κανονισμού και του άρθρου 14 του κανονισμού εφαρμογής. Ο αρχικός προσδιορισμός αυτός είναι προσωρινός. Ο φορέας ενημερώνει για τον προσωρινό προσδιορισμό τους φορείς που έχουν ορισθεί από κάθε κράτος μέλος στο οποίο ασκείται μια δραστηριότητα.

3. Ο προσωρινός προσδιορισμός της εφαρμοστέας νομοθεσίας, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 2, καθίσταται οριστικός εντός δύο μηνών από τη στιγμή κατά την οποία ενημερώθηκαν για τον προσωρινό προσδιορισμό οι φορείς που έχει ορίσει η αρμόδια αρχή των σχετικών κρατών μελών, σύμφωνα με την παράγραφο 2, εκτός αν η νομοθεσία έχει ήδη προσδιορισθεί οριστικά βάσει της παραγράφου 4, ή τουλάχιστον ένας από τους σχετικούς φορείς ενημερώσει, έως το τέλος της δίμηνης προθεσμίας, το φορέα που έχει ορίσει η αρμόδια αρχή του κράτους μέλους κατοικίας ότι δεν μπορεί ακόμα να δεχθεί τον προσδιορισμό ή ότι έχει διαφορετική άποψη εν προκειμένω.

4. Εάν υπάρχει αβεβαιότητα για τον προσδιορισμό της εφαρμοστέας νομοθεσίας, λόγω της οποίας πρέπει να πραγματοποιηθούν επαφές μεταξύ των φορέων ή των αρχών δύο ή περισσότερων κρατών μελών, κατόπιν αιτήματος ενός ή περισσότερων από τους φορείς που έχουν ορίσει οι αρμόδιες αρχές των σχετικών κρατών μελών ή αιτήματος των ίδιων των αρμόδιων αρχών, η νομοθεσία που εφαρμόζεται για τον ενδιαφερόμενο προσδιορίζεται με κοινή συμφωνία, λαμβάνοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 13 του βασικού κανονισμού και τις σχετικές διατάξεις του άρθρου 14 του κανονισμού εφαρμογής.

Εάν υπάρχει διάσταση απόψεων μεταξύ των σχετικών φορέων ή αρμόδιων αρχών, οι οργανισμοί αυτοί επιδιώκουν την επίτευξη συμφωνίας σύμφωνα με τους όρους που καθορίζονται ανωτέρω και εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 6 του κανονισμού εφαρμογής.

5. Ο αρμόδιος φορέας του κράτους μέλους, η νομοθεσία του οποίου κηρύσσεται εφαρμοστέα, είτε προσωρινά είτε οριστικά, ενημερώνει αμελλητί τον ενδιαφερόμενο.

6. Εάν ο ενδιαφερόμενος δεν προσκομίσει τις πληροφορίες που αναφέρονται στην παράγραφο 1, οι διατάξεις του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται με πρωτοβουλία του φορέα που έχει ορίσει η αρμόδια αρχή του κράτους μέλους κατοικίας του προσώπου αυτού, μόλις πληροφορηθεί την κατάσταση του προσώπου, ενδεχομένως μέσω άλλου σχετικού φορέα.

 

Επίσης απόσπασμα από το άρθρο 14 του κειμένου εφαρμογής

 

5. Για την εφαρμογή του άρθρου 13 παράγραφος 1 του βασικού κανονισμού, ως πρόσωπο που "ασκεί κανονικά μισθωτή δραστηριότητα σε δύο ή περισσότερα κράτη μέλη" νοείται ιδίως το πρόσωπο το οποίο:

α) ενώ διατηρεί μια δραστηριότητα σε ένα κράτος μέλος, ασκεί ταυτόχρονα χωριστή δραστηριότητα στην επικράτεια ενός ή περισσότερων άλλων κρατών μελών ανεξάρτητα από τη διάρκεια ή τη φύση αυτής της χωριστής δραστηριότητας·

β) ασκεί συνεχώς εναλλασσόμενες δραστηριότητες, με εξαίρεση τις περιθωριακές δραστηριότητες, σε δύο ή περισσότερα κράτη μέλη ανεξάρτητα από τη συχνότητα ή την τακτικότητα της εναλλαγής.

6. Για τους σκοπούς της εφαρμογής του άρθρου 13 παράγραφος 2 του βασικού κανονισμού, ως πρόσωπο που "ασκεί κανονικά μη μισθωτή δραστηριότητα σε δύο ή περισσότερα κράτη μέλη" νοείται ιδίως το πρόσωπο το οποίο ασκεί συγχρόνως ή εναλλάξ μία ή περισσότερες χωριστές μη μισθωτές δραστηριότητες, ανεξάρτητα από τη φύση αυτών των δραστηριοτήτων, σε δύο ή περισσότερα κράτη μέλη.

7. Προκειμένου να διακρίνονται οι δραστηριότητες που αναφέρονται στις παραγράφους 5 και 6 από τις περιπτώσεις που περιγράφονται στο άρθρο 12 παράγραφοι 1 και 2 του βασικού κανονισμού, η διάρκεια της δραστηριότητας σε ένα ή περισσότερα άλλα κράτη μέλη (εάν είναι μόνιμη ή εάν έχει ειδικό ή προσωρινό χαρακτήρα) έχει καθοριστική σημασία. Για τους σκοπούς αυτούς, διενεργείται συνολική αξιολόγηση όλων των συναφών στοιχείων, στα οποία, ιδίως στην περίπτωση μισθωτού, περιλαμβάνεται ο τόπος εργασίας όπως καθορίζεται στη σύμβαση απασχόλησης.

8. Για την εφαρμογή του άρθρου 13 παράγραφοι 1 και 2 του βασικού κανονισμού, ως "ουσιώδες μέρος μιας μισθωτής ή μη μισθωτής δραστηριότητας" που ασκείται σε κράτος μέλος, νοείται ότι ασκείται εκεί ένα ποσοτικά σημαντικό μέρος του συνόλου των δραστηριοτήτων του μισθωτού ή μη μισθωτού, χωρίς να πρόκειται απαραιτήτως για το μείζον μέρος αυτών των δραστηριοτήτων.

Για να καθορισθεί εάν ουσιώδες μέρος της δραστηριότητας ασκείται σε ένα κράτος μέλος, λαμβάνονται υπόψη τα ακόλουθα ενδεικτικά κριτήρια:

α) σε περίπτωση μισθωτής δραστηριότητας, ο χρόνος εργασίας ή/και η αμοιβή και

β) σε περίπτωση μη μισθωτής δραστηριότητας, ο κύκλος εργασιών, ο χρόνος εργασίας, ο αριθμός των παρεχόμενων υπηρεσιών ή/και το εισόδημα.

Στο πλαίσιο συνολικής αξιολόγησης, λιγότερο από το 25 % των προαναφερόμενων κριτηρίων αποτελούν δείκτη ότι σημαντικό μέρος των δραστηριοτήτων δεν ασκείται στο σχετικό κράτος μέλος.

9. Για την εφαρμογή του άρθρου 13 παράγραφος 2 στοιχείο β) του βασικού κανονισμού, το "κέντρο των συμφερόντων" των δραστηριοτήτων ενός μη μισθωτού καθορίζεται λαμβάνοντας υπόψη όλα τα στοιχεία τα οποία συνθέτουν τις επαγγελματικές του δραστηριότητες, και ιδίως τον τόπο στον οποίο βρίσκεται η σταθερή και μόνιμη έδρα των δραστηριοτήτων του εν λόγω προσώπου, το συνήθη χαρακτήρα ή τη διάρκεια των ασκουμένων δραστηριοτήτων, τον αριθμό των παρεχόμενων υπηρεσιών, καθώς επίσης τη βούληση του εν λόγω προσώπου, όπως αυτή προκύπτει από τις εν γένει περιστάσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν το καταλαβαινω...

 

Οταν καποιος δουλευει σε χωρα της Ε.Ε. μπορει να γινει εξαιρεση μονο απο τις εισφορες για Κλαδο Υγείας ή για ολες?

 

Δηλαδη μπορει καποιος να δουλεψει καποια χρονια στο εξωτερικο, να διακοψει για αυτο το διαστημα το ΤΣΜΕΔΕ και μετα να γυρισει Ελλαδα και να συνεχισει στο ΤΣΜΕΔΕ χωρις να χρωσταει τις εισφορες για τα χρονια που ελλειπε?

 

Πρεπει στο εξωτερικο να εργαζεται ως μηχανικος ή δεν εχει σημασια? Αναφερομαι για περιπτωση μισθωτου.

 

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%9A%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7/%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%95101%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%95102/tabid/273/language/el-GR/Default.aspx

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει πάρει κανείς έγγραφο Α1 από Αγγλία για να στήλει στο ΤΣΜΕΔΕ; Θα ήταν ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε βοήθεια στην συμπλήρωση της φόρμας CA8421 με την οποία ζητάς το Α1. Αυτή τη φόρμα δε πρέπει να συμπληρώσουμε;

 

Με αυτή τη φόρμα δηλώνεις ότι δουλεύεις ταυτόχρονα σε δύο χώρες. Πως ακριβώς βάζουμε το τσμεδε μεσα; self-employed στην ελλάδα και καλά; Θέλει στοιχεια πχ registered address κτλ και άλλες λεπτομέρειες!

 

Άλλο: τι συμπληρώνει κάποιος που δουλεύει με σύμβαση αορίστου χρόνου στο 'εως' στο πεδίο 17 (For what period do you require form A1/E101)?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους και ενα μεγαλο ευχαριστω για τις πληροφοριες που μοιραζεστε.

 

Θα ηθελα να ρωτησω οσους εκαναν MSc στην Αγγλια, αν μπορουσαν τοτε να εξαιρεθουν

απο τον κλαδο ασφαλισης; Εχω ξεκινησει διδακτορικο στην Αγγλια, οπου θα μεινω λογικα

τουλαχιστον 3 χρονια και σαν φοιτητης εδω ειμαι ασφαλισμενος στο NHS. Αξιζει να σταματησω

να πληρωνω τον κλαδο υγειας στο ΤΣΜΕΔΕ, αν μπορω βεβαια;

Ευχαριστω εκ των προτερων ολους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους κι από μένα.

 

Έχω μπλέξει κι εγώ με το περιβόητο έντυπο Α1. Συγκεκριμένα είμαι εδώ και λίγες μέρες στην Ιταλία με σύμβαση ενός χρόνου (αρχικά). Από εδώ μου είπαν ότι για να μπορέσει να ισχύσει το συμβόλαιό μου, θα πρέπει να εγγραφώ στον αντίστοιχο φορέα εδώ που είναι ανάλογος με το ΤΣΜΕΔΕ στην Ελλάδα (εδώ το λένε INPS). Οπότε λοιπόν, έχω βρεθεί ξαφνικά με δυο ΤΣΜΕΔΕ... Προτού φύγω από Ελλάδα, ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης, Λάρισας και Κομοτηνής και μου είπαν ότι θα πρέπει να προσκομίσω το έντυπο Α1 στο ΤΣΜΕΔΕ όπου είμαι γραμμένη ή στα κεντρικά στην Αθήνα (οι απόψεις δεν ήταν ίδιες από τα διαφορετικά γραφεία όπου απευθύνθηκα) και να εξαιρεθώ από τις εισφορές στην Ελλάδα δεδομένου ότι θα πληρώνω τις αντίστοιχες εισφορές στην Ιταλία. Στον αντίστοιχο οργανισμό εδώ, μου είπαν ότι θα πρέπει αυτό το έγγραφο να το παραλάβω από Ελλάδα, να συμπληρώσω ένα κομμάτι και κατόπιν να το προσκομίσω εδώ, να συμπληρωθεί το υπόλοιπο κομμάτι που αφορά τον ιταλικό οργανισμό και μετά από όλα αυτά να το προσκομίσω στην Ελλάδα ώστε να εξαιρεθώ από τις εισφορές.

Στην Ελλάδα όμως μου είπαν ότι το έγγραφο αυτό θα πρέπει να το παραλάβω από τη χώρα όπου βρίσκομαι τώρα. Έχω απευθυνθεί σε δυο χώρες, 4 γραφεία συνολικά και δεν έχω βγάλει ακόμη άκρη με το τι ακριβώς πρέπει να γίνει...

Τελικά τι ισχύει; Ξέρει κάποιος; Υπάρχει κάπου αυτό το έγγραφο να το συμπληρώσω μήπως και μπορέσω να ξεκινήσω τη διαδικασία; Από ότι διαβάζω παραπάνω, κάποιο χρειάστηκαν ειδική αίτηση για να πάρουν αυτό το (καταραμένο - όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος) έγγραφο. Υπάρχει κάποιος που έχει στην κατοχή του αυτό το έγγραφο; Αν ναι, μπορεί μήπως να μου το στείλει μήπως και βγάλω μια άκρη; Απευθύνομαι σε εσάς προτού αρχίσω και παίρνω τηλέφωνο σε όλα τα γραφεία ΤΣΜΕΔΕ ανά την Ελλάδα με την ελπίδα ότι θα με κατατοπίσει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει πάρει κανείς έγγραφο Α1 από Αγγλία για να στήλει στο ΤΣΜΕΔΕ; Θα ήταν ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε βοήθεια στην συμπλήρωση της φόρμας CA8421 με την οποία ζητάς το Α1. Αυτή τη φόρμα δε πρέπει να συμπληρώσουμε;

 

Με αυτή τη φόρμα δηλώνεις ότι δουλεύεις ταυτόχρονα σε δύο χώρες. Πως ακριβώς βάζουμε το τσμεδε μεσα; self-employed στην ελλάδα και καλά; Θέλει στοιχεια πχ registered address κτλ και άλλες λεπτομέρειες!

 

Άλλο: τι συμπληρώνει κάποιος που δουλεύει με σύμβαση αορίστου χρόνου στο 'εως' στο πεδίο 17 (For what period do you require form A1/E101)?

 

Τις ιδιες αποριες εχω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.