Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Το χρησιμο ειναι οτι μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να καταβαλω εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ πλεον.

 

Μιας και μπήκες στο κόπο, κάνε και αίτηση για να σου επιστραφούν οι εισφορές ποθ πλήρωνες στο ΤΣΜΕΔΕ ενώ πλήρωνες και στην Αγγλία... τώρα, το πότε θα τα πάρεις αυτά τα λεφτά είναι ένα άλλο θέμα... μην τους αφήσεις όμως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aγαπητοί συνάδελφοι, τέως, νυν και μελλοντικοί...

 

καταρχήν να ευχαριστήσω όλους για τις πληροφορίες και την βοήθεια που προσφέρουν μέσω του φόρουμ. Είμαι καινούργιο μέλος εδω.

 

Πολύ συνοπτικά είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ απο το 2004 που αποφοίτησα και μέχρι τώρα έχω πληρώσει κανονικά όλες τις εισφορές.

 

Παράλληλα απο το 2006 εργάζομαι στην Αγγλία (υπάλληλος σε τεχνική/μελετητική εταιρία) οπότε και πληρώνω κανονικά (και μάλλον εντελώς βλακωδώς όπως συνειδητοποιώ τώρα) κανόνικά τις National Insurance Contributions (NICs) μέσω του γνωστού Pay As You Earn (PAYE).

 

Ναι καλά το καταλάβατε, τόσα χρόνια πληρώνω 2πλά σύνταξη, είχα ρωτήσει παλιώτερα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου είχαν πει οτι δεν γίνεται τίποτα αλλά ομολογώ οτι δεν το έψαξα παραπάνω.

 

Προς το παρόν μένω Αγγλία (ανατριχιαστική λεπτομέρεια: μόλις επέστρεψα στην δουλειά μου μετά πο 1 χρόνο Ελλάδα για το φανταρικό - φοβερή ιδέα μου αυτή να το κάνω - έλα μου όμως που ήθελα να γλυτώσω και το χαράτσι των 6.000 ευρώ λόγω ανυποταξίας. Το γλίτωσα τελικά αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία...) αλλά υπολογίζω οτι κάποια στιγμή θα γυρίσω Ελλάδα οπότε θέλω να συνεχίσω να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ (λες και ξέρει κανείς το γίνεται σε 35 χρόνια...).

 

Για να μην τα πολυλογώ ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανένας επίκαιρες πληροφορίες (ειδικότερα: συγκεκριμένο προηγούμενο) σχετικά με το αν μπορώ να σταματήσω να πληρώνω NIC εδώ και στην περίπτωση που ναι, αν μπορώ να ζητήσω να μου επιστραφούν οι μέχρι σήμερα εισφορές μου αναδρομικά.

 

Έχω μελετήσει την σχετική συζήτηση στο φόρουμ και σκοπεύω απο αύριο να αρχίσω τα τηλέφωνα Αγγλία και Ελλάδα (και το διάβασμα των νόμων...) μπας και βγάλω κάποια άκρη.

 

Βασικά η περίπτωσή μου είναι παρόποια με του αγαπητού (κατά το dear lol) Topap και αντίστροφη του αγαπητού sustainable.

 

Απο μια γρήγορη ματιά που έριξα πάντως έχω την εντύπωση πως μετά τον Μάιο 2010 ο καινούργιος νόμος επιβάλει την καταβολή των εισφορών στην χώρα διαμονής ή μάλλον καλύτερα στην χώρα όπου εκτελείται το μεγαλύτερο μέρος την επαγγελματικής δραστηριότητας (πιάσ' το'αυγό και κούρευτο).

 

Σε περίπτωση που ισχύο αυτό έχω την ελπίδα μπάς και ο νόμος δεν έχει αναδρομική ισχύ, δηλαδή μπας και μπορέσω να πάρω πίσω τα χρήματα που έχω καταβάλει μέχρι σήμερα.

 

Έχω την εντύπωση πως πρέπει να είμαστε πάρα πολλοί στην ίδια κατάσταση εδω στην Αγγλία. Μήπως να κάναμε μια ομαδούλα και να το κυνηγούσαμε όλοι μαζί.

 

Θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα απο τα τηλεφωνήματα και το πρήξημο εδω και Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα απο το 2006 εργάζομαι στην Αγγλία (υπάλληλος σε τεχνική/μελετητική εταιρία) οπότε και πληρώνω κανονικά (και μάλλον εντελώς βλακωδώς όπως συνειδητοποιώ τώρα) κανόνικά τις National Insurance Contributions (NICs) μέσω του γνωστού Pay As You Earn (PAYE).

 

Συνάδελφε,

 

Καλή επιτυχία και όταν βγάλεις άκρη κοίτα να κάνεις αίτηση για επιστροφή των εισφορών για το διάστημα που διπλό-πλήρωνες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

 

Λοιπόν τηλεφώνησα και απο Ελλάδα μου είπαν οτι μάλλον δεν γίνεται με τον καινούργιο νόμο, και οτι εξάλλου μέχρι τώρα ελάχιστοι το έχουν καταφέρει. Επίσης μου είπαν επειδή δεν βρίσκομαι στην Αγγλία προσωρινά, δηλ. 1-2 χρόνια σε διάθεση π.χ. απο την δουλειά μου στην Ελλάδα αλλά είμαι εδώ ήδη μόνιμα 6 χρόνια δεν παίζει να σταματήσω να πληρώνω στην Αγγλία.

 

Απο Αγγλία μου είπαν να τους στείλω ένα γράμμα με τα στοιχεία μου εξηγώντας την περίπτωσή μου και θα μου απαντήσουν ανάλογα.

 

Επειδή δεν σκοπεύω να σταματήσω το ΤΣΜΕΔΕ (αν και η υπάλληλος του υπουργείου εργασίας μου είπε γελώντας (!) - "έλάτε τώρα λές και ξέρετε σίγουρα οτι θα πάρετε σύνταξη απο το ΤΣΜΕΔΕ σε 30 χρόνια, εδώ δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει κράτος του χρόνου" !!!!) δεν με βλέπω να μπορώ να κάνω και πολλά.

 

θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειμαι και εγω σε παρομοια φαση.. Τελειωσα ελλαδα, πληρωνω τσμεδε 2 χρονια τωρα, παραλληλα τελειωνω τωρα msc και αρχιζω δουλεια στην αγγλια σε λιγο καιρο.

 

Οπως το βλεπω, οσοι ειμαστε σε αυτη την κατασταση, εχουμε *πλεον* δυο επιλογες:

 

1) Κοβουμε το ΤΣΜΕΔΕ (εγγραφο Α1 απο UK -> καταθεση στο τσμεδε) και συνεχιζουμε να πληρωνουμε μονο NI (+καποια ιδιωτικη ασφαλιση ισως, αν βγαζουμε αρκετα στο UK).

Αν καποτε επιστρεψουμε ελλαδα, δεν θα μπορεσουμε να παρουμε μια νορμαλ συνταξη τσμεδε, αλλα θα παρουμε και μια μικρη συνταξη απο UK. Αν δε γυρισουμε ελλαδα, χανουμε οτι πληρωσαμε μεχρι τωρα τσμεδε (τα οποια δεν ηταν και παρα πολλα στην περιπτωση μου). Το ερωτημα ειναι, οι συνταξεις στο ΤΣΜΕΔΕ πως υπολογιζονται? Ειναι ας πουμε εκθετικο το ποσο σε σχεση με τα χρονια ασφαλισης ή γραμμικο; Εννοω οτι καποιος που εχει πληρωσει εισφορες για 10 χρονια, σε σχεση με καποιον που εχει πληρωσει 30 χρονια, θα παρει το 1/3 ή λιγοτερο σαν συνταξη?

 

2) Συνεχιζουμε να πληρωνουμε και τις δυο συνταξεις... Λεφτα να εχουμε να σκορπαμε δηλαδη!

 

Δε βλεπω αλλες επιλογες, και λεω να αρχισω τις διαδικασιες για διακοπη του ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους,

 

Ας κανουμε αλλη μια ευχαριστη συνεισφορα στο ποστ ετσι για να μοιραστω μαζι σας το γελοιον της υποθεσεως.

Οσοι εχετε ηδη δει τα προηγουμενα ποστς μου, πηρα μετα απο αρκετους μηνες το χαρτι απο το Υπουργειο απο την αρμοδια Γεν. Διευθυνση που λεει οτι πρεπει να εξαιρεθω κ να μην καταβαλω εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ πια. Το εγγραφο ημερομηνιας 28.12.10 το παρελαβα μεσω φαξ κ εγω κ το τσεμδε στις 17-18.02.11

Περιμενα κ εγω ο κακομοιρης να ειναι ολα οκ κ να μπορω να παω το Πασχα που θα ερθω Ελλαδα να κανω κ αιτηση επιστροφης. Και μου ερχεται ενα χαρτι που λεει οτι χρωσταω.

Προφανως καποιος αχρηστος υπαλληλος στο ΤΣΜΕΔΕ (απο αυτους που εχω δει να παιζουν πασιεντζα- την επομενη φορα θα τραβηξω κ φωτο) δεν εχει λαβει υποψη το εγγραφο αυτο κ δεν εχει ενημερωθει το συστημα. Εδω κ 2 περιπου μηνες τηλεφωνω καθημερινα σχεδον κ δεν το σηκωνει κανεις, μα κανεις.

Σκεφτομαι λοιπον, βραχυ προθεσμα να στειλω τον πατερα μου να παει να δει ιντα παιζει, στην αναγκη να παει ο ιδιος το χαρτι που εχουν λαβει στο καταλληλο γραφειο για να ενημερωθει το συστημα. Κ μετα αφου ερθω να παω ξανα αν χρειαζεται να κανω την αιτηση επιστροφης εισφορων. Πανω σε αυτο καμια ιδεα? Σημεια προσοχης?

Μακροπροθεσμα, συναδελφοι μια κ θα συμπληρωσω τα 2 χρονια διαμονης στο ΗΒ συντομα κ προκειται να μεινω εδω κ για αλλα 2 περιπου (ισως κ για παντα) σκεφτομαι να κανω διακοπη κ ας πανε στο καλο τα 7 χρονια που πληρωσα. Σε αυτη την περιπτωση ξερει κανεις τι παιζει? Μπορω να διεκδικησω καποιο ποσο πισω? (υποψιαζομαι αν γινεται θα ειναι μονο τα της συνταξης) Αν επιστρεψω μετα απο πχ 3 χρονια κ πιασω δουλεια Ελλαδα μπορω να ξαναγραφτω?, κ εαν ναι τα 7 χρονια θα εχουν χαθει ή απλα συνεχιζω απο κει που το αφησα και απλα θα ειναι πιο μικρη η συνταξη που θα παρω στο μελλον γιατι δεν 8α εχω πληρωσει τα 2-5 χρονια που θα ειμαι στη Μ.Βρετανια;

 

Κ μια κ πηρα φορα, μια εγκυκλοπαιδικη ερωτηση: Αν γινει στην Ελλαδα της Αργεντινης, κ εχουμε πτωχευση η κατι παρομοιο, τα λεφτα που εχουμε δωσει θα ειναι χαμενα σιγουρα υποθετω, παρολαυτα θα ειναι απαιτητες οι χρεωστουμενες εισφορες;

 

Αυτα τα ολιγα.

 

Καλη συνεχεια,

 

Sustainable

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Επρεπε να χαθει μια εργατοημερα και περιπου 10 ευρω για να παει ο πατερας μου στο ΤΣΜΕΔΕ ο ιδιος κ να ρωτησει κ να επιμεινει (μια κ αρχικα τον στειλανε στον κλαδο υγειας-ασχετο). Τελικα η κυρια εκει που ηταν εξυπηρετικη κοιταξε το ζητημα και ειδε οτι στο συστημα εμφανιζεται οτι δεν χρωσταω και οτι να μην ανησυχω για τα διαφορα χαρτια που ερχονται...

Για τα υπολοιπα ζητηματα θα πρεπει να παω εγω μαλλον.

Καλο Πασχα σε ολους!

 

sustainable

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σε όλους,

 

Αν και μάλλον θα επαναλάβω πράγματα που έχουν γραφτεί σε προηγούμενες αναρτήσεις, νομίζω αξίζει να αναφέρω τα τελευταία απο τις δικές μου εξερευνητικές αποστολές στα άδυτα του ΤΣΜΕΔΕ/ΕΤΑΑ/Δημοσίου/IR κτλ.

 

Εν ολίγης, απο το IR μου απάντησαν εγγράφως οτι επειδή μένω και εργάζομαι μόνιμα στο UK ως μισθωτός δεν γίνεται να εξαιρεθώ από τις εισφορές εκεί (NI). Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να ζητήσω το έντυπό Α1 και να κάνω αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για διακοπή εισφορών εδώ. Απο οτι καταλαβαίνω το μόνο που απαιτείται γι' αυτό είναι το Α1 και μια υπεύθυνη δήλωση, και νομίζω οτι μπορεί να γίνει διακοπή Μονό για ένα συγκεκριμένο διάστημα, π.χ. 2 χρόνια και όχι "απο εδω και πέρα". Επίσης πήρα τηλέφωνο και στην Αθήνα (γενικά συνεργάζομαι με το κατάστημα στο Βόλο. Εδω να πω οτι το προσωπικό εκεί ίσως να μην είναι και το πιο κατάλληλα ενημερωμένο αλλά είναι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι και όταν δεν ξέρουν κάτι δεν διστάζουν να πάρουν οι ίδιοι τηλέφωνο στην Αθήνα για να ζητήσουν διευκρινήσεις. Επίσης απο οτι έχω καταλάβει ακόμα και να έρθει εντελώς λάθος ειδοποίηση η καθόλου κτλ. μπορούν πάντα να μπούνε στο σύστημα και να δούνε την καρτέλα σου και να εκδώσουν απόδειξη/γραμμάτιο με τις αλλαγές που θέλεις κτλ.).

Η διακοπή εισφορών προφανώς θα έχει επιπτώσεις στο τελικό ποσό της σύνταξης (δυστυχώς δεν έχω ιδέα πως και πόσο επηρεάζει) αλλά πέρα απο αυτό μετά το πέρας της διακοπής απλά συνεχίζεις με εισφορές από εκεί που το άφησες. Επίσης μου είπαν οτι δεν παίζει να πάρεις τις εισφορές πίσω αναδρομικά σε περίπτωση που κάνεις διακοπή ή ακόμα και διαγραφή οριστικά από το ταμείο (αν και όλα αυτά χρίζουν περαιτέρω ψαξίματος).

 

Το τι θα κάνω τελικά ακόμα το σκέφτομαι δεδομένου οτι έχω ήδη πληρώσει το Α 2011 οπότε έχω μερικούς μήνες να αποφασίσω. Γενικά προσανατολίζομαι να το διακόψω μέχρι να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα στην Ελλάδα και να δω τι θα κάνω με την περίπτωση μου γενικά γιατί έχω ήδη 5 χρόνια έξω και δεν το παίρνω απόφαση να επιστρέψω Ελλάδα

 

καλή δύναμη σε όλους,

 

α

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι,

 

Επειδη δεν θα ηθελα να αδικησω κανενα απο το ΤΣΜΕΔΕ, να σας πω οτι πηγα οσο ημουν στην Αθηνα για τις διακοπες του Πασχα και με εξυπηρετησαν αρκετα καλα. Βεβαια το τηλεφωνο χτυπαγε κ κανεις δεν το σηκωνε αλλα ενα ατομο τι να σου κανει. Δεν εχουν πια εργαζομενους με stage μαλλον κ τα φερνουν δυσκολα. Παντως μια κυρια εκει με εξυπηρετησε με φιλοτιμο κ την ευχαριστω.

Ενας κυριος τωρα δεν φανηκε ιδιαιτερα εξυπηρετικος αλλα δεν μπορω να τον κρινω γιατι δεν ξερω αν εργαζοταν εκει κανονικα ή αν ηταν σε διαλλειμα.

Ειναι κριμα παντως για το πιο πλουσιο ταμειο...

 

Καλη συνεχεια σε ολους.

 

sustainable

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.