Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

 

αποφασισα να ξεκινησω και εγω την διαδικασια διαγραγης μου απο το ΤΣΜΕΔΕ.

ΠΡωτηα χρειαζεται να συμπληρωθει η εκης αιτηση

http://www.hmrc.gov.uk/forms/2007/ca8421.pdf

και να αποσταλει στο HMRC.

Αυτη ειναι η αιτηση με την οποια τους ζητας να σου δωσουν το A1 Form.

ΑΠο εκει και περα ο θεος βοηθος. :)

Οπως λεει στη πρωτη σελιδα της αιτησης, αν ειναι ολα ΟΚ, τοτε θα σου στειλουν την φορμα Α1 και θα ενημερωσουν τον αρμοδιο φορεα στην Ελλαδα.

 

Οπως ανεφερε καποιος παραπανω, δεν μπορεις να ζητησεις διαγραφη απο ΤΣΜΕΔΕ "απο εδω και περα". Η συγκεκριμενη αιτηση εχει ενα πεδιο στο οποιο πρεπει να ορισεις μεχρι ποτε θελεις να ισχυειτο Α1 που θα εκδοθει.Εγω θα βαλω μια δεκαετια, να δω τι θα γινει :D.

 

Απο εκει και περα πρεπει να βρουμε απαντησεις στο θεμα που εθιξε ο ikoz.

Τι γινεται με τη συνταξη του ΤΣΜΕΔΕ στο μελλον;

 

Ας πουμε οτι εχω πληρωσει 10 χρονια στο ΤΣΜΕΔΕ και κανω διακοπη λογω εργασιας στην Αγγλια. Μετα απο 10 χρονια επιστρεφω Ελλαδα, ξαναρχιζω το ΤΣΜΕΔΕ, πληρωνω αλλα 10 χρονια εισφορες και βγαινω στη συνταξη(για διευκολυνση του παραδειγματος θεωρω πως μπορουμε να βγουμε στη συνταξη στα 30 χρονια). Τι συνταξη θα μου δωσει το ΤΣΜΕΔΕ;

θα παρω τα 2/3 της κανονικης; Λιγοτερο; Τι γινεται με την ειδικη προσαυξηση;

Δεν μπορει καποιος θα υπαρχει που να μπορει να απαντησει σε αυτα τα ερωτηματα. Που μπορουμε να ρωτησουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Είμαι νέο μέλος του φόρουμ και θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση που διαρκεί ήδη πάνω από ένα χρόνο.

 

Θα περιγράψω πρώτα περιληπτικά την περίπτωσή μου και στη συνέχεια θα εξιστορήσω τα γεγονότα που έλαβαν χώρα:

Από τον Φεβρουάριο του 2011 είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (δηλαδή θεωρούμαι αυτοτελώς απασχολούμενος στην Ελλάδα) και παράλληλα εργάζομαι σε ιδιωτική εταιρεία στην Αγγλία (όπου πληρώνω υποχρεωτικά NI contributions). Επιθυμώ να διακόψω τις εισφορές ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης μόνο (όχι και τη σύνταξη) στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Όπως σωστά έχει ήδη γραφτεί, σύμφωνα με τον νέο νόμο που ισχύει από 05/2010, υποχρεούσαι να πληρώνεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στο κράτος όπου εργάζεσαι και έχεις το δικαίωμα να διακόψεις τις εισφορές ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ενημερώθηκα λοιπόν ότι για να τα καταφέρω πρέπει να ζητήσω το έντυπο Α1 από το HMRC στην Αγγλία. Και εδώ άρχισαν τα δύσκολα..

Πήρα τηλ στο 08459154811 που είχε αναφέρει και o sustainable (δυστυχώς δεν ήταν η Claire Barrie) και μου είπαν και μένα ότι το έντυπο Α1 δίνεται από αυτούς μόνο σε περιπτώσεις όπου εργάζεσαι στην Αγγλία και πηγαίνεις με απόσπαση σε ένα άλλο κράτος μέλος της ΕΕ, επομένως δεν πληρώ τα κριτήρια. Τους ανέφερα τον καινούριο νόμο και ότι θεωρώ ότι εφόσον στο έντυπο Α1 υπάρχει το πεδίο 3.8 (το οποίο πρέπει να τσεκαριστεί) που αναφέρει ξεκάθαρα "Working as an employed person and as a self-employed person in different countries", δεν είναι δυνατόν να μην πληρώ τα κριτήρια. Επειδή προφανώς δεν ήθελε να ασχοληθεί άλλο μου είπε αυτολεξεί "Αν πιστεύετε εσείς πραγματικά ότι θα πάρετε το έντυπο Α1, τότε δεν μπορώ να σας σταματήσω από το να στείλετε την αίτηση". Ακόμη δεν έχουν βγει από τη σπηλιά τους δηλαδή..

 

Το επόμενο βήμα ήταν να πάρω τηλ στη Διεύθυνση Διακρατικής Κοινωνικής Ασφάλισης (210-33.68.166) και μίλησα με μια πολύ εξυπηρετική κυρία (δεν ήταν η κα. Τσοτσόρου, αλλά δεν έχει σημασία γιατί εκεί όλοι προφανώς ξέρουν τι τους γίνεται). Της εξήγησα τι μου είπαν από Αγγλία και μου είπε ότι γνωρίζει ότι συμβαίνει αυτό και πως έχουν επικοινωνήσει απευθείας με το αρμόδιο γραφείο στο Newcastle και ότι έχει γίνει ολόκληρο θέμα. Από εκεί τους έστειλαν ένα email (μέρος του οποίου μου προώθησε) που λέει ότι για να πάρει κανείς το έντυπο Α1 πρέπει να συμπληρώσει τη φόρμα CA8421 (http://www.hmrc.gov.uk/forms/2007/ca8421.pdf ). To email υπογράφει ο κ. Russell Hunter.

Παρόλο που πιστεύω ότι αυτή η φόρμα ίσχυε για το Ε101 και δεν έχει ανανεωθεί για το Α1 (δική μου ταπεινή γνώμη) θα την στείλω και ελπίζω να γίνει η δουλειά μου (αν και θα πάρει μήνες από ό,τι κατάλαβα). Αν και όταν με το καλό γίνει, θα κάνω και αίτηση για επιστροφή των διπλοεισφορών (αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

 

Θα ήθελα τώρα λοιπόν να ρωτήσω αυτούς που έχουν στείλει τη φόρμα CA8421, αν υπήρξε καμία εξέλιξη στην περίπτωσή τους.

Sustainable από ό, τι κατάλαβα εσένα σε έπιανε ο προηγούμενος νόμος και γι'αυτό μπόρεσες να κάνεις τη δουλειά σου με την ΑΙΤΗΣΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗΣ, σωστά; Από το 05/2010 τι γίνεται όμως για σένα;

Entropia πήγες τελικά στη Διεύθυνση Διακρατικής Κοινωνικής Ασφάλισης; Αν ναι, θα μπορούσες να μας πεις αν πήρες τις ίδιες πληροφορίες με μένα;

Antonis_wrx έβγαλες άκρη εσύ;

Alkvol αναφέρεις ότι για το έντυπο Α1 απαιτείται μια υπεύθυνη δήλωση. Θα μπορούσες να ξεκαθαρίσεις αν εννοείς τη φόρμα CA8421 ή να μας ενημερώσεις για τυχόν δικές σου εξελίξεις επί του θέματος;

Ngkotsis μήπως έχεις εσύ νέα;

 

Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει και ιδιωτικό μήνυμα (αν και δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται) και να μιλήσουμε στο τηλ για περισσότερη αμεσότητα. Φυσικά θα ενημερώνω και το φόρουμ για τυχόν νέα.

 

Επισυνάπτω και το έντυπο Α1.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις αναρτήσεις σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Να απαντησω στον offshore.

 

Πηρα και εγω στο υπουργειο στην Ελλαδα και μου ειπαν τα ιδια. Με τους Αγγλους δεν εβγαλα ακρη.

Συμφωνα με την εξης ιστοσελιδα

http://www.hmrc.gov.uk/cnr/osc.htm#6

η αιτηση CA8421 ειναι η σωστη και οπως φαινεται στην πρωτη σελιδα εχει ανανεωθει για το εντυπο Α1(If you are subject to UK social security legislation:

• form A1 (or E101 if Regulation 1408/71 applies) will be sent

to you confirming that you remain subject to UK social

security legislation)

 

Δεν εχω προχωρησει ακομα την διαδιδκασια. Δεν εχω συμπληρωσει/στειλει ακομα την αιτηση CA8421.

(Ερωτηση προς οποιον την εχει συμπληρωσει:΅Σελιδα 3 ερωτηση 17 "For what period do you require form A1/E101?" Στο πεδιο Το μεχρι ποσα χρονια μπορουμε να βαλουμε; Και στο πεδιο From βαζουμε την ημερομηνια που ξεκινησαμε να δουλευουμε στην Αγγλια;)

 

Ο λογος που δεν το εχω κανει ακομα ειναι το οτι δεν γνωριζω τι πρεπει να κανω μετα.

Η αιτηση αναφερει οτι ο αγγλικος φορεας θα ενημερωσει τον αντιστοιχο ελληνικο(υπουργειο με υπουργειο). Στο τηλεφωνο, απο το Ελληνικο υπουργειο μου ειπαν να την παω και εγω στο ΤΣΜΕΔΕ.

Τι ισχυει; Και αν την παω εγω στο ΤΣΜΕΔΕ που θα την παω; Την τελευταια φορα που πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ στη Θεσσαλονικη και τους εξηγησα το θεμα με κοιτουσαν σαν κινεζο. Σε ποιον υπαλληλο του ΤΣΜΕΔΕ θα παω με το εντυπο Α1 και θα καταλαβει τι γινεται;

Επισης θα χρειαστει να το μεταφρασω πριν το καταθεσω στο ΤΣΜΕΔΕ; Και αν ναι ποιος μεταφραζει και επικυρωνει ενα τετοιο εντυπο;

 

Εν τελει υπαρχει κανενας που να εχει παρει αυτο το καταραμενο εντυπο Α1 στα χερια του και να το πηγε στο ΤΣΜΕΔΕ;

 

Σχετικα με τις εισφορες η περιπτωση μου ειναι απλη.

Εχω πληρωσει μεχρι και το πρωτο εξαμηνο του 2010. Αρχισα να δουλευω στην Αγγλια στις 14 Ιουνιου 2010. Αρα δεν εχω εκρεμμοτητες γιατι ουτε τους χρωσταω ουτε μου χρωστανε(το ελπιζω...). Βεβαια πρεπει να ολοκληρωσω την ολη διαδικασια με το Α1 για να σταματησει το ΤΣΜΕΔΕ να μου στελνει τους λογαριασμους.

 

Και βεβαια το επομενο προβλημα που πρεπει να λυσουμε ειναι το τι γινεται οταν με το καλο επιστεψουμε στην Ελλαδα(αν γινει ποτε αυτο), πως ξαναμπαινουμε στο ΤΣΜΕΔΕ, πως περνουμε τις συνταξεις απο ΤΣΜΕΔΕ και απο Αγγλια(γιατι δεν θα δικαιουμαστε πληρη συνταξη απο κανενα ταμειο ουτε ΤΣΜΕΔΕ ουτε απο Αγγλικο κρατος).

 

 

Αυτααα...Μεγαλο μπλεξιμο και μουθενα δεν υπαρχει σωστη πληροφορηση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Εγώ στην ερώτηση 17 στο πεδίο "To" για τα χρόνια θα βάλω 2 χρόνια για σιγουριά, χωρίς να ξέρω κάτι παραπάνω (φοβάμαι απλά ότι οι Άγγλοι μπορεί να βρουν δικαιολογία να απορρίψουν την αίτηση μόνο και μόνο για το λόγο ότι έβαλα πολλά χρόνια..). Στο "From", σωστά, την ημερομηνία που ξεκινήσαμε να δουλεύουμε στην Αγγλία, και συνεπώς να διπλοπληρώνουμε.

 

Θα πάρω ένα τηλέφωνο αύριο στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου να ρωτήσω αν το θέλουν μεταφρασμένο από μένα και αν τους το στέλνουν και από Αγγλία (που σε αυτή την περίπτωση θα το έχουν μία στα αγγλικά και μία στα ελληνικά...χμμ) και θα ενημερώσω.

 

Όσο για το τι γίνεται με τη σύνταξη δεν έχω ιδέα να σου πω την αλήθεια. Εγώ θα συνεχίσω να πληρώνω τη σύνταξη στο ΤΣΜΕΔΕ πάντως, και δεν θα κάνω ιδιωτική στην Αγγλία, εφόσον δεν σκοπεύω να μείνω εδώ για πάντα.

Αν ισχύει το ίδιο και για σένα μήπως θα σε συνέφερε να κρατήσεις τη σύνταξη του ΤΣΜΕΔΕ και να έχεις μόνο αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Πήρα τηλ και μου είπαν ότι πλέον το Α1 αποστέλεται στον ενδιαφερόμενο και όχι μέσω υπουργείων. Επομένως, πρέπει εμείς να το πάμε στο ΤΣΜΕΔΕ, και χωρίς να το μεταφράσουμε. Είναι λέει κοινοτικό έγγραφο και δεν χρειάζεται μετάφραση.

Ngkotsis αν δεν βρεις κανέναν υπάλληλο που να γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό, πήγαινε μέχρι και στο Διευθυντή. Διαφορετικά ένα τηλ στη Διεύθυνση Διακρατικής Ασφάλισης μπορεί να βοηθήσει και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια το επομενο προβλημα που πρεπει να λυσουμε ειναι το τι γινεται οταν με το καλο επιστεψουμε στην Ελλαδα(αν γινει ποτε αυτο), πως ξαναμπαινουμε στο ΤΣΜΕΔΕ, πως περνουμε τις συνταξεις απο ΤΣΜΕΔΕ και απο Αγγλια(γιατι δεν θα δικαιουμαστε πληρη συνταξη απο κανενα ταμειο ουτε ΤΣΜΕΔΕ ουτε απο Αγγλικο κρατος).

 

Εφόσον από το ΤΣΜΕΔΕ παίρνεις απαλλαγή μόνο για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, τότε σύνταξη θα πάρεις πλήρη από το ΤΣΜΕΔΕ και συμπληρωματική από την Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως...

Πληρωθηκα επιστροφες του ΤΣΜΕΔΕ για το διαστημα που τις ειχα διπλοπληρωσει για κανα 10μηνο!

Αυτα ειναι τα ευχαριστα.

Τα μπερδεματα που ερχονται τωρα ειναι τα εξης:

Πηρα 3μηνη παραταση στο συμβολαιο, οποτε πως αυτη θα την τακτοποιησω με το ΤΣΜΕΔΕ? Κυριως αν πιασω μια μονιμη δουλεια πχ στο 2ο μηνα της παρατασης. Θα πρεπει να κανω ξανα τη διαδικασια αυτη για το 3μηνο και μετα για το αοριστο; Θα κανω μια κ καλη κ για τα δυο μετα απο 2-3 μηνες που δεν θα εχω πληρωσει το ΤΣΜΕΔΕ; Θα πληρωσω το ΤΣΜΕΔΕ κ μετα θα κανω αιτηση επιστροφης οταν ξερω τι θα γινει στη ζωη μου για το αν θα μεινω μονιμα Αγγλια; Να περιμενω μεχρι το 2013 που ισως γινει επιστροφη σε δραχμη οποτε πληρωσω ψυχουλα για το ΤΣΜΕΔΕ (αυτο θεωρηστε το ως αστειο);

Προς το παρον χαιρομαι τοσο με την επιστροφη που δεν μπορω να σκεφτω καθαρα.

Καλα τελεματα κ στους υπολοιπους :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σε δική μου επικοινωνία με το ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι αρκεί ένα χαρτί από το ασφαλιστικό φορέα στην Αγγλία το οποίο να λέει ότι εργαζόμαστε και πληρώνουμε εισφορές στο UK. Επικοινώνησα με το HMRC στο νούμερο που έχει αναφερθεί στο thread και μου είπαν ότι επειδή εργάζομαι λιγότερο από χρόνο δεν μπορούν να μου δώσουν τέτοια βεβαίωση και ότι κατά την γνώμη τους το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να στείλω το P60 μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Όντως το έστειλα με fax (αρκετές φορές μέχρι να βρεθεί/βγει άκρη) και υποτίθεται ότι εξαιρέθηκα από τον κλάδο υγείας. Θα περιμένω το ειδοποιητήριο για εισφορές για να δω αν είναι όντως έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις σκοπό να γυρίσεις Ελλάδα, τότε καλό θα ήταν να γραφτείς από τώρα στο ΤΣΜΕΔΕ. Σου κατωχυρώνει την επαγγελματική εμπειρία που είναι απαραίτητη πολλές φορές στις κατά καιρούς προκηρύξεις τόσο στο Δημόσιο όσο και στην επαγγελματική εξέλιξη (π.χ ενεργειακοί επιθεωρητές). Ήμουν κι εγώ Αγγλί και γύρισα, οπότε επωφελήθηκα από αυτό. Το μόνο θέμα είναι ότι πρέπει να στέλνεις επιπλέον χρήματα από Αγγλία στο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.