Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σε όλους και πολλά ευχαριστώ γιατί μου δώσατε πολύ καλό υλικό για να αρχίσω το ψάξιμο επί του θέματος. Φεύγω για Αγγλία κι εγώ και ψάχνω να δω τι γίνεται με τα ασφαλιστικά και το μεγάλο ερώτημα: to tsmede or not to tsmede?

 

Συγκεκριμένα, με ενδιέφερε να συνέχιζα με το ΤΣΜΕΔΕ, κυρίως για την σύνταξη για να μην μπλέκω με μεταφορές εισφορών αργότερα (σύνταξη, λέεεμε τώωρα). Οι ιατρικές όπου και να τις πληρώσεις το ίδιο κάνει. Και πλέον, κάνει όντως το ίδιο για Αγγλία και Ελλάδα: από ότι τσέκαρα σε αυτό το ώραιο site που δώσατε, η Αγγλία είναι στα 30-60 εύρω παραπάνω το μήνα σε συνολικές ασφαλιστικές εισφορές. Οπότε θα θέσω το θέμα υπό αυτήν τη σκοπιά: Μπορεί ένας μηχανικός –πλέον- να δουλεύει Αγγλία και να πληρώνει μόνο ΤΣΜΕΔΕ;

 

Συνοψίζω λίγο, για να τα βάλω κι εγώ σε μια σειρά, καθότι το χω κάψει λίγο από το πολύ ψάξιμο σήμερα.

 

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία της Ε.Ε. (Κανονισμοί 883/2004, 987/2009, τους βρίσκετε ενοποιημένους εδώ http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2004R0883:20100501:EL:PDF ), ο κανόνας είναι ότι υπάγεσαι στην νομοθεσία του κράτους που δραστηριοποιείσαι, aka τα σκας στα ταμεία του κράτους που δουλεύεις. Στην περίπτωση που δεν είναι υποχρεωτικός κάποιος κλάδος ασφάλισης στο κράτος που δουλεύεις, τότε μπορείς να επιλέξεις να πληρώνεις αυτές τις εισφορές στην Ελλάδα. Στην Αγγλία, εφόσον δουλεύεις ως μισθωτός και βγάζεις παραπάνω από ένα όριο που είναι για τυρόπιτες, πληρώνεις υποχρεωτικά Class 1 NI Contributions, που περιλαμβάνουν σύνταξη γήρατος και περίθαλψη (πληροφορίες εδώ http://www.hmrc.gov.uk/nic/ni.htm, και εδώ http://www.adviceguide.org.uk/index/life/benefits/national_insurance_contributions_and_benefits.htm ).

 

Στον κανόνα υπάρχουν οι εξαιρέσεις (αλλού τρώω, αλλού πίνω..), οι οποίες είναι:

"1. Το πρόσωπο που ασκεί μισθωτή δραστηριότητα σε κράτος μέλος

για λογαριασμό εργοδότη ο οποίος ασκεί κανονικά τις δραστηριότητές

του εκεί και το οποίο έχει αποσπασθεί από τον εργοδότη του σε άλλο

κράτος μέλος προκειμένου να εκτελέσει εργασία για λογαριασμό του

εργοδότη του, εξακολουθεί να υπάγεται στη νομοθεσία του πρώτου

κράτους μέλους, υπό τον όρο ότι η προβλεπόμενη διάρκεια της εργα-

σίας δεν υπερβαίνει τους 24 μήνες και ότι το πρόσωπο αυτό δεν έχει

αποσταλεί σε αντικατάσταση άλλου προσώπου.

2. Το πρόσωπο που ασκεί κανονικά μη μισθωτή δραστηριότητα σε

κράτος μέλος και το οποίο μεταβαίνει για να ασκήσει παρόμοια δρα-

στηριότητα σε άλλο κράτος μέλος, εξακολουθεί να υπάγεται στη νομο-

θεσία του πρώτου κράτους μέλους, υπό τον όρο ότι η προβλεπόμενη

διάρκεια της δραστηριότητας αυτής δεν υπερβαίνει τους 24 μήνες."

 

Το πρώτο είναι σαφές. Για το δεύτερο, εδώ http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=851&langId=el έχει ένα download (στα δεξιά της σελίδας) με παραδείγματα για τι νοείται παρόμοια δραστηριότητα κλπ.

 

Τώρα, τι γίνεται όταν στη χώρα σου είσαι μη μισθωτός και πας σε άλλη χώρα να δουλέψεις ως μισθωτός:

 

Το ΤΣΜΕΔΕ που έχει ακόμα στη σελίδα του την παλιά νομοθεσία λέει:

"Σύμφωνα με τις διατάξεις του Κανονισμού ΕΟΚ 1408/71 ο εργαζόμενος ο οποίος ασκεί παράλληλα μη μισθωτή δραστηριότητα στην Ελλάδα (ή υπάγεται στο ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας) και μισθωτή σε άλλο κράτος μέλος υπάγεται υποχρεωτικά στις νομοθεσίες και των δυο κρατών μελών, όσον αφορά στο σύστημα ασφάλισης συντάξεων (άρθρο 14γ περίπτωση β σε συνδυασμό με το παράρτημα VII σημείο 7 ΕΛΛΑΔΑ του Κανονισμού ΕΟΚ 1408/71) καταβάλλοντας στο Ελληνικό σύστημα κοινωνικής ασφάλισης (ΤΣΜΕΔΕ) μονή ασφαλιστική εισφορά ελεύθερου επαγγελματία, στον κλάδο Κύριας Σύνταξης".

 

Όμως η νέα νομοθεσία ορίζει:

"Το πρόσωπο το οποίο ασκεί κανονικά μισθωτή δραστηριότητα και μη μισθωτή δραστηριότητα σε διαφορετικά κράτη μέλη, υπάγεται στη νομοθεσία του κράτους μέλους στο οποίο ασκεί μισθωτή δραστηριότητα".

 

Αυτό παιδιά, αν καταλαβαίνω καλά, μας τσιμπάει. Αν κάποιος ήθελε να παραμείνει στο ΤΣΜΕΔΕ, άρα να θεωρείται κατά συνέπεια ότι ασκεί μη μισθωτή δραστηριότητα εδώ, και να πάει για μισθωτή δουλειά στην Ε.Ε, εεε..ας το ξεχάσω.

Τώρα τίθεται το ερώτημα: πώς ο δαιμόνιος Topap κατάφερε να πληρώνει μόνο ΤΣΜΕΔΕ εργαζόμενος στην Αγγλία;

• Γιατί εφαρμοζόταν η παλιά νομοθεσία που το επέτρεπε

• Γιατί το Υπουργείο είναι ελαστικό στη χορήγηση του Ε101 προκειμένου να πάνε λεφτά στα δικά μας ταμεία κι όχι των ξένων

• Γιατί..είναι δαιμόνιος! :D

Λύσε το γρίφο Topap, please :)

 

Επίσης, διαβάζοντας τις οδηγίες του αντίστοιχου Αγγλικού Υπουργείου Εργασίας (http://www.hmrc.gov.uk/nic/work/new-rules.htm#3), έμεινα με την εντύπωση ότι το παλιό Ε101, νυν Α1, στο εκδίδει το κράτος που (θέλεις να συνεχίσεις να) πληρώνεις τις εισφορές προκειμένου να το πας στο άλλο κράτος και να μην πληρώνεις εκεί. Sustainable, εσύ αυτό που έκανες στην Ελλάδα για να μην πληρώνεις εδώ ήταν αυτό το έντυπο ή άλλο; Έβγαλες άκρη τελικά;;

Ουφ, πάω να χώσω το κεφάλι μου σε κρύο νερό..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα τίθεται το ερώτημα: πώς ο δαιμόνιος Topap κατάφερε να πληρώνει μόνο ΤΣΜΕΔΕ εργαζόμενος στην Αγγλία;

• Γιατί εφαρμοζόταν η παλιά νομοθεσία που το επέτρεπε

• Γιατί το Υπουργείο είναι ελαστικό στη χορήγηση του Ε101 προκειμένου να πάνε λεφτά στα δικά μας ταμεία κι όχι των ξένων

• Γιατί..είναι δαιμόνιος! :D

Λύσε το γρίφο Topap, please :)

 

Φίλε Entropia,

 

Στο αρχικό σου ερώτημα «to tsmede or not to tsmede?» η δικιά μου συμβουλή είναι να συνεχίσεις το ΤΣΜΕΔΕ. Προσωπικά, μετά το MSc που έκανα στην Αγγλία ήξερα ότι θα καθόμουν για μερικά χρόνια για να δουλέψω εκεί, για να πάρω εμπειρία, να κάνω απόσβεση χρημάτων, να μου φύγει το μεράκι και άλλα πολλά. Οπότε ήξερα ότι δεν θα καθόμουν εις αεί. Από εκεί και πέρα κάτσε και σκέψου τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου και αποφάσισε και εσύ ένα θέλεις να έχεις ΤΣΜΕΔΕ ή όχι.

 

Μην ξεχνάς ότι στην Αγγλία πληρώνεις ιατρική ασφάλιση και μια μικρή σύνταξη. Από εκεί και πέρα, οι συντάξεις είναι ιδιωτικές και κάθε εργαζόμενος διαλέγει που θα την κάνει (σε ποια ασφαλιστική εταιρία) και πόσο θα δίνει κάθε μήνα. Πάνω σε αυτό το ποσό τσοντάρει και η εταιρία σου. Στο ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις ασφάλεια και σύνταξη μαζί, όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. Τώρα, εάν θα προλάβουμε να πάρουμε σύνταξη είναι ένα άλλο θέμα...

 

Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι έχει αλλάξει πλέον η ευρωπαϊκή νομοθεσία πάνω στο θέμα αυτό. Κάπου είδα να μιλάς για 24 μήνες. Είχα αναφέρει σε ένα παλιότερο post στο thread αυτό ότι το Ε101 (η παλιά του ονομασία) έχει διάφορα άρθρα κατά τα οποία μπορείς να πάρεις την εξαίρεση: το άρθρο 14.α.1.α (η όπως αλλιώς λέγεται, δεν το post μου) ισχύει για 2 χρόνια αλλά υπάρχει το άρθρο 17.α το οποίο δεν έχει περιορισμό στα χρόνια της εξαίρεσης. Μήπως πρέπει να το κοιτάξεις αυτό?

 

Όσο για το πόσο δαιμόνιος είμαι… η απάντηση είναι ότι όταν πρόκειται για να γλιτώσω λεφτά, η απάντηση είναι: ΠΟΛΥ. Και μην νομίζεις ότι όλα ήταν στρωμένα όταν το έψαχνα και εγώ. Έπαιρνα τηλέφωνα σε Ελλάδα και Αγγλία και γενικά έπρηξα πολύ κόσμο, αλλά βρήκα άκρη. Για παράδειγμα η κυρία Τσοτσορου (κάπως έτσι την λέγανε) μου είπε ότι εάν οι Άγγλοι μου έκαναν νερά να τους αναφέρω την υπόθεση ενός Άγγλου ο οποίος είχε ζητήσει εξαίρεση όταν δούλευε σε μια χωρά στην ΕΕ και επειδή δεν του έδιναν, πήγε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο και δικαιώθηκε. Αυτό λειτουργεί πλέον σαν προηγούμενο σε παρόμοιες περιπτώσεις.

 

Συμβουλή: πάρε τηλέφωνα και πρήξε κόσμο μέχρι να πουν: δώστου του μαμάκα την εξαίρεση γιατί μας τα έχει κάνει τούμπανο.:D:D:D

 

Καλή τύχη και ενημέρωσε για τις εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Όμως η νέα νομοθεσία ορίζει:

"Το πρόσωπο το οποίο ασκεί κανονικά μισθωτή δραστηριότητα και μη μισθωτή δραστηριότητα σε διαφορετικά κράτη μέλη, υπάγεται στη νομοθεσία του κράτους μέλους στο οποίο ασκεί μισθωτή δραστηριότητα".

 

Αυτο ακουγεται πολυ ενδιαφερον...

 

Γιατι, οπως φαινεται, οι αναγκαστικες εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ δεν δημιουργουν προβλημα μονο στους ανεργους, αλλα θετει και αλλα πολυπλοκα γραφειοκρατικα θεματα σε καποιον που θελει να εργαστει στο εξωτερικο... Αυτη η νεα νομοθεσια υποθετω ισχυει μονο για κρατη μελη ΕΕ, αλλα για να εργαστεις εκτος ΕΕ πληρωνεις αναγκαστικα και ΤΣΜΕΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Topap, to tsmede είναι και η δική μου απάντηση γιατί δε σκοπεύω να γεράσω στην Αγγλία, γι' αυτό το ψάχνω. Τα άρθρα που αναφέρεις υπήρχαν στον παλιό κανονισμό, στον νέο δε βρήκα κάτι αντίστοιχο - είναι όμως και 50 σελίδες και δεν είμαι νομικός:) Για αυτό θα πάω κατευθείαν να ρωτήσω τι γίνεται σε αυτήν τη Δ/νση Διακρατικών Ασφαλίσεων και έχω υποβάλλει ερώτημα σε μια υπηρεσία για τους πολίτες της Ε.Επιτροπής. Θα ενημερώσω για το feedback.

 

Γιατι, οπως φαινεται, οι αναγκαστικες εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ δεν δημιουργουν προβλημα μονο στους ανεργους, αλλα θετει και αλλα πολυπλοκα γραφειοκρατικα θεματα σε καποιον που θελει να εργαστει στο εξωτερικο...

 

Ούσα άνεργη μισθωτός μηχανικός χωρίς να έχω ανοίξει βιβλία, νιώθω στο πετσί μου -ή μάλλον στην τσέπη μου- τον παραλογισμό των αναγκαστικών εισφορών. Αλλά αυτή είναι μεγάααλη συζήτηση και ανήκει σε άλλο thread.

 

Αυτη η νεα νομοθεσια υποθετω ισχυει μονο για κρατη μελη ΕΕ, αλλα για να εργαστεις εκτος ΕΕ πληρωνεις αναγκαστικα και ΤΣΜΕΔΕ...

 

Φαντάζομαι πώς ναι. Πάντως, πέρα από την Ευρωπαϊκή νομοθεσία, υπάρχουν διμερείς συμβάσεις/συμφωνίες σε ασφαλιστικά θέματα με χώρες όπως Καναδάς, ΗΠΑ, που πιθανόν να πιάνουν και τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Eρώτημα προς την υπηρεσία προσανατολισμού για τους πολίτες της ΕΕ:

 

Έχω εργαστεί για 2 χρόνια ως μισθωτός στην Ελλάδα και είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ (Ταμείο Μηχανικών). Τον επόμενο μήνα θα μετακομίσω στην Αγγλία για αναζήτηση εργασίας και, εφόσον βρω δουλειά. σκοπεύω να παραμείνω για 2-4 χρόνια και στη συνέχεια να επιστρέψω στην Ελλάδα. Από την στιγμή που δεν ανήκω σε κάποια από τις ειδικές περίπτωσεις (απόσπαση κλπ), θα καταβάλλω προφανώς ασφαλιστικές εισφορές στο αγγλικό ασφαλιστικό σύστημα. Στην σχετική ιστοσελίδα http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=860&langId=el αναφέρεται "Κάθε χώρα στην οποία έχετε ασφαλιστεί για τουλάχιστον ένα έτος θα σας καταβάλει σύνταξη γήρατος όταν φτάσετε στην ηλικία συνταξιοδότησης που προβλέπει η εθνική της νομοθεσία".Το ερώτημα μου είναι αν έχω την επιλογή να μην χρησιμοποιήσω τις εισφορές στο αγγλικό σύστημα για να πάρω σύνταξη και από εκεί, αλλά αυτές να συμψηφιστούν στον υπολογισμό της σύνταξης από το ελληνικό σύστημα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

Απάντηση

Αγαπητή κυρία Ζώταλη,

Παρακαλούμε σημειώστε ότι δεν έχετε την επιλογή αυτή, διότι:

Στον τομέα της κοινωνικής ασφάλισης οι κανόνες της Ευρωπαϊκής Ενωσης (ΕΕ) συντονίζουν, αλλά δεν αντικαθιστούν τα εθνικά συστήματα των Κρατών Μελών (ΚΜ) με ένα ενιαίο σύστημα. Από την 01/05/2010 σε όλα τα ΚΜ ισχύει ένα νέο βελτιωμένο συντονιστικό σύστημα κοινωνικής ασφάλισης με τον Κανονισμό 883/2004 & με τον εκτελεστικό Κανονισμό 987/2009. Βάσει αυτών, πρέπει να σας διευκρινίσομε ότι:

Κατά γενικό κανόνα, υπάγεστε στη νομοθεσία του Κράτους Μέλους (ΚςΜς) που εργάζεσθε είτε ως μισθωτή είτε ως αυτοαπασχολούμενη και ασφαλίζεσθε & καταβάλλετε εισφορές κοινωνικής ασφάλισης μόνο σε εκείνο το ΚςΜς. Αρα, οι πληροφορίες στην ιστοσελίδα (ιστ/δα) που αναφέρετε σημαίνουν ότι: Τα συνταξιοδοτικά σας δικαιώματα προστατεύονται, όμως η Ελλάδα δεν μπορεί να συνυπολογίσει τις εισφορές σας κοινωνικής ασφάλισης γιά τα έτη που θα ασφαλισθήτε στην Αγγλια (Η.Β.), διότι: Κάθε ΚςΜς που ήσασταν ασφαλισμένη για τουλάχιστον ένα έτος -π.χ. η Ελλάδα, το Η.Β., καθώς & όποιο άλλο ΚςΜς μπορεί να ασφαλισθήτε στο μέλλον- κρατά την ασφαλιστική καρτέλα σας μέχρι να φτάσετε την συνταξιοδοτική ηλικία που ορίζει ο εθνικός του νόμος. Τότε, το κάθε ΚςΜς Ξεχωριστά θα σας καταβάλει σύνταξη γήρατος που θα αντιστοιχεί στην ασφαλιστική περίοδο που θα έχετε συμπληρώσει στο συγκεκριμένο εκείνο ΚςΜς.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

Λυπαμαι που δεν εχω απαντησει σε τυχον αποριες η διευκρινισεις αλλα δεν εμπαινα συχνα στο φορουμ μια κ δεν ειχα κατι καινουργιο να προσθεσω. Το μονο που γνωριζω ειναι οτι απο τις αρχες Ιουλιου αν δεν κανω λαθος το αιτημα μου εχει μεταφερθει απο την Ελληνικη υπηρεσια στην Αγγλικη κ περιμενω τα αποτελεσματα.

Θα κατεβω Ελλαδα για λιγο (ισα για να παντρευτω) κ μολις γυρισω θα αρχισω το πρηξιμο στην αγγλικη υπηρεσια.

 

Θα σας ενημερωσω οταν εχω νεοτερα.

 

Sustainable

 

ΥΓ.Δεν επρεπε παντως να σπουδασουμε στο Πολυτεχνειο αλλα σε ΙΕΚ αισθητικης (300 ευρω το νυφικο μακιγιαζ συναδελφοι! κ χωρις τσμεδε κ εφορια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

πήρα πτυχίο από ΕΜΠ πέρσι το καλοκαίρι και γράφτηκα αμέσως στο ΤΣΜΕΔΕ. Τον περασμένο Σεπτέμβρη έφυγα για MSc Αγγλία και με την προοπτική να γυρίσω Ελλάδα αμέσως μετά το μεταπτυχιακό. Προέκυψε όμως δουλειά στην Αγγλία και επομένως θα μείνω για κάποια χρόνια εκεί. Τι προτείνετε να κάνω με το ΤΣΜΕΔΕ; Τους τηλεφώνησα σήμερα και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω εξαίρεση και να πληρώνω εισφορές μόνο Αγγλία, αρκεί να κάνω αίτηση και να τους φέρω από τον Αγγλικό ασφαλιστικό φορέα ένα κοινοτικό έντυπο Α1 (πως το αναφέρουν αυτό στην Αγγλία και πως το ζητάνε; ). Απ' ότι βλέπω εδώ αυτό δεν είναι μια απλή διαδικασία. Αξίζει τον κόπο; Απ' ότι μου είπαν από το ΤΣΜΕΔΕ εφόσον δεν θα πληρώνω εισφορές για αυτό το διάστημα στην Ελλάδα, τα χρόνια που θα είμαι Αγγλία δεν θα μετρήσουν στον υπολογισμό του πόσου της σύνταξης που δικαιούμαι, αλλά παρ'όλα αυτά δεν μπορούσαν να μου πουν μια τάξη μεγέθους της διαφοράς του ποσού για 2 χρόνια πχ ενδεικτικά. Πως είναι η σύνταξη του ΤΣΜΕΔΕ σε σχέση με την Αγγλική;

 

Επίσης, μου είπαν ότι μπορώ να κόψω μόνο τις εισφορές υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνω για μόνο την σύνταξη. Αυτό μου φαίνεται σαν καλύτερη λύση, καθώς η state pension του uk πρέπει να είναι για τα πανηγύρια και να μην αξίζει να έχω μείωση στο ΤΣΜΕΔΕ. Τι λέτε; Τα NI contributions καλύπτουν για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Entropia έβγαλες καμία άκρη με την εξαίρεση που ισχύει για 24 μήνες; Άρχισα τώρα να κοιτάζω το θέμα γιατί φεύγω για δουλειά στην Ισπανία για 3 χρόνια και προτιμώ να πληρώνω το τσμεδε από χαμένα λεφτά σε ταμεία στην Ισπανία. Στείλε αν έχεις κάποια πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία που θα πάρω σύνταξη σαν CENg βγαίνει περίπου 62000 λίρες το χρόνο. Κάποτε σκέφτηκα μεταφορά εισφορών αλλα δεν συμφέρει με τίποτα. τα ΝΙ καλύπτουν τα πάντα. Εαν δεν είσαι CENg μπορεί να είναι λιγότερα τα χρήματα. Εαν ομως εργαστείς σε ιδιωτική εταιρεία οι περισσότερες έχουν ιδιωτική σύνταξη και BUPA.

Link to comment
Share on other sites

Καλο απογευμα!

 

Πριν 2 μερες περιπου εστειλα ενα email στη ΓΓ για να μαθω τι εγινε με το θεμα μου δεδομενου οτι ειχαν περασει περιπου 5 μηνες απο τοτε που ειχαν σταλει τα σχετικα εγγραφα στον Αγγλικο φορεα.

Με πηραν τηλεφωνο σημερα κ πολυ ευγενικα με ενημερωσαν οτι ο Αγγλικος φορεας ενεκρινε/επιβεβαιωσε (κατι τετοιο τελος παντων) την αιτηση εξαιρεσης κ ότι υπαρχει μια καθυστερηση γιατι ειναι σε ενα σταδιο υπογραφων (υποθετω λογω της γενικης καταστασης στην Ελλαδα). Επισης, θα γινει κοινοποιηση του σχετικου εγγραφου στη διευθυνση μου εδω στην Αγγλια.

Το χρησιμο ειναι οτι μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να καταβαλω εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ πλεον.

Για ο,τι νεοτερο θα σας ενημερωσω αμεσα.

 

Καλη συνεχεια κ καλο κουραγιο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.