Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεμαχισμός τεμαχιου αναδασμού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω την εξης περίπτωση. Πελάτης μου έχει τεμάχιο ανάδασμου 150 στρμ περίπου. Έχει κόψει ήδη περίπου το 1980 διαιρετό τμήμα 40 στρμ στην πάνω αριστερή γωνια. 

 

Τώρα θέλει να κόψει το υπόλοιπο σε 3 κομμάτια (αυτά που σχηματίζονται με τις διακεκομμένες γραμμές στην εικόνα.

 

Το αρχικό τεμάχιο είχε δρόμο σε όλο το νότιο τμήμα του, και 5 μετρα στο δυτικο το οποίο όμως είναι πλέον στο κομμάτι των 40 στρμ.

 

Η περιοχή είναι Natura αλλα έτσι κι αλλιώς όλα τα κομμάτια είναι πάνω από 10 στρμ.

 

Μπορώ να τα κόψω? Τα 1 και 2 θα είναι τυφλα. Αν βεβαιώσω ότι δεν είναι σε γη υψηλης παραγωγικότητας και ΖΟΕ με εμποδίζει κάτι άλλο?

post-12963-0-93119000-1493236593_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι δρομοι του αναδασμου θεωρουνται "κοινοχρηστοι" με την εννοια που θελει το Δ 278.

Ποσο προσωπο εχεις στον δρομο  αυτο?

 

Κατα τα λοιπα, με την προτεινομενη λυση

-και αφου δεν εχεις αλλες απαγορευσεις-

 

μπορεις να την εφαρμοσεις.

Απλως, θα εχεις δυο τυφλα μη αρτια και μη οικοδομησιμα τα "1" και "2"

Link to comment
Share on other sites

Μία από τις πρώτες διπλωματικές (ίσως η πρώτη) του καθηγ. Δ. Ροκου, μόλις πήρε την έδρα του Κτηματολογίου εδώ στην Θεσσαλονίκη, ήταν η δική μου με θέμα "Το Ιδιοκτησιακό καθεστώς πριν και μετά τον αναδασμό". Σαν "μπούσουλα" για τη μελέτη είχαμε το νέο τότε αναδασμό της Απολωνίας (Παζαρούδας).

Βασικά ένας και μοναδικός λόγος που γίνεται, σε μια περιοχή ένας αναδασμός, είναι να συνενώσει τα πολλά και διάσπαρτα τεμάχια ενός αγροτικού νοικοκυριού σε ΕΝΑ. Ο μέσος όρος στρεμμάτων στις δεκαετίες 80-90 ένος αγροτικού νοικοκυριού ήταν 32 στρ. διασκορπισμένα σε 8-10 τεμάχια. Πολλές φορές σε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους. Δηλαδή οργώνεις δύο στρέμματα σε ένα σημείο, τελειώνεις και πας- ταξιδεύεις ίσως 10κλμ για να συνεχίσεις το όργωμα κάπου αλλού σε ένα άλλο τεμάχιο (Λίγη σκέψη. πετρέλαια, χρόνος, κόπος...)  . Οι αναδασμοί, με χρήματα των πολιτών, έγιναν ώστε αυτά τα πολλά-πολλά τεμάχια να γίνουν ένα ή δύο. Η κατάτμηση σε κλήρους και αναδασμούς διασφαλιζόταν για πολλά χρόνια. Ακόμη και οι κληρονομιές δίνονταν σε εξαδιαιρέτου στα αδέλφια. Αυτό που γίνεται τώρα, με το νόμο αυτό (νομίζω του αλαζονικού Παπακων/νου), που επιτρέπει πλέον τις κατατμήσεις στους κλήρους και πολύ περισσότερο στους αναδασμούς είναι κατα την γνώμη μου (που βασίζεται στην μελέτη που έκανα για την διπλωματική μου) είναι εγκληματικό. Δεν υπάρχει πλέον λόγος  να γίνεται ένας αναδασμός. Είμαι έτοιμος να ακούσω έστω έναν. Εχει (είχε)150 (!!!!!!!!??) στρέμματα (που ίσως του τα έδωσε το κράτος) σε ένα τεμάχιο και το σπάει τώρα σε 5. Μετά 20 χρόνια εδώ θα έχουμε ίσως και 15 τεμάχια!!!!  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζι σου. -για αλλη μια φορά- πανω στο συγκεκριμμένο θέμα.

 

Τα ίδια και στο χωριο. Ως και 2 στρ. θελει ο αλλος να κανουμε κατάτμηση στη μέση...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι που τα χωρίζεις μόνο το 3 έχει ελπίδα τα "φυτεύσει" οικοδομή. Αν και εγώ θα χαιρόμουν γι' αυτό. Δεν θα ήθελα ποτέ να φυτρώσει οικοδομή σε χωράφι αναδασμού.

Link to comment
Share on other sites

ανεξαρτητα οτι,

συμφωνω πώς με την επιτραπεισα κατατμηση, αχρηστευεται  η χρησιμοτητα και η αποτελεσματικοτητα που αποσκοπουσε ο αναδασμος...

 

"καθε ενας δικαιουται να διαφεντευει την περιουσια του, επι το επωφελεστερο"

υγ

δεν μας απαντησε για το μηκος του προσωπου προς τον δρομο.

Απο αυτο εξαρταται  αν χτιζει μονον το "3" ή αν μπορει να δοσει δυο προσωπα μηκους  25 μ. το καθε ενα.

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος του δρόμου είναι 160+ μέτρα αλλά το χώρισμα θέλει να γίνει όπως σας το έδειξα. Θέλει μα το σπάσει και να δώσει στο γιο του ένα κομμάτι. Δεν το πουλάει σε άγνωστο.

Επίσης σε κάποιο σημείο έχει δένδρα όποτε και καταλήγουμε στο σχήμα που σας έδειξα.

 

Τώρα για να το σιγουρεψω. Για να μπορώ να κόψω μη άρτια πρέπει να τσεκάρω τα εξής:

-Νατουρα. Είμαι οκ

-ΖΟΕ

-Αν είναι από κλήροτεμάχιο

-Αν είναι γη υψηλής παραγωγικότητας

-Αν έχω ΓΠΣ

 

Αυτά; Ξεχνάω κάτι; Αν τιποτα από αυτά δεν με εμποδίζει κόβω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με προσωπο 160 μ.

τι τον πειραζει αφησει δεξια εναν διαδρομο, πλατους 6 μ. ιδιοκτησιας και διελευσης του "γ"

 

και να μοιρασε στα δυο το υπολοιπο προσωπο???

 

λεω εγω τωωωρα...

 

για τα ερωτηματα σου..πολυ σωστα

 

[αυτο με την ΓΥΠ...ειναι υπο  συζητηση]

 

υγ1

και βεβαια, εξαρταται "τι μπορει" να χτισει αναλογα με την περιοχη...

 

υγ2

εχει "δενδρα"...εννοεις οτι εχει προβλημα "δασικο" "??

αλλως δεν τον εμποδιζουν οι εληες και οι αμυγδαλιες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το να αφησει 6 μετρα ιδιωτικο δρομο μου δινει αρτιοτητα?

Το ΓΥΠ γιατι ειναι υπο συζητηση? Νομιζα οτι απαγορευεται η κατατμηση σε αυτα που χαραλτηριζονται ως ΥΠ.

Να χτισει δεν θελει. Βγαινει πανω απο καποια ορια καλλιεργειας απο αποψη επιδοτησεων και προσπαθει να τα "ξεφορτωθει" και τα δινει στον γιο του.

Οποτε τα κομματια που θα κοψει θα καλλιεργουνται και θα δηλωνονται.

Οταν λεω οτι εχει δενδρα εννοω οτι εχει δενδρα μεσα (αμυγδαλιες η κατι τετοιο) οποτε δεν μπορει να δωσει το συγκεκριμενο κομματι στο γιο του να το καλλιεργησει.

Link to comment
Share on other sites

για την ΓΥΠ εχει ενα μπερδεμα με το αρθρο 56, που εξαρταται απο μια Υπουργικη αποφαση

Σκετος γορδιος δεσμός...

 

Ο δρομος δεν  δινει αρτιοτητα  στο "3"......βεβαιως βεβαιως

του δινει ομως προσβαση σε δρομο, χωρις να τρεχουν αυριο για "δουλείες"

 

Κατα τα λοιπα, οπως και να τα κοψεις, γνωμη μου  να αφησεις δρομο διελευσης  για τα "πίσω"

 

Παντως εγω θα το εκοβα,  δυο με προσωπο στον  δρομο

και ενα στην πισω πλευρα, με διοδο δικη του στον δρομο

αυτα

 

καλη συνεχεια...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.