Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο 1/10 του Λονδίνου οι τιμές των εμπορικών ακινήτων στην Αθήνα


Engineer

Recommended Posts

Ιουλιος 2014

οδος Ερμου

 

 

 

https://www.google.gr/maps/@37.9762826,23.7295622,3a,46.6y,337.25h,82.23t/data=!3m6!1e1!3m4!1so8lLEmGVxTziM-aj4dR9KQ!2e0!7i13312!8i6656

 

[τι εχει βελτιωθει απο τοτε, ωστε αυτο που εγραφε ΔΩΡΙΖΕΤΑΙ, να αποδιδει 130/τμ???]

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα κέντρο δεν πολυκατεβαίνω οπότε δεν έχω ιδιαίτερη άποψη , αλλά έχω άποψη για άλλες αγορές που είναι στις πολύ δυνατές των προαστίων και των μεγάλων εμπορικών , οπότε θεωρώ ότι ανάλογα έχει γίνει και στην Ερμού .

 

Εκεί λοιπόν στα κύρια εμπορικά σημεία είχαμε μειώσεις των ενοικίων , εξαφάνιση του αέρα και αναδιανομή των θέσεων πώλησης .

 

Οσοι ήταν συνετοί και είχαν καλό προϊόν , βρήκαν ευκαιρία να ανέβουν στην πρώτη κατηγορία . Οσοι ήταν στην πρώτη κατηγορία με ξύλινα πόδια , αυτά έσπασαν και έφυγαν . Αλλά ελεύθερα μαγαζιά για ενοικίαση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ πλέον και το κύριο γεγονός είναι ότι ακόμα και αν έχουμε αλλαγές , που έχουμε τα μαγαζιά δεν μένουν κλειστά με τα ενοικιαστήρια πάνω σε ανάλογες εικόνες όπως η προηγούμενη .

 

Προφανώς λοιπόν η αγορά έχει βρεί νέα ισορροπία , όπως έχει βρεί νέα ισορροπία η αγορά των πολύ φτηνών κατοικιών αξίας κάτω των 70000 και ψάχνει μια ισορροπία και είναι κοντά και η αγορά των 70-120000 , ενώ έχουμε και κάποια κίνηση στην αγορά των πολύ ακριβών και σημαντικών ακινήτων με 7ψήφια αξία . 

 

Σημαντικό ρόλο στο θέμα των κατοικιών έχει παίξει η άνοδος του τουρισμού και η airbnb , όπου πλέον η δυνατότητα ύπαρξης εισοδήματος με αυτό τον τρόπο έχει αποσύρει σημαντικό αριθμό ακινήτων από την διαδικασία εύρεσης αγοραστή και η μείωση του ΕΝΦΙΑ που θα έρθει τα επόμενα χρόνια και θα βοηθήσει κυρίως όσους έχουν παλιά και μικρά ακίνητα θα δώσει λύση σε πολλά θέματα .

 

Εγώ όπως έχω ξαναπεί η καλύτερη ευκαιρία για να αγοράσει κάποιος ακίνητο , ο πάτος δηλαδή ήταν το 2013 . Τώρα πλέον μόνο μεμονωμένες περιπτώσεις . Ακόμα όπως είδαμε με την αγορά που έκαναν τα κοράκια από την Αττικής με αγορά των δανείων μόλις στο 8 % ΟΚΤΩ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ , δηλαδή για κάθε κόκκινο δάνειο των 100.000 έδωσαν μόλις 8.000 , δεν πρόκειται τα κοράκια να ενδιαφερθούν να σκοτώσουν τα δάνεια αυτά , αλλά θα περιμένουν να εισπράξουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΥΠΕΡΑΞΙΕΣ ακόμα και από τους ίδιους τους δανειολήπτες που θα μπορούσαν να τους προσφέρουν το ακίνητο που μένουν με μεγάλη έκπτωση της τάξης του 30 % στο 70 % της αξίας και να βγάλουν τα κοράκια τρομακτικό κέρδος 850 % .

 

Η αγορά λοιπόν αργά , πολύ αργά , αλλά σταθερά βρίσκει τα νέα σημεία ισορροπίας , αρχίζοντας όπως είναι λογικό από τα άκρα . Από τα πολύ φτηνά και από τα πολύ ακριβά .

Link to comment
Share on other sites

Για τις πωλήσεις από συμβολαιογράφους , συναδέλφους μηχανικούς και κατασκευαστές και μεσίτες . Οι τελευταίοι δεν είναι και οι πλέον αξιόπιστοι....

 

Για τις αγορές στις περιοχές που ξέρω , από ιδία άποψη και από επαφή με επαγγελματίες ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.