Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια πολεοδομίας και σύστασης ίδια, διαφορετική πραγματικότητα. Τα φώτα σας...


andrik0s

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.

Η σύζυγος κληρονόμησε ένα ακίνητο για το οποίο βρήκαμε αγοραστή.

Στα πλάισια της πώλησης χρειάζεται και η βεβαίωση μηχανικού σύμφωνα με το Ν. 4178/2013.

 

Τα σχέδια της πολεοδομίας καθώς και αυτά της σύστασης είναι τα ίδια αλλά η πραγματικότητα διαφορετική.

Η διαφορά είναι πως έχει παρει το διπλανό διαμέρισμα ένα κομμάτι από εμάς και εμέις ένα κομμάτι από αυτό, τα οποία δεν επηρεάζουν κοινόχρηστους χώρους. Μιλάμε για ανταλλαγή περίπου 1-2 τετραγωνικα για το κάθε διαμέρισμα.

Έτος κατασκευής της πολυκατοικίας είναι το 1975.

Πέρα από την τακτοποίηση που αν δεν κάνω λάθος είναι απαραίτητη να γίνει, θα χρειαστεί και τροποποιητική σύσταση από ολους τους ιδιοκτήτες?

Χρειάζεται κάτι άλλο το οποίο μου διαφέυγει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που η αδεια και η συσταση ειναι ιδιες

 

αλλα  εχεις αλλαγη στην πραξη μεταξυ δυο διαμερισματων, που εχουν αλλαξει "μορφη"

θα χρειαστει διαμερισματωση

και τροποποιηση της συστασης

 

[μονον μεταξυ των δυο διαμερισματων, αν προβλεπεται ...αλλα εδω πλεον θα μιλησεις με τον συμβ/φο]

 

υγ1

βαλε την ιδιοτητα σου]

 

υγ2

και οπως σωστα προειπε ο ΚΑΝΑ

[με τις καλημερες μου]

 

"τι  σου ειπε ο/η συμβ/φος?"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και οπως σωστα προειπε ο Δημήτρης 

[με τις καλημερες μου]

 

να ξέρεις ότι αν κατά τη δήλωση διαμερισμάτωσης πάρεις και την συγκατάθεση του διπλανού

τότε ο ίδιος γλυτώνει την επιπλέον εκ μέρους απαιτούμενη  δήλωση διαμερισμάτωσης

δηλ εν ολίγοις έτσι θα πληρώσετε (μαζί με τον διπλανό) ένα 500€ και μια αμοιβή μηχανικού

και όχι 2*500 +2*Α(αμοιβή μηχανικού) 

υ.γ και θα προχωρήσετε (εφόσον και η προηγούμενη σύσταση σας δίνει το δικαίωμα)

σε μονομερή τροπ/ση της σύστασης με παρουσία στον/στην συμβ/φό μόνον εσάς των 2

και κανενός άλλου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Είμαι Ηλεκτρολόγος μηχανικός οπότε δεν έχω απόψη του τι πρέπει να γίνει.

 

Η Συμβολαιογράφος που πήγα για να πάρω τα σχέδια της σύστασης ( μη γνωρίζοντας οτι είναι τα ίδια με της πολεοδομίας) μου είπε πως πέρα από την τακτοποίήση θα χρειαστεί και τροποποιηση με την σύμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών.

Η δική μου συμβολαιογράφος μου είπε πως ενδεχομένως μπορεί να γίνει μόνο με το διπλανό διαμέρισμα καθώς δεν επηρεάζει κοινόχρηστους χώρους αλλά θα πρέπει να το επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

σωστα

Η Συμβολαιογράφος που πήγα για να πάρω τα σχέδια της σύστασης ( μη γνωρίζοντας οτι είναι τα ίδια με της πολεοδομίας) μου είπε πως πέρα από την τακτοποίήση θα χρειαστεί και τροποποιηση με την σύμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών

.[ναι,...κατα μια ερμηνεια αυτο συμβαινει εαν δεν προβλεπεται στο συμβολαιο δυνατοτητα  "ατομικης" τροποποιησης]

 

Η δική μου συμβολαιογράφος μου είπε πως ενδεχομένως μπορεί να γίνει μόνο με το διπλανό διαμέρισμα καθώς δεν επηρεάζει κοινόχρηστους χώρους αλλά θα πρέπει να το επιβεβαιώσει.

[ενδεχομενως να προβλεπεται]

αρα

ό,τι σου πούνε

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης πως η διαμερισμάτωση δεν επιφέρει αλλαγή στα τετραγωνικά της ιδιοκτησίας καθώς οι αλλαγές που έχουν γίνει είναι κάτω του 2% του συνολικου εμβαδόν και στα δύο διαμερίσματα. 

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κατω απο 2% και το  "αλλο" με τους 20 ποντους

 

δεν κανεις τπτ...

απλα το γραφεις στις σημειωσεις

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισματωση αν δεν προκαλει αλλαγη στις η/μ εγκαταστάσεις δεν αποτελεί πολεοδομικη παραβαση που να απαιτει ρυθμιση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισματωση αν δεν προκαλει αλλαγη στις η/μ μηχανολογικές εγκαταστάσεις δεν αποτελεί πολεοδομικη παραβαση που να απαιτει ρυθμιση

 

Η διάταξη αναφέρει τις μηχανολογικές εγκαταστάσεις ΜΟΝΟ, όχι τις η/μ. Οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις δεν πειράζει αν αλλάζουν.

 

Επιπλέον η εγκ 4/13 αναφέρει ότι "Διευκρινίζεται ότι στις µηχανολογικές εγκαταστάσεις περιλαµβάνονται εγκαταστάσεις

πόσιµου νερού, ζεστού νερού χρήσης, αποχετεύσεων, πεπιεσµένου αέρα, φυσικού αερίου

και υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο"

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.