Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση τοπογραφικού.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους μηχανικούς. Είμαι καινούργιος πολιτικός μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω πως να κάνω ένα τοπογραφικό, δηλαδή κάποιο σεμινάριο ή κάτι αντίστοιχο. Ρωτάω γιατί δυστηχώς δεν έχω κάποιον να μου δείξει δύο τρια πράγματα και γενικά η γεωδαισία στην σχολή δεν βοήθησε και ιδιαίτερα. Οπότε όταν συγγενείς και φίλοι μου ζητάνε να τους κάνω κάνα τοπογραφικό τους κοιτάω με το βλέμμα της αγελάδας. Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε αν και εγω πολιτικός μηχανικός είμαι θεωρώ ότι έτσι όπως το διατυπώνεις

εκτός και αν κάνω λάθος και δεν κατάλαβα καλά υποτιμάς μια επιστήμη ολόκληρη και όλους

τους επιστήμονες τοπογράφους.

 

το Τοπογραφικό Διάγραμμα είναι μια ολόκληρη επιστήμη που οι φίλοι μας και συνάδελφοι

τοπογραφοι σπούδαν για 5 χρόνια τουλάχιστον και άλλα τόσα έξω στη πιάτσα για να φτάσουν

στο επιθυμητό επίπεδο γνώσης

 

είναι άλλο πράγμα να μάθεις βασικά πράγματα από νομοθεσία και γεωδαισίας απλά για να μπορείς να "διαβάσεις" ένα τοπογραφικό και άλλο πράγμα να συντάξεις εσύ ο ίδιος ένα.

 

για την σύνταξη δεν αρκεί ένα σεμίναριο. πολύ διάβασμα για τα βασικά τουλάχιστον της κατώτερης

γεωδαισίας πάντα, πολύ διάβασμα νομοθεσίας, πολύ εξάσκηση στο χειρισμό γωδαιτικών οργάνων,πολύ,πολύ,πολύ.....

 

τέλος σου συνιστώ να μην αντιμετωπίζεις έτσι το Τ.Δ. 2-3 πράγματα κια όλα καλά.

αυτή ακριβώς είναι και η αντιμετώπιση πολλών πάνω στο θέμα και κυκλοφορούν στο χώρο διαγράμματα - σκουπίδια

και τρέχουμε και δεν φτανουμε να μαζέψουμε τα ασυμμάζευτα.

 

στα αναφέρω όλα φιλικά μιασ και εγώ νέος είμαι.

καλή σταδιοδρομία

Link to comment
Share on other sites

Το φοβήθηκα οτι θα ακουστεί κάπως έτσι και ζητώ συγγνωμη εκ των προτέρων απο οποιον παρεξηγηθεί απο το post μου. Το σίγουρο είναι οτι δεν θέλω να υποτιμίσω επιστήμες αλλά όμως σίγουρα ούτε να την υπερτιμίσω. Σίγουρα είναι μια ολόκληρη επιστήμη αλλά δεν είναι και λίγες φορές που έχω δει ανθρώπους να με αντιμετωπιζουν σαν ηλίθιο και να μου παρουσιάζουν οτι ένα τοπογραφικό σε ένα οικοπεδάκι στου διαόλου την μάνα είναι κάτι τόσο πολύπλοκο που μόνο ένας τοπογράφος επίστημονας μπορεί να το κάνει ενώ εγω δεν θα μπορούσα ποτέ. Έλεος τελείωσα και εγώ ένα πολυτεχνείο όπως όλοι μας και έχω μαθει να βλέπω την αλήθεια. Μεγάλο πράγμα η υπογραφή στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι μια ολόκληρη επιστήμη αλλά δεν είναι και λίγες φορές που έχω δει ανθρώπους να με αντιμετωπιζουν σαν ηλίθιο και να μου παρουσιάζουν οτι ένα τοπογραφικό σε ένα οικοπεδάκι στου διαόλου την μάνα είναι κάτι τόσο πολύπλοκο που μόνο ένας τοπογράφος επίστημονας μπορεί να το κάνει ενώ εγω δεν θα μπορούσα ποτέ. Έλεος τελείωσα και εγώ ένα πολυτεχνείο όπως όλοι μας και έχω μαθει να βλέπω την αλήθεια. Μεγάλο πράγμα η υπογραφή στην Ελλάδα.

 

Επειδή με συγκίνησες,σε βοηθώ κ σε κατευθύνω ως εξής:

 

1.Βιβλία σχολής (ελπίζω να τα φύλαξες)

2.Ι.Κωττούλας ''Το Δίκαιο της κατάτμησης των γεωτεμαχίων.'' (~30 €)

3.Α.Ρωμαλιάδης όλα τα βιβλία του (~200-300 €)

4.Συνδρομητική νομική υποστήριξη (για να έχεις τους αναθεωρημένους Νόμους) (~ 250€ /έτος)

5.Μίσθωσε ένα συμβ/φο να σε μάθει να διαβάζεις συμβόλαια (~80-100 €/ώρα)

6.Το φόρουμ είναι αρκετά πλήρες σε απαντήσεις σε διάφορα προβλήματα.

7.Ξεκίνα να διαβάζεις τους Νόμους.. (~ 1 λίτρο αίμα /3 Π.Δ.)

8.Την προσευχή σου το βράδυ : 'Κάνε Θεούλη μου το γήπεδο να ΕΙΝΑΙ άρτιο..." (priceless!!!!!)

 

Αυτά περιεκτικά κατ' ελάχιστο για ξεκίνημα όσον αφορά το νομικό πλαίσιο.

 

Το επιστημονικό τώρα....

 

1.Ξεκίνα με ένα παραλληλόγραμμο γήπεδο-οικόπεδο

2.Μάθε τί είναι οι συν/νες και τα συστήματα αναφοράς.

3.Μάθε να χειρίζεσαι γεωδαιτικό σταθμό για αρχή (~1.500-5.000 €)

4.Μάθε να χειρίζεσαι το αντίστοιχο software (δώρο)

5.Αποδέξου το γεγονός ότι το ένα σου μάτι θα γίνει μεγαλύτερο από το άλλο ενώ το άλλο θα γεμίσει γύρω-γύρω ρυτίδες σχήματος ''πόδι πάπιας'' :) (~ στα 60 σου καταρράκτης)

6.Καπέλο (~ 5€)

7.Νερό, τουλάχιστον (~ 1€/λίτρο)

8.Ενυδατικές κρέμες (εξαρτάται το κατάστημα)

 

To θέμα της αμοιβής σου: Π.Δ.696/1974. Έτοιμα excel δωρεάν στο φόρουμ.

 

Οι οδηγίες αφορούν εύκολη έως μέτρια υπόθεση.Ούτε πολύ εύκολη,ούτε μέτρια προς δύσκολη.

Είσαι έτοιμος να αρχίσεις!!

Καλή αρχή

 

Η υπογραφή στο Τοπογραφικό πράγματι είναι όλα τα λεφτά,αν είσαι σωστός στη δήλωση.

Αν είσαι λάθος,είναι όλα τα λεφτά του πελάτη σου(που θα χτίσει κ θα πληρώνει για 10 γενεές αυθαίρετα κ άκυρα συμβόλαια) και όλα τα μελλοντικά τα δικά σου που ΔΕΝ θα βγάλεις (γιατί μάλλον θα νευριάσει κ δεν θα λέει καλά λόγια για σένα).....

priceless!!!!!

 

Ταχύρρυθμα σεμινάρια ''ο zavi'' :)

 

Νeeeext..........

Link to comment
Share on other sites

οι γνώσεις που έχουμε από τη σχολή όσον αφορά το αντικείμενο είναι μηδαμινές.

έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα?

δηλ από θεμελιώδη, επίλυση όδευσης, τρόπο εξάρτησης από τριγωνομετρικά, τι είναι εγσα και τι Ηαττ.... γνωρίζεις κάτι? αν ναι τότε μπορώ να σε βοηθήσω

αν όχι τότε φοβάμαι ότι και το απλό όπως αναφέρεις στου διαόλου τη μάνα θα σου φανεί δύσκολο (όπως και σε ένα τοπογράφο να κάνει στατική επίλυση ενός επιπέδου πλαισίου κια να υπολογίσει διαγράμματα εντατικών μεγεθών έστω και αν είναι ισοστατικό.)

 

zavi με πρόλαβες

5.Αποδέξου το γεγονός ότι το ένα σου μάτι θα γίνει μεγαλύτερο από το άλλο ενώ το άλλο θα γεμίσει γύρω-γύρω ρυτίδες σχήματος ''πόδι πάπιας''

είσαι θεός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή με πρόλαβε ο zavi και ως τοπογράφος ασχολούμενος με τοπογραφικά ΚΑΙ ΜΟΝΟ διότι πιστεύω στο ΕΚΑΣΤΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ αρκεί να κάνει ΣΩΣΤΑ τη δουλειά του θα σου έλεγα το εξής :

 

Το τοπογραφικό είναι πολύ απλό και εύκολο :

 

Αρχικά συνδέεις τα ψιψιψίνια με τα κοκοψώνια και συνεχίζεις....

 

Συγνώμη για το ειρωνικό μου ύφος αλλά είναι σαν να ρωτάω : παιδιά μπορείτε να μου μάθετε να κάνω επιλύσεις στατικών γιατί ο τίτλος μου είναι τοπογράφος ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και οι συγγενείς μου ζητάνε να τους καταθέσω μια αδειούλα την άλλη εβδομάδα.....

Τέλος πάντων ξεκίνα με τα ειπωθέντα από τον zavi και καλή τύχη!

 

@chrisven , επίπεδο πλαίσιο, διαγράμματα QMN, ισοστατικό..... I m impressed!! θα μου δείξεις και μένα πως γίνονται?? ως την άλλη εβδομάδα όμως!!! Αλλιώς ..... τη χάσαμε την άδεια πατριώτηηηηη!

Link to comment
Share on other sites

Grtopo:

"Αρχικά συνδέεις τα ψιψιψίνια με τα κοκοψώνια και συνεχίζεις.... "

 

μου έκανε παρατήρηση η γειτόνισσα γιατί την ξύπνησαν τα γέλια μου.

Link to comment
Share on other sites

Zavi, GrTopo γράφετε ιστορία πλέον...

 

Αν και τελικά πιστεύω οτι το ποστάρισμα είναι fake, συνδυάζοντας τα παρακάτω:

 

1. Ασχημες συνθήκες στην αγορά

2. Αραχτή στο γραφείο

3. Τα όργανα ξεφορτίζουν στην αποθήκη

4. Υπάρχει διδακτική εμπειρία και το κυριότερο,

5. Ιδού λοιπόν πιθανοί υποψήφιοι μεταπτυχιακοί ΠΕΛΑΤΕΣ :o:idea:

 

με κάνει να το σκέφτομαι επαγγελματικά...

 

ΙΕΚ "Ο κυρ-Γιώργης" 8-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελείωσα πριν λίγο το στρατό και έπιασα μια δουλειά στην οποία κατάφεραν να με κανουν να αισθανθώ οτι ειμαι τελείως άχρηστος όχι επειδή δεν έχω την δυνατότητα να καταλαβαίνω αλλά επειδή δεν τα ξέρω ήδη. Άκουσα το "καλά τι σας μαθαίνουν στο πολυτεχνείο?" αρκετές φορές και πάντα σιωπούσα γιατι ο υπάλληλος ή που θα σιωπά ή που θα κάθεται σπίτι του. Έτσι αποφάσισα να κάτσω σπίτι μου απο εδώ και πέρα και ξοδέψω την ενέργεια μου ώστε να μάθω όσο πιο πολλά γίνεται ρωτώντας και να προσπαθήσω να κάνω κατι μόνοσς μου. Από χρήματα θα δούμε τι θα γίνει... και όσο αναφορά για την επίλυση φορέα όποιος θέλει μπορεί σίγουρα να μάθει. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι το ξέρουν τόσοι που ενώ ποτέ δεν ήθελαν να γίνουν μηχανικοί τελικά πήραν πτυχίο και δεν μπορεί να το μάθει κάποιος με την αναλυτική σκέψη ενός μηχανικού που το ψάχνει. Δεν είπα να το παίζουμε και φωτεινοί παντογνώστες, αλλά καλά θα είναι να είμαστε ταπεινοί, να μετράμε με την καθημερινή μας προσπάθεια για γνώση και όχι με την υπογραφή που την λέει η μαμά και ο μπαμπάς στη γιαγιά και χαιρονται όλοι μαζί για το παιδί που είναι επιστήμονας. Ευχαριστώ πολύ και δηλώνω οτι αν και πολιτικός μηχανικός αγαπω και τους αρχιτέκτονες και τους τοπογραφους:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.