Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όλο το ν/σ για την ανακύκλωση - Τέλος στην πλαστική σακούλα από το 2018


Engineer

Recommended Posts

Να ξεκαθαρισουμε οτι, ενω μιλαμε για τις σακκουλες που βαζουμε τα ψωνια απο τα σ/μ

[αλλά  χρησιμοποιουνται εν τελει  για τα σκουπιδια],

δεν βλεπω να γινεται καμμια αναφορα για τις ειδικες  σακκουλες σκουπιδιων, που κανουν την ιδια ακριβως δουλεια.

Επομενως,  τι  σημαινει,  οτι οι "δωρεαν"  ρυπαινουν ενω οι αγοραζομενες δεν....???

Και πόση επιβαρυνση επιφερει στο περιβαλλον μια σακκουλα που ζυγιζει 1 γρ. μεσα στη οποια εχεις τοποθετησει μερικα πλαστικα μπουκαλια απο νερο, λαδι, ξυδι ή απο απορρυπαντικα, πολλαπλάσιου βαρους?.....

Και να μην πουμε για τις συσκευασιες  γαλακτος, γιαουρτιων,  αναψυκτικων, λαδιων αυτοκινητων  και πολλων πολλων αλλων των οποιων η απαριθμηση δεν απαιτειται...  αφου ειναι σε ολους γνωστα.

Και ποιοί πληρωνουν για αυτα ????

Εκεινο το "ανταποδοτικα" ειναι το  ανησυχητικο στην ιστορια  αυτη.

[εχουμε ηδη ζωντανο παραδειγμα την εξαφανιση των χρηματων του Πρασινου Ταμειου]

Και αν καποιος ξερει λεπτομερειες, ας μας εξηγησει το παρακατω κειμενο  και  τι εχει συμβει αναμεσα στους  δήμους και τους παραγωγικούς φορείς της χώρας  με τους φορείς της ανακύκλωσης.

και ποιός μαλωνε και διαφωνουσε  με ποιόν και για ποιά αιτια και ποιοί μαλωνουν για καποια κερδη

και  τελικα- ποιοί θα φορτωθουν  τα βαρη αυτων των κερδων.

 

"Με ΚΥΑ καθορίζονται επίσης το ύψος των περιβαλλοντικών τελών, ο τρόπος και η διαδικασία καταβολής, είσπραξης και απόδοσής του, οι δράσεις ανταποδοτικού χαρακτήρα που χρηματοδοτούνται από τα περιβαλλοντικά τέλη, οι υποχρεώσεις εμπόρων και παραγωγών, οι έλεγχοι κ.α. Το σχέδιο νόμου, που είχε επεξεργαστεί πέρσι ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Γιάννης Τσιρώνης χωρίς να προλάβει να θεσμοθετήσει, ανοίγει ξανά την συζήτηση με τα εναλλακτικά συστήματα διαχείρισης, τους δήμους και τους παραγωγικούς φορείς της χώρας. Τους προηγούμενους μήνες το σχέδιο είχε προκαλέσει σοβαρές αντιδράσεις στους φορείς της ανακύκλωσης. Ο ίδιος προβληματισμός παραμένει, καθώς οι διατάξεις του προηγούμενου σχεδίου που χαρακτηρίζονταν δυσμενείς από τον κλάδο, παραμένουν και στο παρών σχέδιο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι τα συστήματα εναλλακτικής διαχείρισης δεν επιτρέπεται να λειτουργήσουν με πάνω από 10% των εισφορών τους, χωρίς προηγούμενη απόφαση του Ελληνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης. Η πρόβλεψη δεν εφαρμόζεται τα πρώτα τρία χρόνια λειτουργίας των συστημάτων και για φορείς που το κόστος λειτουργίας είναι μόνο διοικητικό.

Πλαφόν μπαίνει και στα αποθεματικά τους, δηλαδή στα έσοδα που δεν καλύπτουν το κόστος ανακύκλωσης. Το σχέδιο διατηρεί την προηγούμενη ρύθμιση βάσει της οποίας για όσα συστήματα έχουν συμπληρώσει τριετία, το αποθεματικό δεν θα μπορεί να υπερβαίνει το 35% των διαθέσιμων συνολικών εσόδων κατά το προηγούμενο έτος χωρίς προηγούμενη απόφαση του Οργανισμού Ανακύκλωσης."

 

Ουτε συνομωσιολογοι ειμαστε ουτε φιλολογιζουμε....ούτε ειμαστε κατα του περιβαλλοντος...

 

Αλλα  εχουμε το δικαιωμα να γνωριζουμε πόσο θα μας στοιχισουν  ολα αυτα που νομοθετουν,  με προσχημα την προστασια του περιβαλλοντος,

ολοι αυτοι που θελουν να συστησουν διαφορους οργανισμους και ανθυποοργανισμους   και να μας σωσουν,  με  δικο τους κερδος

και τι και εάν θα εχουν θετικα εν τελει αποτελεσματα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κωνσταντίνε το θέμα εδώ είναι οι πλαστικές σακούλες.

Όταν λοιπόν μιλάς για απειλές, τότε είσαι στην σφαίρα της συνωμοσίας. Ούτε απειλές ούτε τίποτα. Οι αποφάσεις έχουν παρθεί σχεδόν ομόφωνα εδώ και 3 χρόνια, εμείς απλά είμαστε στην κοσμάρα μας σαν κράτος.
Συμφωνώ στα περισσότερα που γράφεις, αλλά η απόφαση της ΕΕ για σταδιακή κατάργηση της σακούλας είναι απολύτως σωστή και δεν έχει κανένα βαθύτερη σκοτεινό σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το μήνυμα του Δημήτρη, και ειδικότερα αυτό

Να ξεκαθαρισουμε οτι, ενω μιλαμε για τις σακκουλες που βαζουμε τα ψωνια απο τα σ/μ

[αλλά  χρησιμοποιουνται εν τελει  για τα σκουπιδια],

δεν βλεπω να γινεται καμμια αναφορα για τις ειδικες  σακκουλες σκουπιδιων, που κανουν την ιδια ακριβως δουλεια.

Επομενως,  τι  σημαινει,  οτι οι "δωρεαν"  ρυπαινουν ενω οι αγοραζομενες δεν....???

Και πόση επιβαρυνση επιφερει στο περιβαλλον μια σακκουλα που ζυγιζει 1 γρ. μεσα στη οποια εχεις τοποθετησει μερικα πλαστικα μπουκαλια απο νερο, λαδι, ξυδι ή απο απορρυπαντικα, πολλαπλάσιου βαρους?.....

αυτό εννοούσα όταν είχα πει ότι

ΟΚ, να πετάμε χύδην τα σκουπίδια στους κάδους. Οι κάδοι θα πλένονται καθημερινά και σε ειδικό χώρο, όχι χύμα τα απόνερα στον δρόμο; Θα μαζεύουν-σκουπίζουν οι σκουπιδιάριδες ό,τι πέφτει κάτω κατά το άδειασμα του κάδου, ώστε το πρωί οι δρόμοι να λάμπουν; Οι αποχετεύσεις στην Ελλάδα δεν είναι φτιαγμένες έτσι ώστε να δέχονται και χαρτιά. Οπότε;

Δεν έχω καμιά αντίρρηση να αδειάζω κάθε μέρα, και τις ώρες που θα ορίσει ο κάθε δήμος, κατευθείαν στους κάδους απορριμάτων τους όποιους κάδους του σπιτιού μου. Αλλά θα τηρούνται τα παραπάνω; Και θα έχει επαρκείς κάδους; Και ανακύκλωσης; Στην γειτονία μου έχει ελάχιστους και οι περισσότεροι είναι ξεχαρβαλωμένοι. Καλά, καθαρά οργανικών απορριμάτων ελάχιστοι δήμοι έχουν και μοιάζει κακόγουστο αστείο για τα ελληνικά, έως τώρα, δεδομένα να μιλάει το υπουργείο για ανακύκλωση αυτών, εκτός κι αν περιμένει να καλύψουν οι οικιακοί κομποστοποιητές τις ανάγκες των (ως επί πλείστον τσιμενταρισμένων) ακάλυπτων. Πρώτα δημιουργείς ως πολιτεία τις κατάλληλες υποδομές και προϋποθέσεις και μετά υπογράφεις με τους υπόλοιπους 26, δηλαδή 2, "εταίρους".

 

Κουβέντα όμως για όλα αυτά. Και ναι, άλλη μια μπίζνα είναι η όλη ιστορία. Σιγά μην κόπτονται για το περιβάλλον. Κατά τ' άλλα συνομωσιολογούμε.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Όντως το θέμα του τόπικ είναι η κατάργηση της πλαστικής σακούλας και συμφωνώ σχεδόν με όλους τους συνομιλητές. Δεν μπορεί όμως να μου κολλάει κάποιος, και μάλιστα χωρίς διάλογο και επιχειρήματα, τη ρετσινιά του συνομωσιολόγου. Εγώ δεν μίλησα ούτε για Bildemberg, ούτε για Illuminati, αλλά για τη δράση των πανίσχυρων ξένων (κυρίως) εμπορικών μονοπωλιακών ενώσεων στην ελληνική αγορά.

 

Για να μη γεμίζουμε το τόπικ με περιττά γραφόμενα, όποιος θέλει και ότι ώρα θέλει μπορώ να του τεκμηριώσω με εμπορικούς νόμους, γεγονότα και αποδείξεις τη δράση όλων αυτών των πολυεθνικών αλλά και της "μαμάς" τους της Ε.Ε. Και για άλλη μια φορά επιμένω, ότι το μισό της κυριαρχίας τους στηρίχθηκε στο πλαστικό και το τενεκεδάκι. 

 

Αν χρεωνόταν απ' ευθείας ο καταναλωτής τη συσκευασία και τη σακούλα μεταφοράς, τότε μαζί με τα έξοδα της χημικής επεξεργασίας του, το τελικό προϊόν θα ήταν οικονομικά απλησίαστο. Τι γινόταν όμως μέχρι σήμερα και αυτό ήταν ανταγωνιστικό; Απλά χρεωνόταν ο καταναλωτής, μέσω ενός λανθάνοντος(*) χρηματικού ποσού, την ανακύκλωση και υγειονομική ταφή αυτών των υποπροϊόντων. Τώρα που κυριάρχησαν στην αγορά οι επιχειρήσεις τους(**) τους έπιασαν οι περιβαλλοντικές ευαισθησίες.

 

Συμφωνώ ότι η πρωτοβουλία τους είναι σωστή, απλώς θέλω να βοηθήσω τα παλληκάρια να γίνουν καλύτεροι... 

 

 

*που πλήρωνε ο ίδιος χωρίς να το αντιλαμβάνεται 

 

**Στην περιοχή μου υπάρχουν δύο τεράστιες αλυσίδες S.M. και σε εμπορική ακτίνα 1 km γύρω τους έχουν μείνει μόνο μια ψαραγορά νωπού (παλαιότερα εκεί υπήρχε και πώληση κατεψυγμένου), ένα OK market, ένα Market In που παραπαίει (το προηγούμενο συνοικιακό του Βερόπουλου το είχαν κλείσει), ένα κρεοπωλείο και δύο φούρνοι. Πάω στοίχημα ότι αυτό το "έργο" το βλέπουν οι περισσότεροι στις γειτονιές τους. Να σας πω και τη συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

Όντως το θέμα του τόπικ είναι η κατάργηση της πλαστικής σακούλας και συμφωνώ σχεδόν με όλους τους συνομιλητές. Δεν μπορεί όμως να μου κολλάει κάποιος, και μάλιστα χωρίς διάλογο και επιχειρήματα, τη ρετσινιά του συνομωσιολόγου. Εγώ δεν μίλησα ούτε για Bildemberg, ούτε για Illuminati, αλλά για τη δράση των πανίσχυρων ξένων (κυρίως) εμπορικών μονοπωλιακών ενώσεων στην ελληνική αγορά.

 

 

 

Δεν έχω καμιά αντίρρηση να αδειάζω κάθε μέρα, και τις ώρες που θα ορίσει ο κάθε δήμος, κατευθείαν στους κάδους απορριμάτων τους όποιους κάδους του σπιτιού μου. Αλλά θα τηρούνται τα παραπάνω; Και θα έχει επαρκείς κάδους; Και ανακύκλωσης; Στην γειτονία μου έχει ελάχιστους και οι περισσότεροι είναι ξεχαρβαλωμένοι. Καλά, καθαρά οργανικών απορριμάτων ελάχιστοι δήμοι έχουν και μοιάζει κακόγουστο αστείο για τα ελληνικά, έως τώρα, δεδομένα να μιλάει το υπουργείο για ανακύκλωση αυτών, εκτός κι αν περιμένει να καλύψουν οι οικιακοί κομποστοποιητές τις ανάγκες των (ως επί πλείστον τσιμενταρισμένων) ακάλυπτων. Πρώτα δημιουργείς ως πολιτεία τις κατάλληλες υποδομές και προϋποθέσεις και μετά υπογράφεις με τους υπόλοιπους 26, δηλαδή 2, "εταίρους".

 

Κουβέντα όμως για όλα αυτά. Και ναι, άλλη μια μπίζνα είναι η όλη ιστορία. Σιγά μην κόπτονται για το περιβάλλον. Κατά τ' άλλα συνομωσιολογούμε.

Κωνσταντίνε δεν χρειάζεται να μιλήσεις για Ιλουμινάτι για να προσεγγίζεις την συνομωσιολογία.Σε μια είδηση για της μείωση της χρήσης της πλαστικής σακούλας μου γράφεις για απειλές της ΕΕ και έμμεσες πιέσεις προς την ελληνική παραγωγή. Ακόμα και αν θες να πάμε το θέμα εκεί, η κυριάρχία τους δεν έχει καμία σχέση με πλαστικά και τενεκεδάκια. Η κυριαρχία τους έχει να κάνει με εμπόριο βασισμένο σε όπλα και εξοπλισμούς, τεχνολογία, άχρηστα προϊόντα που αγοράζουμε λόγω μάρκετινγκ και τραπεζικές φούσκες. Ίσα ίσα προϊόντα που περιέχονται σε τενεκεδάκια και πλαστικές συσκευασίες είτε είναι εγχώριας κατανάλωσης (βλέπε απαίσιες γερμανικές κονσέρβες) είτε τα εισάγουν απο χώρες του Νότου (βλέπε όλα τα φρούτα και λαχανικά που καταναλώνει η βόρεια Ευρώπη). 

Πίσω στο θέμα μας, μιλάμε για απόφαση του ευρωκοινοβιουλίου για όλες τις χώρες της ΕΕ.

Επομένως δεν υπάρχει καμία στοχοποίηση της τοπικής παραγωγής, καμία απειλή και καμία πίεση συγκεκριμένα προς την Ελλάδα.

 

Μιλάμε για το πρώτο στάδιο της καθολικής απαγόρευσης της πλαστικής σακούλας. Σε λίγα χρόνια θα καταργηθούν εντελώς οι σακούλες απο πλαστικό χαμηλής πυκνότητας. Επίσης το πιθανό κέρδος των σούπερ μαρκετ είναι απειροελάχιστο (κοιτάξτε δεδομένα απο χώρες που ήδη έχει εφαρμοστεί το μέτρο).

Επομένως ναι το περιβάλλον είναι ο λόγος για τον οποίο αποφασίστηκε αυτό το μέτρο και όχι το κέρδος.

 

Η πλαστική σακούλα μαζί με τα πλαστκά μπουκάλια είναι ο πιο συχνός πλαστικός ρύπος στις θάλασσες (βασικά ο πρώτος είναι οι γόπες, αλλά είναι άλλη περίπτωση).

Επομένως λογικό είναι, αν είναι να παρθούν κάποια μέτρα, να γίνει η αρχή απο τον πιο συχνό ρύπο.

 

Επίσης οι λεγόμενες βιοδιασπώμενες που υπάρχουν ήδη στα σουπερ δεν είναι βιοδιασπώμενες, απλά περιέχουν ένζυμα που σπάνε τους δεσμούς και καταλήγεις με μικροσκοπικά κομμάτια πλαστικού που είναι το ίδιο, αν όχι περισσότερο επικίνδυνα.

 

Τα δε πλαστικά μπουκάλια και οι συσκευασίες τροφίμων έχουν κάποια χρησιμότητα και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι αναντικατάστατα, σε αντίθεση με την πλαστική σακούλα που δεν υπάρχει κάποιος λόγος ύπαρξης.

Προφανώς και υπάρχει αλόγιστη χρήση πλαστικού στις συσκευασίες (βλέπε λαχανικά), αλλά και πάλι υπάρχει κάποιο όφελος από την παράταση της ημερομηνίας λήξης του τροφίμου. Σε μια cost-benefit ανάλυση η πλαστική σακούλα είναι απο τα πιο άχρηστα δημιουργήματα μας. Tο ότι υπάρχουν και άλλοι προβληματικοί ρύποι, δεν αναιρεί το θετικό της συγκεκριμένης κίνησης για μείωση της πλαστικής σακούλας.

 

Τέλος τα προβλήματα των κάδων είναι μία ακόμη εγχώρια αποτυχία. Απο την Ισπανία μέχρι την Ολλανδία θα βρεις σωστή και επαρκής χωροθέτηση είτε με υπόγειους είτε με ηλεκτρονικούς είτε προσωπικούς-κτιριακούς κάδους. Επειδή λοιπόν το δημόσιο δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα των σκουπιδιών θα πρέπει να συνεχίσουμε να παρέχουμε δωρεάν πλαστικές σακούλες;

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε δεν χρειάζεται να μιλήσεις για Ιλουμινάτι για να προσεγγίζεις την συνομωσιολογία.

Τελευταία προσπάθεια. Θα προσπαθήσω να στο κάνω "λιανά".

 

Η πλαστική σακούλα δεν είναι τυχαίο που μπήκε στη ζωή μας.

1) Έχει ελάχιστο βάρος και εξαιρετική αντοχή. Με 5 gr σηκώνεις ά-νε-τα 10kg.

2) Είναι ένα πολύ ωραίο μέσον διαφήμισης του καταστήματος. 

3) Είναι ο καλύτερος τρόπος για να ελέγξουν την ροή του προϊόντος μέσα στο μεγαλομπακάλικο, ώστε να μην έχει ο πελάτης τίποτε αποθηκευτικό επάνω του εκτός από το καρότσι του. Όταν φτάσει στο ταμείο του δίνουν όσες σακούλες θέλει.

 

Με βάση τα παραπάνω σε ρωτώ: Μήπως οι σακούλες γράφουν απ' έξω το όνομα μου, ή το δικό σου; Τι γράφουν; "LIDL", "ΑΒ", "ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ" "JUMBO", "Ψαραγορά το Αιγαίο" και ότι άλλο θες. Άρα δεν είναι δικές μου, ούτε δικές σου.Γιατί όμως αφού δεν είναι δικές μου να τις πληρώσω εγώ; Γιατί αφού μου την επιβάλει άλλος, να τη χρεωθώ εγώ μαζί με την κατακραυγή της Ευρώπης; Δλδ άλλος φικ φικ άλλος πληρώνει;

 

Και ξέρεις γιατί γίνεται αυτό; Γιατί με πιάσαμε "Κώτσο". Γιατί μου λένε οι Γότθοι εισπράκτορες, οι δήθεν κυβερνήσεις που θέλουν να παρουσιάσουν δήθεν έργο, και τα διάφορα κορόιδα που τσιμπάνε στις μπούρδες τους, "Βρωμιάρη, ασυνείδητε, παλιομπεκρή (ουζάκια) που χρησιμοποιείς τις πλαστικές σακούλες για τα σκουπίδια σου"..."πλήρωσε τώρα για να μάθεις"! 

 

Τι βάζω μέσα στη σακούλα και πετάω; Καρπουζόφλουδες, κουκούτσια, ψαροκόκαλα, λίπη, πορτοκαλόφλουδες...Ετούτοι λοιπόν εδώ, αντί να κυνηγούν το οργανικό σκουπίδι και να έχουν, όχι προωθήσει, αλλά επιβάλει την κομποστοποίηση και τον ηλεκτρονικό κάδο απορριμάτων, κυνηγούν την πλαστική σακούλα. Κύριε ελέησον!!!

 

Δηλαδή εδώ τιμωρείται ο ρύπος και όχι ο πραγματικός ρυπαίνων. Είναι σαν να στέλνουμε στη φυλακή το..πιστόλι και όχι τον φονιά, και το μαχαίρι, αντί για τον μαχαιροβγάλτη.

 

Η λύση είναι απλή. Βγαίνει μια ωραία πρωία ο δήμαρχος και λέει: "Κυρίες και κύριοι δημότες, εκεί πετάτε τις καθαρές γυάλινες συσκευασίες, εκεί τις μεταλλικές, εκεί τα ξύλα, εκεί το κομπόστ και εκεί...στον πεντακάθαρο εξωτερικά κάδο που κλείνει ερμητικά και περισσότερο μυρίζετε εσείς παρά αυτός, πετάτε τα ακάθαρτα απορρίμματα με ηλεκτρονική κάρτα δημότη και ΑΦΜ. Όποιος το παρακάνει με αυτόν τον κάδο, θα τα βρίσκει με την Εφορία. Απλά, πολύ απλά συνάδελφε...στο 2017 βρισκόμαστε. Τι πρόστιμα για τις πλαστικές σακούλες και μύδια κάστανα...

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε αυτά που λές δεν γίνονται πουθενά απο την μια μέρα στην άλλη. Και αν γινόντουσαν, κάποιοι θα γράφανε για υπόγεια παιχνίδια και υποκρισία όπως μιλάς εσύ τώρα.
Όμως νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει συζήτηση αν μιλάμε για πράγματα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη αν αυτό πιστεύεις αλλά όσα και να γράφεις τα στοιχεία δεν σε επιβεβαιώνουν.
Μου βγάζεις τα οργανικά πιο επικίνδυνα απο τα πλαστικά!!!! Κάτι τέτοιο δεν ισχύει, η κομποστοποίηση είναι το τελευταίο πράγμα που κάνεις στην διαχείρηση αποβλήτων στον αστικό ιστό.
Μου λες πως σου επιβάλουν την σακούλα!!! Κάτι τέτοιο δεν ισχύει, αν θες παίρνεις την σακούλα απο το σούπερ. 
Μου λες πως άλλος ρυπαίνει και άλλος πληρώνει!!! Κάτι τέτοιο δεν ισχύει καθώς αυτός που χρησιμοποιεί και απορρίπτει την σακούλα είναι αυτός που πληρώνει (ο πελάτης δλδ).
Και το πιο σημαντικό είναι ότι μιλάμε για τον νούμερο 1 ρύπο σε θάλασσες και ακτές (μαζί με τα πλαστικά μπουκάλια και μετά τις γόπες) και εσύ μου παρουσιάζεις πως το να κυνηγούν την πλαστική σακούλα είναι κάτι παράλογο!!!

Επίσης αυτό που γίνεται με τις πλαστικές σακούλες είναι δοκιμασμένο και επιτυχημένο σε δεκάδες χώρες και εκατοντάδες πόλεις. Μιλάμε για ένα πολύ ήπιο και αποτελεσματικό τρόπο μείωσης πλαστικών αποβλήτων και με ταυτόχρονη εκπαίδευση των πελατών να χρησιμοποιούν βιώσιμες εναλλακτικές όπως οι πανινες σακούλες. Ναι προφανώς υπάρχουν και άλλα πράγματα που πρέπει να γίνουν και πως αποσπασματικές κινήσεις μοιάζουν υποκριτικές. Αλλά αυτό δεν αναιρεί πως το εν λόγω μέτρο είναι σωστό και θα έχει θετικά αποτελέσματα.

ΥΓ. Μπορει να μην γνωρίζεις ότι αυτό είναι μέρος της γενικής πολιτικής που έχει αποφασιστεί για μείωση, επαναχρησιμοποίηση και ανακύκλωση των απορριμάτων κάθε μορφής.
Αν λοιπόν ψάξεις να δεις πραγματικά γιατί γίνεται όλο αυτό, θα δεις πως οι κακοί Γότθοι μιλάνε για όλα αυτά που προτείνεις να γίνουν και ακόμη περισσότερα.
Απλά εμείς ξυνόμαστε. Και στον τομέα των απορριμάτων είμαστε με διαφορά απο τους πιο βρωμιάρηδες και ασυνείδητους στην ΕΕ. Οι Γότθοι έχουν ήδη εφαρμόσει όλα αυτά που γράφεις στα σχόλια σου ,επομένως μόνο για υποκρισία δεν μπορείς να τους κατηγορίσεις. Ο μόνος τομέας που είμαστε πολύ μπροστά είναι η ανακύκλωση ηλ. συσκευών και αυτό γιατί την διαχειρίζεται ιδιώτης!!!
ΥΓ2. Σε ό,τι αφορά τις πλαστικές συσκευασιες, η ΕΕ ψήφισε κοινοτική οδηγία τον Δεκεμβρη του 1994 με προθεσμία ενσωμάτωσης τον Ιούνη του 1996. Στην Ελλάδα ο νόμος ψηφίστηκε τον τον Αύγουστο του 2001 και ξεκίνησε να εφαρμόζεται τον Νοέμβρη του 2008.
Για πες μου τώρα, αν εσύ είσαι ένας ξένος αξιωματούχος, τι γνώμη θα σχηματίσεις για μια χώρα μέλος που χρειάζεται 14 χρόνια για να εφαρμόσει μια κοινοτική οδηγία που άλλοι εφαρμοσαν σε 1;
ΥΓ3. Αυτό που λες με την πρωία και την διαταγή για διαχωρισμό των αποβλήτων έχει δοκιμαστεί και αποτύχει. Ωραία είναι να τα λέμε, άλλα όταν οι σκέψεις πρέπει να γίνουν πράξεις, επιβάλεται να είναι και εφαρμόσιμες. Χρειάζεται χρόνος και εκπαίδευση του κοινού ώστε να κάνει συνειδητό διαχωρισμό απορριμάτων και τεράστιος προϋπολογισμός για να αλλάξει όλο το σύστημα αποκομιδής. Ο δε φόβος του προστίμου λειτουργεί συμπληρωματικά και δεν μπορεί να είναι το πρωταρχικό κίνητρο για ανακύκλωση. 

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε αυτά που λές δεν γίνονται πουθενά απο την μια μέρα στην άλλη. Χαχα, τι στοίχημα βάζεις ότι μέσα στο 2018 θα έχουν γίνει τα μισά;

ΥΓ. Μπορει να μην γνωρίζεις ότι αυτό είναι μέρος της γενικής πολιτικής που έχει αποφασιστεί για μείωση, επαναχρησιμοποίηση και ανακύκλωση των απορριμάτων κάθε μορφής (ευχαριστώ για την ενημέρωση) Αν λοιπόν ψάξεις να δεις πραγματικά γιατί γίνεται όλο αυτό, θα δεις πως οι κακοί Γότθοι μιλάνε για όλα αυτά που προτείνεις να γίνουν και ακόμη περισσότερα. Αμ δε μιλάνε μόνο, κάνουν κι όλας.

 

...Χρειάζεται χρόνος και εκπαίδευση του κοινού ώστε να κάνει συνειδητό διαχωρισμό απορριμάτων και τεράστιος προϋπολογισμός για να αλλάξει όλο το σύστημα αποκομιδής. Σιγά μην μας αναθέσουν και να τους εκπαιδεύσουμε. :D

 

http://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/sinantisi-famelou-fouxtel-gia-ellinogermaniki-sinergasia-sti-diaxeirisi-apovliton/

http://www.aftodioikisi.gr/ergasiaka-ypallilwn-ota/poe-ota-epistrefei-o-fouxtel-gia-nea-deals-me-tous-germanotsoliades/

 

"Για τις χρυσές «μπίζνες» που ήδη έχουν ξεκινήσει στην Ελλάδα οι Γερμανοί, χρησιμοποιούν ως πρόκριμα την Ελληνογερμανική Συνέλευση, το φορέα δηλαδή που δημιουργήθηκε προκειμένου να υπάρξει στενή συνεργασία μεταξύ Δήμων και Περιφερειών των δύο χωρών..."

 

Έτοιμα τα 'χουν. Ξέρεις πως γίνονται όλα αυτά; Στο πιτς φιτίλι.

Το σύστημα αποκομιδής αστικών απορριμάτων είναι απαρχαιωμένο, το κατακαλόκαιρο που έρχονται οι λιγοστοί Ευρωπαίοι τουρίστες στη χώρα διαλέγουν για αντιπαραθέσεις με τους εργαζομένους των Δήμων, ο τόπος βρωμάει, ο κόσμος διαμαρτύρεται, έρχεται ο φόρος της πλαστικής σακούλας...να σου και ο Φούχτελ, δημιουργείται η Ελληνογερμανική Συνέλευση (!), λειτουργούν οι μνημονιακοί εκβιασμοί, πέφτουν οι μίζες στα τσεπάκια και...Ίσως τώρα να κατάλαβες τα περί Γότθων, Βανδάλων και άλλων επιδρομέων.   

 

Χρειάζεται ένας εθνικός σχεδιασμός, όχι απόρριψης αστικών αποβλήτων αλλά αξιοποίησης, βασισμένος στις ελληνικές ανάγκες και ιδιομορφίες. Υπάρχουν πολλές λύσεις και σχετικά φθηνές. Να αγοράσουμε αυτά που έχουμε πραγματική ανάγκη από ξένες εταιρείες και γιατί όχι, μερικά να αγοραστούν από την ντόπια βιοτεχνία και βιομηχανία. Και μετά βγαίνει ο δήμαρχος και τα λέει "λαϊκά".

 

Αλλιώς αν τα αγοράσουμε "πακέτο" από τους "Φούχτελ" θα τα πληρώσουμε διπλά και τρίδιπλα. 

 

Όσο για τη σακούλα μην ανησυχείς, γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι το σακουλοπρόστιμο θα το πληρώνουμε στο ταμείο πολύ ευχαρίστως. Διότι εδώ και ενάμισι χρόνο γνωστή αλυσίδα S.M. (δεν λέω Γότθοι, Βησιγότθοι, Νορμανδοί, βρες το μόνος σου) χρεώνει την πλαστική σακούλα στο ταμείο από 1 έως 3 cents και δεν διαμαρτυρήθηκε ακόμη κανείς...Ίσα ίσα συνεχίζουν να ψωνίζουν από εκεί φθηνά και ανταγωνιστικά προϊόντα. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

http://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/sinantisi-famelou-fouxtel-gia-ellinogermaniki-sinergasia-sti-diaxeirisi-apovliton/

http://www.aftodioikisi.gr/ergasiaka-ypallilwn-ota/poe-ota-epistrefei-o-fouxtel-gia-nea-deals-me-tous-germanotsoliades/

 

"Για τις χρυσές «μπίζνες» που ήδη έχουν ξεκινήσει στην Ελλάδα οι Γερμανοί, χρησιμοποιούν ως πρόκριμα την Ελληνογερμανική Συνέλευση, το φορέα δηλαδή που δημιουργήθηκε προκειμένου να υπάρξει στενή συνεργασία μεταξύ Δήμων και Περιφερειών των δύο χωρών..."

 

Έτοιμα τα 'χουν. Ξέρεις πως γίνονται όλα αυτά; Στο πιτς φιτίλι.

Το σύστημα αποκομιδής αστικών απορριμάτων είναι απαρχαιωμένο, το κατακαλόκαιρο που έρχονται οι λιγοστοί Ευρωπαίοι τουρίστες στη χώρα διαλέγουν για αντιπαραθέσεις με τους εργαζομένους των Δήμων, ο τόπος βρωμάει, ο κόσμος διαμαρτύρεται, έρχεται ο φόρος της πλαστικής σακούλας...να σου και ο Φούχτελ, δημιουργείται η Ελληνογερμανική Συνέλευση (!), λειτουργούν οι μνημονιακοί εκβιασμοί, πέφτουν οι μίζες στα τσεπάκια και...Ίσως τώρα να κατάλαβες τα περί Γότθων, Βανδάλων και άλλων επιδρομέων.   

 

Χρειάζεται ένας εθνικός σχεδιασμός, όχι απόρριψης αστικών αποβλήτων αλλά αξιοποίησης, βασισμένος στις ελληνικές ανάγκες και ιδιομορφίες. Υπάρχουν πολλές λύσεις και σχετικά φθηνές. Να αγοράσουμε αυτά που έχουμε πραγματική ανάγκη από ξένες εταιρείες και γιατί όχι, μερικά να αγοραστούν από την ντόπια βιοτεχνία και βιομηχανία. Και μετά βγαίνει ο δήμαρχος και τα λέει "λαϊκά".

 

Αλλιώς αν τα αγοράσουμε "πακέτο" από τους "Φούχτελ" θα τα πληρώσουμε διπλά και τρίδιπλα. 

 

Όσο για τη σακούλα μην ανησυχείς, γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι το σακουλοπρόστιμο θα το πληρώνουμε στο ταμείο πολύ ευχαρίστως. Διότι εδώ και ενάμισι χρόνο γνωστή αλυσίδα S.M. (δεν λέω Γότθοι, Βησιγότθοι, Νορμανδοί, βρες το μόνος σου) χρεώνει την πλαστική σακούλα στο ταμείο από 1 έως 3 cents και δεν διαμαρτυρήθηκε ακόμη κανείς...Ίσα ίσα συνεχίζουν να ψωνίζουν από εκεί φθηνά και ανταγωνιστικά προϊόντα. 

Ζήσε το όνειρο σου Κωνσταντίνε, δεν μπορώ να σε βοηθησω. Ξαφνικά το να σε χρεώνουν την σακούλα όσο το κόστος έγινε φόρος υποδούλωσης στους Γερμανούς!!

Έτσι συνεχίστε παιδιά.

Οι Γερμανοί καθυστέρησαν την εφαρμογή κοινοτικής οδηγίας 14 χρονια.

Οι Γερμανοί μας υποχρεώνουν να έχουμε εκατοντάδες ΧΑΔΑ σε όλη την Ελλάδα.

Οι Γερμανοί θα πάρουν τα κέρδη απο τις σακούλες (όλα τα σούπερ στην Ελλάδα είναι 100% ελληνικών συμφερόντων, εκτός απο τα Λιντλ).

 

Κρίμα.

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.