Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευη οπλισμου και σκυροδεματος υποστυλωματος


 

Recommended Posts

Δεν εχουμε στοιχεια απο μη καταστροφικες μεθοδους. Το σκυροδεμα, τουλαχιστον εξ οψεως δεν δειχνει να εχει θεμα μονο διαβρωση του οπλισμου.

Απορια: μπορουν να αντικατασταθουν μονο οι συνδετηρες και με ποια μεθοδο?

Ευχαριστω

Δεν υπάρχει νόημα να αντκατασταθούν. Υπάρχουν όμως μέθοδοι αύξησης της διατμητικής ικανότητας του μέλους καθώς και της περίσφιξής του. Προσωπικά έχω προσθέσει συνδετήρες αλλά την βρήκα "άβολη" και αμφιβόλου αποτελέσματος ως διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νόημα να αντκατασταθούν. Υπάρχουν όμως μέθοδοι αύξησης της διατμητικής ικανότητας του μέλους καθώς και της περίσφιξής του. Προσωπικά έχω προσθέσει συνδετήρες αλλά την βρήκα "άβολη" και αμφιβόλου αποτελέσματος ως διαδικασία

Δηλαδή βρίσκετε σωστό το να αυξηθεί η περίσφιξη στον στύλο χωρίς περαιτέρω μελέτη; Δεν θα πρέπει να ξανά αναλυθεί ο φορέας;

 

κ. Πάνο για να αντικατασταθούν οι συνδετήρες θα πρέπει να σκαφτούν περιμετρικά για να βγουν οι υπάρχοντες και μπαίνουν καινούργιοι ανοίγοντας τρύπες για το κλείσιμο που θα γεμίσουν με εποξειδική. Στο συγκεκριμένο στύλο (τετράγωνος και ελεύθερος περιμετρικά) είναι σχετικά εύκολη εργασία.

Προσωπικά θα τους άλλαζα με όμοιους στις ίδιες αποστάσεις, αλλιώς μελέτη του φορέα και ενίσχυση. Για τους διαμήκεις χρειαζόμαστε σίγουρα μέτρηση PH, χλωριόντων και ημι-δυναμικού και ανάλογα με τα αποτελέσματα βρίσκεται και η λύση.

Το δίλημμα που θα πρέπει να έχετε είναι το αν θα ασχοληθείτε και με τα υπόλοιπα υποστυλώματα (τώρα που είδατε πως είναι τα σίδερα) ή όχι.

Edited by Charkiolakis Kostas
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της ανιούσας θα πρέπει να ελεγχθεί.Το πεδιλο ειναι το δυσκολο κομματι.Τι ηλικίας ειναι η οικοδομή?Ποσοι οροφοι.Τοιχωματα υπάρχουν?Τι πάει να πει θα τους άλλαζα στις ίδιες αποστασεις,?Ανά 20-25 ειναι.Ανεπαρκης.Να μην μιλήσουμε για τα της αναμονής που εκεί θέλει ακόμα περισσότερο πύκνωναν.Το σκυρόδεμα εκτός κακοδονημενο σε κάποια σημεία(σε μια φωτό φαίνεται στον πόδα) για να λέει αποσαθρωμενο σημαίνει χαμηλή αντοχή.Σαφως και θα πρεπει να ελεγχθεί όλο το ισόγειο ώστε να ληφθεί

η υπόψιν στο σύνολο η κατασκευη.Τωρα το κατά ποσο θα γίνει όταν μπλέκει το οικονομικό είναι άλλο θέμα.Παντως ότι κανείς θα το κάνεις μετά από σοβαρό έλεγχο από κάποιον συνάδελφο που έχει εμπειρία και ασχολείται με συγκεκριμένες περιπτώσεις και όχι από 5-10 απόψεις στο φόρουμ

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το όλο πρόβλημα προφανως εχει προκληθει απο ανιουσια υγρασια μιας και τα υποστυλωματα που γειτνιαζουν με το κηπο εχουν σοβαροτερο προβλημα. Εχω παραθεσει φωτο κι απο αλλα υποστυλωματα. Η πολυκατοικια ειναι του 1987 με πιλοτη και 6 οροφους. Τοιχωματα δεν υπαρχουν. Παντως και στ αλλα υποστυλωματα οι συνδετηρες ειναι ανοικτοι, δεν πακτωνονται στο σκυροδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρίσκετε σωστό το να αυξηθεί η περίσφιξη στον στύλο χωρίς περαιτέρω μελέτη; Δεν θα πρέπει να ξανά αναλυθεί ο φορέας;

 

 

 Θα μου υποδείξετε παρακαλώ σε ποιο σημείο της απάντησής μου γράφω κάτι τέτοιο;

 

Επί του θέματος. Η προσθήκη συνδετήρων είναι δύσκολη διαδικασία και έχει αμφίβολα αποτελέσματα. Γιατί; Γιατί δεν είναι εύκολο ο χάλυβας να «αγκαλιάσει» τον διαμήκη οπλισμό. Στην βιβλιογραφία θα βρεις τρόπο με θέρμανση του χάλυβα να πετύχεις κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν τα κατάφερα με το προσωπικό που είχα. Θεωρητικά ήταν κάτι εύκολο αλλά πρακτικά το βρήκα δύσκολο.

 

Μελετήστε, δείτε τα οικονομικά σας, τις δυνατότητες των συνεργείων που υπάρχουν στην περιοχή και αποφασίστε.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου υποδείξετε παρακαλώ σε ποιο σημείο της απάντησής μου γράφω κάτι τέτοιο;

 

 

Δεν γράφετε κάτι τέτοιο, αλλά δεν γράφετε και το αντίθετο. Ζητώ συγνώμη αν σας έθιξα, αλλά καλώς ή κακώς το forum δεν διαβάζετε μόνο από μηχανικούς. Διαβάζουν και ιδιώτες, εργολάβοι κτλ. και έχω βαρεθεί να συναντάω στύλους με frp ή πυκνώσεις χωρίς απολύτως καμία μελέτη. Στην πόλη μου, δυστυχώς, το "θα σου βάλω 7στρώσεις ανθρακόνημα" είναι ακόμα στην μόδα.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε τόσες απαντήσεις, μόνο ένας ρώτησε σε τί φορέα συμμετέχει αυτό το υποστύλωμα, και προς το παρόν πήρε μόνο μία γενική απάντηση. Κατανοητό το ότι μπορεί να μην είναι επιθυμητή η κοινολόγηση περισσότερων στοιχείων.

 

Ωστόσο, καμία πρόταση για την επισκευή του υποστυλώματος δεν μπορεί να είναι βάσιμη, αν δεν ληφθεί υπόψη ο φορέας συνολικά.

 

Βεβαίως, για να έχει τόσα σίδερα ένα υποστύλωμα του 1986, είναι προφανές ότι ο μελετητής του λογάριασε πως αναλαμβάνει σημαντικές ροπές, ροπές πιθανότατα αναντίστοιχες με το μήκος παράθεσης των οπλισμών στον πόδα...

 

Μην έχοντας ωστόσο τα αναγκαία δεδομένα, εγώ θα μείνω στο διαδικαστικό:

Το είδος και η έκταση της βλάβης συνεπάγονται ουσιαστική μείωση της φέρουσας ικανότητας του φορέα συνολικά.

Προφανώς η αποκατάσταση των βλαβών αυτών εμπίπτει στο πεδίο του ΚΑΝΕΠΕ.

Τί λέει ο κανονισμός επ' αυτού; Είναι αποδεκτή η τοπική επισκευή των βλαβών, ή απαιτείται ανασχεδιασμός του φορέα;

Για την εκτέλεση των εργασιών που θα απαιτηθούν, τί είδους οικοδομική άδεια απαιτείται;

Τί μελέτες απαιτεί η νομοθεσία να εκπονηθούν;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα συνεχίζεται και στο βάθος θεμελίωσης και πρέπει να ελεγχθεί. Απο εκεί και πέρα εμφανίζετε σαν προσβολή απο χλωριόντα. Μήπως υπάρχει αυτόματο πότισμα κοντά?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα συνεχίζεται και στο βάθος θεμελίωσης και πρέπει να ελεγχθεί. Απο εκεί και πέρα εμφανίζετε σαν προσβολή απο χλωριόντα. Μήπως υπάρχει αυτόματο πότισμα κοντά?

Καλησπερα, τα δυο υποστυλωματα που εχω παραθεσει φωτογραφιες συνορευουν με κηπο που εχει αυτοματο ποτισμα. Συγκεκριμενα η μια πλευρα του καθε υποστυλώματος ειναι μεσα στο κηπο.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.