Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστης σε Δ


Recommended Posts

47 λεπτά πριν, Νώντας Α said:

Προκειμένου να εξασφαλιστεί πλευρά 9 μ. το κτίριο τοποθετείται εντός της απόστασης Δ ή δ, σύμφωνα με το στ της παρ. 1 του άρθρου 14.
Δεν υπάρχει απόσταση δ', το δ δεν αλλάζει· συνεχίζει να είναι ίσο με την τιμή που ορίζεται στο άρθρο 3.

δ: είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε: 2,50μ. + 0,05Η,

μας λέει λοιπόν ο ορισμός ότι δ είναι η απόσταση του κτιρίου από το όριο.

Στην συνέχεια μας λέει ότι ορίζεται με την εξίσωση δ = 2,50 + 0,05Η.

Χρησιμοποιώ το δ' για να είναι ξεκάθαρο ότι δεν αναφέρομαι στο δ που προκύπτει με βάση την εξίσωση δ = 2,50 + 0,05Η  αλλά στο δ που πραγματικά απομένει, δηλαδή στην απόσταση του κτιρίου από το όριο.

Σε κάθε περίπτωση το δ/4 θα το υπολογίζει με την μειωμένη απόσταση δηλαδή την απόσταση του κτιρίου από το όριο όπως μας λέει και ο ορισμός (την οποία επιλέγω να ονομάσω δ΄ γιατι είμαστε μηχανικοί και θεωρώ ότι έχουμε μάθει και μαθηματικά και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σύμβολα για να ξεχωρίσουμε διαφορετικά δεδομένα)

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

καταλαβαίνω ότι δ' εννοείς την απόσταση που προκύπτει λόγω της απαίτησης του 9μετρου (το νέο δ ας το πούμε), οπότε το σκεπτικό σου είναι αυτό που λέω κι εγώ ότι το δ/4 θα είναι πλέον δ'/4 στην περίπτωση που μειωθούν οι αποστάσεις από τα όρια λόγω της απαίτησης του 9μετρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, desptsouk said:

καταλαβαίνω ότι δ' εννοείς την απόσταση που προκύπτει λόγω της απαίτησης του 9μετρου (το νέο δ ας το πούμε), οπότε το σκεπτικό σου είναι αυτό που λέω κι εγώ ότι το δ/4 θα είναι πλέον δ'/4 στην περίπτωση που μειωθούν οι αποστάσεις από τα όρια λόγω της απαίτησης του 9μετρου.

Σωστά αυτό θεωρώ και αυτό εφαρμόζουν και κάποιες πολεοδομίες (δεν ξέρω για όλες τις πολεοδομίες)

ΥΓ: Η επεξήγηση για το δ' ήταν για τον άλλο συνάδελφο

Edited by Latg
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

Επειδή δεν έχω καταλάβει εάν απαντήθηκε τελικώς το θέμα. 

Στην περίπτωση που λόγω κάλυψης των 9μ, στο πίσω οριο απομένει μικρότερη αποσταση από την "εξ ορισμού" απόσταση δ + Δ, τότε τελικά θεωρείται ότι ΔΕΝ υπάρχει "δ" και δεν υπάρχει καθόλου δικαίωμα για εξώστη; Ή τελικά ορίζουμε ως "δ" αυτό που εν τέλη μας έχει απομείνει από το πίσω όριο, και μπορούμε να φτιάξουμε εξώστη μέχρι 1/4 του "δ" αυτού (αρκεί φυσικά να μένει στο τέλος τουλάχιστον 1μ από το πίσω όριο).

Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση που να στηρίζεται σε κάποια παραπομπή του ΝΟΚ ή γενικά κάποιο "παράθυρο" του νομου, καθώς η Πολεοδομία (Καλαμάτας) που χτίζουμε αυτή τη στιγμή την πολυκατοικία, μας απαγορεύει τους πίσω εξώστες καθώς θεωρεί πως ΔΕΝ υπάρχει "δ" πίσω. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2023 at 2:04 ΜΜ, Latg said:

Σωστά αυτό θεωρώ και αυτό εφαρμόζουν και κάποιες πολεοδομίες (δεν ξέρω για όλες τις πολεοδομίες)

ΥΓ: Η επεξήγηση για το δ' ήταν για τον άλλο συνάδελφο

Πάντως στην συγκεκριμένη περίπτωση εμένα η πολεοδομία μου κόβει το δ'. 

Δεν θεωρεί δηλαδή ότι υπάρχει δ' (δ'<δ) πάρα μόνο κανονικό εξ ορισμού δ. Και άρα μου λέει ότι δεν βγάζω καθόλου εξώστες (εκτός και αν κάνω ημιυπαίθριο, που μου τον επιτρέπει)

Εάν ισχύει αυτό που λέτε με το δ', πως μπορώ να τους το αποδείξω; 

 

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος για το θέμα των 9μ αναφέρει οτι οταν δεν εξασφαλίζεται διάσταση 9μ τοτε εισέρχεται μέσα στο δ/Δ. Από αυτό το λεκτικό καταλαβαίνω ότι δεν δημιουργείται νέο Δ/δ αλλά το κτίριο μπαίνει μέσα σε αυτό. Άρα θεωρητικά θα μπορουσε να βγει εξώστης μόνο αν το κτίριο εμπαινε λιγότερο απο δ/4 μέσα στο δ και ο εξώστης θα έπρεπε να φτάνει ως το δ/4 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως αυτό:

παρ. 4 άρθρου 17 ΝΟΚ:   Όσες από τις κατασκευές του άρθρου 16 επιτρέπονται μέσα στις αποστάσεις δ, επιτρέπονται και μέσα στις αποστάσεις που αφήνονται λόγω της εφαρμογής της παρ.1στ του άρθρου 14 του παρόντος νόμου

από το οποίο καταλαβαίνω ότι εφόσον το δ έχει μικρύνει λόγω της εξασφάλισης των 9μ (ας το ονομάσουμε δ') οι διαστάσεις εξωστών και έρκερ καθώς και η αποστάσεις τους από το όριο προσαρμόζονται σε αυτό το νέο δ' 

  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, desptsouk said:

Υπάρχει όμως αυτό:

παρ. 4 άρθρου 17 ΝΟΚ:   Όσες από τις κατασκευές του άρθρου 16 επιτρέπονται μέσα στις αποστάσεις δ, επιτρέπονται και μέσα στις αποστάσεις που αφήνονται λόγω της εφαρμογής της παρ.1στ του άρθρου 14 του παρόντος νόμου

από το οποίο καταλαβαίνω ότι εφόσον το δ έχει μικρύνει λόγω της εξασφάλισης των 9μ (ας το ονομάσουμε δ') οι διαστάσεις εξωστών και έρκερ καθώς και η αποστάσεις τους από το όριο προσαρμόζονται σε αυτό το νέο δ' 

Προφανώς από αυτό το σημείο των τεχνικών οδηγιών προκύπτει ότι πάμε με " δ' " και γι'αυτό το εφαρμόζουν έτσι κάποιες ΥΔΟΜ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, desptsouk said:

Υπάρχει όμως αυτό:

παρ. 4 άρθρου 17 ΝΟΚ:   Όσες από τις κατασκευές του άρθρου 16 επιτρέπονται μέσα στις αποστάσεις δ, επιτρέπονται και μέσα στις αποστάσεις που αφήνονται λόγω της εφαρμογής της παρ.1στ του άρθρου 14 του παρόντος νόμου

από το οποίο καταλαβαίνω ότι εφόσον το δ έχει μικρύνει λόγω της εξασφάλισης των 9μ (ας το ονομάσουμε δ') οι διαστάσεις εξωστών και έρκερ καθώς και η αποστάσεις τους από το όριο προσαρμόζονται σε αυτό το νέο δ' 

Νομίζω αυτό που αναφέρετε είναι σημαντικό. Θα το επικαλεστώ στον ελεγκτή της πολεοδομίας και θα επανέλθω με το αποτέλεσμα. Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βρω κάποια άδεια που να έχει εγκριθεί τετοια με την περίπτωση με δ' ; 

Ο ελεγκτής μου είπε πως εαν βρω κάποια αδεια που να έχει περάσει (έστω και από άλλη πολεοδομία) τότε θα μου το περάσει και εμένα. 

Ή έστω αν γνωρίζει κάποιος κάποια πολεοδομία στην Αττική που να είναι πιο ελαστική σε ανάλογο ζήτημα, μήπως πάω από κοντά και μπορέσω να βρω κάποια άκρη; 

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Αν δεν το βρίσκεις έτοιμη επιλογή στείλε ΠΜ της ειδικότητας για να δούμε αν μπορεί να προστεθεί

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.