Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ ή ξαναδίνω;


Recommended Posts

Είναι καλή η σχολή της Ξάνθης. Δεν έχει μόνο οικονομική κατεύθυνση. Μπορείς να πας και προς πληροφορική μεριά.

Γνωστός μου που την τελείωσε, τώρα δουλεύει σε μεγάλη εταιρία λογισμικού με καλές απολαβές.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η γνωμη σας για το τμημα μηχανικων παραγωγης και διοικησης. Μου κεντρισε το ενδιαφερον επειδη εχουν δικαιωματα μηχανολογου μηχανικου και ασχολουνται με παραγωγικα μεσα. Το κακο ομως ειναι οτι εχουν πολλα μαθηματα που αφορουν την διοικηση επιχειρησεων, οπως λεει και το ονομα του τμηματος, και νομιζω θα βαρεθω την σχολη. Μπορω μεσω αυτης της σχολης να ασχοληθω με ζητηματα παραγωγης στην Ελλαδα (πχ σχεδιασμος μηχανηματων παραγωγης, επιβλεψη μεσα σε εργοστασια, γενικα να σχολουμαι με συστηματα παραγωγης). Και το καλυτερο ειναι οτι η σχολη ειναι 70 χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι μου και οχι 800 αν και αυτο δεν με απασχολει ιδιαιτερα αλλα ειναι αρκετα σημαντικο.

Η σχολή είναι καλή, με δικαιώματα κλπ και είναι κοντά, αλλά είναι αυτό που θέλεις? Εμένα μου κάνει πιο πολύ σε διοίκηση επιχειρήσεων με κατεύθυνση μηχανικού.

 

Σου είχα γράψει κάτι στο προηγούμενο μου ποστ και θέλω να στο τονίσω με άλλα λόγια:

Οι αποφάσεις που παίρνεις τώρα στα 18 σου κρίνουν την μετέπειτα ζωή σου!

Αν έχεις την επιλογή να πας σε μια μηχανολογία που την γουστάρεις όπου περνάς και είναι καλή σχολή στο ΤΕΙ Αθήνας και που έχεις την δυνατότητα για ένα χρόνο να τεστάρεις τον εαυτό σου, τις επιλογές σου και τις προτιμήσεις, μην την εξαργυρώσεις με μια σχολή που "ναι μεν αλλά" δεν σε πολυενδιαφέρει μόνο και μόνο επειδή είναι κοντά σου. Μετά την δεύτερη φορά πανελλήνιες ΔΕΝ θα έχεις πολλά περιθώρια επιλογής!!

 

Προσωπική εμπειρία: Επειδή εμείς κάναμε μηχανογραφικά δελτία από τον Μάρτιο (πολύ πριν δώσουμε εξετάσεις), την πρώτη φορά συνεπαρμένος από τα "μόρια" των δυνατών σχολών, είχα δηλώσει πρώτα ΗΜΜΥ μετά Μηχ. Μηχ. και μετά Πολ. Μηχ. παρόλο που από τότε είχα την προτίμηση στους πολιτικούς. Και δήλωσα τον μέγιστο αριθμό σχολών! Πέρασα ΤΕΙ Αθήνας, πήγα γράφτηκα και δεν παρακολούθησα καθόλου. Την δεύτερη χρονιά πολύ πιο κατασταλαγμένος επέλεξα μόλις καμιά 15αριά σχολές με απόλυτη σειρά προσωπικής προτίμησης

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η γνωμη σας για το τμημα μηχανικων παραγωγης και διοικησης. Μου κεντρισε το ενδιαφερον επειδη εχουν δικαιωματα μηχανολογου μηχανικου και ασχολουνται με παραγωγικα μεσα. Το κακο ομως ειναι οτι εχουν πολλα μαθηματα που αφορουν την διοικηση επιχειρησεων, οπως λεει και το ονομα του τμηματος, και νομιζω θα βαρεθω την σχολη. Μπορω μεσω αυτης της σχολης να ασχοληθω με ζητηματα παραγωγης στην Ελλαδα (πχ σχεδιασμος μηχανηματων παραγωγης, επιβλεψη μεσα σε εργοστασια, γενικα να σχολουμαι με συστηματα παραγωγης). Και το καλυτερο ειναι οτι η σχολη ειναι 70 χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι μου και οχι 800 αν και αυτο δεν με απασχολει ιδιαιτερα αλλα ειναι αρκετα σημαντικο.

Περσινή βάση περίπου 14.700. Μια χαρά είναι η σχολή. Λογικά δύσκολο να την πιάσεις φέτος αλλά εάν πάρεις απόφαση να δώσεις του χρόνου είναι εύκολος κι εφικτός στόχος. Επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών αρκετά ενδιαφέρον και η Κομοτηνή είναι δίπλα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.