Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο ΦΕΚ ενεργειακών ελεγκτών: συστήματα αναγνώρισης προσόντων & πιστοποίησης, μητρώο ελεγκτών & αρχείο ελέγχων


Engineer

Recommended Posts

Οι ενεργειακοί ελεγκτές είναι οι ενεργειακοί επιθεωρητές ή είναι άλλο πράγμα?

Απορία δικια μου και εμένα.. Στο θετικό της μοριοδότησης είναι οτι μπορεί κάποιος Α τάξης να πάει σε επιθεώρηση Β ή Γ και να τσιμπήσει μόρια. Από την άλλη όπως αναφέρθηκε πάλι θέλουν να μας στείλουν σε ΚΕΚ, ΜΕΚ όπου απόφοιτοι ..... θα μας 'εκπαιδεύσουν'...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι είναι διαφορετικό από τους ενεργειακούς επιθεωρητές.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει (παρόλο που διάβασα τις σχετικές αποφάσεις) είναι σε τι ακριβώς συνίσταται ο ενεργειακός έλεγχος ποιες επιχειρήσεις πρέπει να κάνουν και πως θα υποχρεωθούν να το κάνουν?

 

edit: Υπόθεση προσωπική μου χωρίς να το ξέρω σίγουρα είναι ότι μάλλον αυτό αφορά εξοικονόμηση ενέργειας που προκύπτει από την παραγωγική διαδικασία και γι αυτό και αφορά μόνο επαγγελματικές δραστηριότητες σε αντίθεση με τις ενεργειακές επιθεωρήσεις που αφορούσαν τα κτίρια. Ίσως

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι είναι διαφορετικό από τους ενεργειακούς επιθεωρητές.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει (παρόλο που διάβασα τις σχετικές αποφάσεις) είναι σε τι ακριβώς συνίσταται ο ενεργειακός έλεγχος ποιες επιχειρήσεις πρέπει να κάνουν και πως θα υποχρεωθούν να το κάνουν?

 

edit: Υπόθεση προσωπική μου χωρίς να το ξέρω σίγουρα είναι ότι μάλλον αυτό αφορά εξοικονόμηση ενέργειας που προκύπτει από την παραγωγική διαδικασία και γι αυτό και αφορά μόνο επαγγελματικές δραστηριότητες σε αντίθεση με τις ενεργειακές επιθεωρήσεις που αφορούσαν τα κτίρια. Ίσως

ναι πρέπει να αφορά επιχειρήσεις (παραγωγή) με μια προχειρη αναζήτηση - και όχι κτίρια κατοικίες όπως για ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή περιγράφει μέσα στο faq ότι μπορούν να κάνουν αίτηση και ενεργειακοί επιθεωρητές, μπορεί να είναι κάποιος και ενεργειακός επιθεωρητής και ενεργειακός ελεγκτής έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω την ίδια απορία. Πως ένας γίνεται ενεργειακός επιθεωρητής και ποια τα καθήκοντα του σε σχέση με τον ενεργειακό ελεγκτή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, με απασχολεί και εμένα το παραπάνω ερώτημα. Αν γνωρίζει κάποιος ας δώσει μερικές διευκρινίσεις.. Ποια η διαφορά καθηκόντων ενός ενεργειακού επιθεωρητή και ενός ενεργειακού ελεγκτή; Ο δεύτερος έχει δικαίωμα εκπόνησης ΜΕΑ και υπογραφής ΠΕΑ (ενόψει και του προγράμματος εξοικονομώ κατ' οίκον ΙΙ) ή για τα παραπάνω έχουν δικαίωμα υπογραφής μόνο ενεργειακοί επιθεωρητές; Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΟΙ ήδη ενεργειακοί επιθεωρητές πρέπει να κάνουμε κάτι νέο σε σχέση με χαρτιά ή όχι?

¨Οχι για ενεργειακοί ελεγκτές αλλά επιθεωρητές....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.