Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ: Το 81,5% των μηχανικών εκτός επαγγέλματος, λόγω ασφαλιστικών οφειλών


Engineer

Recommended Posts

Οποίος κινείται στα όρια της επιβίωσης δεν κάθεται να κάνει ΠΕΑ με 40€.. Αλλάζει επάγγελμα κάνει 2 δουλειές πάει επαρχία, πάει αμπέλια κάνει κάτι.. Ήταν ένας που γνώρισα πρόσφατα στην Κρήτη που κάνει κάτι τέτοιες κουτσουρεμένες δουλειές αλλα δεν πάει στα γεωργικά με τον πατέρα του γιατί κουράζεται λέει..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαρίκα και εγω γονιός είμαι...ΝΑΙ να τον χάσεις τον πελάτη αν η προσφορά που θα κάνεις ισοδυναμεί με 50-100 Ευρώ καθαρά μετά απο πολλές ημέρες εργασίας.

 

 

Εγώ χάνω τους πελάτες που επιλέγω να χάσω, και βρίσκουν άλλους μηχανικούς. Αλλα δεν κάθομαι να ασχολούμαι με το τι κάνουν οι άλλοι μηχανικοι.

 

Ο καθένας επιλέγει τις δουλειές του, τις αμοιβες του και κάνει τα κουμάντα του. 

 

Μη νομίζεις οτι δεν το έχω σκεφτεί αυτό με τις εταιρείες. Αν δεν μπορώ να αντέξω τον ανταγωνισμό, προφανώς κάνω πλάνα για το πώς θα βρω άλλη επαγγελματική διέξοδο. Η διαφορά ειναι οτι δεν πάω ντε και καλά να τους βγάλω κακούς επαγγελματίες χωρις να δω τη δουλειά τους και κυρίως δεν προσπαθώ να τους επιβάλλω να αλλάξουν τις αμοιβες τους.

Link to comment
Share on other sites

Κακός επαγγελματίας είναι αυτός που:

 

1. Παρέχει υπηρεσίες κακής ποιότητας ή

2. Δεν ξέρει να κοστολογήσει την εργατοώρα του.

 

Ως προς την τελευταία παράγραφο:

 

Οχι και πάλι όχι. Δε δέχομαι επουδενί να αναγκαστώ να παρατήσω το επάγγελμα που ασκώ οχι γιατί κρίνομαι ως ανεπαρκής επαγγελματίας ή ο ανταγωνισμός είναι καλύτερος, αλλά γιατί υπάρχουν συνάδελφοι που με τις τιμές που προσφέρουν σε εξαναγκάζουν σε κλείσιμο.

 

Δεν μιλάμε απλά για περιορισμό κερδοφορίας, αλλά για τιμές στα όρια του να μην έχεις να πληρώσεις τα ελάχιστα για το ζειν. Αυτό κυρία μου είναι η ουσία του αθέμιτου ανταγωνισμού!

 

Κάπως ετσι στήνονται και τα καρτέλ με τιμές κάτω του κόστους που βγάζουν όλους τους υπόλοιπους παίκτες εκτός αγοράς.

 

Δλδ αν ανοίξουν δίπλα σου 5 μηχανικοί με τιμές 300+ΦΠΑ για αυθαίρετα, δλδ με έκπτωση 81% επί της νόμιμης , κλείσεις και δεν έχεις εσυ να ταίσεις το παιδί σου θα το δεχτείς και απλά θα αλλάξεις επάγγελμα? Αυτό μου λες?

 

Και μετά θα πας πχ να γίνεις κομμώτρια με 10 Ευρώ /κούρεμα....έλα όμως που και εκεί θα ανοίξουν άλλοι 5 δίπλα με 3 Ευρώ/ κούρεμα.....θα κλείσεις πάλι και ξανά αλλαγή επαγγέλματος...

 

Μέχρι να διοριστείς σε κάποια Δ.Υ. όπως πολλοί και να κουνάς το δάχτυλο στον κακό φιλελεύθερο ιδιωτικό τομέα και να κραυγάζεις για το δίκαιο του εργάτη....μάλιστα...

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Φτάσαμε να μας διαβάλλει ο καθείς όταν αρνούμαστε να ξεκατινιαζόμαστε για τις αμοιβες άλλων.

 

Ε, καλα. Μη σας χαλάω τη ζαχαρένια. Ας διαβάλλω κι εγώ με τη σειρά μου όποιον ζητάει μικρότερες αμοιβές απο τις δικές μου για να ειμαι εντός κλίματος και να εμφανίζομαι κι εγώ γαμάτη μηχανικός.

 

Υ.Γ. Πρώτη φορά ακούω για καρτέλ που κρατάνε χαμηλά τις τιμές. Παγκόσμια πρωτοτυπία;

Edited by μαρικα
Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό, ξαναδιάβασε τα σχόλια και δες σε τι περιπτώσεις αναφερόμαστε.

Κανείς δεν διαβάλει κάποιον. Και προς θεού ποτέ δεν θα κακολογήσω κάποιον επειδή έδωσε φτηνότερη προσφορά απο μένα ή επειδή μου πήρε μια δουλειά.

Μιλάμε για περιπτώσεις μηχανικών που δεν κάνουν σωστα την δουλειά τους εξόφθαλμα ή/και καταφεύγουν σε παράνομες ή ανήθικες πρακτικές ώστε να μειώσουν το κόστος και να "χτυπήσουν" μια δουλειά. 

 

Αν εσύ θεωρείς λογικό να ζητάει κάποιος απο Αθήνα 40 ευρώ για να εκδόσει πιστοποιητικό ενεργειακής επάρκειας σε σπίτι 100 m^2 στην Αλεξανδρούπολη, πάω πάσο.

Μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις. Kαι χιλιάδες άλλες σαν και αυτές. Τέτοιοι επαγγελματίες πετάνε στην ανεργία όσους είναι ευσυνείδητοι και οι πρατκικές τους δεν έιναι αποδεκτές.
Δεν είναι ότι κάνουν την δουλειά τους απλά την κοστολογούν φτηνά. Δεν την κάνουν καθόλου και παρόλαυτα πληρώνονται!



 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

"Σιγουρα είναι θέμα αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού. "

 

Aν δεν εχεις να πληρώσεις το νοίκι σου και το φαγητό του παιδιού σου ξέρεις πόση αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό έχεις;  Ναι, έτσι εύκολα λες "ας τον χάσω τον πελάτη, αρκει να εχω αξιοπρέπεια" και γυρνάς σπίτι σου, βλέπεις το παιδί σου και σου λέει οτι σκίστηκε το παντελόνι του και θέλει καινούριο.

 

Ασε που ψηλώνουν τα άτιμα και θέλουν κάθε χρόνο καινούρια ρούχα. Και η σπιτονυκοκυρά θέλει το νοίκι της.

 

Αξιοπρέπεια και απλήρωτοι λογαριασμοί.

 

Κλασσικές καραμέλες που βαρεθήκαμε να τις ακούμε από τότε που ξεκίνησε η κρίση. Και ΝΑΙ ακόμα και στο θέμα της διαβίωσης παιδιών σκυλιών και οικογένειας υπάρχουν και εκεί όρια.

 

Τις προάλλες διάβαζα έναν από ένα φόρουμ που έλεγε οτι εργοδότης απαίτησε σε νεοπροσλαμβανόμενο να του δώσει τα στοιχεία της τράπεζας και το PIN της κάρτας για να μπαίνει ο ίδιος από το ebanking και να αφαιρεί κάτι χρήματα από τον μισθό, ο άνθρωπος που για μένα ούτε άνθρωπος είναι του τα έδωσε και έλεγε ως δικαιολογία οτι είχε ανάγκη την δουλειά. Φαντάσου τώρα να δώσεις πρόσβαση στον άλλον να κάνει οτι θέλει στον λογαριασμό σου που μπορεί να έχεις και λεφτά μέσα, να υπάρχουν τα λεφτά του/της συζήγου σου ή κάποιου άλλου συνδικαιούχου, μπορεί ο άλλος να σου αφαιρέσει οτι θέλει να κάνει αγορά από το διαδίκτυο και μετά άντε ψάχνε εσύ να βρεις τι γίνεται, σε περίπτωση μάλιστα που βρεθείς μπλεγμένος θα σε κατηγορίσει και η τράπεζα επειδή έδωσες στοιχεία και παραβίασες τους όρους. Σε τέτοια περίπτωση εγώ δεν θα δεχόμουν την δουλειά αυτή και δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν πεινάει ή οχι ο οποιοσδήποτε, τόσες δουλειές υπάρχουνε θα βρω κάποια άλλη και χωρίς ένσημα και με 200ευρώ το μήνα αλλά τουλάχιστον οχι να απαιτεί ο άλλος να του δώσω στοιχεία λογαριασμού.

 

Φαίνεται βέβαια οτι κάποιοι δεν σκαμπάζουν από τέτοια, κακό του κεφαλιού τους, ας κάτσουν να βλέπουν ΠΕΑ με τιμές 30-40ευρώ και μετά να γκρινιάζουν για τις τιμές. Συμφωνώ με οτι είπε ο ikaros στην τελική, αν είσαι μηχανικός και βλέπεις τέτοια χάλια αλλάζεις τομέα, πηγαίνεις επαρχία ψάχνεις να βρεις τίποτα στα χωράφια ή άλλες μικροδουλειές σε κόσμο απο δω και από κει και οχι να εργάζεσαι σε παπάρες εργοδότες που τώρα άρχισαν να ζητάνε και ΡΙΝ τραπεζικών λογαριασμών γιατί φαίνεται βαριούνται ή δεν έχουν ούτε φράγκα να στείλουν μπράβους στα ΑΤΜ όπως έκαναν με τις καθαρίστριες. Ποιο βερεσέ επιχείρημα από το παραπάνω δεν υπάρχει πραγματικά όλα αυτά τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πληροφορήθηκα οτι κάποιος σε ΣΑ μπλοκάρει δουλειά συναδέλφου γιατι έχει δικό του γραφείο απ έξω.

 

Αυτό όμως είναι θέμα που ελάχιστα απασχολεί τα μέλη το φόρουμ. Αυτό δεν ειναι αθέμιτος ανταγωνισμός για τα μέλη του φόρουμ. Αν μάλιστα κονομάει ο άρχοντας και δεν δίνει "σκοτωμένες τιμες" τα μέλη του φόρουμ ειναι ικανοποιημένα. Σίγουρα θα κάνει και "καλή δουλειά". Ο εχθρός μας είναι ο ΕΕ μηχανικός που κάνει καλύτερες τιμές, όχι ο ΔΥ που στήνει παραμάγαζα, αν κρίνω απο το ποιον στοχοποιούν τα μέλη εδω μέσα.

 

Ναι, πειτε μου για αξιοπρέπεια, ΠΕΑ και άλλες χαριτωμενιές.

Link to comment
Share on other sites

Μην πετάς τη μπάλα στην εξέδρα. Εδω συζητάμε για τις σκοτωμένες αμοιβές και οχι για τους Δ.Υ.

 

Αν θέλεις να το συζητήσουμε ευχαρίστως και εννοείται αν ισχύει, ο συγκεκριμένος υπάλληλος θέλει κυνήγι.

 

Αν έχει γραφείο εξω όπως λες, ας κάνει καταγγελία ο συνάδελφος στο τοπικό ΤΕΕ να επιληφθεί.

 

P.S. Και πάλι...δε μιλάμε για "καλύτερες τιμές", αλλά για ευτελισμό του επαγγέλματος. Δε νοούνται εκπτώσεις ανω του 50% άντε 60% της νόμιμης.....

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην το πρόσεξες, αλλα εδώ συζητάμε το "Το 81,5% των μηχανικών εκτός επαγγέλματος, λόγω ασφαλιστικών οφειλών".

 

Και φυσικά καταλήξαμε να λέει ο καθένας τον πόνο του. Απλά τυχαίνει πάντα να μιλάμε για τις αμοιβές του άλλου και ποτέ δεν τυχαίνει να μιλήσουμε για παραμάγαζα. Λες και τα παραμάγαζα (που ακόμα ζουν και βασιλεύουν) δεν ειναι ο λόγος που οι καλά αμοιβόμενες οικοδομικές άδειες πάνε σε συγκεκριμένα άτομα, που συνεργάζονται με συγκεκριμένους σε κρισιμες επιτροπές ή πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι βρε μαρίκα οι ΔΥ με τα παραμάγαζα ?

 

Είμαι 20+ χρόνια στο επάγγελμα , από την 1η μέρα έως τώρα ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχασα ποτέ δουλειά από "παραμάγαζο".

 

Εδώ μιλάμε για χιλιάδες ΕΕ συναδέλφους που έχουν ροκανίσει σαν το σαράκι κάθε αμοιβή και κάθε αξιοπρέπεια του επαγγέλματος.

Εγώ πχ ξεκίνησα τα ΠΕΑ ως προσωρινός ενεργειακός. Πρώτο ΠΕΑ διαμέρισμα 250Ε + ΦΠΑ. Ετσι πήγαν και τα άλλα μέχρι που μπήκαν μέσα όλοι και έγινε ο χαμός του χαμού με τις τιμές.  Τελευταίο 80+ΦΠΑ σε φίλο , γιατί ντράπηκα να του πάρω περισσότερα απ'ότι ο ξένος , και είπα τέρμα αυτό ήταν. Σταμάτησα.
 

Τον πρώτο καιρό κάνα δυο φορές το 'ριξα και στην πλάκα , έπαιρναν τηλέφωνο άγνωστοι και τους πέταγα το 250ρι στα μούτρα  και διαμαρτυρόντουσαν ότι είμαι ακριβός γιατί έχουν ρωτήσει και τους είπαν 80 , 50 . Δηλαδή συνάδελφοι , πήρε ο άλλος κάπου για ΠΕΑ του είπαν 50-60-70  και συνέχισε  τα τηλέφωνα για να βρει φθηνότερα !

 

Ετσι και με τα αυθαίρετα , με τον 4014 έσκασαν μύτη νεαροί συνάδελφοι από άλλη περιοχή οι οποίοι χτύπαγαν πόρτα-πόρτα σαν τους πλασιέ "τακτοποιούμε σε καλές τιμές"...

 

Η ξεφτίλα η ίδια του μηχανικού...

 

Ξέρεις όμως τι λέει μια παροιμία ? Μάθανε  ότι γαμ..  πλακώσανε κι' οι γύφτοι.

 

Μια ωραία πρωία λοιπόν έσκασε μύτη ένας γνωστός  να μου πει ότι θα σου φέρνω εγώ αυθαίρετα  θα τα δίνουμε 1000Ε  και θα τα μοιραζόμαστε !
Δεν ξέρω αν κατάφερε να το κάνει , σίγουρα θα βρήκε ,  πάντως δεν ξαναμιλήσαμε από τότε..

 

Ξέρετε συνάδελφοι , η οικονομία της αγοράς δεν είναι μόνο η απελευθέρωση αμοιβών και επαγγελμάτων . Εχει και κάτι που λέγεται ψυχολογία του καταναλωτή . Και ο καταναλωτής τις περισσότερες φορές το ακριβό το θεωρεί καλύτερο και το φθηνότερο χειρότερο κι ας μην είναι  έτσι. Επίσης συνήθως  θέλει έκπτωση.

Καλύτερα να πεις 1500 και σου κόβω 300 παρά 1200 και τέρμα.

Εγώ στα αυθαίρετα υπολογίζω  την ελάχιστη του ΤΕΕ , όλα όμως μέσα  όχι μόνο τα 1577 , μπορεί να την φουσκώσω και λίγο αναλόγως την περίπτωση   την εκτυπώνω , και  λέω : Αυτά είναι τα επίσημα και πάνω σε αυτό σου κάνω 30 % έκπτωση. 9 στις 10 πιάνει. 

 

Οταν όμως  σαν μηχανικός παίρνεις ένα πενηντάρικο , βλάπτεις τον κλάδο συνολικά. Ψωρολιμούτσες του 50ρικου οι μηχανικοί σου λέει...

 

Ο συμ/φος όμως θα τσιμπήσει το 3χίλιαρο αδιαμαρτύρητα για ένα copy-paste και με όλη την ευθύνη στην δική μας πλάτη.
 

ΥΓ. Κατά τα άλλα μας φταίνε τα παραμάγαζα...

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.