Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αυτοψία σε ακίνητο διαπίστωσα ότι ο ιδιοκτήτης (μοναδικός ιδιοκτήτης οικοπέδου) έχει κατασκευάσει πρόσθετο όροφο.  Η σύνδεση των δύο ορόφων γίνεται εσωτερικά από το ισόγειο διαμέρισμα, μέσω ξύλινης σκάλας. Για να τοποθετηθεί η σκάλα ο ιδιοκτήτης άνοιξε οπή εμβαδού περίπου 4,00τ.μ. και έτσι το ισόγειο είναι 80τ.μ. και ο όροφος 76τ.μ. κατοικία και 4τ.μ. η οπή της σκάλας.

Εγώ ως υπέρβαση δόμησης για τον όροφο θα μπορούσα να δηλώσω τα 76τ.μ. και την σκάλα να την συμπεριλάβω στην λοιπή παράβαση; 

Link to comment
Share on other sites

To περίγραμμα του αυθαίρετου ορόφου είναι 80 τμ. Αυτή θα είναι η υπέρβαση δόμησης που θα βάλεις. Μη μπλέξεις με τέτοιους υπολογισμούς. Λογικά θα χρειαστείς και ΜΣΕ (εκτός αν είναι κατηγορία 1 ή2)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33, σε ευχαριστώ για την συμβουλή! Επειδή έχω μπερδευτεί αν επιτρέπεις, να σου κάνω μία ερώτηση πάνω σε αυτό το θέμα, χωρίς να αμφισβητώ την προηγούμενη απάντηση. Αφού και όταν εκδίδαμε άδειες και με ΓΟΚ 85, αν η σκάλα δεν ανέβαινε στο δώμα, αφαιρούσαμε την οπή, κάτι το οποίο ήταν λογικό γιατί εκεί που έχω οπή, δεν έχω κατοικία.  Για το ερώτημα που έθεσα πριν 4 ώρες, ο α' όροφος έχει εμβαδόν 76τ.μ. και σε αυτόν ανεβαίνω με μία σκάλα ξύλινη...Αντίστοιχο ερώτημα έχω και για την ταυτότητα...Γιατί είναι λάθος να γράψω ότι έχω ισόγειο 80τ.μ. και α' όροφο 76τ.μ..;

Χαιρετώ και καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Διότι και η "τρύπα" αποτελεί αυθαίρετο "κλειστό", στεγασμένο - δομημένο χώρο (ανεξαρτήτως αν εκεί υφίσταται κλίμακα.... Δεν είναι ορθό να γράψεις ότι, έχεις "α' όροφο 76 τ.μ." αφού είναι 80 τ.μ. και στο ακίνητο δεν υφίσταται ΣΟΙ (για να έχουμε τη σκάλα ως κοινόχρηστο χώρο κ.λπ.).

Ο Παύλος έχει δίκιο...

Υ.Γ. Συνιστώ ιδιαίτερο προσοχή στην εύρεση, τόσο των συντελεστών των υπερβάσεων, όσο και της κατηγορίας του ακινήτου....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.