Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 109 - Ν. 4495/17] Εύρεση τιμών ζώνης


Recommended Posts

Στα εκτός σχεδίου η τιμή ζώνης της Π.Ε. είναι πανάκεια ?? Γιατί βλέπω π.χ. στην Ανατολική Αττική σε εκτός σχεδίου περιοχές υπάρχουν τιμές ζώνης στα εκκαθαριστικά ΕΝΦΙΑ που είναι μεγαλύτερες από τα 600ευρώ. Μήπως πρέπει να πάρουμε του ΕΝΦΙΑ την Τ.Ζ. τελικά ? Θυμίζω τι λέει και ο νόμος

Παράθεση

Άρθρο 109
Τιμή ζώνης
1. Για τα ακίνητα που βρίσκονται στην ηπειρωτική Ελλάδα και στα νησιά Κρήτη και Εύβοια, αν δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης, σύμφωνα με το σύστημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών στην περιοχή του ακινήτου, για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου ή της αξίας των παραβάσεων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην τοπική ή δημοτική κοινότητα όπου βρίσκεται το ακίνητο και, αν δεν έχει καθοριστεί αυτή, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα όπου βρίσκεται το ακίνητο.

Ειδικά δε για τα ακίνητα του προηγούμενου εδαφίου που βρίσκονται σε περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμού, που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών, λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα, εφόσον στην οικεία δημοτική κοινότητα του ακινήτου η μέγιστη τιμή ζώνης δεν υπερβαίνει τα δύο χιλιάδες διακόσια (2.200) ευρώ σε ποσοστό μεγαλύτερο του δέκα τοις εκατό (10%) της έκτασης της οικείας δημοτικής κοινότητας. Για τη συνδρομή της ανωτέρω προϋπόθεσης εκδίδεται διαπιστωτική πράξη του οικείου δήμου.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό που έχω υπογραμμίσει παραπάνω. Ο νόμος λέει όταν δεν έχει καθοριστεί τιμή. Δεν είμαι μαζόχας στον 4495 πίστεψε με. Όπου βρω παραθυράκι το χρησιμοποιώ. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην κατάλαβα καλά εγώ το ερώτημά σου. Η απορία σου ήταν αν τελικά ισχύουν οι τιμές ζώνης του ΕΝΦΙΑ οι οποίες ειναι μεγαλύτερες από την ελάχιστη, ή άλλο ήταν το ερώτημα;

 

Link to comment
Share on other sites

Για πες που είναι να το δω και εγώ, αλλά εφόσον έχει καθορισθεί τιμή ζώνης ίσως δεν πρέπει να πάρεις την ελάχιστη...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους.

Σε εκτός σχεδίου περιοχή στο Μαρούσι. Δεξια της Αμαρουσίου Χαλανδρίου και ακριβως κάτω απο Αττική οδό.

Ακόμα δεν εχει κυρωθει πράξει εφαρμογής, οπότε πάω με τα Εκτός σχεδίου..Σωστά?

Τιμη Ζώνης για τον 4495 ξέρεις κανεις να μου πεί ποια παίρνω?

Edited by mkoch
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, mkoch said:

Γειά σε όλους.

Σε εκτός σχεδίου περιοχή στο Μαρούσι. Δεξια της Αμαρουσίου Χαλανδρίου και ακριβως κάτω απο Αττική οδό.

Ακόμα δεν εχει κυρωθει πράξει εφαρμογής, οπότε πάω με τα Εκτός σχεδίου..Σωστά?

Τιμη Ζώνης για τον 4495 ξέρεις κανεις να μου πεί ποια παίρνω?

Καλησπέρα, εκτός σχεδίου για Μαρούσι βγάζω ΤΖ = 900 ευρώ αλλά αν θες δώσε συντ/νες στο google maps.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.