Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Σε υπερευχαριστώ!

Γενικά μια αίτηση για οριζόντια μπορεί να συμπεριλαμβάνει και κοινόχρηστες αυθαιρεσίες;

Ή πρέπει οι κοινόχρηστες να γίνονται σε χωριστή αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλο πράγμα οι αυθαιρεσίες που θα είναι κοινόχρηστες ανήκουσες δηλαδή σε  όλους τους συνιδιοκτήτες και άλλο, οι αυθαιρεσίες επί κοινόχρηστων χώρων οι οποίες έχουν φερόμενο ιδιοκτήτη, αυτόν δηλαδή που θα προβεί βάσει του νόμου σε τακτοποίησή τους. Στην πρώτη περίπτωση απαιτείται ξεχωριστή δήλωση για την τακτοποίηση αυθαιρεσιών (κοινόχρηστων) σε κοινόχρηστους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Μία ερώτηση και από εμένα.

Σε οικόπεδο εντός οικισμού το οποίο ανήκει σε 3 συνιδιοκτήτες εξ' αδιαιρέτου (ο καθένας κατέχει το 1/3) χωρίς σύσταση οριζοντίου ή καθέτου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή καθ' υπέρβαση της οικοδομικής άδειας.

Οι δύο συνιδιοκτήτες συναινούν στην διαδικασία της τακτοποίησης ενώ ο τρίτος όχι.

Μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία με την σύμφωνη γνώμη μόνο των 2 συνιδιοκτητών?

Και αν ναι στα στοιχεία ιδιοκτητών στην δήλωση θα βάλω όλους του συνιδιοκτήτες με τα αντίστοιχα ποσοστά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ.

Διαβάζω τα άρθρα 98 & 99 του Ν.4495/2017 αλλά δεν αναφέρεται ξεκάθαρα κάτι τέτοιο.  Μόνο στην παράγραφο 4 του άρθρου 98 βρίσκω κάτι το οποίο αφορά κτίσμα χωρίς σύσταση σε εντός σχεδίου περιοχή.

Θα με βοηθούσες ιδιαίτερα αν  μου ανέφερες με βάση ποιο άρθρο μπορεί να γίνει η τακτοποίηση διότι υπάρχει διαμάχη μεταξύ των δύο πρώτων και του τρίτου συνιδιοκτήτη και θέλω να είμαι πλήρως καλλυμένος.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ βρίσκω αυτό που δε ξέρω αν βοηθάει στην περίπτωσή σου: 

"Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, ή σε κτίσμα χωρίς σύσταση οροφοκτησίας εντός σχεδίου πόλεως, ανεξαρτήτως ποσοστού συγκυριότητας, αυθαίρετων κτισμάτων ή νόμιμων κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ή αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του νόμου περί αυθαιρέτων, ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων. Υπόχρεος προς καταβολή του παραβόλου υπαγωγής και των αναλογούντων προστίμων είναι ο δηλών την αυθαιρεσία συγκύριος, ο οποίος διατηρεί τα εκ του νόμου αναγωγικά του δικαιώματα έναντι των λοιπών συγκυρίων. Σε κάθε περίπτωση, οι λοιποί συνιδιοκτήτες μπορούν να αποπληρώνουν τις ορισθείσες δόσεις των αναλογούντων προστίμων αυτοβούλως, σύμφωνα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας τους, ύστερα από σχετική έγγραφη ή ηλεκτρονική δήλωσή τους."

από το 

Άρθρο 81

Ζητήματα κάθετων και οριζόντιων ιδιοκτησιών – Τροποποίηση παρ. 7 και 9 άρθρου 98 ν. 4495/2017

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά δε θα μπορούσαμε να θεωρηθεί το ίδιο; δηλαδή από τη στιγμή που βρίσκεται εντός των ορίων, άρα σε "εντός σχεδίου" ας το πούμε έτσι περιοχή, και από τη στιγμή που δε λογίζεται ως αγροτεμάχιο, γιατί να μην πάμε με τις διατάξεις για τα εντός σχεδίου πόλης;

κατάλαβες τώρα το πάω δια της πλαγίου οδού, αλλά από την άλλη από την στιγμή που δεν εμπίπτεις στην εκτός σχεδίου δόμηση, δε ξέρω κατά πόσο να υπάρχει πρόβλημα να ακολουθήσεις αυτό. 

μπορεί να κάνω και τελείως λάθος βέβαια.... αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει άλλη γνώμη, ας βοηθήσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

@lakis7 τα άρθρα που αναφέρεις έχω κι εγώ υπ' όψιν μου.
Η παράγραφος 2 του άρθρου 98 αναφέρεται σε συνιδιοκτήτες γηπέδου.
Η παράγραφος 4 σε εντός σχεδίου πόλεως μόνο, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να περιλαμβάνει και τα εντός οικισμού.
Μάλλον ο @dimitris GM γνωρίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.