Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

18 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Καλησπέρα. Βάζεις δεδομένα στη συζήτηση που χρειάζονται ανάλυση. Καταρχήν πρέπει η ίδια να αποσαφηνίσεις μέσα από την έρευνά σου το ιδιοκτησιακό καθεστώς του ακινήτου. Αν είναι εξ αδιαιρέτου, τότε όλα ανήκουν σε όλους βάσει του ποσοστού συνιδιοκτησίας τους. Αν υπήρχε κάποια κάθετη προ 1992 τότε θα πρέπει αυτά τα όρια να φαίνονται σε κάποιο συμβολαιογραφικό έγγραφο. Η συμπλήρωση της ΗΤΚ εξαρτάται από όλα αυτά. Προφορικές συμφωνίες (συν) ιδιοκτητών δεν σε ενδιαφέρουν και δεν παράγουν για εμάς τους μηχανικούς έννομο αποτέλεσμα. Αν δεν βγάζεις άκρη τους λες τα σχετικά και αν συνεχίζουν να επιμένουν στα "παλαβά" τους δεν αναλαμβάνεις. Κανένα τοπογραφικό δεν σε καλύπτει αν δεν έχεις τίτλο. Μάλλον έχουν στο μυαλό τους να βρούν κάποιον μηχανικό για "ξέπλυμα" των ατασθαλιών τους. Αν μπορείς να μας πεις η δικαστική απόφαση τι ακριβώς αναφέρει.

Μου είπαν πως κάνανε άναρχη δικαιοπραξία .

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Προφανως εννοεις οτι "οι άλλοι"  εκαναν  "επκυρωση ανωμαλης δικαιοπραξιας"....

 Το δικο σου ποσοστο ειναι σαν εξ αδιαρετου, αλλά  σε ποιο γηπεδο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην αποδοχή κληρονομιάς του ιδιοκτήτη γράφει το ποσοστό του 4,65 % εξ αδιαιρέτου σε αγροτεμάχιο 10.750 τμ , δηλαδή σε όλο το αγροτεμάχιο.

Link to comment
Share on other sites

αν οι επικυρωσεις εγιναν σε αυτο το γηπεδο,

υπαρχει προβλημα.

 [Αν υπαρχει κτηματολογιο μπες και δες τι γραφει]

Μαλλον θα  χρειαστει δικηγορος να κανει ερευνα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στο κτηματολόγιο βλέπω ένα γεωτεμάχιο 10.750 με τον ΚΑΕΚ που μου δώσανε .

Χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη για να κατοχυρώσει το τμήμα που του αντιστοιχεί στην θέση που θα δείχνει το τοπογραφικό;

Edited by ELENAMOSH
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ELENAMOSH said:

Στο κτηματολόγιο βλέπω ένα γεωτεμάχιο 10.750 με τον ΚΑΕΚ που μου δώσανε .

Να δεις το κτηματοφυλλο, πόσοι αλλοι δηλωσαν και εαν φτανει στο 100% ή εχει "αγνωστος"

Χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη για να κατοχυρώσει το τμήμα που του αντιστοιχεί στην θέση που θα δείχνει το τοπογραφικό;

Δεν υπαρχει καμμια τετοια πραξη. Να μιλησεις με δικηγορο.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Να δεις το κτηματοφυλλο, πόσοι αλλοι δηλωσαν και εαν φτανει στο 100% ή εχει "αγνωστος"

Αυτό πως θα το δω;

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Σερίφης said:

Η σοφίτα, εξ ορισμού, «αποτελεί ενιαίο σύνολο με τον χώρο κάτω από τη στέγη».
Επιπλέον, «δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία».
Αφού δεν είναι ανεξάρτητη, πώς μπορεί να ανήκει σε άλλον ιδιοκτήτη;
Το δικαίωμα υψούν δεν έχει σχέση με την προσθήκη σοφίτας.
Πρόκειται για δικαίωμα προσθήκης ορόφου (ή ορόφων) καθ' ύψος και έχει νόημα μόνο όταν υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης.

Προφανώς, δεν ήταν σοφίτα αλλά ανεξάρτητος όροφος.

Είναι ευνόητο ότι υπάρχει πρόβλημα με τη δυνατότητα τακτοποίησης της σοφίτας, γιατί σε —ήδη— ρυθμισμένη οικοδομή προκύπτει, μετά την αποδοχή, και άλλη αυθαίρετη κατασκευή.

 

Ναι, πρέπει.
Εάν το γεωτεμάχιο παραμένει εξ αδιαιρέτου (δηλαδή, δεν έχουν συσταθεί ιδιοκτησίες), τότε δεν μπορεί να γίνει ηλεκτρονική ταυτότητα για αδόμητο.

Ευχαριστω για τις απαντησεις, εχω 2 ερωτησεις ακομα:

α) Στη οψη δεν φαινεται σοφιτα (η οπως θελουμε να την πουμε), εαν αυξηθει ο σ.δ και θελει να χτισει ο ιδιοκτητης του δικαιωματος υψουν, που θα χτισει εφοσον η σοφιτα καταλαμβανει ολο το επιπεδο πανω απο το τελευταιο;

β) Για την "υπαρχουσα" σοφιτα να αιτηθω διορθωση φακελου και να την περασω για τακτοποιηση;

Σε ευχαριστω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Βάζω κι εγώ ένα ερώτημα για τη "σοφίτα" του φίλου:

Έγινε πριν ένα μήνα μια αποδοχή κληρονομιάς που περιγράφει ένα ακίνητο κατασκευής 1998! Ένα μήνα μετά την αποδοχή "φύτρωσε" μια αυθαίρετη σοφίτα! Πώς ο μηχανικός που έχει αναλάβει σήμερα την υπαγωγή στον 4495 θ' αποδείξει ότι, η σοφίτα προϋπάρχει της κόκκινης γραμμής;

Μήπως πρέπει ο "μάγκας", που έγραψα παραπάνω και προσπεράστηκε, συμβολαιογράφος να ξαναδεί πρώτα την αποδοχή;

Γεια σου Ιασονα

Στις αεροφωτογραφιες φαινεται οτι προϋπάρχει η σοφιτα οποτε οκ νομιζω θα ειμαι ως προς την αποδειξη, το θεμα ειναι να βγαλω ακρη σε ποιον ανηκει;;;!

Στην αποδοχη τι προτεινεις να δει;

Αφου εχει το δικαιωμα στην αποδοχη μεσα σε ενα χρονο να κανει τις τακτοποιησεις που χρειαζεται, σωστα;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Βάζω κι εγώ ένα ερώτημα για τη "σοφίτα" του φίλου:

Έγινε πριν ένα μήνα μια αποδοχή κληρονομιάς που περιγράφει ένα ακίνητο κατασκευής 1998! Ένα μήνα μετά την αποδοχή "φύτρωσε" μια αυθαίρετη σοφίτα! Πώς ο μηχανικός που έχει αναλάβει σήμερα την υπαγωγή στον 4495 θ' αποδείξει ότι, η σοφίτα προϋπάρχει της κόκκινης γραμμής;

Μήπως πρέπει ο "μάγκας", που έγραψα παραπάνω και προσπεράστηκε, συμβολαιογράφος να ξαναδεί πρώτα την αποδοχή;

22 hours ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Βάζω κι εγώ ένα ερώτημα για τη "σοφίτα" του φίλου:

Έγινε πριν ένα μήνα μια αποδοχή κληρονομιάς που περιγράφει ένα ακίνητο κατασκευής 1998! Ένα μήνα μετά την αποδοχή "φύτρωσε" μια αυθαίρετη σοφίτα! Πώς ο μηχανικός που έχει αναλάβει σήμερα την υπαγωγή στον 4495 θ' αποδείξει ότι, η σοφίτα προϋπάρχει της κόκκινης γραμμής;

Μήπως πρέπει ο "μάγκας", που έγραψα παραπάνω και προσπεράστηκε, συμβολαιογράφος να ξαναδεί πρώτα την αποδοχή;

Γεια σου Ιασονα

Στις αεροφωτογραφιες φαινεται οτι προϋπάρχει η σοφιτα οποτε οκ νομιζω θα ειμαι ως προς την αποδειξη, το θεμα ειναι να βγαλω ακρη σε ποιον ανηκει;;;!

Στην αποδοχη τι προτεινεις να δει;

Αφου εχει το δικαιωμα στην αποδοχη μεσα σε ενα χρονο να κανει τις τακτοποιησεις που χρειαζεται, σωστα;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.