Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανανέωση πιστοποιητικού σε κατοικία του 1980 από ηλεκτρολόγο.


pog.grs

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολα τα μέλη.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:είναι ενα διαμέρισμα κατασκευής του 80 και χρειάζετε ανανέωση πιστοποιητικού από ηλεκτρολόγο.

 

Εσείς τι θα κάνατε;

 

-Όλες τι απαραίτητες μετρήσεις και δοκιμές όπως λέει ο ελοτ στο μέρος 6 και αν δεν ήταν σωστές παλι τι θα κάνατε;

-Ένα ρελέ στο πίνακα και ενα γενικό(λανθασμένο) έλεγχο.(οτι δουλεύουν όλες οι γραμμές, σφύξιμο του πίνακα ,μια λάμπα μεταξύ φάσης και γείωσης κ.τ.λ)

-ή να πάνε να γ....ν τα 100e π.χ. και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

 

Όσοι έχουν τη διάθεση και την καλόσυνη, να απαντήσουν ειλικρινά αλλιώς να μην απαντήσουν καθόλου.Έγω* πάντως νόμιζω οτι θα ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μιας και δεν ημουν εγώ αυτός που έκανε την ηλεκτρολογική εγκατάσταση και η αμοιβή είναι σχετικά μικρή.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

*εγω:Γεράσιμος (27 χρ. πτυχιουχος Τ.Ε.Ι ασχολούμε 3 χρόνια με τις εγκαταστάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι σου επιτρέπει η συνείδηση σου. Εγώ πάντως δεν υπογράφω ότι να 'ναι. Στη θέση σου θα μιλούσα με τον πελάτη και θα του εξηγούσα την εργασία και τα πλεονεκτήματα ενός σωστού ελέγχου. Θα πρότεινα το εξής π.χ. 100Ε είναι μόνο για τον έλεγχο της εγκατάστασης ασχέτως αποτελέσματος. Αν το βρεις ΟΚ τότε του υπογράφεις το πιστοποιητικό δωρεάν. Αν όχι του ετοιμάζεις μία τεχνική έκθεση με τι πρέπει να διορθωθεί κ την αξιοποιεί όπως θέλει. Έτσι δε φαίνεται ότι πας να του φορτώσεις εργασία για να πληρωθείς παραπάνω κ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Πάντως επειδή πολλοί "μάστορες" το δίνουν έτσι το πιστοποιητικό, μην περιμένεις κ πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εχθές είχα μια αντιπαράθεση με έναν μάστορα όσον αφορά αυτά που ρωτάς.

Η απάντησή του ήταν... "δεν πρόκειται να πάρεις καμμία δουλειά".

Δέν έχει άδικο... έχω χάσει μερικές δουλειές επειδή π.χ. δεν βάζω ρευματοδότη σε λουτρό χωρίς παροχή από Μ/Σ 1/1. Η αν βρώ σε έναν έλεγχο την γείωση έξω από το όριο και τονίζω την σημασία της στον πελάτη, να γίνομαι αρνητικός.

 

Ασχολούμε με τις εγκαταστάσεις λίγο καιρό σαν ελευθερος επαγγελματίας και σε κακή χρονική στιγμή (οικονομική κρίση) αλλά προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να στριμωχτώ παρά να μπώ στην παραλογία..."αφού το κάνουν όλοι"!

Link to comment
Share on other sites

Τον βαθμό υπευθυνότητας του τον καθορίζει ο καθένας διαφορετικά.Εγώ δεν υπέγραφα σε κάτι αντίστοιχο γιατί δεν είχε γείωση το σπίτι.Ο μάστορας με έβγαλε άχρηστο γιατί "η παροχή είναι μονοφασική και δεν χρειάζεται".Δεν πήρα ούτε την δουλιά ούτε τα φράγκα αλλά ξέρω ότι έκανα αυτό που έπρεπε.

καλά έκανες και δεν την πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστοποιητικά επανελέγχου είναι μια πονεμένη ιστορία. Κανείς δεν θα σου πληρώσει έναν σοβαρό επανέλεγχο σύμφωνα με το πρότυπο, οπότε είναι στην κρίση σου τι θα κάνεις. Καλό είναι να μην το ρισκάρεις γιατί πέραν των άλλων, κακομαθαίνουν και οι πελάτες και νομίζουν ότι με 50 και 100 ευρώ όλα γίνονται.

 

Εγώ έχω δώσει "αναγκαστικά" 2-3 πιστοποιητικά σε φίλους για κάτι καταστήματα (που δεν μπορούσα να αρνηθώ) και ομολογώ ότι επειδή ήταν και στην επαρχία μάλιστα, τους έπαιρνα κάθε τρεις και λίγο τηλ. και τους ρώταγα "φώναξες τον ηλεκτρολόγο να σου βάλει το ρελέ ? "

 

Το κακό όμως μια φορά θα γίνει. Γιαυτό όπως λέει και ο Γ. Σαρρής εμείς οι μηχανικοί οφείλουμε να κάνουμε ότι είναι δυνατόν ώστε να έχουμε καλύτερες και ασφαλέστερες ηλ. εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστοποιητικό Ηλεκτρολόγου ή πιο σωστά Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη όπως είπε και ο lefterism απαιτείται :

 

1. Για όλες τις νέες οικοδομές/κτίρια που πρόκειται να συνδεθούν με το δίκτυο της ΔΕΗ

2. Για κατοικίες, κτίρια ή επ. χώρους όπου ζητείται να γίνει επαύξηση

3. Για κατοικίες, κτίρια ή επ. χώρους όπου έχει γίνει διακοπή ηλεκτροδότησης και ζητείται επανασύνδεση

4. Σύμφωνα με το νέο κανονισμό, κάθε φορά που γίνεται επανέλεγχος της ηλ. εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.