Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για πιθανή βελτίωση μόνωσης?


lalalaxi

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έχω ένα δωμάτιο στο διαμέρισμά μου το οποίο είναι πάντα κρύο και το καλοριφέρ που έχει δεν το ζεσταίνει.

 

Το δωμάτιο είναι γωνιακό βοράς/νότος, οι τοίχοι έχουν διπλό τούβλο και η μπαλκονόπορτα είναι με διπλά τζάμια.

 

Είναι επαρκής η μόνωση και χρειάζεται να αντικαταστήσω το καλοριφέρ με ένα μεγαλύτερο? Πρέπει να βελτιωθεί η μόνωση?  

 

Σε ποιόν επαγγελματία πρέπει να απευθυνθώ για να μου προτείνει την σωστή  λύση?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Είναι επαρκής η μόνωση και χρειάζεται να αντικαταστήσω το καλοριφέρ με ενα μεγαλύτερο? Πρέπει να βελτιωθεί η μόνωση?  

Link to comment
Share on other sites

ειναι δύσκολο το διαμέρισμα να είναι γωνιακό Βορας/ Νότος :smile:

ισως να υπάρχει πρόβλημα με την μόνωση στον συγκεκριμένο χώρο, οπότε θα έπρεπε να γίνει μια μέτρηση να δει ο Μηχανικός αν χάνει θερμοτητα ο συγκεκριμένος χώρος

Link to comment
Share on other sites

Πόσο παλιά είναι η οικοδομή? , τι όροφο?, έχει μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης ή δισωλήνιο? έχει αυτονομία το διαμέρισμα ή όχι. το κούφωμα είναι συρόμενο ή όχι?

Αυτές είναι μερικές από τις ερωτήσεις που πρέπει να μπορείς να απαντήσεις  για να πάρεις μια αρχική εκτίμηση.

 

Καλύτερα να φωνάξεις ένα μηχανικό να εξετάσει τα παραπάνω για να πάρεις μια έγγραφη τεκμηριωμένη απάντηση

Edited by georgecv
Link to comment
Share on other sites

θα βοηθούσε επίσης να κατατεθόταν μια κάτοψη του χώρου με σημειωμένο σωστά τον προσανατολισμό, πάχη και υλικό τοίχων, πάχος και είδος μόνωσης.

Κάποια που μπόρεσα να σκεφτώ. Επίσης θα μπορούσε να γίνει μια αυτοψία.

Ακόμα να αναφερθεί, μια που αναφέρονται, αριθμός ορόφων οικοδομής, αν ο πάνω όροφος αν υπάρχει σκεπάζει όλο το εμβαδόν της ιδιοκτησίας που συζητάμε και οτι αν ειναι ο τελευταίος όροφος θα χρειαστούν περισσότερες πληροφορίες για το είδος και την κατάσταση μόνωσης δώματος.

φιλικά

Arche

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω ένα δωμάτιο στο διαμέρισμά μου το οποίο είναι πάντα κρύο και το καλοριφέρ που έχει δεν το ζεσταίνει.

 

Το πρώτο απλοϊκό ερώτημα θα έπρεπε να έχει ως εξής:

 

Το συγκεκριμένο δωμάτιο ζεστάθηκε ποτέ με το υπάρχον σώμα καλοριφέρ;

Αν όχι, μήπως τοποθετήθηκε λάθος σώμα (σύμφωνα με τη μελέτη) με θερμίδες κατώτερες των αναγκαίων;

Αν ναι, μήπως έχει τώρα κάποιο πρόβλημα (το σώμα) και δεν εξάγει την θερμότητα που μπορεί;

Μήπως χρειάζεται απλά εξαέρωση ή ο διακόπτης δεν είναι εντελώς ανοιχτός;

Όταν το σώμα δουλεύει, καίει καθ' όλο το μήκος και πλάτος του;

 

Οι απώλειες που σας απασχολούν και αφορούν τη μόνωση και τα κουφώματα, λογικά θα σας δημιουργούσαν

πρόβλημα και στο υπόλοιπο σπίτι, έστω και σε μικρότερο βαθμό.

Βεβαιωθείτε λοιπόν πρώτα για τη σωστή λειτουργία του σώματος αλλά και για την ενδεδειγμένη θερμική ισχύ που παρέχει.

Link to comment
Share on other sites

2000

4το

δισωλήνιο

αυτονομο

συρόμενο

 

αν έχεις συρόμενο................το πρόβλημά σου είναι διαφορετικό και δεν είναι το καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.