Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάρτες οικισμών.


Recommended Posts

Γεία σας!Είμαι νέα πολοτικός μηχανικός και δυστυχώς δεν έχω πολλές γνώσεις τοπογραφίας και δεν έχω ψαχτεί σε αυτό το κομμάτι ιδιαίτερα.Θα ήθελα να ρωτήσω που θα μπορούσα να βρώ τους χάρτες των οικισμών για την περιοχή που ανήκω.Ξέρω ότι συνήθως υπάρχουν σε μαγαζιά που βγάζουν φωτοτυπίες.Μπορούν εκεί να μουν βγάλουν φωτοτυπία όλο το χάρτη?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ναι στα φωτοτυπεία που υπάρχουν πάντα δίπλα σε κάθε πολεοδομία βρίσκεις διαγράμματα που καμιά φορά δεν τα έχει ούτε η πολεοδομία (γιατί κάποιος το πήρε για φωτοτυπία και δεν το επέστρεψε ποτέ). Αλλιώς πήγαινε στην πολεοδομία σιγά σιγά και πέρνε κάθε φορά από λίγα διαγράμματα για φωτοτυπία. Σε λίγο καιρό θα έχεις πλήρη βιβλιοθήκη με τους όρους δόμησης της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλο κι αυτό.Γιατι δεν πας στο δημο της "περιοχης" σου να τα ζητησεις.Και αν δε στα δωσουν παρε τουλαχιστον πληροφοριες απο κει και ζητα τα απο την τοπογραφικη.Εξαρταται βεβαια τι ειδους χαρτες θες

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Marie

λίγα απο τις υπηρεσίες,λίγα απο τα καταστήματα και το κυριότερο απο συναδέλφους

που είχαν το ατυχές προνόμιο να προηγηθούν επαγγελματικά θα συγκεντώσεις σιγά-σιγά τα απαραίτητα

επίσης δες αν στην περιοχή σου εκπονούνται Γενικά Πολεοδομικά η γίνονται χωροταξικές και πολεοδομικές μελέτες όλο και κάτι θα βρίσκεις σιγά-σιγά

είπαμε πάνω από όλα επιβάλλεται η συνεργασία μεταξύ των συναδέλφων μηχανικών

καλή συνέχεια και ΄καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από ζάκυνθο και θέλω να βρω τους χάρτες για όλους τους οικισμούς.Η τοπογραφική τι είναι?Κάπως έτσι θα ξεκινήσω πάντως.Σας ευχαριστώ πολύ!Αν υπάρχει συνάδελφος από ζάκυνθο που μπορεί να με βοηθήσει να στείλω το e-mail μου.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

η Ζάκυνθος είναι μικρή για να επικοινωνείς με τους άλλους εκεί συναδέλφους με e-mail

βγές απο το γραφείο και βρές τους,συνεργάσου με όσους πιό πολλούς γίνεται

για όλους νεότερους και παλαιότερους η συνεργασία είναι απολύτως απαραίτητη όπως εύκολα διαπιστώνεις παρακολουθώντας τα θέματα και τη συμμετοχή τόσων στο φόρουμ

ακολούθησε τις προτροπές που αναφέρονται παραπάνω

και πάνω απο όλα ηρεμία,το θέμα που σε αππασχολεί είναι απο τα απλά

Υ.Γ τοπογραφική είναι υπηρεσία του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης (πρώην Υποργείου Γεωργίας),μπορεί να έχει υπαχθεί πλέον και στην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση

στοιχεία τηρούν και οι πολεοδομικές υπηρεσίες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεία σας!Είμαι νέα πολοτικός μηχανικός και .............Μπορούν εκεί να μουν βγάλουν φωτοτυπία όλο το χάρτη?

[email protected] Αν θέλεις στείλε email να σου πω και να σου δώσω ο,τι εχω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[email protected] Αν θέλεις στείλε email να σου πω και να σου δώσω ο,τι εχω!

 

off topic

Σαν νέος και γω σου λέω ένα μεγάλο μπράβο κ. marouda

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.