Μετάβαση στο περιεχόμενο

2ο Κοινόχρηστο ρολόι ΔΕΗ σε πολυκατοικία


Kostas Glyfada

Recommended Posts

....ειναι κατι που εμπεριεχει καποιο ρισκο;

Μπορει να μου δημιουργησει καποιο προβλημα στο μελλον που δεν μπορω να σκεφτω τωρα;

...

Όσο και να προβλέπει κάποιος το μέλλον, πάντα το μέλλον διατηρεί το δικαίωμα να μας κάνει εκπλήξεις…. Ειδικά όταν οι υφιστάμενες διαταραχές δεν είναι τόσο ομαλές όπως τις περιγράφεις.

 

Προσωπικά δεν θα το έκανα …. Κι ας κοπεί το ρεύμα σε όλους τους κοινόχρηστους να βρεθεί λύση απ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν το κόστος του νέου μετρητή δεν το καλύπτει ο κατασκευαστής (που συνήθως έτσι είναι) και το οποίο θα κυμανθεί στα 700€ πάνω-κάτω για μονοφασική παροχή, τότε η απόσβεση αυτής της νέας επιβάρυνσης θα γίνει σε κάποιες δεκαετίες...

Link to comment
Share on other sites

 θα πρεπει να φαινεται στη ΔΕΗ οτι υπαρχουν 2 ρολογια αφου ετσι εχει προβλεψει στα σχεδια ο μηχανικος

 

Αυτό δεν προκύπτει κάπου... θα μπορούσε κάλιστα να μην ηλεκτροδοτηθεί ποτέ ο χώρος...

 

 

Για να λυθει ολο το θεμα σκεφτομαι να κανω την αιτηση στο δικο μου ονομα γιατι απλα τους εχω βαρεθει...να θελουν λυση αμεση(για να γλιτωσουν 2 ευρω ο καθενας) αλλα ταυτοχρονα να βγαζουν την ουρα τους απ εξω.

Αν ειναι στο ονομα μου ρολοι Δεη που ηλεκτροδοτει κοινοχρηστους χωρους (οπως αυτο που συζηταμε) ειναι κατι που εμπεριεχει καποιο ρισκο;

προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ... μπορείς στο μέλλον να μπλέξεις με διάφορα τρελά... νομικά + φορολογικά κτλ...

 

 

 

 

Υ.Γ. επειδή ενδεχομένως σε μπέρδεψα, όταν λέω παραπάνω μετρητή εννοώ "δικό σας" μετρητή.. όχι της ΔΕΗ.... ένας ηλεκτρολόγος είναι πολύ εύκολο να το κάνει...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Εάν τίθεται θέμα με την χρέωση των υπολοίπων σε kwh μπορείτε να βάλετε ένα ενδιάμεσο μετρητή,ο οποίος μπορεί να διακριβωθεί και από την ΔΕΗ αν απαιτείται και να το πληρώνουν οι ιδιοκτήτες των πάρκινγκ.αν τώρα σε αυτό το ρολόι έχει και διαδρόμους κλπ γίνεται μεγάλο το προβλημα.

Για τα τέλη νομίζω ότι έχει προβλεφθεί στα χιλιοστά χρέωσης η στα διαμερισματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα τα παραπανω..

Το θεμα ειναι αν μπορει το δευτερο ρολοι να βγει στο "ονομα " της πολυκατοικιας (π.χ διαχειρηση γκαραζ) και οχι σε καποιον ιδιοκτητη προσωπικα και ονομαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να ανακεφαλαιώσουμε κύριε Κώστα γιατί παρ' ότι όλοι οι προλαλήσαντες σας έδωσαν την

οικονομικότερη και απλούστερη λύση (τοποθέτηση ενδιάμεσου μετρητή) εσείς επιμένετε στην τοποθέτηση

μετρητή από την ΔΕΗ έχοντας ως μοναδικό προβληματισμό σε ποιό όνομα θ' ανήκει.

Άρα, μήπως η σύνδεση αφορά 100% ατομικές ιδιοκτησίες; και αν ναι, πόσες είναι αυτές;

Μου κάνει εντύπωση το ότι ενώ έχει τοποθετηθεί η χελώνα εξαρχής, ο μετρητής δεν μπήκε..

Ο κατασκευαστής δεν θα είχε λόγο να μην είχε συνδέσει την δεύτερη κοινόχρηστη παροχή (εάν πράγματι

ήταν κοινόχρηστη), ο δε μηχανικός που συνέταξε τα σχέδια δεν βλέπω επίσης τον λόγο να έβαζε δύο κοινόχρηστα

ρολόγια για να τροφοδοτήσει τόσο μικρό φορτίο όπως αυτό του υπογείου.

Το παροχικό καλώδιο του υπογείου πώς συνδέθηκε στον 1ο μετρητή και ποιός το σύνδεσε; (παράνομο όπως και αν έγινε)

Μήπως αυτή η δεύτερη παροχή αφορά χώρο στάθμευσης που κλείστηκε ως ανεξάρτητος εκ των υστέρων:

(γνωστή πρακτική παρελθόντων ετών προκειμένου συγκεκριμένα διαμερίσματα να γίνουν ελκυστικότερα προς πώληση)

Η ΔΕΗ εάν πράγματι η παροχή αφορά κοινόχρηστο χώρο δεν βλέπω τον λόγο να αρνηθεί εφ' όσον της προσκομίσετε την κάτοψη

διάταξης μετρητών σφραγισμένη και υπογεγραμμένη από τον συντάξα μηχανικό. Αφορά όμως κοινόχρηστο χώρο ώστε ο μετρητής

να βγει στο όνομα της διαχείρισης, ή αφορά ατομική ιδιοκτησία οπότε δικαίως πρέπει να βγει σε όνομα ιδιοκτήτη;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.