Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς υπολογίζονται τα μέτρα γιά να πληρωθεί ο σοβατζής


sgp

Recommended Posts

Δεν υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος επιμέτρησης. Υπάρχει σωστή και λάθος κοστολόγηση της εργασίας σου μόνο.

 

Μπορείς να επιμετρήσεις την εργασία σου με όποιον τρόπο θέλεις αρκεί να έχει γίνει αυτός γνωστός και αποδεκτός πριν το κλείσιμο της δουλειάς και φυσικά να έχει δοθεί εξ αρχής τιμή για όλες οι εργασίες που μετράς.

 

Εαν τώρα μου δώσεις τιμή πχ 3 ευρώ/μ2 φατούρα και μου πεις πχ άλλα 4 ευρώ/μμ για τις ακμές τότε απλά θα πω ότι υπερκοστολογείς την συγκεκριμένη εργασία σου (ακμές). Είναι δεκτό να πληρώνεσαι για τον επιπλέον χρόνο για την κατασκευή των ακμών πχ αλλά και η κοστολόγηση θα πρέπει να είναι ανάλογη του επιπλεόν αυτού χρόνου.

 

Βέβαια όλα κρίνονται από το συνολικό κόστος για μια συγκεκριμένη δουλειά. Αλλά καλό είναι να επιμερίζεται και αυτό σωστά.

 

Προσωπικά και για λόγους σύγκρισης αλλά και για λόγους πιο ξεκάθαρης επιμέτρησης προτιμώ να μετράω ξεχωριστά τα πάντα. Οι επιφάνειες να μετρούνται καθαρές και όχι σεντόνι και οι ακμές να μετρούνται κανονικά όλες. Θέλεις περισσότερο χρόνο για αναλυτική επιμέτρηση αλλά τα πράγματα είναι ξεκαθαρισμένα και μπορούν να προμετρηθούν αλλά και να επιμετρηθούν πάντα με τον ίδιο τρόπο οπότε είναι και συγκρίσιμα προς έλεγχο.

 

Ότι κι αν συμφωνήσεις απλά συμφώνησέ το γραπτώς και αναλυτικώς με όλες του τις λεπτομέρειες και προσπάθησε να κοστολογείς σωστά τις εργασίες σου. Έτσι δεν θα έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε και θα έχουν πρόβλημα με εσένα.

 

Ο τρόπος σου μου φαίνεται σωστός πάντως αλλά δεν ξέρω πόσο χρεώνεις το καθένα για να κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δεν υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος επιμέτρησης. Υπάρχει σωστή και λάθος κοστολόγηση της εργασίας σου μόνο.

 

Μπορείς να επιμετρήσεις την εργασία σου με όποιον τρόπο θέλεις αρκεί να έχει γίνει αυτός γνωστός και αποδεκτός πριν το κλείσιμο της δουλειάς και φυσικά να έχει δοθεί εξ αρχής τιμή για όλες οι εργασίες που μετράς.

.........

Ότι κι αν συμφωνήσεις απλά συμφώνησέ το γραπτώς και αναλυτικώς με όλες του τις λεπτομέρειες και προσπάθησε να κοστολογείς σωστά τις εργασίες σου. Έτσι δεν θα έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε και θα έχουν πρόβλημα με εσένα.

......

 

Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω.

παρολα αυτα επειδη μου ζητηθηκε να κανω υπολογισμο επιφανειας σε ηδη κατασκευασμένη μεζονετα θα ηθελα προσεγγιστικα να με βοηθησετε στον τροπο επιμετρησης.

Μετράω

1. Όλες τις κατακορυφες επιφανεις εσωτερικα και εξωτερικα (χωρις να αφαιρω τα κουφωματα-ειναι ολα κατω απο 2 μετρα)

2. Τα ταβανια

3. Τις ακμες δοκαριων-κολονων. Πως τα μετραω? 

4. Τις κορνιζες

5. Το στηθαιο στις βεραντες (μεχρι ποιο υψος αν υπαρχουν διαφορετικά υψη?) Εξωτερικα και εσωτερικα της βεραντάς?

6. Την οροφη της βεραντας

7. Τις εσωτερικες - εξωτερικες σκαλες

8. Στα ανοιγματα, τι μετραω και αν εξαρταται απο τη συμφωνία.

Αυτα προς το παρον . ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετά τα προηγούμενα χρόνια με τα "πανιά", τα γωνιόκρανα κτλ κτλ,

λέω πλέον από την αρχή:

Αυτή είναι η δουλειά, θα την κάνεις, θα μετρήσουμε επιφάνειες που σοβάτισες (έχτισες, έβαψες κτλ) και θα πληρωθείς.

Πες μου τιμή/μ2.

 

π.χ. δε μπορείς να κάνεις θερμοπρόσοψη που έχει 14€-18€ το τετραγωνικό και να μετράς την μπαλκονόπορτα.

 

Στα μπετά, τέρμα πλέον τα εμφανή.

Θέλεις να το βάλεις στην τιμή;

Θέλεις να σου πάρω λίγα ξύλα στην αρχή και να σου μείνουν;

Αλλά το μετράω μετά το στηθαίο αν είναι>0,50μ για να βάλουμε το υπόλοιπο ύψος με άλλη τιμή... όχι ευχαριστώ.

 

Γενικά, ας απλουστεύσουμε τη ζωή μας.

Αλλά να την απλουστεύσουμε από την αρχή της συμφωνίας... πριν μπει ο μάστορας...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν με τα υλικά , αφαιρείς τα ανοίγματα και μετράς τρεχόμετρα τις ακμές .

 

Αν ήταν χωρίς υλικά , τότε δεν αφαιρείς τα ανοίγματα , αλλά μόνο όσα είναι πάνω από 2 μέτρα μήκος , αφαιρείς τα μισά .

 

Γενικά εκ των υστέρων συμφωνίες , είναι προβληματικές .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι κάνω εγώ, αλλά αυτά πηγαίνουν ανάλογα την συμφωνία.

 

1. Όλες τις κατακορυφες επιφανεις εσωτερικα και εξωτερικα (χωρις να αφαιρω τα κουφωματα-ειναι ολα κατω απο 2 μετρα)

Εσωτερικά αφαιρείς τα ανοίγματα, εξωτερικά πανί.

 

2. Τα ταβανια

Τετραγωνικά κανονικά

 

3. Τις ακμες δοκαριων-κολονων. Πως τα μετραω? 

Τρέχων μέτρα. Ουσιαστικά είναι το γωνιόκρανο (μη σου τα πάρει 2 φορές).

 

4. Τις κορνιζες

?

 

5. Το στηθαιο στις βεραντες (μεχρι ποιο υψος αν υπαρχουν διαφορετικά υψη?) Εξωτερικα και εσωτερικα της βεραντάς?

Τετραγωνικά. Το από έξω από έξω, το από μέσα από μέσα.

 

6. Την οροφη της βεραντας

Τετραγωνικά

 

7. Τις εσωτερικες - εξωτερικες σκαλες

Τετραγωνικά την ψύχα.

 

8. Στα ανοιγματα, τι μετραω και αν εξαρταται απο τη συμφωνία.

Μία φορά τα μετράς.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.