Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτόνομη θέρμανση απορίες


kostas1922

Recommended Posts

On 2/1/2020 at 10:40 AM, Didonis said:

απ ότι διάβασα στον νόμο 4495/2017 με την προσθήκη των παραγράφων 6-7-8,δεν χρειάζεται η έγκριση των συνιδιοκτητών,για να αποσυνδεθεί κάποιος από την κεντρική θέρμανση.το θέμα είναι σαν αυτόνομο σύστημα θέρμανσης που αναφέρει ο νόμος θεωρείται και το κλιματιστικό; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα σας .Ειμαι νεος αγοραστης διαμερισματος και θα επιθυμουσα για το διαμερισμα μου να ενταχθω στο νομο περι αυτονομησης.Η υπαρχουσα οπτικη κατασταση της πολυκατοικιας εχει ως εξης α) κεντρικη θερμανση με δισωληνιο συστημα με καυστηρα φυσικου αεριου β) 2 αυτονομησεις  διαμερισματων με φυσικο αεριο.Ο επισημος πινακας χιλιοστων κατα συμβολαιογραφικη πραξη εχει κενο τον πινακα χιλιοστων θερμανσης.Εν προκειμενω για να αυτονομηθω θα πρεπει να βασιστω στον επισημο πινακα χιλιοστων ή τον ανεπισημο με τις μεταβολες των δυο διαμερισματων;.Υποψιαζομαι για τα 2 διαμερισματα που αυτονομηθηκαν οτι δεν το επραξαν με το γραμμα του νομου ωστοσο αποριας αξιο ειναι πως θα πρεπει να αυτονομηθω εγω και ποιον πινακα να μεταβαλω για να ειμαι σε ολα νομιμος.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, 

σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας υπήρχε τοπικός λέβητας πετρελαίου με δεξαμενή και αυτόνομο δίκτυο σωληνώσεων για το διαμέρισμα. Πιθανώς κάποτε αυτονομήθηκε και μπήκε τοπικός λέβητας ή η πολυκατοικία είχε από πάντα αυτόνομους λέβητες ανά διαμέρισμα. Δεν το γνωρίζω, ούτε ο ιδιοκτήτης, ούτε έχει βρεθεί (προς το παρόν) υφιστάμενη μελέτη θέρμανσης για να το αποδείξω κάπως...

Τώρα γίνεται ανακαίνιση στο διαμέρισμα και ως νέο σύστημα θέρμανσης μελετάμε να εγκατασταθεί επίτοιχος λέβητας Φ.Α. με νέο δίκτυο σωληνώσεων και σώματα.

Σε νέα αυτονόμηση, θα έκανα ΕΕΔΜΚ, με όλη τη διαδικασία (ΠΕΑ,  συναίνεση κ.ο.κ.)

Στην παραπάνω περίπτωση, πώς θα πρέπει να κινηθώ; Θα κάνω αναγκαστικά την ίδια διαδικασία, ή μπορώ απλά να πάω με την παρ. 10 του άρθρου 42 του ν.4495, για τροποποίηση μελετών, αφού έχω ήδη αυτονομημένο διαμέρισμα στο οποίο τροποποιείται η μελέτη θέρμανσης; Και αν ναι; με ποιον κωδικό στην ΕΕΔΜΚ;

Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ή γνωρίζει, θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, L-Nikos said:

Καλησπέρα σας, 

σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας υπήρχε τοπικός λέβητας πετρελαίου με δεξαμενή και αυτόνομο δίκτυο σωληνώσεων για το διαμέρισμα. Πιθανώς κάποτε αυτονομήθηκε και μπήκε τοπικός λέβητας ή η πολυκατοικία είχε από πάντα αυτόνομους λέβητες ανά διαμέρισμα. Δεν το γνωρίζω, ούτε ο ιδιοκτήτης, ούτε έχει βρεθεί (προς το παρόν) υφιστάμενη μελέτη θέρμανσης για να το αποδείξω κάπως...

Τώρα γίνεται ανακαίνιση στο διαμέρισμα και ως νέο σύστημα θέρμανσης μελετάμε να εγκατασταθεί επίτοιχος λέβητας Φ.Α. με νέο δίκτυο σωληνώσεων και σώματα.

Σε νέα αυτονόμηση, θα έκανα ΕΕΔΜΚ, με όλη τη διαδικασία (ΠΕΑ,  συναίνεση κ.ο.κ.)

Στην παραπάνω περίπτωση, πώς θα πρέπει να κινηθώ; Θα κάνω αναγκαστικά την ίδια διαδικασία, ή μπορώ απλά να πάω με την παρ. 10 του άρθρου 42 του ν.4495, για τροποποίηση μελετών, αφού έχω ήδη αυτονομημένο διαμέρισμα στο οποίο τροποποιείται η μελέτη θέρμανσης; Και αν ναι; με ποιον κωδικό στην ΕΕΔΜΚ;

Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ή γνωρίζει, θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ.

Καλημερα σας.Επειδη η περιπτωση σας ομοιαζει με την δικη μου κατα την οποια οι οπτικες εγκατασταςεις δεν ακολουθουν τα εγγραφα, συμφωνα με την αποψη μου θα πρεπει να εξετασετε καταστατικο ,αποφασεις Γ.Σ , ανανεωμενους πινακες χιλιοστων ( οχι ατυπους) αλλα αποτελεσματα συμβολαιογραφικης πραξης για να δειτε την υπαρχουσα κατασταση της πολυκατοικιας σε σχεση με την θερμανση.Νομικα οποια μεταβολη πρεπει να ακολουθειται απο μελετη και τα αποτελεσματα (αλλαγη πινακα χιλιοστων) να μεταφερονται σε συμβολαιογραφικη πραξη(αρθρο 2 φεκΔ631 1985.Αυτο οπως και στην περιπτωση την δικη μου δεν το κανει ο νομος για να βασανιζει τους ιδιοκτητες, αλλα για να γνωριζει καθε νεος ιδιοκτητης το καθεστος και να το αποδεχτει ως κομματι της συστασης.Διαφορετικα , καθε νεος ιδιοκτητης δεν ειναι υποχρεωμενος να αποδεχτει οσα βλεπει αλλα οσα ειναι αποδεδειγμενα ,και αυτο για να μην μπειτε σε περιπετειες αργοτερα.ελπιζω να βοηθησα.

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε ότι η νομοθεσία υπερισχύει του κανονισμού. Αν ενδιαφέρεστε για φυσικό αέριο μπορείτε να δείτε τα site των εταιρειών διανομής, έχουν μαζεμένη την σχετική νομοθεσία και κατά την αίτηση σας ζητούν ότι έγγραφο χρειάζεται.

Αυτά σε πρώτη φάση, δείτε πρώτα εκεί και μετά επανέρχεστε.

Link to comment
Share on other sites

Η Εταιρία Διανομής δίνει την Υπεύθυνη Δήλωση ότι έχει τηρηθεί η νομοθεσία περί ενημέρωσης των συνιδιοκτητών κτλ. Από εκεί και πέρα το ζήτημα της μελέτης θέρμανσης είναι αυτό που με αφορά, όχι της μελέτης καύσιμου αερίου. Οπότε το ζήτημα σχετίζεται με πολεοδομία. Έτσι καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, L-Nikos said:

Η Εταιρία Διανομής δίνει την Υπεύθυνη Δήλωση ότι έχει τηρηθεί η νομοθεσία περί ενημέρωσης των συνιδιοκτητών κτλ. Από εκεί και πέρα το ζήτημα της μελέτης θέρμανσης είναι αυτό που με αφορά, όχι της μελέτης καύσιμου αερίου. Οπότε το ζήτημα σχετίζεται με πολεοδομία. Έτσι καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οπως ακριβως το ειπες , η εταιρια αποποιειται οποιασδηποτε ευθυνης και ο ιδιοκτητης ειναι υπευθυνος τελικα μαζι με τον μηχανικο κατ αναλογιαν.Ωστοσο οποιαδηποτε μεταβολη ή τροποποιηση πρεπει με μελετη να αποδιδεται στην Πολεοδομια στον φακελο αδειας και αν υπαρχει μεταβολη χιλιοστων συμβολαιογραφικη πραξη που θα συνοδευει τον πινακα κατανομης χιλιοστων.θεωρω βασικο να βρεις την τελευταια μελετη μαζι με τον πινακα χιλιοστων για να γνωριζεις σε ποια περιπτωση αυτονομησης βρισκεσαι.επαναλαμβανω θα σε βοηθουσαν οι αποφασεις των γενικων συνελευσεων σε αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alej said:

https://edaattikis.gr/dikaiologitika-symvasis-syndesis/

Οπως θα δεις η εδα αττικης ζητα μονο υπευθυνη δηλωση.

Ομως και παλι η εταιρια παροχης δεν αποτελει νομιμοποιητικο παραγοντα διοτι δεν ειναι απαραιτητη στην περιπτωση που γινει η αυτονομηση με φυσικο αεριο ή υγραεριο με μπουκαλες και οχι σε απ ευθειας συνδεση με τον παροχο.δεν ειναι υποχρεωτικο να συνδεθεις σε παροχο.μια ακομα ενταση ειναι αν ο νομος λαμβανει υποψην του τις παλαιοτερες πολυκατοικιες με αδεια προ του 1985 και τι συμβαινει με εκεινες τις περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.