Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλειστηριασμοί: H εμπορική αξία προσδιορίζεται απο εκτιμητές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστοποιημένοι εκτιμητές ήδη κάνουμε εκτιμήσεις για πλειστηριασμούς, με εργοδότες τράπεζες ή/και ιδιώτες και μάλιστα σε κάποιες (ειδικές) περιπτώσεις έχει υπάρξει δικαστική διόρθωση της αξίας χωρίς να έχει υπάρξει κάποια συνέπεια (έχω προσωπική εμπειρία όπου δεν είχα καμία επίσημη ενημέρωση - τυχαία το έμαθα από μάρτυρα του δανειολήπτη).

 

Σχετικά με το δημόσιο, τα πράγματα αλλάζουν γιατί το δημόσιο είναι σταθερά ένας κακός και αναξιόπιστος εργοδότης.

 

Ήδη με το κάλεσμα πιστοποιημένων εκτιμητών για τον καθορισμό των αντικειμενικών αξιών, η πλειοψηφία γύρισε την πλάτη λόγω χαμηλής αμοιβής (50€/ζώνη) και δυσμενών όρων σύμβασης (εργασία εκτός έδρας, ανυπαρξία δυνατότητας μερικής πληρωμής, κλπ).

 

Πιστεύω ότι και στην περίπτωση των εκτιμήσεων για πλειστηριασμούς από το δημόσιο, οι πλειοψηφία των πιστοποιημένων εκτιμητών δεν θα ασχοληθεί...

Link to comment
Share on other sites

grmaster

Και δική μου απορία.

Δεν έχω καταλάβει αν πληρώνονται για την υπόθεση με ένα στάνταρ ποσό και κατόπιν διαπραγματεύονται με τον εκτιμητή .

Η, διαπραγματεύονται πρώτα και απλά μεταφέρουν το ποσό που έχουν επιτύχει στον ενδιαφερόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιημένοι εκτιμητές ήδη κάνουμε εκτιμήσεις για πλειστηριασμούς, με εργοδότες τράπεζες ή/και ιδιώτες και μάλιστα σε κάποιες (ειδικές) περιπτώσεις έχει υπάρξει δικαστική διόρθωση της αξίας χωρίς να έχει υπάρξει κάποια συνέπεια (έχω προσωπική εμπειρία όπου δεν είχα καμία επίσημη ενημέρωση - τυχαία το έμαθα από μάρτυρα του δανειολήπτη).

 

Σχετικά με το δημόσιο, τα πράγματα αλλάζουν γιατί το δημόσιο είναι σταθερά ένας κακός και αναξιόπιστος εργοδότης.

 

Ήδη με το κάλεσμα πιστοποιημένων εκτιμητών για τον καθορισμό των αντικειμενικών αξιών, η πλειοψηφία γύρισε την πλάτη λόγω χαμηλής αμοιβής (50€/ζώνη) και δυσμενών όρων σύμβασης (εργασία εκτός έδρας, ανυπαρξία δυνατότητας μερικής πληρωμής, κλπ).

 

Πιστεύω ότι και στην περίπτωση των εκτιμήσεων για πλειστηριασμούς από το δημόσιο, οι πλειοψηφία των πιστοποιημένων εκτιμητών δεν θα ασχοληθεί...

Συμφωνώ σε όλα. Ένας στους τρείς συμμετείχε. Δεν ξέρουμε πόσοι τελικά θα έχουν αποδεχθεί διορισμό προς εκτέλεση του έργου. Από τις ερωτοαπαντήσεις στο site του υπουργείου αναφέρονταν ότι δεν υπάρχει καμία ποινή για την μη ολοκλήρωση το ανατεθέντος έργου. 

 

Η διόρθωση τιμής με δικαστική απόφαση προβλέπεται. Δεν είναι κάτι περίεργο. Αν ο πλειστηριασμός προκύψει άγονος, προβλέπεται ο πρώτος επαναληπτικός σε 40 μέρες. Μετά από αίτημα έχοντος έννομο συμφέρον μπορεί να υπάρξει δικαστική απόφαση μείωσης τιμής πρώτης προσφοράς. Μετά και τον Β΄ άγονο πλειστηριασμό, αν θυμάμαι καλά κατόπιν αιτήματος του έχοντος έννομο συμφέρον δύναται να υπάρξει δικαστική απόφαση μέχρι και για ελεύθερη εκποίηση.

grmaster

Και δική μου απορία.

Δεν έχω καταλάβει αν πληρώνονται για την υπόθεση με ένα στάνταρ ποσό και κατόπιν διαπραγματεύονται με τον εκτιμητή .

Η, διαπραγματεύονται πρώτα και απλά μεταφέρουν το ποσό που έχουν επιτύχει στον ενδιαφερόμενο.

 

Αν ρωτάς για εκτιμήσεις με σκοπό την αναγκαστική εκτέλεση, με επισπεύδοντες, τράπεζες, εταιρίες, ιδιώτες κλπ, ο τρόπος ανάθεσης καθορίζεται από το ΠΔ 59/2006. Ο επιμελητής κατά την κρίση του ορίζει πιστοποιημένο εκτιμητή εγγεγραμμένο στο μητρώο εκτιμητών του Υπ. Οικονομικών. Η αμοιβή του εκτιμητή είναι προιόν ελεύθερης διαπραγμάτευσης. 

Με απλά λόγια, ο εκτιμητής λέει, εγώ θέλω πχ 400 Ευρώ. Αν η άλλη πλευρά (επισπεύδων) διαφωνεί δεν υπογράφεται το συμφωνητικό. Τιμολόγιο κόβεται στον επισπεύδων όχι στον επιμελητή.

 

Αυτό που αλλάζει είναι ότι σε εκτιμήσεις με τον ανωτέρω σκοπό, με επισπεύδων το Δημόσιο, καθορίστηκε όριο αμοιβής. Προφανώς δεν θα αναλμβάνει σχεδόν κανείς τέτοιες υποθέσεις με αμοιβές των 50 Ε. Το συζητάμε και στην πρώτη σελίδα του παρόντος νήματος.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.