Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησικτησία ή αποδοχή;


Recommended Posts

Λέω πως αυτός το έχει ήδη αποκτήσει με χρησικτησία... ο άλλος έχει όμως τίτλους, το νέμεται πιστεύω και αυτός αφού το δηλώνει, το πληρώνει... απλά δεν πήγαινε να το δει.

Μπορεί να προσβάλλει την δικαστική απόφαση που του παραχωρεί το οικόπεδο (στην ουσία τμήμα οικοπέδου)? και με το κτηματολόγιο?

 

Θα σου πρότεινα να αναθέσεις το τοπογραφικό σε κάποιον Τοπογράφο, να ερευνήσει το θέμα, να συντάξει διάγραμμα ενταγμένο (για το οποίο τυπικά εσύ δεν έχεις επαγγελματικό δικαίωμα), να δει και την εμπλοκή με το Κτηματολόγιο (που επίσης εσύ δε θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη εύκολα) και να αναλάβεις εσύ στη συνέχεια τα της άδειας οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

@pavloselef

Από την περιγραφή σου προκύπτει ότι, δεν έκανες εφαρμογή τίτλων και των όμορων οικοπέδων, ώστε να βρεις το αποτέλεσμα που αναφέρεις ότι ο τοίχος του οικοπέδου του πελάτη σου έχει τοποθετηθεί σε λάθος θέση. Το συμπέρασμα αυτό προκύπτει, μάλλον, από τα στοιχεία του προβληματικού τδ. Επομένως, δεν είναι και τόσο σίγουρο το συμπέρασμα αυτό, πολύ περισσότερο, μάλιστα, αν δεν υπάρχουν αντιδράσεις από τους όμορους ιδιοκτήτες. Αν έχει κτηματογραφηθεί η περιοχή, θα βοηθηθείς πολύ από τα στοιχεία του Κτηματολογίου.

 

Σε κάθε περίπτωση, και με δεδομένα α) την κατασκευή του μανδρότοιχου πριν από χρόνια και β) το προβληματικό τδ, μπορείς να συντάξεις νέο τδ με βάση τα όρια που υποδεικνύει ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η συνάντηση με τον πελάτη ήταν για να δει τι μπορεί να κτίσει και δεν έδωσα σημασία στα συμβόλαια.

Στο συμβόλαιο όμως που συνόδευε το τοπογραφικό γινόταν αναφορά και σε παλαιοτέρα συμβόλαια τα οποία αναφέρουν όλα πάνω κάτω τα 167,75 του τελευταίου τοπογραφικού.

Επιπλέον στο τοπογραφικό (επαναλαμβάνω όλο με ελεύθερο χέρι φτιαγμένο, δεν υπάρχει ευθεία γραμμή) δείχνει το οικόπεδο να εισχωρεί λίγο στα 2 πίσω οικόπεδα. Οπότε μάλλον από την ημερομηνία της κατασκευής του ισογείου πήραν και τα επιπλέον τετραγωνικά.

Τέλος πάντων να μην σας ζαλίζω. Για μένα προς το παρόν είναι σημαντικό να ξέρω τι είναι πιο σωστό. Να πάει πρώτα με δικηγόρο και με δικό μου σχέδιο και να κατοχυρώσει τα τετραγωνικά της χρησικτησίας η μπορώ να του φτιάξω άνετα τοπογραφικό καινούργιο βασιζόμενος στην παλαιότητα της μάντρας και του ισογείου ?

Να προσθέσω ότι ενώ ο ιδιοκτήτης επέμενε στα 175μ2 ο τελευταίος μηχανικός έγραψε 167,75μ2 όπως και στα παλαιοτερα συμβόλαια. ( παρολαυτα στις εξωτερικές διαστάσεις γράφει 15,60 και 11,30).

post-18820-131887242647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν η διαμορφωμένη κατάσταση στο έδαφος, με την κατασκευή του μανδρότοιχου στη συγκεκριμένη θέση, έχει γίνει πριν από χρόνια, χωρίς να αντιδράσουν οι όμοροι ιδιοκτήτες, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ξεκινήσει διαδικασία αναγνώρισης της χρησικτησίας.

 

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι ο πελάτης σου χρειάζεται ένα νέο τδ που πιθανώς θα το χρησιμοποιήσει και σε άλλες διαδικασίες.

 

ΥΓ Γράφαμε ταυτόχρονα (20.23) και καταλήξαμε στην ίδια πρόταση !!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, μου φαίνεται παράλογο να συζητάς για περαιτέρω ενέργειες, είτε δικές σου συντάσσοντας νέο τδ, είτε μέσω της νομικής οδού, χωρίς να έχεις μετρήσει (εσύ ή συνεργάτης της εμπιστοσύνης σου) το εν λόγω οικόπεδο!!

Πως είσαι σίγουρος πως το πραγματικό εμβαδόν είναι είτε αυτό του τίτλου, είτε αυτό που σου λέει ο ιδιοκτήτης, ενώ μπορεί να είναι κάποιο άλλο και να συντρέχουν χιλιοι δύο άλλοι λόγοι εκτός αυτών που έχετε υπόψην εσύ και ο ιδιοκτήτης!!?

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω να μετρήσω η πίσω μάντρα θα είναι κάνα μέτρο μέσα στα πίσω οικόπεδα. Τι κάνω?

Μετρώ όπως βλέπω την κατάσταση με την μάντρα μέσα στα πίσω οικόπεδα? Λέω όχι και τοποθετώ την μάντρα νοητά σε ευθεία με τα διπλανά οικόπεδα? Του λέω πήγαινε πρώτα σε ένα δικηγόρο και κατοχύρωσε την λωρίδα που το οικόπεδο σου μπαίνει στα πίσω οικόπεδα? Του λέω ότι δεν χρειάζεται να ξαναφτιάξουμε τοπογραφικό εφόσον το τελευταίο είναι του 2002 και σχετικά πρόσφατο? Σε αυτά τα ερωτήματα θέλω την γνώμη σας. Θέλω απλά να είμαι προετοιμασμένος για τις κινήσεις που είναι πιο σωστές να κάνω.

Γιατι αυτες μου οι ανησυχίες ειναι παραλογες?

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα βιαστικός και δεν είδα την απάντηση του ΜΑΚΑΡ. Θα ακολουθησω την συμβουλή σου που ταυτίζεται και με αυτήν του Αρχιτέκτονα στον οποίον δούλευα .

Ευχαριστώ. Το καινούργιο τοπογραφικό ( αν συνεχίσουμε) θα είναι για άδεια κατεδάφισης και νέα οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Αν και έχω ψάξει στο φόρουμ και έχω βρει υλικό και απόψεις, θα ήθελα τη βοήθειά σας για μια περίπτωση διεκδίκησης ενός γηπέδου (ακόμη δεν ξέρω αν είναι αγροτεμάχιο ή κληροτεμάχιο) με έκτακτη χρησικτησία.

1. Καταρχάς ποια είναι τα δικαιολογητικά για για έκτακτη. Από ότι διάβασα απαιτείται (από @dgt):

-τοπογραφικο

-ένορκη βεβαίωση δυο ατόμων (προτιμητέο μεγάλης ηλικίας & όμοροι) περί της αληθείας των ισχυρισμών σας

-βεβαίωση οικείου ΟΤΑ ότι δεν είναι δημόσια έκταση

-συμβολαιογραφική πράξη (???)

-εφορία (???)

2. Ποια είναι η διαδικασία από τη στιγμή που συγκεντρώνονται αυτά τα δικαιολογιτικά και τη ισχύει για την συμβολαιογραφική πράξη και την εφορία? Πρέπει να το έχει δηλώσει το γήπεδο στην εφορία?

3. Σαν χρόνος κτίσης το γηπέδου ποιος ορίζεται καθώς η Εγκ 9622/1473/7/4-3-92 δεν αναφέρει κάτι για το θέμα της χρησικτησίας?

4. Ορίζεται δικαστήριο για την τελική έκδοση του τίτλου ιδιοκτησίας?

Ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι...

Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία!

Link to comment
Share on other sites

topeng απόσο γνωρίζω η πιο συνηθησμένη πρακτική είναι η ένορκη βεβαίωση. Τώρα οτιδήποτε έγγραφο υπάρχει και όσο πιο παλιό είναι τόσο καλύτερα. Ώστε να μπορεί να τεκμηριώνεται η 20ετία. Αντίγραφα του Ε9 ότι το δηλώνει στην εφορία (πάλι όσο πιο παλιά τόσο καλύτερα), παλιά τοπογραφικά, παλιά συμβόλαια ομόρων που τον αναφέρουν ως γείτονα, πιθανά προσύμφωνα πωλήσεως, λογαριασμοί ΟΤΕ, ΔΕΗ κτλ στο όνομα του, αποδεικτικά από διάφορες εργασίες στο ακίνητο κτλ.

 

Εγώ πρόσφατα έμαθα για τη χρησικτησία έναντι του δημοσίου. Ξέρετε κάτι επ'αυτού; Ισχύει; Αναφέρομαι στο νόμο 3127/2003, αρθρο 4.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.