Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά γκαρσονιέρας - λιγότερα τετραγωνικά


sarris_kosmas

Recommended Posts

Καλημέρα, σε έλεγχο για αγορά γκαρσονιέρας στο συμβόλαιο γράφει 25τμ ενώ στην πραγματικότητα είναι 23τμ. Ο πωλητής (που είναι και μηχανικός) θα δώσει βεβαίωση για την μεταβίβαση χωρίς να το εντάξει στο νόμο αυθαίρετων. Ο μηχανικός μου που έκανε τον έλεγχο και βρήκε την διαφορά μου λέει να προχωρήσω στην αγορά και δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί τα πραγματικα τετραγωνικά είναι λιγότερα και όχι περισσότερα. Είναι σωστό να προχωρήσει η διαδικασία χωρίς ένταξη στον νόμο?? Μελλοντικά αν θέλω εγώ να την πουλήσω ή όταν θα βγει η ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου δεν θα έχω πρόβλημα εγώ μετά??? Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να έχει ωφεληθεί κανένας. Στην άδεια και στην κάτοψη φαίνεται 23τμ το λάθος έχει γίνει στα συμβόλαια από παλιά σύμφωνα με τα λεγόμενα και των δύο μηχανικών (του δικού μου και ο πωλητής-μηχανικος). Για να γίνει διόρθωση στα τμ στο συμβόλαιο χρειάζεται συναίνεση όλων των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας σύμφωνα με την συμβολαιογράφο (πράγμα αδύνατο). Άρα προχωράω με την βεβαίωση του πωλητή-μηχανικου???? ή ζητάω τακτοποίηση??? ή κάποια άλλη λύση??

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο θεμα, απόπου και  αν το ακουμπησεις...καιει..

 

αν εχεις συμβολαιο- απο παληά-  για 25

δεν μπορει  γινει σημερα  συμβολαιο για 23 τμ

Θα "κολλησει" στο κτηματολογιο

 

Επίσης, σημερα, τι βεβαιωση θα δοσει ο μηχανικος?

"....ειναι συμφωνα με την αδεια και την κατοψη της αδειας 23 τμ

αλλα στο συμβολαιο -κατα λαθος- εγραψαν 25 τμ. πλην ομως δεν υπαρχουν  αυθαιρεσιες"

 

συζητειστε τα με τον συβ/φο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός-πωλητης θα δώσει βεβαίωση για 25τμ όπως λέει το συμβόλαιο. Με αυτό προχωράει κανονικά η συμβολαιογράφος. Το θέμα είναι όπως το βλέπω εγώ ότι μετατίθεται το πρόβλημα σε εμένα μελλοντικά έτσι δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

θα δωσει βεβαιωση για " 25 ανυπαρκτα" τμ

 

[και για κατοψη που δειχνει 23 τμ

και για αδεια που δειχνει 23 τμ.]

 

καλη συνεχεια

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δώσει βεβαίωση νομιμότητας μιας και το μη κατασκευασθέν τμήμα του ακινήτου δεν συνιστά αυθαιρεσία κατά τον πολεοδομικό έλεγχο της νομιμότητας.

Θέματα με τη μεταγραφή ή τη διατύπωση του συμβολαίου ενδέχεται να υπάρχουν και αρμόδιος είναι ο συμβολαιογράφος, αλλά στο αυστηρό πλαίσιο ελέγχου της πολεοδομικής νομιμότητας δε νομίζω να υπάρχει ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η συμβολαιογράφος για να γίνει διόρθωση τμ λέει πρέπει να μπει νόμο αυθαίρετων, οι μηχανικοί και οι δύο λένε δεν υπάρχει αυθαιρεσία άρα εκδίδουν βεβαίωση για 25τμ και προχωράει η διαδικασία (στο συμβόλαιο θα αναφέρεται όπως και στην βεβαίωση 25τμ). Με τον νόμο αυθαίρετων δεν μπορεί να διορθωθεί???

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος για να γίνει διόρθωση τμ λέει πρέπει να μπει νόμο αυθαίρετων...

 

Αν δηλαδή το λάθος δεν ήταν στα τετραγωνικά αλλά πχ στο ΑΦΜ του πωλητή, τι θα έλεγε η συμβολαιογράφος; Να κάνετε τροποποίηση στοιχείων στη ΔΟΥ;

 

Εγώ λέω να ρωτήσετε και σε άλλο συμβολαιογράφο γιατί μάλλον έχετε πέσει σε "περίπτωση"...

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός-πωλητης θα δώσει βεβαίωση για 25τμ όπως λέει το συμβόλαιο. Με αυτό προχωράει κανονικά η συμβολαιογράφος. Το θέμα είναι όπως το βλέπω εγώ ότι μετατίθεται το πρόβλημα σε εμένα μελλοντικά έτσι δεν είναι???

 

 

θα δωσει βεβαιωση για " 25 ανυπαρκτα" τμ

 

[και για κατοψη που δειχνει 23 τμ

και για αδεια που δειχνει 23 τμ.]

 

καλη συνεχεια

  

οταν η κατοψη και η αδεια εχουν 23 τμ

και η πραγματικοτητα ειναι 23

αλλά το συμβολαιο γραφει 25

 

 

προφανως και δεν συμφωνω στη συνταξη ενος "δαγκωμενου" συμβολαιου

μεταβιβασης "25" τμ.

 

εδιτ

ο μηχανικος σου τι λεει για ολα αυτα?

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.