Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδρόμετρο που δεν παρεμβάλεται εσωτερικά σε σωλήνα


Giorgos1987

Recommended Posts

Δες και μια άλλη photo, θα προσπαθήσω να δω αν μπορεί να αφαιρεθεί ο μεταλλικός σωλήνας από το κάτω μέρος που εδράζεται και ίσως εκεί να μπορεί να μπει το υδρόμετρο.

 

ht8tgp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν την μέτρησα, γιατί από οτι φαίνεται ο σωλήνας δεν αφαιρείται, είναι συνδεδεμένος με κάποιο εξάρτημα που δεν ξεβιδώνει.

 

Αυτό που θα κάνω τελικά και κακώς δεν το σκέφτηκα εξ' αρχής, είναι να αγοράσω μια τρίοδη βάνα 1/2'' την οποία θα βιδώσω στην βρύση, στην μια διέξοδο της βάνας θα συνδέσω το υδρόμετρο το οποίο θα είναι και αυτό 1/2'' και μετά θα συνδέσω στο υδρόμετρο την βαλβίδα του φίλτρου, στην άλλη διέξοδο της τρίοδης θα εξέρχεται το αφιλτράριστο νερό της βρύσης, οπότε λογικά, όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα, εκεί που είναι τα σπειρώματα της βρύσης μου μέτρησα την διάμετρο της διατομής και βγαίνει περίπου 18-19mm. Σχεδόν όλα τα υδρόμετρα που έψαξα είναι 1/2'', με έναν μαστό από 1/2 σε 3/4 θα μπορέσω να το συνδέσω;

Link to comment
Share on other sites

πάντως μπορείς να συνδέσεις υδρόμετρο ή οτιδήποτε άλλο θέλεις στην άκρη του τελικού σωλήνα της φωτογραφίας χρησιμοποιώντας λαστιχένιο σωληνάριο που θα το σφίξεις με βιδωτά συνδετηράκια, εύκολα και ανέξοδα, χωρίς να σε απασχολούν διατομές, σπείρες κλπ. 

 

υδρόμετρο βρήκες; 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Υδρόμετρο δεν έχω αγοράσει ακόμα, περίμενα να δω τι παίζει με τις διαμέτρους ώστε αν είναι να παραγγείλω και μαστούς από το μαγαζί. Έχω δει κάτι υδρόμετρα απλής ρυπής, αυτά χρειάζομαι λογικά, υπάρχουν και κάτι υδρόμετρα λαδιού, δεν γνωρίζω αν μετράνε μόνο το λάδι ή αν προορίζονται για νερό αλλά με διαφορετική αρχή λειτουργίας. Το μόνο δύσκολο που απομένει να βρω είναι η τρίοδη βάνα και λογικά κάποιος μαστός για μετατροπή από αρσενικό σε θηλυκό σπείρωμα. Το υδρόμετρο καλύτερα να τοποθετηθεί πριν το φίλτρο, μελλοντικά μπορεί να μαζέψει σκουριές κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλύτερα εκεί αλλά μας το απέκλεισες.

 

Τα υδρόμετρα που σκέφτεσαι έχουν ενσωματωμένη ένδειξη ή θα φεύγει καλώδιο προς κάποιο data logger; Για τι κόστη μιλάμε; Εγώ έχω ένα υδρόμετρο arduino που το πήρα 7 ευρώ. Το υδρόμετρο http://www.ultisensor.com/post/USC-HS41TA-1-4-Hall-Water-Flow-Sensor-Brass-Turbine-Flowmeter-0.35-3.html που παρέθεσε προηγουμένως ο nvel ξέρει κανείς αν πουλιέται κάπου στην αθήνα; πώς να το αναζητήσουμε;

 
Αν δε βρεις τρίοδη βάνα βάλε ένα ταύ με βάνες στα δύο άκρα. Στο ένα άκρο μετά τη βάνα θα βάλεις και το υδρόμετρο και αμέσως μετά το φίλτρο. το άλλο άκρο θα είναι η κοινή βρύση. Σε μαγαζιά με υδραυλικά είδη θα βρεις όλα τα εξαρτήματα για τις συνδέσεις. 
Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.