Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα στατικών ζητούν περισσότερο στην αγορά;


vasiliskap

Recommended Posts

Γεια σας συναδελφοι! :P

Ειμαι πολιτικος μηχανικος στο ξεκινημα της καριερας μου και θελω να μαθω να χρησιμοποιω καποιο προγραμμα στατικων για Ω.Σ. .

Εχω διαβασει αρκετα για τα υπερ και τα κατα των διαφορων προγραμματων που κυκλοφορουν αλλα εφοσον δεν προκειται να το αγορασω αλλα να το χρησιμοποιω δεν με νοιαζει να μαθω αυτο που μου ταιριαζει αλλα αυτο που χρησιμοποιειται περισσοτερο στην αγορα.

Εδω θελω τη γνωμη σας . Με ποιο μου προτεινετε να ασχοληθω? Fespa , stereostatika , strad ή καποιο αλλο?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.........αλλα εφοσον δεν προκειται να το αγορασω αλλα να το χρησιμοποιω..........

Τι εννοείς?

 

Αν κάνεις μία αναζήτηση στο Φόρουμ θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις. Δεν έχει νόημα νομίζω να ξαναλέμε τα ίδια και τα ίδια για τα προγράμματα. Δες και τις παραπομπές του Mystic.

Link to comment
Share on other sites

Από κάποια στατιστικά στοιχεία που είχε παρουσιάσει η LH-Λογισμική (Fespa) πριν όμως από χρόνια, από μια άτυπη στατιστική που έκανε συνάδελφος φοιτητής στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης αλλά και από την προσωπική μου αίσθηση είναι ότι το Fespa είναι το πιο διαδεδομένο στην αγορά κατέχοντας ίσως το 1/3 της αγοράς των προγραμμάτων στατικών για σκυρόδεμα.

Για μεταλλικές πρέπει να είναι το Instant της CCS.

Για φέρουσες τοιχοποιίες το Fedra της Runet.

Για αμοιβές το Civil της CivilTech.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,με συγχωρείς για τη διόρθωση,το Betonexpress δεν είναι για τοιχοποιία,αλλά

το Fedra της ίδιας εταιρίας.

Συναδελφικούς χαιρετισμούς, Engis.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς στο forum και μάλιστα υπάρχουν ξεχωριστα θέματα και δημοσκοπήσεις για προγράμματα υπολογισμού κατασκευών από Οπλ. Σκυρόδεμα και Χάλυβα.

 

Συγκεντρώνω εδώ τα κατάλληλα Link.

 

Ποιο πρόγραμμα για κατασκευές Ο/Σ.

Ποιο πρόγραμμα για Μεταλλικές κατασκευές.

Τι χρησιμοποιούν τα μέλη του forum για Ο/Σ.

Τι χρησιμοποιούν τα μέλη του forum για μεταλλικά.

Link to comment
Share on other sites

Από κάποια στατιστικά στοιχεία που είχε παρουσιάσει η LH-Λογισμική (Fespa) πριν όμως από χρόνια, από μια άτυπη στατιστική που έκανε συνάδελφος φοιτητής στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης αλλά και από την προσωπική μου αίσθηση είναι ότι το Fespa είναι το πιο διαδεδομένο στην αγορά κατέχοντας ίσως το 1/3 της αγοράς των προγραμμάτων στατικών για σκυρόδεμα.

Για μεταλλικές πρέπει να είναι το Instant της CCS.

Για φέρουσες τοιχοποιίες το Fedra της Runet.

Για αμοιβές το Civil της CivilTech.

 

 

 

Για φερουσα τοιχοποια το pessos της 4Μ τι λεει???(σορρυ αν ειμαι εκτος θεματος)

Link to comment
Share on other sites

Ηλια εννοω οτι θα προκειται να το δουλεψω στο γραφειο του εργοδοτη μου και οχι στο δικο μου γραφειο.

Με ενδιαφερουν περισσοτερο στατιστικα στοιχεια για το τι κυκλοφορει περισσοτερο σαν αυτα που εδωσε ο Χαρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.