Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος για την αποσύνδεση επαγγελματικής ιδιότητας -ασφάλισης για μηχανικούς


Engineer

Recommended Posts

Εάν κάποιος είχε από την αρχή ξεκινήσει με ΚΑΔ που δεν είναι μηχανικού, δηλαδή από τον καιρό του τσμέδε, πρέπει να κάνει τώρα κάτι για να ξεγραφτεί, ή θεωρείται ήδη ξεγραμμένος από τη λίστα όσων τους περιμένουν αναδρομικά;

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Γεια σου φίλε, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι: Είμαι μηχανικός, ελεύθερος επαγγελματίας από το 2001. Ομως στις δουλειές που κάνω δεν χρειάζεται να υπογράφω ως μηχανικός (ούτε προβλέπεται να χρειάζεται).

 

Μπορώ, βάσει της εγκυκλίου, να αλλάξω ΚΑΔ (να βάλω κάτι μη σχετικό με δραστηριότητα μηχανικού) και να αποφύγω να πληρώνω το 11% (εφαπαξ+επικουρικό); Μπορείς.

 

Σε αυτή την περιπτωση, θα χρειαστεί να διαγραφώ από το ΤΕΕ; Σε συνδυασμό με αυτή την εγκύκλιο όχι πια. Αλλά μπορείς να διαγραφείς και να γλιτώσεις το 11% χωρίς να χρειάζεται να κάνεις διαδικασίες αλλαγής ΚΑΔ.

 

Επίσης τι ακριβώς διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω; Δεν έχω κάνει την διαδικασία. Ξέρω ότι η αλλαγή ΚΑΔ γίνεται ηλεκτρονικά, και επίσης μπορείς να κλείσεις βιβλία και να κάνεις έναρξη με άλλο ΚΑΔ καταλληλότερο για το είδος της δουλείας σου και στο οποίο (ΚΑΔ) δεν προβλέπεται επικουρικό και το εφάπαξ.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι η υποχρέωση για επικουρικό και εφάπαξ δεν απορρέει από το ΚΑΔ αλλά από το φορέα προέλευσης (ΤΣΜΕΔΕ ή ΟΑΕΕ κλπ). Δεν ξέρω πως αλλάζει αυτό.. Έχει απαντήσει κάποιος φορέας επισήμως περί αυτού?

 

Και αν κάποιος κάθε χρόνο μπαινοβγαίνει πχ μια σε ΤΕΕ και μια σε άλλο επιμελητήριο τι προβλέπεται??

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το φοβάμαι αυτό, εξ ου και το ερώτημα. Ίσως η αλλαγή να γίνεται με διαγραφή από το ΤΕΕ ή έστω με αποσύνδεση από την ιδιότητα, για μελλοντικές όμως εισφορές, όχι για τις αναδρομικές που περιμένουμε. 

 

Εάν κάποιος μπαινοβγαίνει θα πληρώνει για όσο χρόνο ήταν μέσα. Το να μπει σε άλλο επιμελητήριο είναι απαραίτητο; είναι όλες οι δραστηριότητες ενταγμένες σε επιμελητήρια; 

 

Το πιο επίσημο που έχω συναντήσει προσωπικά είναι η φράση "Αν η πηγή εισοδήματός μου είναι από το ελεύθερο επάγγελμα μηχανικού να έχω και επικουρικό και εφάπαξ" που βρίσκεται στην "απάντηση 37" σ' αυτό το λινκ: http://www.teelar.gr...e-efka-tpede#e1

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει και η εγκύκλιος.

 

"Στις περιπτώσεις μελών του ΤΕΕ που έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα, δηλαδή δεν απασχολούνται ως μηχανικοί, προκύπτει διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης στο πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ"

 

Άρα δεν μιλάει για διαγραφή από το ΤΕΕ, αλλά για μέλη ΤΕΕ που κάνουν άλλο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.