Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελαττωματική μόνωση ταράτσας


fani82

Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας στο πρόβλημα μου γιατί κάποιο αντίστοιχο θέμα δεν έχω βρει.

 Έχω μία δυόροφη μονοκατοικία η οποία ολοκληρώθηκε σε 10 χρόνια σε δύο διαφορετικούς χρόνους ο καθε όροφος. 

Πριν 4 χρόνια όπου τελείωσε ο δεύτερος όροφος έφτιαξα θερμομόνωση και υγρομόνωση με ασφαλτόπανο. Έγινε επάλειψη της πλάκας με Πίσα μπήκε το φελισόλ μετά  μπήκε μικρή στρώση από τσιμεντοκονία με περλομπετόν και τέλος το ασφαλτόπανο.

Εδώ και δύο χρόνια ξεκίνησε να έχει ρωγμές η τοιχοποιία ανάμεσα από το δοκάρι και την τοιχοποιία περιμετρικά του σπιτιού εξωτερικά και κάθετα στις κολόνες μιλάμε πάντα όπου ενώνεται ο οπλισμός με το χτίσιμο. Αυτόν τον χειμώνα επιδεινώθηκε το πρόβλημα με το να τρέχουν νερά απο τους εξωτερικούς τοίχους αρκετές ώρες αφού είχε σταματήσει η βροχή. Ξήλωσα το ασφαλτοπανο και διαπίστωσα ότι τελικά έμπαιναν νερά από την υγρομόνωση. Η τσιμεντοκονία είναι όλη προτισμένη και περιμετρικά έχει ακόμα και νερά. 

Σε αυτήν την φάση τώρα τι μπορώ να κάνω; έχω αφήσει εκτεθειμένη την τσιμεντοκονια να καταφέρει να στεγνώσει. Σκέφτηκα εαν βάλω αστάρι για να κλείσω τις ρωγμές που έχει και μετά βάλω ενα ισχυρό επαλειφόμενο που όπως γράφει διαπερνούν οι υδρατμοί θα έχω αποτέλεσμα; ή πιο σίγουρη λύση είναι να φτιάξω σκεπή;  Επίσης τι μπορώ να κάνω με την τοιχοποιία που έχει πλέον εκτεταμένες ρωγμές;

 Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ

 

  

Link to comment
Share on other sites

Αν μπείτε σε ένα φορουμ ιατρών και πείτε "έχω πυρετό, τι πρέπει να κάνω?", τι νομίζετε ότι θα σας απαντήσουν?

 

Αν κάποιος μηχανικός δεν δει τι συμβαίνει επί τόπου, πώς θα πάρετε υπεύθυνη απάντηση? 

 

Αν κάποιος από αυτό φόρουμ σας δώσει μια λύση, που (αφού την πληρώσετε) αποδειχτεί λάθος, που θα ζητήσετε ευθύνες?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας, μπήκα σε αυτό το φόρουμ μήπως κάποιος γνώστης μπορεί να μου πει μία γνώμη και μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάποιο παρεμφερές πρόβλημα. Όπως πολλά μέλη μη γνώστες έχουν ρωτήσει για κάποιο πρόβλημα τους το ίδιο έκανα και εγώ. Αν από την διαχείριση κριθεί ότι το θέμα μου δεν πρέπει να βρίσκετε εδώ ας το διαγράψει

Link to comment
Share on other sites

Επαλειφόμενο σε δώμα που είναι όπως το περιγράφεται, δεν μπορεί να μπεί. Όσο «ισχυρό» και αν είναι, θα αστοχήσει και σε 5 χρόνια θα είστε πάλι εδώ.

Για αρχή θα πρέπει να ελέγξετε και να αντιμετωπίσετε την διάβρωση που θα υπάρχει ήδη στα σίδερα της πλάκας σας. Αν σας ενδιαφέρει να διατηρήσετε την περιουσία σας μην το αμελήσετε, 4 χρόνια με υγρομόνωση που έχει αστοχήσει δεν είναι λίγα. Θα χρειαστείτε μηχανικό για να κάνει μετρήσεις & μελέτη και πιθανά ο ίδιος θα σας καθοδηγήσει και ως προς την μόνωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φανή είναι δύσκολο να σου πει κάποιος χωρίς να το δει.

Αυτό που βλέπεις και αντιμετωπίζεις αυτή τη στιγμή:

  • 1ον μπορεί να μην το καταλαβαίνεις απολύτως και να το περιγράφεις λάθος και ο κίνδυνος να απαντηθεί λάθος από συνάδελφο είναι επίσης πιθανός
  • 2ον μπορεί να μην βλέπεις λεπτομέρειες που μπορεί να δει ένας εξειδικευμένος συνάδελφος
  • 3ον Η λύση είναι πάντα ο εντοπισμός και η έκταση του προβλήματος. Η αντιμετώπιση είναι γενικά γνωστή και λύσεις βρίσκονται πάντα.

Ρωτάς ώστε να σταματήσεις το πρόβλημα αλλά πρέπει να δεις και τι επιδράσεις είχε το πρόβλημα στα υπόλοιπα στοιχεία της κατασκευής (στο φέρων οργανισμό κυρίως) και τι έκταση είχε.

Θα πρέπει να επισκευαστεί η στρώση υγρομόνωσης και να επανατοποθετηθεί σωστά αλλά πριν από αυτό θα πρέπει να επιδιορθώσεις τις βλάβες που προκλήθηκαν (για να μην έρθεις στη δυσάρεστη θέση να ξηλώσεις εκ νέου στο μέλλον ότι και να κάνεις τώρα).

Οι λύσεις που σκέφτεσαι δεν είναι συνολικές λύσεις υγρομόνωσης. Είναι προσωρινές. Δεν είναι λύσεις απορροής ομβρίων. Δεν είναι λύσεις αποκατάστασης του προβλήματος εάν υπάρχει στο φέρων οργανισμό, δεν είναι ούτε καν λύσεις αποκατάστασης της στρώσης υγρομόνωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας στο πρόβλημα μου γιατί κάποιο αντίστοιχο θέμα δεν έχω βρει.

 Έχω μία δυόροφη μονοκατοικία η οποία ολοκληρώθηκε σε 10 χρόνια σε δύο διαφορετικούς χρόνους ο καθε όροφος. 

Πριν 4 χρόνια όπου τελείωσε ο δεύτερος όροφος έφτιαξα θερμομόνωση και υγρομόνωση με ασφαλτόπανο. Έγινε επάλειψη της πλάκας με Πίσα μπήκε το φελισόλ μετά  μπήκε μικρή στρώση από τσιμεντοκονία με περλομπετόν και τέλος το ασφαλτόπανο.

 

 

Δεν φτιάχνουμε κατασκευές σε 10 χρόνια αλλά σε 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/3/2018 at 4:37 ΠΜ, fani82 said:

Σε αυτήν την φάση τώρα τι μπορώ να κάνω; έχω αφήσει εκτεθειμένη την τσιμεντοκονια να καταφέρει να στεγνώσει.

Με όσα μπορώ να καταλάβω από την περιγραφή σας και σαν τεχνίτης θα πρότεινα μια νέα μόνωση και φυσικά έλεγχο του κτιρίου από μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για την ιστορία να σας πω ότι την ξήλωσα την μόνωση όπου απο κάτω απο το φελισολ ήταν πισινα από τα νερά...... Τώρα το έχω αφήσει την πλάκα εκτεθειμένη για να στέγνωση και να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, fani82 said:

Απλά για την ιστορία να σας πω ότι την ξήλωσα την μόνωση όπου απο κάτω απο το φελισολ ήταν πισινα από τα νερά...... 

Άφησε την πλάκα μέχρι το Σεπτέμβριο και μετά ξανά κάνε μόνωση για να μην έχεις κι άλλα προβλήματα. 

Καλή επιτυχία! 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.