Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τους επάνω


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια για το forum σας θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση και να με βοηθήσετε εαν μπορείτε.Μένω σε μία τριώροφη οικοδομή στο ισόγειο κ στον επάνω όροφο εχει παρκέ με αποτέλεσμα οποτε περπατάνε οι ένοικοι να ακούγεται πάρα πολύ σε εμένα.Το δικό μου διαμέρισμα έχει ψευδοροφή δηλαδή γυψοσανίδα επάνω. Υάρχει καμία λύση να μονώσω το δωμάτιο ανάμεσα από την γυψοσανίδα και το ταβάνι έτσι ώστε να μην ακούγονται τα ποδοβολητά των ενοίκων. Να σημειώσω πως ο ήχος που παράγεται από τα ποδοβολητά είναι μπάτσος και όχι πρίμα και μάλλον μεταφέρεται από τα ντουβάρια. Υπάρχει λύση μπορώ να κάνω κάτι please τα φώτα σας. Σας επισύναψα και δύο φωτογραφίες του χώρου μου...c039a87c79b4f6b9c91d392e70def482.jpgc4ff2a32cb46d13b7450450460f45fbd.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά .....

οι επιλογές είναι :

- τους κάνεις δώρο χαλιά ή μοκέτες (πολύ ακριβό)

- τους κάνεις δώρο μαλακά πασούμια (φτηνότερο, αλλά μπορεί να φθαρούν γρήγορα)

- πείθεις τον εαυτό σου ότι ο ήχος είναι μεταλλαγμένα πρίμα (θέλει πολύ προσπάθεια)

- βάζεις ωτοασπίδες (αλλά μπορεί να μην ακούς το τηλέφωνο) 

- παίρνεις ηρεμιστικά (υπάρχει κίνδυνος εθισμού)

- αλλάζεις σπίτι (φασαρία η μετακόμιση, άσε που μπορεί να ξαναπέσεις στα ίδια)

- βγάζεις βρόμα ότι ο αποπάνω όροφος είναι στοιχειωμένος, ώστε να φύγουν (μπορεί όμως να είναι σκεπτικιστές)

- τους δολοφονείς (αν δεν σε μπαγλαρώσουν, θα έχεις τύψεις μια ζωή)

  • Upvote 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

πράγματι είναι ενοχλητικό να ακούς βήματα, σε ένα σπίτι που πήγαινα είχαν κάνει την πρώτη επιλογή στο #4 και έβαλαν χαλιά (ή μοκέτα) σε 1-2 δωμάτια και στον διάδρομό τους.
Ο θόρυβος μειώθηκε κατά πολύ και τους κόστισε σχεδόν τίποτα.

 

Για ηχομόνωση καλύτερα φώναξε μηχανικό.

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

γειά σου φίλε μου, το ταβάνι σου δεν μου δίνει την εντύπωση οτι έχει ψευδοροφή από γυψοσανίδα. Μπορείς να κάνεις ηχομόνωση σε πάτωμα και ταβάνι και όπου έχεις το πρόβλημα στοιχίζει όμως. Μπορεί αν μιλάς με αυτούς να τους πείσεις να βάλουν κάποια χαλιά - ηχομονωτικά υλικά στους χώρους που δημιουργείται το πρόβλημα. Μπορεί να υπάρχει καρφωτό δάπεδο απάνω και να μην έχουν βάλει ανάμεσα ηχοαποροφητικό υλικό, η τοποθέτηση του τώρα θα στοιχίζει.

Εγώ φίλε ήθελα να μάθω, είδα οτι έχεις δύο ενυδρειάκια, μπορείς να μου πεις το μικρό πόσα λίτρα είναι και τι έχεις μέσα?

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

γειά σου φίλε μου, το ταβάνι σου δεν μου δίνει την εντύπωση οτι έχει ψευδοροφή από γυψοσανίδα. Μπορείς να κάνεις ηχομόνωση σε πάτωμα και ταβάνι και όπου έχεις το πρόβλημα στοιχίζει όμως. Μπορεί αν μιλάς με αυτούς να τους πείσεις να βάλουν κάποια χαλιά - ηχομονωτικά υλικά στους χώρους που δημιουργείται το πρόβλημα. Μπορεί να υπάρχει καρφωτό δάπεδο απάνω και να μην έχουν βάλει ανάμεσα ηχοαποροφητικό υλικό, η τοποθέτηση του τώρα θα στοιχίζει.

Εγώ φίλε ήθελα να μάθω, είδα οτι έχεις δύο ενυδρειάκια, μπορείς να μου πεις το μικρό πόσα λίτρα είναι και τι έχεις μέσα?

Γυψοσανίδα είναι φίλε.. Αφού ο πατέρας μου την πέρασε..
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γειά σου φίλε μου, το ταβάνι σου δεν μου δίνει την εντύπωση οτι έχει ψευδοροφή από γυψοσανίδα. Μπορείς να κάνεις ηχομόνωση σε πάτωμα και ταβάνι και όπου έχεις το πρόβλημα στοιχίζει όμως. Μπορεί αν μιλάς με αυτούς να τους πείσεις να βάλουν κάποια χαλιά - ηχομονωτικά υλικά στους χώρους που δημιουργείται το πρόβλημα. Μπορεί να υπάρχει καρφωτό δάπεδο απάνω και να μην έχουν βάλει ανάμεσα ηχοαποροφητικό υλικό, η τοποθέτηση του τώρα θα στοιχίζει.

Εγώ φίλε ήθελα να μάθω, είδα οτι έχεις δύο ενυδρειάκια, μπορείς να μου πεις το μικρό πόσα λίτρα είναι και τι έχεις μέσα?

Το ένα 120 λιτά αριστερά τίποτα ακόμη.. Το άλλο 55 λίτρα 1 χαρέμι γκαπι και στο σαλόνι έχω ένα 1500 λίτρα με Αγγελοψαρα και δίσκους..
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.