Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ


polpol

Recommended Posts

3% τον πρώτο μήνα και 1% για του επόμενους. Τα παραπάνο επιτόκια είναι μάλλον αυθαίρετα, αφού σύμφωνα με το Π.Δ. 166/2003 το οποιό ορίζει ότι ο τόκος είναι ίσως με το βασικό εξαμηνιαίο επιτόκιο της Ευρωπαϊκής κεντρικής τράπεζας προσαυξημένο κατά 7 μονάδες.

 

Εγώ προσωπικά για καυθστέρηση 6 ημερών χρεώθηκα 14%. Κανονική τοκογλυφία.

 

Και πως προέκυψε...

Πρός το τέλος Οκτωβρίου, και έχοντας πληρώσει το εξάμηνό μου, λαμβάνω ραβασάκι από το ΤΣΜΕΔΕ ότι χρωστάω. Ούτε ποσό ανέφερε ούτε τη χρωστάω. Μόνο ότι έπρεπε να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ για να μου που εκεί (λες και δεν έχουμ άλλη δουλειά να κάνουμε!!!). Εκει πέρα μαθαίνω πρως χρωστάω 350ευρώ για το Β εξάμηνο του 2007 του ειδικού λογαριασμού γιατί λόγω λάθους μηχανοργάνωσης δεν βρήκαν άλλο τρόπο να μας το στείλουν και ότι έπρεπε να πληρωθεί μέχρι 31/12/2008. Για οικονομικούς λόγους δε μπόρεσα να το πληρώσω και πήγα 05/01/2009 να το πληρώσω με τον τόκο. Μόλις είδα ότι μου χρέωσαν άλλα 50ευρώ γίναμε "μαλλια-κουβάρια" με την προϊσταμένη του τμήματος. Λες και τα πενηντάρικα τα βρίσκουμε στα δέντρα οι ελεύθεροι επαγγελματίες!!!!!!!!! Τελικά σήμερα έμαθα από το ΤΣΜΕΔΕ Αθηνών ότι μέχρι τις 31/12/2008 τα πληρώναμε άτοκα και μετά μας βάζανε τόκο για όλο το χρόνο!!! Μας κάνανε χάρη οι άνθρωποι αλλά ξέχασαν να μας το πούν!!!! Πήρε λέει την απόφαση το Δ.Σ. του ΤΣΜΕΔΕ και αυτή η απόφαση μνημονευόταν στο γράμμα που μου στείλανε!!! Είμαι δηλαδή υποχρεωμένος να ψάχνω να βρώ τι λέει η κάθε απόφαση του Δ.Σ.;

 

 

Επιτέλους σε αυτή τη χώρα φτάσαμε στο αμήν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έχουμε φτάσει δημοκράτες να παρακαλάμε για χούντα, να ντρεπόμαστε για τον εαυτό μας.......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι πολύ θολό το τοπίο του διακανονισμού και κάθε φορά εφαρμόζεται διαφορετικός αλγόριθμος απότι φαίνεται.. Στην τελευταία επίσκεψή μου πάντως στις 2/1 για τον διακανονισμό του Α' Εξαμήνου 2008 (987Ε), μου ζητήθηκε προκαταβολή 211Ε και 5 μηνιαίες δόσεις των 165Ε..Άλλες φορές σε διακανονισμό που έχω κάνει σε όλόκληρο το περασμένο έτος βάζουν και διμηνιαίες δόσεις, γενικά ότι θελουν κάνουν..

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε πόσο δίκιο έχεις!!!

 

Πήγα και εγώ στο ΤΣΜΕΔΕ να σφραγίσω τα βιβλιάρια υγείας και μου βγάλανε ότι χρωστάω την ειδική προσαύξηση του 2007. Τους λέω:"Συγγνώμη, στείλατε κάποιο γραμμάτιο για να το πληρώσω?"...μου απάντησαν ότι δεν έστειλαν γραμμάτιο και ότι μόνος μου έπρεπε να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσω και να πληρώσω καθώς είχανε στείλει μια ενημερωτική επιστολή ότι όλοι οι νέοι μηχανικοί αναγκαστικά εντάσονται σε αυτό το καθεστώς!

 

Βεβέως έγινα έξαλλος, και αναρωτήθηκα αν είναι δουλειά του Ασφαλισμένου να παίρνει κάθε τρεις και λίγο το ΤΣΜΕΔΕ για να βλέπει τι ισχύει, τι άλλαξε, αν πρέπει κάτι να πληρώσω και αν όχι..

 

Βεβέως δεν χρειάζεται να αναφέρω την αντιμετώπιση από τους υπαλλήλους, τους οποίους πληρώνουμε από τις εισφορές μας και μας μιλάνε σαν να είμαστε λαθρομετανάστες στο ΙΚΑ..Μηχανικός σου λέει μετά..

 

Είναι απαράδεκτο αυτό το καθεστώς με το ΤΣΜΕΔΕ, είναι σίγουρα τριτοκοσμική η αντιμετώπιση από τους υπαλλήλους και δυστυχώς έσφαλλα και εγώ πιστεύοντας ότι κάτι θα άλλαζε με τις "μεταρρυθμίσεις".

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγω που είμαι νεος μηχανικός (τώρα 2009 μπήκα) και που ζητάνε να πληρώσω 280 το μήνα μαζι με την προσαύξηση τι λετε???? 3360 το χρόνο. και θα πάρω 1600 σύνταξη?? Δεν τα πάς στην ελβετία τα λεφτακια μου???? Τι μου λέτε για δικηγόρους και γιατρούς.... Τελος.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum!Λοιπόν εγω έδωσα εξετάσεις για άδεια άσκησης επαγγέλματος τον Μάρτιο,στο τμήμα θεσσαλονίκης.Όλα καλά.τον Μαίο μου ήρθε η άδεια άσκησης επαγγέλματος,όμως με ανυσηχεί το γεγονός πως μέχρι στιγμής δεν μου έχει σταλεί τίποτα απο το ΤΣΜΕΔΕ,σχετικά με εισφορές που πρέπει να πληρώσω και τα σχετικά.αυτός ο χρόνος αναμονής ειναι λογικός?Δηλαδή θεωρούμαι ασφαλισμένος απο τον Μάρτιο,όμως μεχρι στιγμής δεν έχει έρθει τίποτα απο το ταμείο.Πότε κανονικά θα μου σταλεί ο,τι χρειάζεται απο το ταμείο?Εαν η δημοσιεύση μου ειναι σε λάθος θέμα,ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum!Λοιπόν εγω έδωσα εξετάσεις για άδεια άσκησης επαγγέλματος τον Μάρτιο,στο τμήμα θεσσαλονίκης.Όλα καλά.τον Μαίο μου ήρθε η άδεια άσκησης επαγγέλματος,όμως με ανυσηχεί το γεγονός πως μέχρι στιγμής δεν μου έχει σταλεί τίποτα απο το ΤΣΜΕΔΕ,σχετικά με εισφορές που πρέπει να πληρώσω και τα σχετικά.αυτός ο χρόνος αναμονής ειναι λογικός?Δηλαδή θεωρούμαι ασφαλισμένος απο τον Μάρτιο,όμως μεχρι στιγμής δεν έχει έρθει τίποτα απο το ταμείο.Πότε κανονικά θα μου σταλεί ο,τι χρειάζεται απο το ταμείο?Εαν η δημοσιεύση μου ειναι σε λάθος θέμα,ζητώ συγνώμη.

 

4 μήνες αναμονή δηλαδή? Παιδικά πράγματα. Εδώ συνάδελφοι υποβάλλουν χαρτιά για σύνταξη και περιμένουν 10-18 μήνες και μάλιστα χωρίς εισόδημα στο διάστημα αυτό. Σαφώς και θεωρείσαι ασφαλισμένος από την ημερομηνία που έδωσες τις εξετάσεις, εφόσον τις πέρασες και πήρες την άδεια.

Επειδή όμως στη χώρα που οι μηχανικοί πληρώνουν την ασφάλισή τους ακόμα κι αν είναι άνεργοι, στρατιώτες, κλπ., ποτέ δεν ξέρεις από που θα σούρθει, το χαρτί της άδειας και επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης για ανακρισούλα: τι χρωστάς, πότε, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που είμαι νεος μηχανικός (τώρα 2009 μπήκα) και που ζητάνε να πληρώσω 280 το μήνα μαζι με την προσαύξηση τι λετε???? 3360 το χρόνο. και θα πάρω 1600 σύνταξη?? Δεν τα πάς στην ελβετία τα λεφτακια μου???? Τι μου λέτε για δικηγόρους και γιατρούς.... Τελος.......

 

Γιατί πληρώνεις την προσάυξηση. Πιστεύεις ότι το ΤΣΜΕΔΕ θα διαχειριστεί ορθά τα χρηματά σου. Επίσης πιστεύει κανεις ότι θα παίρνουμε συντάξεις σε 30 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

@ΑναστάσιοςΤ.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνουμε δύο φορές το χρόνο, Απρίλη (1ο εξάμηνο) και Οκτώβρη (2ο εξάμηνο).

 

Το Μάιο που πήρες στα χέρια σου την άδεια του ΤΕΕ, το ΤΕΕ έστειλε υπηρεσιακά και τα χαρτιά σου στο ΤΣΜΕΔΕ.

Επειδή λοιπόν δεν πρόλαβες τον Απρίλη, θα σου έρθει το πρώτο χαρτί από το ΤΣΜΕΔΕ τον Οκτώβρη ώστε να πας να πληρώσεις. Θα πληρώσεις για ολόκληρο το 2ο εξάμηνο και ό,τι σου αναλογεί από το 1ο εξάμηνο.

 

Ασφαλισμένος θεωρείσαι αναδρομικά από τον Μάρτιο.

 

Αφού πληρώσεις, μπορείς να πας στο ΤΣΜΕΔΕ να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα για να κάνεις πχ έναρξη στην εφορία κλπ.

 

Αν πχ θέλεις να κάνεις έναρξη τώρα, θα πας στο ΤΣΜΕΔΕ από μόνος σου χωρίς να περιμένεις να σου στείλουν κάποιο χαρτί και θα ζητήσεις να πληρώσεις για όσα οφείλεις μέχρι σήμερα, δηλαδή το 1ο εξάμηνο (μέχρι και Ιούνιο). Υπολόγισε γύρω στα 600-700 ευρώ.

 

Μπορείς επίσης να βγάλεις βιβλιάριο υγείας, συνταγολόγιο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

anka σε ευχαριστώ.είμαι λιγο μπερδεμένος βέβαια γιατί τον Αύγουστο φεύγω στρατό.οπότε έχω δυο επιλογές,να περιμένω μέχρι τον Οκτώβριο ή να πάω ο ίδιος νωρίτερα....θα δω τι θα κάνω μιας και έναρξη εργασιών στην εφορία δεν πρόκειται να κάνω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.