Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βασικός Μισθός Μηχανικού


ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

Recommended Posts

Εχω την εντυπωση οτι οι προσαυξησεις για τα επιπλεον προσοντα/γνωσεις ισχυουν κ δινονται μονο οταν τα προσοντα αυτα ηταν απαραιτητα και αναφερονταν στο κειμενο της προσληψης. Δηλαδη αν καποιος ζητα μηχανικο που να ξερει Ισπανικα κ Αγγλικα δικαιουσαι την προσαυξηση που αντιστοιχει στα προσοντα αυτα. Αν δεν ζηταει ξενη γλωσσα ή μαστερ πχ δεν μπορεις εσυ με το ζορι να διεκδικησεις τα επιπλεον χρηματα εχοντας αυτα τα προσοντα. Αν ειμαι λαθος διορθωστε με παρακαλω. Κ τωρα η πικρη ερωτηση: Με την πληθωρα μηχανικων και τον ανταγωνισμο που υπαρχει ποιος εργαζομενος σε ιδιωτη θα ζητησει κ θα παρει πχ 5% αν κανει παιδι? Στην πραξη ισχυουν κ εφαρμοζονται τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω τι προσαυξησεις μπορει να παρει καποιος με συμβαση ορισμενου χρονου σε συγκεκριμενο εργο στο Υπουργειο Πολιτισμού; (οχι ζαχοπουλιαδες και τέτοια!!!)

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις παιδι και περιμενεις να ζησεις με την ελαχιστη αμοιβη.....

 

ρε Νικόλα μου διέλυσες την ψυχολογία......κυνικότατος... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρε παιδια αν εχεις παιδια θα εισαι καποιας ηλικιας και θα δουλευεις καποια χρονια οποτε δεν θα παιρνεις και την ελαχιστη λογω εμπειριας...ετσι νομιζω τουλαχιστον!!παντως συμφωνω οτι τα περισοοτερα απο αυτα τα bonus δυσκολα θα τα παρεις....γιαυτο και καποιοι αλλαζουν δουλειες συνεχεια για να βρουν καλυτερους μισθους.παντως εγω δουλευω ελευθερο επαγγελμα οποτε δεν ειμαι και τοσο γνωστης του θεματος ,οτι ακουω απο φιλους σας λεω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έψαχνα στο Internet και τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό το πολύ ωραίο Forum. Χαίρομαι που υπάρχει μια γωνιά όπου μπορούμε να τα λέμε και να μοιραζόμαστε τους προβληματισμούς μας.

 

Το θέμα μου με απασχολεί έχει να κάνει με την ερμηνεία της ΣΣΕ μας. Εργάζομαι σε μία εταιρία έδώ και ένα χρόνο και οι αποδοχές μου ανέρχονταν σε 1700 ευρώ μικτά το μήνα. Σύμφωνα με τη συλλογική σύμβαση εργασίας δικαιούμουν 1665, οπότε λάμβανα 35 ευρώ πάνω από τη ΣΣΕ.

 

Από 1/1/2008 μου ανακοίνωσαν ότι ο τρόπος που θα πληρώνομαι αλλάζει. Κάθε μήνα θα παίρνω το 75% του μισθού μου δηλαδή 1275 ευρώ και αν επιτύχω το 100% ενός στόχου που μου έχουν βάλει θα πάρω το 135% του μισθού μου δηλαδή 2295 ευρώ. Εντωμεταξύ για να πάρω τα 1700 ευρώ θα πρέπει να πετύχω περίπου το 80% του στόχου. Αναρωτιέμαι αν δεν τα παώ καλά και πιάσω μικρότερο ποσοστό του στόχου είναι δυνατόν να λάβω λιγότερα από όσα προβλέπει η ΣΣΕ;

 

Γνωρίζει κάποιος τι προβλέπει ο νόμος για την περιπτωσή μου ή γενικά που πρέπει να απευθυνθώ για να μάθω; Είναι δυνατόν το stadard κομμάτι του μισθού μου να είναι κάτω από τα όσα προβλέπει η ΣΣΕ;

 

Δεκτή κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum stefchon.

 

Η ΣΣΕ ορίζει τις ελάχιστες αποδοχές ενός μηχανικού μισθωτού στον ιδιωτικό τομέα.

 

Αν επομένως είσαι μισθωτός και όχι με Α.Π.Υ. (Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσιών) τότε ο μισθός σου ΔΕΝ μπορεί να πέσει κάτω απ' όσο ορίζει η ΣΣΕ για τα χρόνια εμπειρίας σου και μ' όλες τις προσαυξήσεις λόγω γάμου, παιδιών, Η/Υ κλπ.

 

Από τα παραπάνω συνάγεται το συμπέρασμα ότι ο μισθός σου μπορεί να είναι μεγαλύτερος από το ελάχιστο της ΣΣΕ, όπως ήταν μέχρι τώρα κατά 35€ και ότι το όποιο bonus θα πρέπει να είναι πάνω απ' αυτό το ελάχιστο.

 

Άρα η εταιρία θα έπρεπε να σου δίνει 1.665€ (αν είναι τόσο το Minimum της ΣΣΕ) στο χέρι και το bonus ανάλογα με την επίτευξη των στόχων σου.

 

Για οποιαδήποτε διαφορά ερμηνείας του νόμου μπορείς να απευθυνθείς στην επιθεώρηση εργασίας της οικείας Νομαρχίας ή σ' έναν δικηγόρο ειδικευμένο σε εργατική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.