Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι Χώροι, το αίσχος της κατασκευής


SBABAL

Recommended Posts

achille, η επιβάρυνση που προκύπτει είναι γιατί ένας χώρος που μετράει ήδη στον όγκο, προσμετράει πλέον και στην δόμηση?

 

Προφανώς όχι.

Αυτό είναι το πρόβλημα; Αν δεν μέτραγε στον όγκο τότε θα είχαμε πρόβλημα, ενώ τώρα που μετράει δεν πειράζει αν κλείσει;;;

Προφανώς όχι.

Ο ημιυπαίθριος ( το λέει και η λέξη ) δεν είναι χώρος κύριας χρήσεως. Είναι βεράντα, χώρος ανοιχτός που βρέχεται όταν φυσάει και βρέχει. Δεν είναι υπνοδωμάτιο, δεν είναι γραφείο, δεν είναι κατάστημα.

Το κλείσιμό του αποτελεί αύξηση της εκμεταλλεύσιμης επιφανείας του κτιρίου, όποια χρήση και αν έχει, και πολλαπλασιαζόμενο επι όλων των κτιρίων μιας περιοχής, συνιστά επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα, εκμεταλλεύσιμος χώρος δεν είναι ο χώρος που προσμετρά στην δόμηση?

Η επιβάρυνση από που προκύπτει? Τι είναι αυτό που μεταβάλλεται στην πραγματικότητα?

 

Τι σημαίνει εκμεταλλεύσιμη επιφάνεια? Ως προς τι εκμεταλλεύσιμη? Ως προς την στέγαση/χρήση ή ως προς την φορολόγηση?

 

 

υ.γ.1 Δεν νομίζω σκοπός των ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ και ΡΣ (έτσι όπως γίνονται) να είναι πάντα η σωστή διαβίωση. Από όσα σχέδια έχω διαβάσει, και έχω διαβάσει αρκετά, άλλος είναι ο σκοπός. Στην μπανανία μας πρωτοπορούμε, πρώτα ΓΠΣ- ΣΧΟΟΑΠ και μετά ΡΣ!!!!!!

υ.γ.2 Δεν νομίζω να είπα πως δεν πειράζει να κλείσει και γνωρίζω τι είναι Η/Χ όπως και τον λόγο ύπαρξής των.

υ.γ.3 Η ΥΑ 10788/5-3-2004 (ΦΕΚ 285/Δ/5-3-2004) τι λέει? (προς zavi)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω την "επιβαρυνση" και τι σχεση εχει με οποιοδηποτε μετρο επιλυσης του προβληματος.

 

υπαρχουν αυτη τη στιγμη :

1. παλια κτιρια χωρις ημιυπαιθριους

2. κτιρια με ημιυπαιθριους κλειστους που ειναι διαμορφωμενοι ως εξτρα υπνοδωματιο (και σπανιως μεγαλυτερο σαλονι)

3. κτιρια με η/χ ανοιχτους (μαλλον μονοκατοικιες θα ειναι τα περισσοτερα αφου σπεκουλαδορικα κτιρια εχουν σιγουρα κλειστους η/χ)

 

στο 1 δεν εχει καμια σημασια τι θα γινει.

στο 2 η επιβαρυνση εχει ήδη επελθει αφου αγοραστηκε χώρος ουσιαστικα επαυξημενος κατα 20% (με το αναλογο τιμημα ετσι?) και οποιαδηποτε αυξηση πληθυσμου, ενεργειακη ή οτιδηποτε θεωρει ο καθενας οτι αναλογικα αυξανεται με την αυξηση του συντελεστη εχει ηδη γινει.

στο 3 κατα τη γνωμη μου καποιοι θα πανε να κλεισουν τους η/χ και καποιοι οχι. επειδη μιλαμε για μονοκατοικιες, η οποιαδηποτε επιβαρυνση θα ειναι μικρη και σιγουρα οχι δραματικη (1 ατομο για καθε ακινητο? ποσο θα ειναι?)

 

αρα για μενα το θεμα της επιβαρυνσης δεν ειναι το μειζον. Η "αδικια" των μη παρανομουντων σε σχεση με τους "πονηρους" εχει ηθικη βαση αλλα δεν θα επρεπε να σταματησει καμια αρχη απο το να λυσει το προβλημα για το μελλον.

 

Υπαρχει μια διαμορφωμενη αθλια κατασταση. θελει γενναια αποφαση να σταματησει το φαινομενο απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

να το κάνω πιο λιανά

 

αν ποτέ αλλάξει το σύστημα και ο έλεγχος της δόμησης γίνεται βασει ογκου

τότε θα περιοριστεί ο επιτρεπόμενος όγκος τουλάχιστον κατα 20%

 

είμαι αρκετά σαφής;;;

δηλ η νομιμη εκμετάλλευση στο ίδιο οικόπεδο θα είναι πάνω κάτω ίδια με τη σημερινή

Link to comment
Share on other sites

απολυτως σαφης και συμφωνουμε, αλλα η καθε ενωση ιδιοκτητων, κατασκευαστων, ψαραδων - αντιπαροχεων κλπ θα διαφωνησει και θα προβαλει το τετελεσμενο της σημερινης καταστασης σαν σημειο εναρξης, δηλαδη θα θελουν και το αντιστοιχο ποσοστο ογκου των ημιυπαιθριων μεσα. παντως απολυτως σωστο το σκεπτικο.

Link to comment
Share on other sites

χα χα

μπορεί να θέλουν να γκρεμίσουν τον Παρθενώνα γιατι η Ακρόπλη είναι οικόπεδο με θέα αυτό δε θα πει οτι θα εισακουστεί η πρότασή τους

 

εξ'αλλου ο νέος νόμος δεν μπορεί να ισχύσει αναδρομικά

τα καιρούργια θα υπολογίζονται με αυτόν τον τρόπο

τα παλαιά ή θα γκρεμίζονται ή θα πληρώνουν κλπ

 

όπως ακριβώς γίνεται με τους ΓΟΚ 55, 73 κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αν μειωθεί ο επιτρεπόμενος όγκος αυτό θα είναι μεγάλη αλλαγή για το δομημένο περιβάλλον.

20% επί της δόμησης ως ποσοστό ημιυπαιθρίων είναι πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό για να εκπληρωθούν οι στόχοι δημιουργίας τους. Σε μια κατοικία 100τμ είναι πιο πολύτιμο ένα ακόμα δωμάτιο 10τμ και μπορώ να έχω και ένα ημιυπαίθριο 10τμ παρά 20τμ ημιυπαίθριοι και ένα δωμάτιο λιγότερο. Η ποιότητα ζωής μιας οικογένειας που δεν έχει χρήμα να διαθέσει αυξάνεται κατακόρυφα. Αυτό εισπράττω από τις επαφές μου με τον κόσμο. Ναι τα 10τμ που κερδίζονται από τον περιορισμό των ημιυπαιθρίων κάνουν τεράστια διαφορά. Γνωρίζω επίσης πολύ καλά ότι σε μια περιοχή που χτίζονται βίλες εκατομμυρίων ευρώ και μπορεί και εκεί να κλείνονται ημιυπαίρθιοι δεν υπάρχει καμιά αύξηση πληθυσμού.

"Έγκλημα" είναι τα 240τμ της επιτρεπόμενης δόμησης σε εκτός σχεδίου να γίνονται 4 ανεξάρτητες μονοκατοικίες των 200τμ. Με κλείσιμο ημιυπαίθριων, αλλαγή χρήσης του κλειστού χώρου στάθμευσης και του υπογείου, πατάρια σε σοφίτες, πέργκολες που γίνονται ημιυπαίθριοι κ.λπ. Εκεί όντως έχουμε αύξηση του πληθυσμού, αλλά και τρομερή αύξηση του όγκου που επιμένω ότι θα έπρεπε να εξετάζεται και όχι ο ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάτε το δένδρο και χάνετε το δάσος. Ενα δωματιάκι επιπλέον σε μια κατοικία μιας δεδομένης οικογένειας μπορεί να μην αλλάξει τα πληθυσμιακά μεγέθη (χωρίς να είμαστε σίγουροι γι'αυτό), αλλά το θέμα δεν είναι αυτό.

Το πρόβλημα είναι στην μεγάλη κλίμακα όπου η αύξηση του Σ.Δ. θα επιφέρει τεράστια επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΔ είναι μια έννοια που δεν έχει νόημα. Αυτό προσπαθώ να πω. Τη δουλειά του ΣΔ την κάνει πολύ καλύτερα ο Συντελεστής Όγκου και αυτός και μόνο θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει. Δεν έχει νόημα να θέτεις τον περιορισμό στην επιτρεπόμενη δόμηση απ' την οποία όμως αφαιρούνται:

1) οι ημιυπαίθριοι που θα κλείσουν,

2) ο κλειστός χώρος στάθμευσης που θα αλλάξει χρήση,

3) η pilotis που θα κλείσει,

4) ο φωταγωγός που θα δεν θα κατασκευαστεί ή το πολύ-πολύ δεν θα έχει τις τεράστιες διαστάσεις που θα φαίνεται ότι έχει στην οικοδομική άδεια,

5) οι ανυψωμένες στέγες που θα γίνουν σοφίτες,

6) τα υπερυψωμένα υπόγεια που ακόμα και αν δεν ξεμπαζωθούν θα αλλάξουν χρήση,

7) οι χώροι μεγάλου ύψους που με μια μεταλλική κατασκευή διπλασιάζονται σε τμ,

8 ) τα κλιμακοστάσια πλάτους >1,20μ

9) οι κλίμακες που δεν οδηγούν στον τελευταίο όροφο

τι ξέχασα;

Οι ημιυπαίθριοι είναι μικρό μέρος του όλου προβλήματος.

 

Από τον πραγματοποιούμενο όγκο υπολογίζεται επίσης ο πληθυσμός και θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια κατοικία 100τμ είναι πιο πολύτιμο ένα ακόμα δωμάτιο 10τμ και μπορώ να έχω και ένα ημιυπαίθριο 10τμ παρά 20τμ ημιυπαίθριοι και ένα δωμάτιο λιγότερο. Η ποιότητα ζωής μιας οικογένειας που δεν έχει χρήμα να διαθέσει αυξάνεται κατακόρυφα. Αυτό εισπράττω από τις επαφές μου με τον κόσμο

δηλαδή ζητάς να αυξηθεί η δόμηση

 

το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να κοπεί ο ΗΧ, να αυξηθεί η δόμηση αποκλέιεται

--------

ωραία με τον όγκο λύσαμε τα΄κλιμακοστάσια τους ΗΧ τις πυλωτές κλπ

με τη στάθμευση τι θα γίνει

 

οι κατσκευαστές θα μας πουλάνε τα γκαραζ για γκαρσονιέρες;;;;;;

 

Από τον πραγματοποιούμενο όγκο υπολογίζεται επίσης ο πληθυσμός και θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστα.

how;;;;

αφού στον όγκο βάζεις πχ και τη στάθμευση ή την κίνηση ή την προσωρινή διαμονή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.