Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα τακτοποιημένα με Ν. 1337/83 & 720/77 και υπαγωγή στο 4495/17


Recommended Posts

(Mεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδερφοι

Καταρχήν σας εύχομαι χρόνια πολλά και δημιουργικά.

Έχω μια κατοικία τακτοποιημένη με το νόμο Τρίτση έκανα αποτύπωση και είναι όλα όπως τα σχέδια ΕΚΤΟΣ (απίστευτο βρήκα παράβαση) από 2 επιπλέον παράθυρα που φτιάχτηκαν  και ένα στέγαστρο που φτιάχτηκε το 2003 (ξύλινες κολώνες και κεραμιδί εφαπτόμενο στο κτίσμα 2,50*4,00)

Ξέρω πως υπολογίζονται με αναλυτικό δηλαδή μια λοιπή παράβαση. Η απορία μου είναι …. αφού το 83 δεν υπήρχαν ούτε παράθυρα ούτε στέγαστρο  θα πρέπει να βάλω κατηγορία 5? Που πλέον είναι κλeιδωμένη?

Μήπως τα παράθυρα εντάσσονται κατηγορία 3   ιστις)

Και το στέγαστρο να το ξηλώσω ή να γίνει πέργολα?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@lex.87.ze Το αρχικό σου ερώτημα θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει με τα δεδομένα αυτά. Το εν λόγω έγγραφο αποτελεί απόφαση οριστικής εξαίρεσης από την κατεδάφιση (γ φάση) και έτσι στην δήλωση υπαγωγής μπορείς να επιλέξεις "ναι" στην ύπαρξη Ο.Α.

Ότι για κάποιο λόγο δεν είχε αποτυπωθεί στα σχέδια της τότε απόφασης θα το εντάξεις ως αυθαίρετο, όπως θα έκανες στην περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας. Οι διαφορές σε μήκη πλευρών και εμβαδόν φαίνονται να είναι μικρότερα του 2% και έτσι δεν αποτελούν αυθαιρεσία. Θα γίνει όμως η σχετική τεκμηρίωση στην Τ.Ε της δήλωσης. Συνεπώς, μένει η υπαγωγή της αποθήκης που αναφέρεις στο αρχικό σου μήνυμα, η οποία ενδεχομένως, αν πληροί τα κριτήρια (Η<2,50 μ και Ε<=15 τμ) να την εντάξεις στην κατηγορία 3.

 

@matadorosfp  Χρόνια πολλά συνάδελφε για τα Χριστούγεννα, καλή Πρωτοχρονιά και καλές γιορτές.

Η κατοικία που τακτοποιήθηκε με το Ν. 1337 σύμφωνα με το νόμο δεν απαιτείται να δηλωθεί σε ότι αφορά την κατάσταση που ταυτίζεται με αυτή που αποτυπώθηκε στα σχέδια.  Βεβαίως, έαν δηλωθεί θα υπάρξει το ώφελος για τον ιδιοκτήτη, της οριστικής εξαίρεσης από την κατεδάφιση, καθώς όπως ίσως γνωρίζεις η δήλωση ν. 1337 (α+β) φάση αποτελεί προσωρινή αναστολή κυρώσεων μέχρι την οριστική κρίση του αυθαιρέτου (δες παραπάνω το έγγραφο του συναδέλφου για δική του περίπτωση). Εφόσον η διάνοιξη των ανοιγμάτων έγινε εκ κατασκευής, ασχέτως αν στα σχέδια της τότε δήλωσης, δεν αποτυπώθηκαν ορθά, μπορείς να τα εντάξεις στην κατηγορία 2 (προ 83). Το στέγαστρο που αναφέρεις, αν δεν κάνεις άλλη ενέργεια δυστυχώς δεν τακτοποιείται καθώς θα πρέπει να πάει κατηγορία 5 και συνεπώς η δήλωση δεν θα μπορέσει να υποβληθεί. Η λύση της πέργκολας είναι σωστή αφού αυτή θα αποτελέσει κατασκευή εμπίπτουσα στο άρθρο 30 (κατασκευές όπου δεν απαιτείται Ο.Α ή ΕΕΔΜΚ)

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας

Έχω μια περίπτωση ισόγειας κατοικίας με υπόγειο, κατασκευής 78, τακτοποιημένη με 1337, χωρίς όμως οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση (φάση Γ). Μετά το 83 (κάπου το 86 σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη) έκανε επέκταση του ισογείου κατα 7 τ.μ. περίπου. 

Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει η φάση Γ του 1337 (άρα δηλώνω χωρίς Ο.Α.), την επιπλέον επέκταση δεν μπορώ να την περάσω στο 4495 κατ.4.

Τι προτείνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Να κλείσω πρώτα τη φάση Γ του 1337 και μετά να περάσω την επέκταση στο 4495 (με Ο.Α. πλέον) ή μπορώ κάπως να γλιτώσω αυτή τη διαδικασία;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα.

Καταρχάς η γ φάση (οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση) εξετάζεται μόνο εάν το ακίνητο βρίσκεται πλέον σε περιοχή εντός σχεδίου πόλης. Επιπλέον, οι αυθαιρεσίες θα πρέπει να έχουν τακτοποιηθεί προ της αίτησης. Αν οι αυθαίρετες κατασκευές έγιναν μετά το 1983 και αφού στο ακίνητο δεν έχει εκδοθεί Ο.Α, η κατηγορία θα είναι η 5 και το ακίνητο δεν μπορεί να υπαχθεί (εκτός και αν έχεις περίπτωση κληρονομιάς).

Υ.Γ Να εξεταστεί και η δυνατότητα καθαίρεσης της προσθήκης, αν αυτή είναι κατασκευή στατικά ανεξάρτητη και δεν δημιουργεί πρόβλημα λειτουργικότητας η απομάκρυνσή της.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εντός σχεδίου είναι. Δεν το κατάλαβα καλά αυτό που λες. Εννοείς να έχει περάσει σε γ φάση το υπόλοιπο κτίσμα πριν την αίτηση στο 4495 για την προσθήκη; Το υπόλοιπο κτίσμα 66τ.μ. κατασκευάστηκε το 78, άρα αυτό μπορεί με το 4495 να πάρει οριστική εξαίρεση. 

Η Γ φάση είναι χρονοβόρα διαδικασία; Το έχει αντιμετωπίσει κανείς να πει μια γνώμη;

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εντός σχεδίου λοιπόν η γ΄φάση μπορεί να προχωρήσει υπό τις προϋποθέσεις που ανέφερα. Θα πρέπει  να πας στην Πολεοδομία και να ζητήσεις να σου δώσουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με πριν 3-4 χρόνια που θυμάμαι, ένα από τα απαιτούμενα της γ' φάσης ήταν να έχει γίνει οριστική υπαγωγή των αυθαιρεσιών και με τα σχέδια που την συνοδεύουν. Άρα, εδώ έχεις ένα πρόβλημα λόγω της κατηγορίας 5.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.
Κατα την υποβολη ταυτότητας ακινητου σε ακινητο σε εκτος σχεδιου περιοχή που είχε «νομιμοποιηθεί» με το Ν.  1337/83 μου βγαζει σφάλμα οτι «Είναι υποχρεωτική η επισύναψη εγγράφου αναστολής/εξαίρεσης από κατεδάφιση για το Ν.  1337/83»

Εχω την κατοχή μου τις ΥΔ Δηλώσεις ιδιοκτήτη και Μηχανικού και γενικά οτι προέβλεπε ο 1337/83 για την εξαίρεση απο κατεδάφιση τα οποια παρέλαβα απο την αρμόδια ΥΔΟΜ. Δεν υπάρχει όμως ιδιάιτερο έγγραφο αναστολής/εξαίρεσης από κατεδάφιση απο την Περιφερεια ουτε ιδιοκτητης ή Μηχανικος αιτηθηκε κατι τετοιο στο παρελθόν. Τι κανω σε αυτη την περίπτωση για την ολοκληρωση της ταυτότητας ακινήτου;;

Edited by Λειβαδίτης Αριστοτέλης
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ρυθμισμένο ακίνητο για αναστολή κυρώσεων με Ν. 1337 δεν είχε διαφοροποιήσεις από τα τότε σχέδια και γενικώς ότι η τότε ρύθμιση ήταν καθόλα σωστή προκειμένου το ακίνητο να μεταβιβαστεί χωρίς απαίτηση υπαγωγής. Αν είναι έτσι τα πράγματα και όλα είναι καθόλα νόμιμα έχεις δυο επιλογές. Η πρώτη είναι να ανεβάσεις τις δυο δηλώσεις ν. 1337. Η δεύτερη να υπάγεις το ακίνητο στον 4495 με όφελος, να αποκτήσει την οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση (προ 83 ή προ 75) και να θεωρείται μετά νομίμως υφιστάμενο.

Link to comment
Share on other sites

 

Είχε πολεοδομικές παραβάσεις που τακτοποιήθηκαν το 2023 με το Ν.4495/17 απο άλλο Μηχανικό (2 αποθήκες και ενα στεγασμένο χωρο στάθμευσης) ενω η ισογειος κατοικία (60 τμ) ειχε μόνο 4 τμ απόκλιση που τακτοποιήθηκε και αυτό. Σκέφτηκα και εγω να ανεβάσω τις δηλώσεις 1337/83 αλλά πουθενά σε αυτές δε περιγράφεται ή αναφέρεται ο όρος εξαίρεση απο κατεδάφιση. Κατανοώ το όφελος υπαγωγής στον 4495 για προ 83 και για ολο το ακίνητο αλλά θα κοστίσει. Δε ξερω αν μετα απο τόσα χρόνια γίνεται να ζητήσει ο ιδιοκτήτης εξαίρεση απο την κατεδάφιση απο την Περιφέρεια. Μου φαίνεται τραβηγμένο σενάριο. Μάλλον θα πουν πήγαινε με το Ν. 4495. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.