Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές προσθήκης καθ' ύψος


Recommended Posts

δηλαδη τι εννοεις οτι απαλασσεσαι απο αντισεισμικο?δεν πρεπεε να στησεις το φορεα σου για να βγαλεις τον ξυλοτυπο?αυτο δεν απαιτει αντισεισμικο υπολογισμο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

avgoust σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. το δικαιο ειναι να πληρωθω τις εργασιες που θα κανω αλλα το κτιριο ειναι της εξαδελφης μου και θελω να βγαλω την αδεια οσο πιο οικονομικα μπορω. αν στην κατασκευη εως τωρα εχει γινει καμια πατατα που τυχον δεν εντοπισω φερω καμια ευθυνη εγω? εφοσον ετσι δεχομαι οτι ολα εχουν γινει βασει της νομιμης αδειας του προηγουμενου μηχανικου?

Link to comment
Share on other sites

hermis: Δεν μπορω να σου πω υπευθυνα τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις, μονο προσωπικη εκτιμηση μπορω να κανω. Ισως καποιος αλλος συναδελφος να ξερει περισσοτερα.

 

sundance:

Το ερωτημα αφορα την αμοιβη για το υπαρχον.

Παραθετω τη τελευταια παραγραφο του Παραρτηματος Ε του ΕΑΚ :" Στις περιπτωσεις προσθηκων σε υφισταμενα κτιρια κατηγοριας Γ και Δ του εδαφιου 2 , αδιακριτως σπουδαιοτητας , εαν οι προσθηκες προβλεπονται απο τις εγκεκριμενες μελετες τους , επιτρεπεται η απαλλαγη τους απο τον αντισεισμικο ελεγχο".

Με βαση αυτο λεω οτι τυπικα δεν απαιτειται αμοιβη για το υπαρχον.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψαν παραπάνω ο Aggelos "Δεν υπάρχει πρόσθετη αμοιβή για την αποτύπωση της υπάρχουσας κατασκευής (γιαυτό έχουμε 30% προσαύξηση αμοιβής) αλλά πρέπει να υποβάλλεις τα σχέδια του υφιστάμενου..." και ο erling "Πάντως προσωπικά τις μόνες φορές που ζήτησε η πολεοδομία αποτύπωση αρχιτεκτονικών ήταν για προσθήκες σε υφιστάμενα προ του 55 (επέκταση) και σε αυθαίρετα που είχαν κάνει δήλωση Τρίτση, γενικά δηλαδή σε οικοδομές που δεν υπήρχε οικοδομική άδεια...".

 

Σχετικά με τις ευθύνες πρόσεξε τι και πώς θα γράψεις στην τεχνική έκθεση αυτοψίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε περίπτωση που το υπάρχον κτίριο είναι προυφιστάμενο του 1955, στον υπολογισμό των αμοιβών μου θα χρειαστεί να συμπεριλάβω και την αμοιβή παθητικής πυροπροστασίας-ύδρευσης-αποχέτευσης-θερμομόνωσης για το υπάρχον? ο κάθε υπάλληλος ζητάει ότι θέλει και είμια πολύ μπερδεμένος...ο earling είχε την καλοσύνη να μου απαντήσει σε ενα σχετικό ερώτημα σε άλλο topic αλλά εδώ νομίζω οτι είναι ο πλέον κατάλληλος χώρος να υποβάλλω το συγκεκριμένο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

metropolis όχι.

 

Αποτύπωση αρχιτεκτονικών και τοπογραφικό.

 

Θα συμφωνούσα με αποτύπωση στατικών αν τη ζητούσαν καθώς καλείσαι να βεβαιώσεις στατική επάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.