Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το τυπικό της υπόθεσης, εκκρεμεί ερώτηση μου στην πολεοδομία για την απαιτούμενη "χαρτούρα" και τι ΑΚΡΙΒΩΣ χρειάζεται να καταθέσει κάποιος.

Η απάντηση που θα λάβεις από την πολεοδομία (όταν και αν) θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα και (ίσως) βοηθήσει να ξεδιαλύνει κάπως το θολό τοπίο.

 

Ίσως δεν ήμουν απόλυτα σαφής. Δεν μιλούσα για αυτόνομο σύστημα αλλά για διασυνδεδεμένο. Και εδώ να θέσω αλλό ένα ερώτημα. Στην περίπτωση μιας τέτοιας εφάρμογής σε πολυκατοικία ο δικαιούχος δεν θα μπορούσε να οριστεί μέσω του κανονισμού ως η εκάστοτε διαχείρηση με όποια οφέλη αυτό συνεπάγεται για το σύνολο των ιδιοκτητών/ενοίκων, πέρα από το αυτονόητο της εξοικονόμησης ενέργειας?

 

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη για το double posting...

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή τηλεώνησα στην Πολεοδομία Λιβαδειάς και ρώτησα τι χρειάζονται για να μου δώσουν το περιβόητο χαρτί που ζητάει η ΔΕΗ για εγκατάσταση πάρκου <20kWp σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου.

Σε πρώτη φάση ζητάνε χαρτιά από:

1. Δασαρχείο

2. Δ/νση Γεωργίας (για το αν είναι υψηλής Παραγωγικότητας το αγροτεμάχιο)

3. Σε ορισμένες Πολεοδομίες και από Αρχαιολογίες

Με αυτά δίνουν τις Χρήσεις Γης

 

Έπειτα τους πάμε Τοπογραφικό, Κατατεθημένες αμοιβές (Τοπογράφου, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ) μαζί με μία τεχνική έκθεση της εγκατάστασης.

Σε περίπτωση που θα κατασκευαστούν βάσεις από beton (θεμέλια) τότε θα απαιτηθεί στατική μελέτη βάσεων και κατάθεση αντίστοιχων αμοιβών.

 

Όλα τα ανωτέρω σε περίπτωση που δεν κατασκευαστεί κανένας οικίσκος.

 

Με διαβεβαίωσααν ότι απλά γίνεται έλεγχος των χρήσεων γης και δεν εκδίδεται καμία άδεια, ούτε μικρής κλίμακας.

 

Αν κάποιος άλλος συνάδερφος έχει εμπειρία ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που ζητάω απο Πολεοδομία εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας καταθέτω πανω κατω τα εξης:

 

1.ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΣΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ- ΕΠΙΒΛΕΨΗΣ

2.ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΤΟΨΕΩΝ - ΟΨΕΩΝ, ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ(ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ)

3. ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

4. ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ (καμια φορά)

5. ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΜΗΧ/ΚΩΝ

 

λέω πανω κάτω γιατι όπως είπα και πιο πάνω σε άλλο post η κάθε Πολεοδομία θελει τα δικά της και ερμηνέυει τη διαδικασία αυτη αλλιώς.

Οπότε εγω πάντα τηλεφωνώ στην κάθε Πολεοδομία, βρίσκω καποιον μηχανικο απο εκεί και συννενοουμαι με αυτόν, ο οποίος και με κατευθύνει καλύτερα. Αυτό προτείνω να κάνετε και εσείς για να γλυτώσετε τα πηγαινε έλα.

ελπίζω να βοήθησα

 

αααα! σε ένα απο τα ΦΒ που έκανα αίτηση για έγκριση εργασιών ο πελάτης είχε ήδη και άδεια για οικίσκο και περίφραξη, όμως μου ζήτησαν να αντιμετωπίσουμε το ΦΒ σαν κάτι ξεχωριστό και να μην το εντάξουμε στην μελέτη και αδειοδότηση του οικίσκου.οπότε χρειάστηκε ξεχωριστή αίτηση για το ΦΒ.

 

με την εμπειρία σιγά σιγά ξεθολώνεις λίγο το τοπίο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Και από τη δική μου εμπειρία, τολμώ να σας πω ότι κάθε πολεοδομία έχει τα δικά της, από τα πιο λογικά μέχρι τα πιο τρελά. Σε πολεοδομία της Θεσσαλίας μου ζήτησαν να υπολογίζω αποστάσεις δέλτα ανάμεσα στις συστοιχίες των πάνελ λες και είναι... κτίρια! Όντως ένα τηλέφωνο είναι απαραίτητο αφού καθένας ερμηνεύει διαφορετικά το τί χρειάζεται για την περιβόητη θεώρηση εργασιών.

 

Από τη μεριά μου ήθελα να ρωτήσω το εξής. Πώς υπολογίσουμε την αμοιβή μας σε τέτοια έργα; Μέχρι τώρα έβαζα ένα ποσό κατ' αποκοπή, φαντάζομαι όμως ότι το ποσό θα πρέπει να προκύπτει βάσει του βασιλικού διατάγματος από το οποίο υπολογίζονται οι αμοιβές μας για όλα τα ΗΜ έργα εκτός οικοδομικών αδειών, ή μήπως όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια χαρα!

ενας φιλος θελει να επενδυσει μεσω του αναπτυξιακου σε φωτοβολταικα 20KW.

 

μου ειπαν οτι η συμφωνια με την ΔΕΗ πλεον ειναι 20 χρονια.

 

σε ποια τιμη ειναι η πωληση της καθε KWh?

 

επισης ποσο ειναι το ολικο κοστος της επενδυσης?

 

ερωτω για να δω ποσο περιπου θα ειναι το καθαρο κερδος στην 20ετια.

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή πώλησης της κάθε kWh εξαρτάται απο το πότε θα υπογράψει την σύμβαση πωλησης με το ΔΕΜΗΕ .Στο νόμο 3734/2009 μπορείς να βρεις τις τιμές σε συνάρτηση με την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης. Αν θυμάμαι καλά μέχρι τα μέσα του 2010 η τιμή είναι 0,45 euro/kWh

 

Το ολικό κοστος της επένδυσης εξαρτάται από το αν βάλει trackers ή οχι.Αν δεν βάλει περίπου είναι 4500 euro/kW άρα 90000.Σε αυτή την περίπτωση ομως δεν μπορει να παρει την επιδοτηση γιατι για να ενταχθει στον αναπτυξιακο πρεπει η επενδυση να ειναι τουλάχιστον 100000.Αν βάλει trackers υπολογισε 20% παραπάνω περιπου άρα 110000 στρογγυλά

 

Το καθαρό κέρδος εξαρτάται σε ποια περιοχή θα τοποθετηθούν,με ποια τιμή θα πουλάει και αν έχουν trackers ή οχι.

Μια μέση απόδοση στην Ελλάδα πολύ χοντρικα είναι 1300kWh/kW το έτος.Με trackers η αποδοση ανεβαινει γύρω στις 1700kWh/kW αν και γνωριζω περιπτώσεις που εχουν φτασει και 1800kWh/kW και σε όχι σε περιοχες με ιδιαίτερη ηλιοφάνεια.

Επομένως μεικτά ετήσια έσοδα 15300 euro το 1ο έτος

 

Αν λάβουμε υπόψιν

-τα λειτουργικά έξοδα

-την αποπληρωμή των δανείων και των τόκων (σε περίπτωση που πάρει δάνειο το 35% της επένδυσης)

-τα ασφάλιστρα που είναι υποχρεωτικά για την δανειοδότηση

-μια υποτυπώδης φύλαξη

-την κατανάλωση ρεύματος για την κίνηση των trackers και την λειτουργία των inverters κατα τη διάρκεια που δεν παράγει

-τους φόρους που είναι 20%-25% των προ φόρων εσόδων

-τα αναλώσιμα

-τα ίδια κεφάλαια που βάλαμε

-την μείωση της απόδοσης του εξοπλισμού κατα 1% χονδρικα κατα έτος

-την άυξηση της τιμής πώλησης της kWh κατα 25% των δεικτών τιμών καταναλωτή του προηγούμενου έτους για κάθε χρόνο και για διάρκεια 20 χρόνια τότε

 

το καθαρό κέρδος είναι γύρω στα 150.000 euro στην 20ετία δηλαδή χονδρικα το καθαρό κέρδος αποτελούν γύρω τα μισά μεικτά έσοδα.

Link to comment
Share on other sites

Για να "παίξει" κανείς με τα νούμερα μπορεί να δοκιμάσει με αυτούς τους υπολογισμούς.

http://selasenergy.gr/solar-calculator-main.php

http://selasenergy.gr/solar-calculator-income.php

 

 

Δεν το έλεγξα για την αξιοπιστία του πάντως...

Link to comment
Share on other sites

παντως οι αποψεις διιστανται ως προς την κερδοφορια της εν λογω επενδυσης.

 

ειναι σιγουρο οτι η τιμες αγορας του ρευματος απο την ΔΕΗ δεν μπορουν να αλλαξουν στην 20ετια?

 

ειναι 100% καλυμμενος ο επενδυτης οσον αφορα αυτη την παραμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος λεει ξεκαθαρα πως η εκαστοτε κυβερνηση εχει το δικαιωμα να αλλαξει την τιμη όποτε κρινει οτι το τελος ΑΠΕ αυξανεται υπερβολικα πολυ.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αυτο δεν θα συμβει γιατι οποιος υπογραψει συμβαση πωλησης σε 2,5 χρονια και μετά απο τωρα, η τιμη που θα παρει θα ειναι πολυ χαμηλη για να ειναι ελκυστικη η επενδυση, οπότε οσες επενδυσεις γινουν θα γινουν στα επομενα 2-2,5 χρονια το πολυ. Επομένως δεν αναμενονται για τα υπολοιπα 17-18 χρονια διαρκειας της συμβασης πωλησης να γινουν πολλα νεα παρκα που να επιβαρυνουν τοσο πολυ το τελος ΑΠΕ.

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν θα αλλαξει παλι ο νομος για τα φωτοβολταικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.