Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπερδεμένη υπόθεση


Recommended Posts

Τελικά εδώ στην επαρχία έχουμε να προσέχουμε από πολύ λιγότερα πράγματα από εσάς εκεί στην πρωτεύουσα .

Απλά εδώ δεν υπάρχουν πονηράκιδες αλλά καραμπινάκιδες .

Στις αμφισβητήσεις βγαίνουν οι καραμπίνες ... Φούκας και όποιον πάρουν τα σκάγια ...

 

:))))))))))))))))

 

ΚΑΛΟ!!!!!!!!

 

Εδώ οι αμφισβητήσεις λύνονται δια της πονηρής οδού,εξ' ού κ η καχυποψία μου όταν μου έρχονται πελάτες που ''δεν μπορούν να βρουν'' τον τίτλο.------------------->ΥΠΟΘΗΚΟΦΥΛΑΚΕΙΟ ΧΘΕΣ

 

Επίσης thomas,μην παρεξηγείς τα λεγόμενά μου κατά καιρούς.Παραλείπεις κάτι σημαντικό,το οποίο όμως είναι δεδομένο για να λειτουργήσουμε εδώ στην πρωτεύουσα:ΟΛΗ Η ΑΤΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΖΟΕ........Που σημαίνει γκάφα = ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΚΑΦΑ.....κατά τη γνώμη μου την πάτησε ο chrisven,είναι απίστευτη η απόκλιση και σίγουρα τρέχει κάτι άλλο σε αυτή την περίπτωση,ας ελπίσουμε να ισχύσει στην περίπτωσή του η υπεύθυνη δήλωση υπόδειξης ορίων.....

 

 

 

 

zavi γιατί αφού έχει υπογράψει ο ιδιοκτήτης φέρει ευθύνη ο μηχανικός? Βέβαια θυμάμαι σε ανάλογο ποστ όπου ο συνάδελφος είχε μπλέξει με υπογραφή ιδιοκτήτη και ο δικαστής τον είχε στριμώξει. Εγω κάνω το εξής απλό: κατα τίτλο ιδιοκτησίας τόσο κατα νεωτέρα καταμέτρηση τόσο. Υπογραφή ιδιοκτήτη το παραδίδω και χάρηκα για τη γνωριμία. Μετά ας αναλάβουν οι δικηγόροι.

 

Για τους νέους συναδέλφους:Θυμηθείτε ότι σε εκτός κ εντός σχεδίου,σε περιπτώσεις απόκλισης άνω του 10% για ανεξήγητο λόγο,ΧΡΗΣΙΚΤΗΣΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΙΑΙΑ ΓΕΩΤΕΜΑΧΙΑ,όχι όπου γουστάρει ο κάθε ιδιοκτήτης-χρησικτήτης.Αν δεν το ελέγξετε αυτό,πιθανότατα είστε οι αρχικοί υπαίτιοι για διαιώνιση της ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ.Και παρακαλώ,όσοι είστε εντός ΖΟΕ(Αττική,Θεσσαλονίκη,Κύθηρα),κάντε ένα κόπο να ενημερωθείτε για τις συνέπειες............Δεν είναι θέμα αστυνόμευσης να τοπογραφούμε με βάσει τους τίτλους κυριότητας νομής και κατοχής,είναι ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ του κύρους μας,της Άδειας άσκησης του επαγγέλματός μας,του φαγητού μας.........

 

 

 

 

topo85

 

Η υπόθεσή σου μόνο μπερδεμένη δεν είναι.Πιθανότατα θα βρεις κ τοπογραφικό με συν/νες κορυφών,και αν όχι,θα βρεις σίγουρα κάτι αξιοπρεπές.Το Κτηματολόγιο είναι μία υπηρεσία που θα λειτουργήσει αξιοπρεπώς τον επόμενο αιώνα,χωρίς υπερβολές.Βασίζεσαι σε οτιδήποτε άλλο για να είσαι πεντακαθαρίδης.Την επόμενη φορά που θα ποστάρεις,μην ξεχάσεις τα βασικά,αν και η άγνοιά σου για αυτά έγινε αφορμή για μία ακόμα ωραία συζήτηση.....

 

 

 

PS:Δημοσίως δεν μπορώ να εκφράσω διαφορετική γνώμη από αυτή που εξέφρασα,αυτή μου η γνώμη είναι η ΝΟΜΙΜΗ, η ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ από ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ και η ΑΣΦΑΛΗΣ οδός.Για τους commandos συναδέλφους:Να σας δείξω συναδέλφους,που συνέτασσαν τοπογραφικά διανομής μετά το '83,ΑΤΥΠΑ χωρίς δήλωση,προκειμένου να πραγματοποιηθούν με τον πλάγιο τρόπο αγοραπωλησίες,και τώρα αυτοί είναι 50 χρονών και ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να με κοιτάξουν στα μάτια.Μου έχει βγάλει τον καρκίνο ένας που του ζητάω αντίγραφο,ΙΣΧΥΡΊΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΗΚΕ!!!!!!Ντροπή,να φτάσουμε σε τέτοια ηλικία κ να πρέπει να λογοδοτούμε στο κάθε τσογλάνι.........(σαν εμένα :))

Θυμηθείτε επίσης ότι το Τοπογραφικό Σχεδιάγραμμα ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ κολλάει και η εξής μαγκιά:

 

Το σκηνικό: Αττική, περιοχή εντός σχεδίου, ΦΕΚ της δεκαετίας του 80 με κάποια αναθεώρηση αργότερα στις παρεκκλίσεις, καλή περιοχή, παραθαλάσσια, με προοπτικές και καλές οικοδομές.

 

Η φάση του φεγγαριού: Εφαρμογή "κολλημένη" στην 1η ανάρτηση, άγνωστο από πότε, πολλά χρόνια πάντως.

 

Ο Ζορρό: εντοπίζει τα δηλωμένα "αγνώστου ιδιοκτήτη" και τα κάνει αποδοχή κληρονομιάς "της φουκαριάρας της μάνας του" ολόκληρα φυσικά. Φέρνει τοπογραφικό που λέει πάνω "οτι νέμεται από τον Τάδε ο οποίος υπέδειξε τα όρια που αυτός υλοποίησε, είναι άρτιο και θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την επιβληθησόμενη εισφορά σε γή και χρήμα εκ της κύρωσης της Π.Ε. σύμφωνα με τον 1337 κλπ"

 

Τί λέτε, θα τα καταφέρει;

Link to comment
Share on other sites

zavi πρόσεξε λίγο να σου εξηγήσω την περίπτωση.

το συμβόλαιο αναφέρει σαν όμορους στην περίπτωσή μου δρόμο και 3 ιδιοκτήτες.

και οι 3 ιδιοκτήτες είναι "περιφραγμένοι"

άρα τι να κάνω? να μη δείξω την υφιστάμενη κατάσταση και να πάω βάσει τίτλου?

 

δεν παίζει πονηριά από ιδιοκτητη είναι πρωτος ξαδερφος μου

Link to comment
Share on other sites

chrisven

 

Σε γενική βάση είναι η τοποθέτησή μου.Δεν γνωρίζω τί έχει γίνει στην κάθε περίπτωση ξεχωριστά.Ο καθένας μας είναι υποχρεωμένος να κρίνει,κ να είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για την κρίση του.Αν είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ,τότε αυτό είναι αρκετό.

 

 

 

Φίλε agior

 

Πώς συνέταξε ο συμβ/φος αποδοχή????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Άμα πεινάει ο άνθρωπος γίνεται αγρίμι.............

 

Νομίζω ότι ΕΙΝΑΙ δυνατόν να τα καταφέρει,αν δεν πάρουν χαμπάρι τίποτα οι πραγματικοί ιδιοκτήτες και δεν δηλώσουν μετά την πάροδο ετών...........

Γνωρίζω παρόμοιες υποθέσεις στο moulin rouge (Κόκκινο Μύλο-Αχαρνές) στις οποίες είχε εμπλακεί κ Μαφία!!!!!!!!!

:):):):)

 

Πωλήθηκε τέτοιο οικόπεδο ΝΥΧΤΑ σε ένα τύπο ΝΤΑΒΑΤΖΗ,αυτός ξεκίνησε να χτίζει,έρχονται οι πραγματικοί ιδιοκτήτες κ μετά από πολλές σκηνές ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ ο ΝΤΑΒΑΤΖΗΣ βάζει τα κλάμματα κ αρχίζει το παρακαλετό...........................................

Το συμβόλαιο έγραφε ''οικόπεδο εκτάσεως 500 τ.μ. πλέον ή έλαττον στην περιοχή τάδε(δεν αναφέρω για ευνόητους λόγους)'' κ η Μαφία μέσω ενός κακομοίρη ετοιμοθάνατου πούλαγε ΟΛΑ τα αγνώστου σε ανυποψίαστους μ@@@@@ς που νόμιζαν ότι είναι κ κάποιοι.Το συμβόλαιο δεν έγραφε ούτε οδό ούτε τίποτα,μόνο περιοχή κ με το ίδιο συμβόλαιο έγιναν πάνω από 20 αγοραπωλησίες,πολλές φορές στο ίδιο οικόπεδο!!!!!!!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Πώς το ξέρω?

Αγοράζει φίλος το οικόπεδο.Πάει την ξυλεία του στο οικόπεδο για να ξεκινήσει να χτίζει.Τον βρίσκει ο νταβατζής κ του λέει να πάρει την ξυλεία του γιατί το οικόπεδο είναι δικό του!!!Γίνεται σκηνικό,τρελλαίνεται ο φίλος μου,βάζει δικηγόρο για έλεγχο τίτλων έστω κ καθυστερημένα,καταλαβαίνει την απάτη,βάζει μαφία να πάρει τα λεφτά του πίσω,κάποιοι από τη μαφία δούλευαν γι' αυτόν την ημέρα,γίνεται ''εξαίρεση'' για την περίπτωσή του,παίρνει πίσω τα λεφτά του 2.500 χιλιάρικα λιγότερα,ο νταβατζής χαρούμενος κ ευτυχισμένος ξεκινάει να χτίσει κ τα υπόλοιπα γνωστά......Ο αξιοθρήνητος τυπάκος ουσιαστικά έχτισε την προίκα των πραγματικών ιδιοκτητών!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι...Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό. Έχω μία περίπτωση εντός οικισμού με εγκεκριμένο ρυμοτομικό που δεν έχει εφαρμοστεί όμως. Στο σχέδιο (1976) που πήρα απο τον δήμο φαίνονται οι ιδιοκτησίες με τους αριθμούς τους και η ρυμοτομική και η οικοδομική. Το συμβόλαιο του είναι παλιό πριν την έγκριση του σχεδίου όταν ήταν ακόμα αγρός και αναφέρει εμβαδόν 1στρέμα. Η αποτύπωση μου βαγάζει 1,046 στρ.

Στην δήλωση να βάλω το 1 στρέμμα ή το εμβαδόν απο την αποτυπωσή μου;

Δήλωση υπόδειξης ορίων να βάλω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε TopoNorth

σε κάθε περίπτωση η διαφορά είναι αναμενόμενη ( της τάξης του 4.5%)

όταν δεν κάνουμε επανεφαρμογή επισυνάπτουμε δήλωση ιδιοκτήτη

και για τις δηλώσεις ιδιοκτήτη και για τις περιπτώσεις επανεφαρμογών

θα βρείς εκτενείς αναφορές και συζητήσεις στο φόρουμ που παρουσιάζουν

μεγάλο ενδιαφέρον

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.