Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη απόσταση δέντρων από το κοινό όριο


alkistik

Recommended Posts

Καλησπέρα. υπάρχει κάποια ελάχιστη απόσταση που πρέπει να τηρείται για τη φύτευση σε σχέση με το όμορο; Έχω μιλήσει με τρεις μηχανικούς και ΥΔΟΜ και δεν γνωρίζουν κάτι σχετικό, παρά μόνο όσα γράφει το 23 του κτιριοδομικού. Η πελάτισσά μου όμως, λέει, έχει πληροφορηθεί στο παρελθόν από συνάδελφό μου, δικηγόρο, ότι πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη απόσταση 3μέτρων!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να υπαρχει τοση αποσταση ωστε,

ριζες και κλαδια να  μην εκτεινονται   στο διπλανο

στο οποιο ανηκουν και οι καρποί  του δενδρου που βρισκονται πανω απο αυτο [περισσοτερα στον ΑΚ]

στην πραξη αφηνεται τοση αποσταση, ωστε μεταξυ των δενδρων και του συνορου να μπορουν να γινουν εργασιες αροσης , κλαδεματος, διελευσης -τυχον- αυλακιων κλπκλπ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Άρα, δεν υφίστανται τα 3μετρα. Ευχαριστώ πολύ! Τον ΑΚ τον έχω υπόψη μου. Και πάλι ευχαριστώ. Το πρόβλημα είναι, ότι η πελάτισσα θέλει να βάψει τον τοίχο της, κοινοποίησε εξώδικο στον γείτονα κι αυτός πήγε και φύτεψε. Δεν ήθελε να καλέσει την αστυνομία, ούτε να κάνει δικαστήριο, αλλά τώρα το ΑΤ για αρχή και ο Εισαγγελέας (ελπίζω) είναι μονόδρομος. Κόλλησα όμως γιατί υπάρχει, λέει, συνάδελφος που της λέει, ότι είναι παράνομη η φύτευση σε απόσταση μικρότερη των 3μετρων. Καμία σχέση. Κάτι δεντράκια έβαλε. Απλώς είναι κακόπιστος. 

 

gio:

Καμία σχέση. Εγώ καθόλου δεν μπερδεύτηκα. Κάποιος συνάδελφος επινοεί νόμους που δεν υπάρχουν! Ευχαριστώ πολύ! 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

και δενδρακια εβαλε ο αλλος....

και εσεις περιμενετε να μεγαλωσουν

να συλλεγετε τους ..."υπερθεν" του δικου σας ακινητου καρπούς..

σωστα?:-D

ο τοιχος της αν ειναι δικος της...τον βαφει...τι σχεση εχουν τα δενδρακια, το ΑΤ και ο Εισαγγελεας??

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, alkistik said:

Καλησπέρα. υπάρχει κάποια ελάχιστη απόσταση που πρέπει να τηρείται για τη φύτευση σε σχέση με το όμορο; Έχω μιλήσει με τρεις μηχανικούς και ΥΔΟΜ και δεν γνωρίζουν κάτι σχετικό, παρά μόνο όσα γράφει το 23 του κτιριοδομικού. Η πελάτισσά μου όμως, λέει, έχει πληροφορηθεί στο παρελθόν από συνάδελφό μου, δικηγόρο, ότι πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη απόσταση 3μέτρων!

το όμορο κτήριο ή το όμορο οικόπεδο ??? 

Τι είδους φύτευση ??? 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alkistik said:

Η πελάτισσα έχει κολλήσει και ο γείτονας αρκετά κοντά στο κοινό όριο έχει φυτέψει δεντράκια.

Η πελάτισσα έχει κολλήσει ή κάτι δικό της?

Link to comment
Share on other sites

alkistik

Δεν υπάρχει διάταξη παρόμοια με την ανέγερση οικοδομής που να επιβάλλει στον όμορο να επιτρέψει την διενέργεια των εργασιών και αν γίνουν ζημιές να αποζημιωθεί;

Αν λοιπόν οι τοίχοι πρέπει να βαφτούν και να συντηρηθούν και ο μόνος τρόπος είναι στήσιμο σκαλωσιάς στο γειτονικό οικόπεδο προφανώς τα δεντράκια θα καταστραφούν αφού τα φύτεψε κολλητά. 

Δεν ξέρω με ποιες νομικές διατάξεις μπορεί κάτι τέτοιο να επιβληθεί . Ως νομικός θα τις βρεις φαντάζομαι. 

Πάντως, διάταξη πολεοδομικής νομοθεσίας για φύτευση δέντρων σε απόσταση 3 μ δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.