Μετάβαση στο περιεχόμενο

Windows 7


iovo

Recommended Posts

Τί κάρτα γραφικών φέρει το καθένα;

 

Το "μικρό" κάρτα Intel πάνω στη μητρική

Το "μεγάλο" GeForce GTX260

 

Μια Quadro 600 θα δώσει φτερά στο "μεγάλο";

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η quadro οπωσδήποτε θα βοηθήσει αν και νομίζω ότι κάτι παίζει με το hardware του μεγάλου. Το κτήριο που λες είναι 2Δ ή 3Δ? Δοκιμαστικά στο δικό μου (που φέρει μια ταπεινή geforce 9500GT) άνοιξα vmware, opera browser με 10 tabs, συνδέθηκα με απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας στον εικονικό και έτρεξα άλλα 2 προγράμματα, μετά έτρεξα το autocad και άνοιξα ένα αρχείο 8MB και δεν είχα το παραμικρό σπάσιμο ή καθυστέρηση - είτε στο zoom είτε στο rotate. Σίγουρα έχεις κατεβάσει τους τελευταίους οδηγούς της κάρτας γραφικών; Κοίτα λίγο στις συσκευές του υπολογιστή μήπως υπάρχει κάποια που δεν έχει αναγνωριστεί σωστά.

 

Για την ιστορία ο επεξεργαστής μου έχει τις μισές επιδόσεις από τον δικό σου και η μνήμη μου είναι ακριβώς η μισή.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

18/11: gnusselt ενεργοποίησες το hardware acceleration μέσα στο AutoCAD? Διότι αν δεν είναι ενεργοποιημένο τότε όλη η δουλειά γίνεται μέσω emulation και οι ταχύτητες πέφτουν κατακόρυφα. Αν έχεις κάποια από τις τελευταίες εκδόσεις του AutoCAD θα βρεις κάτω δεξιά το αντίστοιχο κουμπάκι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο είναι 3D. Δίκτυο σωληνώσεων και δύο μεγάλα κτίρια.

Τελικά έφταιγε το hardware acceleration. Τώρα ρολάρει μια χαρά στο zoom, pan και rotate, ακόμα και σε realistic view! Αλλά ακόμα θέλει το άτιμο 10 δευτερόλεπτα να ανοίξει :smile:

Χίλια ευχαριστώ cna.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα. :) Τουλάχιστον δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις νέα κάρτα γραφικών. :) Τώρα για το ότι κάνει 10 δευτερόλεπτα για να ανοίξει δοκίμασε να κάνεις καμιά ανασυγκρότηση δίσκου, να τρέξεις κάποιον καθαριστή μητρώου (όπως το ccleaner) ή ακόμα και να αγοράσεις έναν SSD.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

εχω εγκαταστησει ενα προγραμμα στο προφιλ μου στον υπολογιστη μου, αλλα τα αλλα προφιλ δεν μπορουν να το χρησιμοποιησουν.

τι πρεπει να κανω ωστε το προγραμμα να μπορει να χρησιμοποιηθει και απο τους αλλους χρηστες του υπολογιστη;

Link to comment
Share on other sites

Συνδέσου στον λογαριασμό σου, αντέγραψε το shortcut στο shared folder ή σε ένα στικάκι και μετά συνδέσου με τον άλλο λογαριασμό και δοκίμασε να δεις αν τρέχει (κατά 99% θα τρέχει). Αν τρέχει τότε απλά αντέγραψε το shortcut στο start menu ή στο desktop των λογαριασμών που θέλεις.

 

Αν θέλεις κάτι πιο "δύσκολο", μετάφερε τον κατάλογο του προγράμματος από το start menu του λογαριασμού σου στο start menu του "all users" (C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια σοβαρο προβλημα sos!!!

Εντελως στα ξαφνικα παω να ανοιξω τον υπολογιστη και εκει που βαζω τον κωδικο μου βγαζει "δεν μπορει να φορτωθει το προφιλ". Δεν υπαρχει περιπτωση λαθους το εχω βαλει 100 φορες καθως και εχω κανει επανακινηση παλι τιποτα... μπαινω με safe mode προσπαθω να αλλαξω κωδικο η να τον απενεργοποιησω τιποτα!!!! Τι κανω;;

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ έχει και αρχείο που το κατεβάζεις κατευθείαν και λύνει το πρόβλημα, έτσι λένε τουλάχιστον....

 

https://www.google.gr/search?q=windows+7+cannot+load+profile&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=VXgVVsTTLMqvadO_vbAB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ. Αυτο που έκανα ηταν να μπω σε safe mode όπου και έκανα επαναφορά σε προηγούμενη κατάσταση.. Μεχρι στιγμής δείχνει οκ. Απο χτες που το έκλεισα βέβαια δεν το εχω ανοίξει ξανα..Αν επαναληφθεί θα μπω στο λινκ που παρεθεσες μιας και απο οτι είδα συμβαίνει και σε άλλους το προβλημα.. Ανεξήγητο δε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και στα windows 10, και δε φαίνεται να υπάρχει εύκολη λύση. Φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα στον πυρήνα του λειτουργικού. Το αντιμετωπίζω συχνά με τον υπολογιστή της γυναίκας μου. Δίνουμε ένα σκασμό λεφτά, για να έχουμε τέτοια ερασιτεχνικά προϊόντα. :evil:

 

Πάντως, εδώ και αρκετά χρόνια έχω πάψει να ασχολούμαι με τέτοιες "αστοχίες" της microsoft. Έβαλα linux mint κύριο λειτουργικό και winxp σε virtualbox για τα προγράμματα της δουλειάς και έχω βρει την ησυχία μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.