Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιάριο Υγείας


skyclad

Recommended Posts

Για τα ιδιωτικά κέντρα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά για τους ιδιώτες γιατρούς ισχύει ότι οι 50 πρώτοι ασθενείς κάθε μήνα δεν πληρώνουν επίσκεψη αλλά από τον 51ο και μετά πληρώνεται όλη η επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμαθα επίσης ότι πχ οι επισκέψεις σε συμβεβλημένο γιατρό ανα μήνα μειώνονται....και οι αμοιβές αυξάνονται (?). Αυτό με την σειρά δεν το ξέρω, ίσως να είναι έτσι....

Εν πάση περιπτώση τελικά κατάλαβα ότι κάποιοι βγαίνουν κερδισμένοι από την ιστορία (ΙΚΑ) και κάποιοι με λιγότερες παροχές από πριν (πχ ΤΑΠ-ΟΤΕ), ΤΣΜΕΔΕ (όταν μπει)...Ετσι ερχόμαστε στα αρχικά λόγια του Ηλία περί οίκου ανοχής του ΕΟΠΥΥ (για εμάς)

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσω προγούμενη ερώτηση μου, πριν 20 μέρες πήγα στο ΙΚΑ σε ορθοπεδικό, του είπα έχω ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν έχω το βιβλιάριο και με δέχθηκε..Είναι σίγουρο ότι δεν μπορώ να εξυπηρετηθώ στο ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ για τον τομέα υγείας και άρα πρέπει να έχεις βιβλιάριο υγείας ΤΣΜΕΔΕ. Το ΙΚΑ μπαίνει μόνο σε παροχή χρήματος σε περίπτωση ασθένειας, όλα τα άλλα ΤΣΜΕΔΕ....Και εγώ είχα νοσηλευτέι σε νοσοκομείο ΙΚΑ (Παπαδημητρίου) αλλά με μέσο...

Link to comment
Share on other sites

Για τα ιδιωτικά κέντρα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά για τους ιδιώτες γιατρούς ισχύει ότι οι 50 πρώτοι ασθενείς κάθε μήνα δεν πληρώνουν επίσκεψη αλλά από τον 51ο και μετά πληρώνεται όλη η επίσκεψη.

Όχι δεν είναι 50 το μήνα αλλά 50 την εβδομάδα για τον κάθε γιατρό.

Αλλά προσέξτε!!..........................από τις 50 επισκέψεις κάποιο ποσοστό τους επιβάλλει να είναι συνταγογραφήσεις φαρμάκων και το υπόλοιπο επισκέψεις για κλινική εξέταση!

Αλλά λόγω συνταγογραφήσεων ο αριθμός των 50 τελειώνει τη Δευτέρα κιόλας......................το πρωί φυσικά!

Επίσης προσέξτε και κάτι άλλο!!...................................ακόμα και να εξεταστείς στους 50 πληρώνεις συμμετοχή 15 ευρώ!!!!

Τουλάχιστον πριν παίρναμε και κάτι πίσω, τώρα υποχρεωτικά πληρώνουμε!

Αν δεν προλάβεις τους 50 πληρώνεις κανονικά το γιατρό ό,τι σου ζητήσει και ΔΕΝ παίρνεις ΤΙΠΟΤΑ επιστροφή!

Αν δεν προλάβεις επίσης να συνταγογραφήσεις εντός των 50, πληρώνεις το γιατρό το ποσό των 10 ευρώ (κάποιοι παίρνουν 5) για να σου γράψει τα φάρμακα!

Για εργαστηριακά κ.τ.λ. δεν ξέρω τι ισχύει ακόμα, αλλά φαντάζομαι!

 

Ξαναλέω (αυτή τη φορά με κεφαλαία)............................ΜΠΟΥΡΔΕΛ@

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους 50, τα 15€ κτλ τα γράφει κάπου η σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ προς ενημέρωση των μλκ που πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ???

Δλδ εγώ, εάν δεν υπήρχε ο ilias και κάθε ilias να μου εξηγήσει κάποια πράγματα, ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΩ ???

Link to comment
Share on other sites

Θα τα μάθεις από πρώτο χέρι.......................όταν θα μπεις στον ΕΟΠΥΥ και εσύ και γω και θελήσεις να πας στο γιατρό (που σου εύχομαι ούτε απ΄ εξώ να χρειαστεί να περάσεις)! :sad: :-( :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατό να συμβαίνουν τέτοια πράγματα... Εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι οπότε θα παρακαλούσα τον agrafiot ο οποίος αν θυμάμαι καλά είχε ανοίξει και θέμα για να ρωτήσει πότε θα ενταχθεί το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ (και νομίζω "δεν κρατιόταν" κιόλας) να μας δώσει διευκρινήσεις μήπως "χάνουμε" κάτι...

Πραγματικά αρχίζω να μη βλέπω κανένα λόγο στο να πληρώνω κλάδο Κ.Σ. και επικουρικό πλέον και κλάδο υγείας. 43€ το μήνα; Για ποιό λόγο;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει ότι μπορούμε να "επιλέξουμε" τι θα πληρώνουμε από όλα αυτά που πληρώνουμε κάθε μήνα? Δηλαδή πχ να μην πληρώνουμε τον κλάδο υγείας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.