Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα αμοιβών σε Excel


Recommended Posts

Έγινε μια αναδιοργάνωση του φύλλου "Αμοιβές ΤΕΕ" για καλύτερη εποπτεία και για μένα που το προγραμματίζω και για τον μηχανικό χρήστη. Οι προσαυξήσεις (λόγω πχ προσθήκης, εκτός έδρας κ.λπ.) υπολογίζονταν και στην παλιά έκδοση την 1.32. Τώρα οι αποκλίσεις απ' τις αμοιβές του ΤΕΕ έχουν μειωθεί στο 0,01€. Αν βρείτε κάποιο λάθος πείτε μου να το διορθώσω. Στείλτε μου το excel αρχείο σας και τις αμοιβές όπως σας τις έστειλε το ΤΕΕ για να κοιτάξω και να προχωρήσω στις απαιτούμενες διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω επειδή δεν έχω δηλώσει πουθενά ναι γίνεται προσαύξηση λόγω εκτός έδρας ή προσθήκης κλπ...μήπως υπάρχει κάπου αυτή η επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Στο φύλλο "Γενικά" και στον πίνακα με τίτλο "Στοιχεία Μηχανικών" υπάρχει μια στήλη που γράφει "Απόσταση έργου-έδρας (km)" (κελιά G36-G45). Συμπληρώνοντας το νούμερο αυτό για κάθε μηχανικό υπολογίζεται αυτόματα η προσαύξηση εκτός έδρας ξεχωριστά για τον κάθε μηχανικό εφόσον βέβαια απαιτείται.

 

Στο φύλλο "Αμοιβές ΤΕΕ" και στη γραμμή 14 επιλέγουμε το "Είδος οικοδομής".

Υπάρχουν οι επιλογές "Νέο κτήριο", "Προσθήκη ή επέκταση ή επισκευή" και "Διαρρύθμιση ή μεταρρύθμιση". Ανάλογα εφαρμόζονται οι προσαυξήσεις.

Στο ίδιο φύλλο και στα κελιά AL22-AL23 υπάρχουν οι συντελεστές προσαυξήσεων που αν θέλει κάποιος μπορεί να τους αλλάξει.

Επίσης, στο ίδιο φύλλο και στα κελιά ΑΙ42-ΑL47 υπάρχουν οι συντελεστές προσαύξησης για εκτός έδρας.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα τι γίνεται, έτσι όπως είναι τώρα οι τύποι στην καρτέλα "Γενικα" πρεπει να δηλώσεις οποσδήποτε απόσταση έδρας αλλιώς παίρνει αυτόματα το 40κμ οπότε βάζει κ προσαύξηση 5%...

εγώ στην αρχή πήγα με τη λογική ότι αφού δεν δηλώνω τιποτα σημαίνει ότι "Απόσταση έργου εδρας=0 "

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο σ' αυτό DChris είναι σφάλμα και έπρεπε να μην υπολογίζεται προσαύξηση όταν αφήνουμε την απόσταση κενή. Το διόρθωσα και ανέβασα την έκδοση Ver 2.11 που θα βρείτε ΕΔΩ ανενεργό λινκ

* Περιμένετε όπως πάντα την έγκριση από τους Διαχειριστές.

Link to comment
Share on other sites

ωραια! κ πάλι ευχαριστούμε!

προσπαθω να κατεβασω τη νεα εκδοση αλλα δεν μαφηνει,

θα δοκιμασω κ αργοτερα..

Link to comment
Share on other sites

@DChris

 

* Περιμένετε όπως πάντα την έγκριση από τους Διαχειριστές.

 

To αρχείο συνάδελφε είναι ακόμη στην λίστα διαχείρισης. Βιάζεσαι!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω μια προταση να κανω στους φιλους Χαρη και gvarth....O Xαρης εχει φτιαξει αυτο το προγραμμα υπολογισμου αμοιβων...Ο gvarth εχει αρκετες γνωσεις προγραμματισμου...Τι θα λεγατε να τα παντρεψουμε αυτα και να εχουμε κ εξαγωγη xml αρχειου για το ΤΕΕ...Αποτι ειδα το xml δεν ειναι κ τοσο πολυπλοκο....Εσεις αποφασιζετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πολύ καλή δουλειά.

μόνο που θα έπρεπε από τον αναλυτικό να παίρνει σωστά το ποσό στις δαπάνες μελετών ΤΕΕ και επίσης στον υπολογισμό αμοιβών.

Δηλαδή, υπάρχουν εργασίες που πρέπει να λαμβάνονται υπόψη (π.χ. σκυροδέματα στα στατικά, υδραυλικά στην ύδρευση-αποχέτευση, κλπ) αυτό μπορεί να γίνει με έναν κωδικό δίπλα στην εργασία (του αναλυτικού). επίσης θα πρέπει το παραπάνω ποσό να προστίθεται απευθείας στις δαπάνες και να μην υπολογίζεται με ποσοστό.

Βάλτε τα δυνατά σας...

σαν πρώτη διόρθωση, όχι όμως αρκετή, έκανα την αλλαγή του κελιού Ε15 στο φύλλο αμοιβών από (='Προϋπολογισμός ΤΕΕ'!I39) σε (='Προϋπολογισμός ΤΕΕ'!I39+'Αναλυτικός Προϋπολογισμός'!G281), δηλ. πρόσθεσα το ποσό του αναλυτικού ώστε να υπολογίζονται χρονικός και τεύχη σωστά...

 

Αυτά για την ώρα... Καλό βράδυ

 

συγχωρέστε με, αλλά δεν έχω σκοπό να το παίξω έξυπνος

είναι πολύ καλή η προσπάθειά αυτή που γίνεται δεδομένου ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν αλλά και να ασχοληθούν με τα επαγγελματικά προγράμματα.

συνεχίστε...

τώρα αν εγώ που ξέρω λιγοστά πράγματα από excel βρίσκω κάτι για διόρθωση τότε σίγουρα το πρόγραμμα είναι σε καλό δρόμο και σύντομα (αν ασχοληθούν και το τεστάρουν κι άλλοι) τότε ένα δυο προβληματάκια που έχει θα διορθωθούν και θα γίνει πολύ δυνατό στην open source (αν μπορεί κανείς να το πει έτσι) "αγορά".

πάντως θα προσπαθήσω να τρέξω αρκετές παλιές μελέτες για να γίνει δυνατό test-drive.

τα συμπεράσματα, αν δεν μπορώ να βρω τη λύση (που μάλλον θα χαθώ μέσα στους τύπους), θα σας αφήσω να τα επεξεργαστείτε εσείς

Καλό βράδυ λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.