Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεμονωμένη αντικατάσταση εξωτερικών ρολών κουφωμάτων σε διαμέρισμα


serioannis

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

πρόσφατα έκανα ανακαίνιση σε διαμέρισμα πολυκατοικίας και έβαλα ρολά εξωτερικά.

Υπάρχουν αντιδράσεις από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες και απειλούν με πολεοδομία και αστυνομία.

Ξέρει κανείς τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Ευχαριστώ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δείτε σε κάθε περίπτωση τι προβλέπει ο κανονισμός-καταστατικό της πολυκατοικίας. Στις περισσότερες των περιπτώσεων αναφέρει σχετικά π.χ. με το να έχουν το ίδιο χρώμα με τα παλαιά, υλικό, διαστάσεις κλπ εκτός και αν έχει συμφωνηθεί κάποιο άλλο χρώμα κλπ και έχει τροποποιηθεί ο κανονισμός. Επίσης σε περίπτωση που δεν αναφέρει κάτι σχετικό στο καταστατικό τότε χρώμα, υλικό κλπ τότε σχετικά αναφέρονται-καθορίζονται από την εγκεκριμένη αρχιτεκτονική μελέτη που έχει κατατεθεί στην πολεοδομία.

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, serioannis said:

....έκανα ανακαίνιση σε διαμέρισμα πολυκατοικίας και έβαλα ρολά εξωτερικά.

....

Ξέρει κανείς τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις;

..

 

Ανάλογα τι έκανες και πως το έκανες.

Πχ όλη η πολυκατοικία έχει ρολά χρώμα άσπρα (πχ) κι εσύ έβαλες κόκκινα….

Πχ ανακαίνιση και άλλαξες όψεις

Πχ δίκτυα κλπ.…

Είχες βγάλει άδεια εργασιών για αυτά?

Υπήρχαν εργασίες από μη στεγασμένα επαγγέλματα αρα να εχεις υποχρέωση ΙΚΑ

Ανέθεσες σε μηχανικό για την ανακαίνιση τι εχεις δικαίωμα να κάνεις και πως ή μόνο με τους προμηθευτές….

(μπορώ να σου βρω δέκα ακόμα λόγους να έχετε καβγάδες αν αυτό είναι το ζητούμενο, αν δεν τα έκανες από την αρχή με την σωστή σειρά)

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να συνεχίσουμε ερωτήσεις απαντήσεις και τι πως και πως είναι και πως ήταν αλλά θα πρέπει να αναθέσεις σε τεχνικό γραφείο στην περιοχή σου κι να είσαι έτοιμος αν το παρα έκανες και οι αλλοι φόρτωσαν να βρεις και δικηγόρο.

 

Αυτά….

 

Εδιτ

με πρόλαβαν ορθά οι δύο προλαλήσαντες 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ανατέθηκαν οι εργασίες σε εταιρία ανακαινίσεων. Κατεβαίνουν όλοι κάτω και κοιτάζουν και ο καθένας λέει τα δικά του. Στην αρχή έλεγαν "μπράβο που το φτιάχνετε " τώρα ότι δεν υπάρχει ανοχή. Τα υπόλοιπα είναι ρολά εσωτερικά σε χρώμα κυπαρισσί.

Εγώ επειδή είμαι υπόγειο έβαλα αναγκαστικά εξωτερικά σε λευκό. Είμαι όμως πλάι και πίσω δεν είμαι στην πρόσοψη.

Ωραία αν έρθει η πολεοδομία θα βάλει πρόστιμο; Θα πρέπει τώρα να πληρώσω από την αρχή άλλα κουφώματα.

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, serioannis said:

Υπάρχει και μου λένε ότι το απαγορεύει.

Θα το δεις και εσυ [μαλλον ετσι ειναι]

αρα

παραβιασες τον κανονισμο περι "απαγορευσης αλλαγης οψεων"

Απομενει

ή να καταθεσουν εναντιον σου αγωγη και να πεις "δεν τα βγαζουν σε αυτο το χρωμα..."

 

ή εσυ να παρεις ενα ωραιο σπρέυ και να τα βαψεις  κυπαρισσί

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, serioannis said:

1 Ανατέθηκαν οι εργασίες σε εταιρία ανακαινίσεων. .....

 

2. Είμαι όμως πλάι και πίσω δεν είμαι στην πρόσοψη.

...

 

 

1 . Άρα δεν ανάθεσες σε Μηχανικό πριν επιλέξεις κατασκευαστή - προμηθευτή. (οπότε τωρα θα ψάχνεις λύσεις που η εταιρία θα σου λέει οτι δεν είναι ευθύνη δική της)

2. Ολες οι όψεις ενος κτιρίου είναι όψεις ανεξάρτητα αν βλέπουν σε δρόμο ή σε δημόσιο χώρο ή αν βλέπουν σε εσωτερικό ακάλυπτο.

 

καλά ξεμπερδέματα τώρα. Συνιστώ να τα βρείτε μεταξύ σας ώστε να μη σας φάνε τα έξοδα όλους μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αντιμετωπίζω παρόμοια περίπτωση με αντικατάσταση πατζουριου από συρόμενο εξωτερικά σε εξωτερικο ρόλο όμως στο ίδιο χρώμα με τα υπόλοιπα της οικοδομής. Κάποιοι ιδιοκτήτες ισχυρίζονται ότι απαγορεύεται να αλλάξει ο τυπος του κουφώματος. Βεβαια τσεκαρα τον κανονισμό και λέει μόνο για το χρώμα ότι πρέπει να μείνει το ίδιο.

 

Τελικά πως εξελίχθηκε η υπόθεση σου;  @serioannisΈκανες κάποια βήματα για να προστατευθείς νομικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.