Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθοδήγηση για Αγορά Απαραίτητου Εξοπλισμού.


Recommended Posts

Ακουσα για ενα προγραμμα οπου προσφερονται εως και 20.000 επιδοτηση για νεους επαγγελματιες και θελω να προχωρηση στην αποκτηση νεου εξοπλισμου.

 

Σκεφτομαι να περασω απο τις διαφορες εταιριες του χωρου για να ελεγξω απο κοντα τι εχει να προσφερει το καθε οργανο.

 

Γενικα ομως θα ηθελα να γνωριζω ετσι για αρχη τι θα χρειαστω για να μπορω να ξεκινησω με τα πρωτα τοπογραφικα μου.

 

Κατα νου εχω τα εξης.

 

-Total Station

-Στυλεος+Καταφωτο

-Κονταρια

-Τριποδες για κονταρια+Οργανο.

 

Τι αλλο θα χρειαστω (Περα απο τα ψιλοπραγματα)? Χωροβατης και σταδια ειναι απαραιτητα, ή μπορω μια χαρα να χρησιμοποιω τα υψομετρα απο την τριγωνομετρια?

 

Επισης GPS+Ρομποτικο ειναι too much για αρχη ε? Παντως οτι ειναι απαραιτητο και καλυπτεται απο την επιδοτηση καλο ειναι να το παρω, και μελλοντικα αναβαθμιζω οταν νοιωσω αναλογως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σιγουρα πρεπει να παρεις εναν καλο total station που να εχει ευκολο μενου και να εχει προγραμματα που μπορουν να σε βοηθησουν στο πεδιο.

Το ρομποτικο το θεωρω υπερβολη.... ιδιως αν ασχοληθεις μονο με απλα τοπογραφικα.

 

Οσο για το gps... μιλαμε παντα για γεωδαιτικο και οχι αυτα του χειρος.

Αν σε φτανουν τα λεφτα και πρεπει να καλυψεις και καποιο ποσο επιχορηγησης τοτε κοιτα και αυτη την αγορα. Θα σου λυσει τα χερια στα εκτος σχεδιου που με τον γεωδαιτικο σταθμο και λογω φυτοκαλυψης θα χρειαζεσαι πολλες στασεις για την αποτυπωση.

Επισης θα το χρειαστεις και σε δουλειες δασαρχειου για πραξεις χαρακτηρισμου αλλα και για τοπογραφικα κτηματολογιου.

Αναλογα με τα λεφτα σου περνεις ειτε μονοσυχνο ειτε διπλοσυχνο.

 

Ο χωροβατης δεν χρειαζετε εκτος κι αν ασχολησε με κατασκευη εργων και δε θες να τρεχεις τον καλο σου γεωδαιτικο σταθμο στα εργοταξια.Την ιδια δουλεια κανεις και με τον γεωδαιτικο σταθμο.

 

Κανε βολτα απο ολες τις εταιρειες. Δες τι εχουν να σου προτεινουν. Ελεγξε τα οργανα, ζητα μια επιδειξη. Παρε και καποια προσφορα και μετα αφου θα εχεις εικονα της αγορας δες πιο ειναι καλυτερο για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Εέέέπ:!: Σ' έπιασα koulosb :!: Ο χωροβάτης είναι αναντικατάστατος όταν θέλεις υψομετρική ακρίβεια, πχ μελέτες και κατασκευές οδοποιίας και υδραυλικών, οικοδομικά με απαιτήσεις κι άλλα που δεν μούρχονται τώρα. Μόνο για συμβόλαια και τοπογραφικά αδειών (όχι πάντα) δεν τον χρειάζεσαι. Ασε που είναι ξεφτιλισμένα φτηνός...

@Anchelos, θα σου πρότεινα,

1. γεωδαιτικό σταθμό 5" με αποστασιόμετρο laser και ξύλινο βαρύ τρίποδα ,6000 γιούρο.( το ρομποτικό κάνω πως δεν το είδα γραμμένο...)

2. πρίσματα με κοντάρι 2.5 μέτρων, αμελητέο ποσό.

3. τριποδίσκο στήριξης για την οπισθοσκόπευση, επίσης αμελητέο.

4. GPS χειρός για εντοπισμούς, 200 γιούρο.

5. Μονόσυχνο γεωδαιτικό GPS (με λογισμικό επίλυσης) για εξαρτήσεις στην αρχή και ψιλοαποτυπώσεις στο ακάλυπτο αργότερα, 5000 γιούρο σε προσφορά.

6. Controller με καλό πρόγραμμα για να μαθαίνεις από τώρα που είναι νωρίς, 1500 γιούρο.

7. Χωροβάτη αυτόματο με 25Χ φακό και σταδία, 400 γιούρο.

8. Τζιπάκι ή αυτοκίνητο με τετρακίνηση. 10 χιλιάδες μεταχειρισμένο.

9. Βοηθό που να ξυπνάει νωρίς και να τρώει λίγο, 50 γιούρο/ημέρα.

 

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε anchelos

ξαναέγραψα σε απάντηση σε ερώτημα σου ότι η επιλογή του εξοπλισμού απαιτεί προσοχή και όχι βιαστικές κινήσεις

το κάθε μέλος θα μπορούσε να αφιερώσει σελίδες για να σου εκθέσει απόψεις για πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα εξοπλισμόύ και λογισμικού που διαθέτει η που δοκίμασε η που άκουσε

συγκέντρωσε τα απαιτούμενα στοιχεία και έντυπα απο τους αντιπροσώπους

ζήτησε οικονομικές προσφορές και μια σύντομη επίδειξη

δες απο κοντά τον εξοπλισμό άλλων συναδέλφων

κάνε μια καταγραφή των άμεσων-βραχυπρόθεσμων επαγγελματικών σου σχεδίων

τέλος μιάς και δεν μπορούμε να αποκτήσουμε τα πάντα και μάλιστα απο την αρχή

επεδίωξε συνεργασίες με συναδέλφους

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να με βοηθησετε ανεφεροντας μου μαρκες (οχι μοντελα) και αντιστοιχες αντιπροσωπιες στην Ελλαδα.

 

Για παραδειγμα εγω ονομαστικα γνωριζω Topcon,Sokkia,Leica και Trimble (Χωρις ομως να γνωριζω τις εδρες τους στην χωρα). Υπαρχουν και αλλες αξιολογες που θα αξιζει να κοιταξω?

 

Ναι εννοειται πως δεν προκειται να σκασω τα χρηματα μου μονοκοπανια και θα αναβαθμιστω καποια στιγμη στην πορεια, απλως

 

Α)Θελω να καλυψω οσο το δυνατον την επιδοτηση που παρεχεται και

Β)Δεν θελω καπου στην πορεια να νοιωσω πως υπαρχει καποια λειτουργια που την χρειαζομαι και δεν φροντισα να κοιταξω να συμπεριλαμβανεται στο οργανο.

 

Επιπλεον. Επειδη προς το παρον σκοπευω να αναλαβω απλα τοπογραφικα και οχι μελετες Οδοποιες και λοιπες που προυποθετουν μεγαλυτερες ακριβειες, το χωροβατη θα τον αναβαλω για αργοτερα και θα κοιταξω να μεγιστοποιηση την λειτουργικοτητα των υπολοιπων βασικων οργανων.

 

Θεοχαρης εννοειται πως δεν θα βιαστω να σκοπρπισω χρηματα, θα κανω την ερευνα αγορας οπως ολος ο κοσμπς απλως επειδη δεν εχω καποια εμπειρια, αναζητω και γενικοτερες συμβουλες, οπως χαρακτηριστικα που θα μπορουσε να εχει ενα γεωδαιτικος σταθμος τα οποια φαινονται χρησιμα.

 

-GPS χειρος υπαρχουν συγκεκριμενα να κοιταξω, ή ας πουμε μπορω να κανω και την δουλεια και με το Garmin Nuvi που εχω για το αμαξι το οποιο δινει συντεταγμενες σε φ,λ υψος και εχει και διαγραμμα δορυφορων με το ποιους βλεπει και εκτιμωμενη ακριβεια στιγματος?

 

-GPS Γεωδαιτικο δεν ξερω καν πως δουλευουν. Μονοσυχνο απο διπλοσυχνο τι διαφορα εχουν?

 

Παιδια παντως οσο μπορειται βοηθηστε με να βρω τον δρομο μου και να κανω καλη αρχη. Και Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

πρώτα απ' όλα πες μας τι έχεις σπουδάσει αν θες για να είναι και ανάλογου

επιπέδου οι απαντήσεις που θα πάρεις και να μην μπερδευέσαι περισσότερο.

απ, ότι κατάλαβα δεν είσαι τοπογράφος μηχανικός. ή κάνω κάποιο λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τοπογραφος Μηχανικος ειμαι. Απλος τα gps προστεθηκαν στο νεο προγραμμα σπουδων και δεν προλαβα να τα παρακολουθησω πριν παρω το πτυχιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.