Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση δώματος


filodoxos

Recommended Posts

  IMG_20181016_220214.thumb.png.255b3cfd30ff8356fb6f316f73e53575.png καλησπέρα σε όλους. Ολοκλήρωσα την ανεστραμμένη μόνωση της ταράτσας μου και θέλω να μου πείτε τι λάθος έχει γίνει,αν έχει γίνει. Αφαίρεσα ότι σαθρό είχε πάνω με πολύ καλό καθάρισμα. Γέμισα όπου κρατούσε νερό με επισκευαστικό κονίαμα.περασα ασταρι alchimicha. Μετά δύο χέρια hyperdesmo LV. Έβαλα από πάνω γεωύφασμα. Μετά τοποθέτησα τις πλάκες Dow xenergy 7+2. Όπως βλέπετε το κεραμίδι εφάπτεται στην ταράτσα ακριβώς χωρίς περιθώριο.εκει άφησα ένα κενό μεταξύ πλακιδίων κ κεραμιδιού για να ρέει πιο εύκολα το νερό. Δεν ξέρω αν είναι σωστή κίνηση από άποψη θερμογεφυρας που λένε. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω εκεί δεδομένου αν ακουμπαγα το πλακίδιο στο Κεραμίδι θα έβγαινε πιο πάνω σε ύψος με κίνδυνο να μου γυρίσει τα νερά μέσα. Το σπίτι γύρω γύρω έχει μπαλκόνια.τα μπαλκόνια μόνο υγρομονωση τα έκανα,δεν συμπλήρωσα πλακίδια στα μπαλκόνια. Οι πλάκες μπαίνουν όπως τις έβαλα κατά σειρά ή δεν πρέπει οι αρμοί να είναι κατά σειρά αλλά να έβαζα την μια πλάκα στην μέση της άλλης; Αν καταλάβατε τι εννοώ... ευχαριστώ εκ των προτέρων. Τώρα περιμένω την βροχή να δω τα αποτελέσματα....imageproxy.php?img=&key=d0c56760e3df4f52imageproxy.php?img=&key=d0c56760e3df4f52

IMG_20181016_215902.png

IMG_20181016_215929.png

Screenshot_2018-10-16-07-40-37.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ανοίξει 3-4 θέματα για το ίδιο ζήτημα και την ίδια ταράτσα.

Βάζεις πέραν της αντεστραμμένης μόνωσης όπως λες και ανεβάζεις εδώ αντεστραμμένες τις εικόνες για να δούμε και περιμένεις τώρα εσυ να στρίβουμε το κεφάλι μας στην οθόνη για να καταλάβουμε ….

(κάτι δεν πάει καλά λέω εγώ γενικά) 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Didonis said:

Εχεις ανοίξει 3-4 θέματα για το ίδιο ζήτημα και την ίδια ταράτσα.

Βάζεις πέραν της αντεστραμμένης μόνωσης όπως λες και ανεβάζεις εδώ αντεστραμμένες τις εικόνες για να δούμε και περιμένεις τώρα εσυ να στρίβουμε το κεφάλι μας στην οθόνη για να καταλάβουμε ….

(κάτι δεν πάει καλά λέω εγώ γενικά) 

 

Προσδιόρισε λίγο το (κάτι δεν πάει καλά λέω εγώ γενικά) που συμπλήρωσες στο σχόλιο σου,και γενικά τι νόημα έχει το όλο ύφος ειρωνείας κ "εξυπνάδας" που χρησιμοποιείς;που νομίζεις ότι είσαι στο Τουίτερ και τρολαρεις; Ρώτησα κάτι συγκεκριμένο στην ανάρτηση μου,αν ξέρεις να απαντήσεις Κάντο, αλλιώς άσε τα πολλά πολλά με τις ειρωνείες.  Όσο για τις φωτογραφίες λίγο γυρίζει ο καθένας το κινητό του στο πλάι κ τις βλέπει. Αν εσένα σε δυσκολεύει κ αυτό..... Θεώρησα μπήκα σε μια σελίδα που θα ακούω γνώμες και απόψεις ώριμων ανθρώπων γνώστες του αντικειμένου ή και μη.  Αυτό το θέμα με προβλημάτισε,της συγκεκριμένης ταράτσας και για αυτό το αναρτώ ξανά με οπτικό υλικό αυτή τη φορά. 

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του ότι ο συνάδελφος συντονιστής έχει απόλυτο δίκιο σε ό,τι αφορά στην ανάρτηση του οπτικού υλικού (ώριμοι είμαστε και από πλευράς εμπειρίας, και από πλευράς ηλικίας, αλλά μη μας κάνεις τη ζωή δύσκολη-δεν είναι εύκολο να στραβολαιμιάζουμε), να σε ρωτήσω αν τη μόνωση την έκανε έμπειρο συνεργείο ή μόνος σου. Επίσης, αν η τελική επιφάνεια είναι οι πλάκες του μονωτικού, ή προβλέπεται και κάτι άλλο.  

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, tetris said:

Πέραν του ότι ο συνάδελφος συντονιστής έχει απόλυτο δίκιο σε ό,τι αφορά στην ανάρτηση του οπτικού υλικού (ώριμοι είμαστε και από πλευράς εμπειρίας, και από πλευράς ηλικίας, αλλά μη μας κάνεις τη ζωή δύσκολη-δεν είναι εύκολο να στραβολαιμιάζουμε), να σε ρωτήσω αν τη μόνωση την έκανε έμπειρο συνεργείο ή μόνος σου. Επίσης, αν η τελική επιφάνεια είναι οι πλάκες του μονωτικού, ή προβλέπεται και κάτι άλλο.  

Καλημέρα... Πίστευα ότι οι πιο πολλοί χρήστες θα μπαίνουν από κινητό οπότε το θεώρησα εύκολο να γυρίσουν την οθόνη του κινητού κ να το δουν. Επίσης στο πλάι φαίνονται πιο μεγάλες κ με καλύτερη ανάλυση οι φωτογραφίες. Στο θέμα μου τώρα. Μόνος μου το έκανα. Μετά από πολύ ψάξιμο τόσο στο ίντερνετ όσο και σε καταστήματα που ασχολούνται με μονώσεις. Στην συγκεκριμένη ανεστραμμένη μόνωση,ναι το τελικό στάδιο είναι αυτή η πλάκα χωρίς σφράγιση αρμών. Το γύρω γύρω που άφησα κενό είναι όπως προανέφερα γιατί εκεί είναι τα μπαλκόνια,δεν είναι το σπίτι. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η ένωση κεραμιδιών ταράτσας αν προλαβαίνουν να φεύγουν τα νερά. Γιατί εως τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την ταράτσα σε υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, filodoxos said:

 Δεν ξέρω αν είναι σωστή κίνηση από άποψη θερμογεφυρας που λένε. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω εκεί ....

Nα πήγαινες σε ένα τεχνικό γραφείο της εμπιστοσύνης σου, να συμφωνούσες την αμοιβή του συναδέρφου μηχανικού για να ασχοληθεί με τη περίπτωσή σου και να μην έκανες του κεφαλιού σου ζητώντας δωρεάν γνώμες από το ίντερνετ εκ των υστέρων.

Α, και να είχες διαφορετικό ύφος προς τους ανθρώπους που μπήκαν στο κόπο να σου απαντήσουν.

Αυτά για αρχή. Επίσης, προετοιμάσου για μερεμέτια και αποξηλώσεις με τα πρώτα νερά του χειμώνα. ... Βέβαια όταν δεις το πρόβλημα θα είναι ήδη αργά. Περισσότερα θα σου πει ο μηχανικός του τεχνικού γραφείου που θα επισκεφθείς. Για να έχεις όμως μια ιδέα, ότι έχεις κάνει θα αχρηστευτεί σε σύντομο χρόνο, ελπίζω τουλάχιστον να πήρες δωρεάν τα υλικά από τα καταστήματα για να μην τα κλαις. 

Το θέμα κλειδώνει έως να το αναλάβει ο αρμόδιος συντονιστής.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.