Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιμακοστάσιο και ανελκυστήρας σε διώροφο (Σ.Δ. διαστάσεις)


Recommended Posts

erling,

Στο άρθρο 7.1.Β.θ που αναφέρεις, λέει επίσης πώς τα παραπάνω εφαρμόζονται ανάλογα και για φρετάτια ανελκυστήρα.

 

Δηλαδή; Σε ένα διώροφο όπου δεν απαιτείται ανελκυστήρας μπορώ να μη μετρήσω το φρεάτιο στη δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο λόγος που δεν χρησιμοποιείται για φρεάτια είναι ότι δεν υπάρχουν ελάχιστες διαστάσεις για φρεάτια π.χ. σε διώροφο.Η διάταξη εφαρμόζεται εκεί που απαιτείται ανελκυστήρας όπου βέβαια υπάρχουν ελάχιστες διαστάσεις ανελκυστήρων....

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά μιλάει για τον διάδρομο μπροστά στον ανελκυστήρα που πρέπει να είναι 1.50μ. Αν είναι μεγαλύτερος, το τμήμα μέχρι 2.25 δεν μετράει στην δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω κατασκευάσει ένα 4όροφο κτίριο κατοικιών όπου στον τρίτο και τέταρτο όροφο έχω μεζονέτα και επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα.. Η σκάλα του κλιμακοστασίου εξυπηρετεί τον τρίτο και μετά καταλήγει στο δώμα.. Στον τέταρτο δεν έχω βγάλει είσοδο απο το κλιμακοστάσιο.. Θα τον μετρήσω αυτόν τον χώρο του κλιμακοστασίου στον Σ.Δ??

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά μιλάει για τον διάδρομο μπροστά στον ανελκυστήρα που πρέπει να είναι 1.50μ. Αν είναι μεγαλύτερος, το τμήμα μέχρι 2.25 δεν μετράει στην δόμηση.

 

 

Που το λέει πάλι αυτό ? Έχω κλιμακοστάσιο σε τριώροφο διαστάσεων 2,70μ(Π)x2,35μ(Β) . Συνολικές διαστάσεις μαζί με τον ανελκυστήρα

4,40μ(Π)x4,60μ(Β) με διάδρομο 2,25μ μπροστά από την κλίμακα και 2,80μ μπροστά από τον ανελκυστήρα στην είσοδο και 4,40μx3,60μ στους ορόφους με διάδρομο 1,25μ και 1,80μ αντίστοιχα . Τι αφαιρώ τελικά από τη δόμηση ?

Link to comment
Share on other sites

adadim

δείξε κάποιο σχεδιάκι, να καταλάβουμε.

Ετσι όπως τα λες, στο ισόγειο θα αφαιρέσεις 0,60μ από διάδρομο κλίμακας και 0.75 από ασανσέρ.

Στον όροφο 0.05 από διάδρομο κλίμακας, και 0.30 από ασανσέρ.

Αυτά βέβαια αν δεν καλύπτει ο ένας διάδρομος τον άλλο. Γι΄αυτό στείλε καποιο σχέδιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άμα μπροστά απο την πόρτα του ανελκυστήρα έχω απόσταση απο τον τοίχο μεγαλύτερη απο 1,50 μέτρα θα αφαιρεθεί από τον συντελεστή δόμησης η παραπάνω απόσταση??

Συμβαίνει το ίδιο και με την σκάλα?? Δηλαδη άμα έχω πάνω απο 1,20 μέτρα αφαιρούνται και αυτά??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.