Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος : χώρος κύριας χρήσης ή βοηθητικής?


Recommended Posts

Συνάδελφοι, η ερώτησή μου είναι η εξής.

Ενας ημιυπαίθριος χώρος είναι χώρος κύριας ή βοηθητικής χρήσης?

Λέει ο ΓΟΚ στο Αρθρο 2 - Ορισμοί

32. Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων

 

Λέει και ο κτιριοδομικός στο Άρθρο 2 - Ορισμοί για την εφαρμογή του παρόντος.

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων:

Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το εικοσιτετράωρο.

Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες, τα γραφεία κλπ.

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:

- Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).

- Οι χώροι υγιεινής.

- Τα μηχανοστάσια.

- Οι αποθήκες.

- Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων.

- Τα κτίρια παραμονής ζώων (στάβλοι, βουστάσια κλπ.).

«- Οι χώροι των εγκαταστάσεων άθλησης, όπως είναι τα κολυμβητήρια, γυμναστήρια, σάουνες, και οι αίθουσες πολλαπλών χρήσεων, που κατασκευάζονται στα κτίρια με χρήση προσωρινή διαμονή, όπως ορίζονται στο άρθρο 3 παράγραφοι 1 Β της παρούσας»

 

Αν και δεν με συμφέρει στην περίπτωσή μου, τα παραπάνω με οδηγούν να εκτιμήσω πως ο Η/Χ είναι χώρος κύριας χρήσης.

Άρα θέλει ελεύθερο ύψος 2.40μ.

Αυτό είναι και το πρόβλημά μου γιατί εγώ έχω 2.20μ, η οροφή του είναι κεκλιμένη με 2.20 στο χαμηλό και 2.90 στο ψηλό σημείο με κλίση 28%.

 

Είναι σωστή η σκέψη μου ή υπάρχει κάτι που μπορεί να με βοηθήσει να "αποδείξω" ότι δεν είναι χώρος κύριας χρήσης, άρα μπορώ να έχω ελεύθερο ύψος μικρότερο του 2.40μ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βοηθάς, δεν με βοηθας :) :)

Το ξέρω ότι έκανα λάθος, αλλά είχα στο μυαλό μου πως ισχύει ότι και στις πόρτες...

Αχ, και πως βαριέμαι να αλλάζω σχέδια!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ 2,40 θα τον έκανα

 

τα μπάνια ως χώρους υγιεινής τα κάνει κανείς 2,20;;;;

υγ εγώ τα κάνω 2,40 να ξεμπερδεύω, θεωρητική είναι η ερώτηση

-----

α!!!!! μήπως πας με σημειακό ύψος όπως κάτω από δοκάρια;;;;

εφόσον πρόκειται για κεκλιμένο ταβάνι

Link to comment
Share on other sites

επ, κάτι σκέφτηκα. Ο ΓΟΚ λέει πως για χώρους με κεκλιμένη οροφή, το ελεύθερο ύψος βρίσκεται διαιρώντας τον όγκο του χώρου με το εμβαδόν του. Και δεν πρέπει να είναι κανένα σημείο με ελεύθερο ύψος μικρόετρο των 2.00μ.

Αρα εγώ έχω ελεύθερο ύψος 2.55μ > 2.40μ, άρα είμαι ΟΚ.

Τώρα επίσης σκέφτομαι σωστά?

 

-- edit

Πρέπει να φύγω. Αυριο την συνέχεια. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, μπορεί να πέρασαν 20+ ημέρες, αλλά στην πολεοδομία πήγα Μεγάλη Τρίτη.

Δεν δέχθηκαν αυτό που ανέφερα, και αφού δεν είχα κάπου αλλού να στηριχθώ, μετά από κουβέντα επήλθε συμβιβασμός στο 2,20μ

Οπότε τώρα είμαι στην φάση επανασχεδιασμού και επαναυπολογισμών :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

1. Σύμφωνα με τα παραπάνω, ένας Η/Χ είναι χώρος κύριας χρήσης.

2. Σύμφωνα με τον Ν.3843/2010, "Επιτρέπεται ... η διατήρηση ... Η/Χ ... οι οποίοι βρίσκονται μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο ... και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης". Δηλαδή βάσει του νόμου αυτού οι Η/Χ πριν κλειστούν δεν θεωρούνται χώροι κύριας χρήσης. Όταν κλειστούν, τότε θεωρούνται κύριας χρήσης.

3. Σύμφωνα με την εγκύκλιο 15 της 09.08.2010 "Δεν υπάγονται στις διατάξεις του ν. 3843/2010 χώροι κύριας χρήσης ... οι οποίοι έχουν αυθαίρετα αλλάξει τη χρήση αυτή σε άλλη

κύρια χρήση". Δηλαδή αν ένας Η/Χ θεωρηθεί κύριας χρήσης πριν κλειστεί (όπως συνάγεται από τα παραπάνω posts), τότε δεν θα έπρεπε να υπαχθεί στον Ν.3843/2010.

 

Άρα μήπως τελικά ένας Η/Χ δεν είναι χώρος κύριας χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.